Nie wiesz, ile może kosztować pomoc prawnika? Zobacz na jakich zasadach kancelaria prawna może naliczyć opłaty

  • 05.03.2020, 19:00
  • Mariusz Strzepek
Nie wiesz, ile może kosztować pomoc prawnika? Zobacz na jakich zasadach kancelaria prawna może naliczyć opłaty
Reprezentacja w sądzie, udzielenie fachowej porady, przygotowanie niezbędnych dokumentów w prawidłowy sposób... To i tak tylko niewielka część czynności, w których pomoc wyspecjalizowanego prawnika często okazuje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Część z nas woli jednak załatwiać takie sprawy samodzielnie, żeby nie ponosić dodatkowych kosztów. Niestety często kończy się to w ten sposób, że popełnia się poważne błędy. Dlatego następnym razem, zanim podejmiesz pochopną decyzję, najpierw dowiedz się jak i za co kancelarie prawne biorą pieniądze.

Ryczałtowy system honorariów za usługi prawnicze będzie korzystniejszy przy stałej współpracy

Nie ma jednej, ustawowo obowiązującej tabeli opłat za pomoc w przeprowadzeniu czynności prawnych. Każda kancelaria prawna ma pewną swobodę w ustalaniu stawek... co nie znaczy, że dozwolona jest jakaś wolna amerykanka. Jak przypomina radca prawny Rafał Ptak, w zawodach prawniczych obowiązują kodeksy etycznego postępowania, które poruszają również kwestię wysokości wynagrodzenia. Honorarium powinno uwzględniać następujące czynniki:

  • nakład pracy koniecznej w danym przypadku
  • przewidywany czas, jaki zajmą podejmowane działania
  • stopień trudności sprawy, oceniony na podstawie rzetelnie przeanalizowanych dokumentów
  • miejsce świadczenia usług prawniczych
  • znaczenie problemu dla klienta

Kancelarie prawne powszechnie stosują dwa warianty systemu ryczałtowego: ze stawką miesięczną, której wysokość oblicza się na każdy okres z osobna, a także abonament miesięczny z konkretną pulą godzin roboczych. Na wypadek nie wykorzystania pełnego czasu, nadwyżkowe godziny zwyczajowo przenoszone są na następne okienko rozliczeniowe.

Kancelaria prawna zawsze na początku poinformuje klienta o aktualnie obowiązujących stawkach

Powyższe warianty stosuje się przede wszystkim przy szczególnie skomplikowanych sprawach, a także wobec podmiotów potrzebujących stałej obsługi prawnej. W przypadku osób fizycznych, które zwykle zmagają się z jednym problemem, najczęściej praktykuje się system godzinowy. Stawka za godzinę pracy prawnika uzależniana jest od specyfiki zadań, jakie będą niezbędne w przedłożonej sprawie. Indywidualne podejście do wysokości wynagrodzenia pozwala dopasować je adekwatnie do realnie podjętego wysiłku, a nie czyjegoś subiektywnego postrzegania. Warto jeszcze wspomnieć, że normą jest pobieranie honorarium za początkową analizę sprawy, podczas pierwszej wizyty klienta w kancelarii. Zazwyczaj oscyluje ono wokół 150 zł – taką kwotę należy wydać, aby wstępnie zorientować się w szansach na pozytywne rozstrzygnięcie i oszacować całościowe koszty.

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe