Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 01:41
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Czy możemy zapobiec suszy? Tomaszów w strefie zagrożenia

Pytanie, jakie postawiono w tytule nie było jedynym, na które odpowiedź próbowali znaleźć zaproszeni przez prezydenta Marcina Witko goście. Niedobory wody stają się poważnym problemem dla całego województwa łódzkiego. Tomaszów Mazowiecki nie jest od nich wolny. Jesteśmy uzależnieni nie tylko od łódzkiego dostawcy, ale również od zmieniającego się w zastraszającym tempie, klimatu. Do tego w okolicach naszego miasta znikają, miesiąc po miesiącu, całe hektary drzew. Nie jest dobrze

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Kongres rozpoczął się punktualnie o godz. 15. Jego głównym punktem był panel dyskusyjny zatytułowany „Czy możemy zapobiec suszy?”. Wśród prelegentów znaleźli się: Joanna Kopczyńska ‒ zastępca prezesa Wód Polskich ds. zarządzania środowiskiem wodnym, Paweł Sałek ‒ doradca Prezydenta RP ds. klimatu, Artur Michalski ‒ zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krystian Szczepański ‒ dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska, Kazimierz Perek ‒ dyrektor RDOŚ w Łodzi, mecenas Jędrzej Bujny ‒ prawnik specjalizujący się w tematyce komunalnej, a także Tomasz Duda ‒ dyrektor techniczny Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Skierniewicach.

W ostatnim czasie mamy znaczące zmiany klimatu, niekorzystne dla zasobów wodnych. Dobrze jest zabezpieczyć mieszkańców i w miarę wcześnie dyskutować o problemie, by nie zostali oni pozbawieni dostępu do najważniejszego z dóbr, jakim jest woda - mówił gospodarz konferencji, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Marcin Witko

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

- Chciałbym zwrócić uwagę na jeden bardzo istotny fakt. Znajdujemy się w Tomaszowie Mazowieckim, który jest dobrym przykładem samorządu, jaki kilka lat temu, postanowił się zająć kwestią zagospodarowania "deszczówki". I to w czasach kiedy na ten temat jeszcze mało się mówiło, a wody opadowe traktowane były przez ustawodawcę, jako ściek. Skutkowało to wprowadzeniem opłat. Samorządów, które odważyły się na taki krok przed rokiem 2017 zbyt wiele nie było. Teraz ta sytuacja trochę się zmienia. Nie stać nas na marnotrawienie wody - mówił na temat wód opadowych i suszy mecenas Jędrzej Bujny. 

Joanna Kopczyńska ‒ zastępca prezesa Wód Polskich ds. zarządzania środowiskiem wodnym mówiła o instrumentach prawnych i finasowych, które są wykorzystywane do przeciwdziałania zjawisku suszy. Podkreślała, że jest w Polsce spora grupa niedużych miejscowości, które nie radzą sobie z gopodarką wodno ściekową. Nie potrafią zaplanować modernizacji sieci, zapewnić dostępu do wody dla swoich mieszkańców na kolejne 25-30 lat. Wiceprezes wyjaśniała też w jaki sposób weryfikowane są taryfy cenowe przedstawiane przez spółki wodociągowe. Wody Polskie prowadzą także działalność edukacyjną, informującą w jaki sposób kalkulowana jest cena wody dostarczanej do gospodarstw domowych. W cenie nie znajduje się opłata za samą wodę a jedynie koszt usługi jej dostarczenia do domostw. 

Poważną kwestią jest brak wody, który możecie Państwo zaobserwować. Akurat województwo łódzkie jest szczególne, ponieważ przebiega tutaj wododział między Odrą a Wisłą.  Istnieje też bardzo duża presja ze strony rolnictwa. Szacuje się, że pod tą presją znajduje się 59 procent zasobów wody w województwie. Działań przeciwsuszowych na tym terenie więc musi być zaplanowanych bardzo dużo. 

Joanna Kopczyńska mówiła też o wprowadzonych opłatach za tzw. utraconą retencję. Dotyczą one podmiotów dysponujących dużymi powierzchniami dachów. Celem tej opłaty jest impuls do gromadzenia wody. Opłata maleje razem z wprowadzeniem rozwiązań obejmujących gromadzenie wody deszczowej. Zdaniem wiceprezes Wód Polskich jest to forma przygotowań do okresów niedoboru wody. 

- Łódzkie jest w trudnej sytuacji. Stąd też w marcu poddpisaliśmy umowę na rewitalizację zbiornika Jeziorsko. Mamy też inne plany inwestycyjne. Są to prace utrzymaniowe "Bzura - Pilica", Są też plany dotyczące Zalewu Sulejowskiego. Razem Wody Polskie na ten cel przeznaczą 130 milionów złotych, z czego 44 pochodzić ma z Regionalnego Programu Operacyjnego. Nie mamy natomiast wpływu na to, co się dzieje w poszczególnych gminach. Chodzi mi głównie o gospodarkę ściekową. Substancje biogenne dostające się do wód powodują ich zakwity siniczne i inne. O wodzie zawsze należy myśleć w sposób kompleksowy. 

Paweł Sałek ‒ doradca Prezydenta RP ds. klimatu, a równocześnie radny samorządu wojewódzkiego mówił m.in. o konwencji dotyczacej przeciwdziałaniu pustynnieniu, którą ratyfikowała Polska oraz o innych aktach prawnych przyjętych przez Unię Europejską. 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Na kolejnej stronie dowiesz się co takiego stanie się w najbliższym czasie z Placem Kościuszki. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KL 10.03.2020 08:48
Jacy wy wszyscy kulturalni i sami dobrovzyncy.A faktycznego problemu Tomaszowa nie widza.Miasto tak samo umiera jak umieraja drzewa.Ciechocinek nad Pilica malymi krokami idzie do nas.Mlodzi Madrzy uciekaja.2/3 populacji to SENIORZY.BRAWO

MAKU 08.03.2020 23:53
Zdecyduj sie czy był to kongres czy konferencja ? Mariusz, to robi jednak różnicę

varan 08.03.2020 18:15
" Kolejny element to parki kieszonkowe. Jest to wykorzystanie przestrzeni dla odpowiednich nasadzeń." Taki swego rodzaju kieszonkowy park z samosiejek u zbiegu Niskiej z Nowym Portem wycięto w ubiegłym roku i "zabetonowano biedronką" ! Zamiast zbudować łącznik Głowackiego-Antoniego z dużą ilością drzew teren zabetonowano innym supermarketem. Kolejne miejsca do zabetonowania czekają wzdłuż nowej drogi na Łazisko - oby się nie doczekały. Po co organizować takie pogaduszki, skoro miasto je organizujące działało, działa i jestem przekonany że jeszcze długo będzie działać wbrew przesłaniom które z nich płyną. Nie zdziwię się jeśli za jakiś czas miasto za zorganizowanie tej konferencji zostanie nagrodzone jakimś "ekologicznym dyplomikiem" i wszyscy będą zadowoleni. A o fakcie, że w tym czasie zabetonowane zostaną kolejne hektary, a setki drzew trafią do tartaku nikt się nawet nie zająknie.

Taaa 08.03.2020 18:37
O coś nowego? Wcześniej ponoć to miało ruch paraliżować :) tereny zielone trzeba tworzyć mądrze

Kuba 08.03.2020 15:53
Dlatego tysiące młodych tomaszowian ucieka z tego miasta. Kopalnia piasku robi wycinki lasu i okopuje Tomaszów wielkim łukiem od południa, potężne rowy po piasku są już doskonale widoczne z kosmosu.

Taaa 08.03.2020 21:17
I to przez to uciekają młodzi? A nie przez to, ze przez lata środki centralne i unijne były pakowane w ośrodki wojewódzkie przez co teraz inne miasta nie maja szans i będą się wyludniac dalej?

Ajdejano 08.03.2020 15:49
Do "Ja" na różowo: niech mi pan zacytuje chociaż jeden fragment czyjejkolwiek wypowiedzi o zamierzonych przeciwdziałaniach, oczywiście - nie suszy, ale SKUTKOM suszy. Przypominam: każda zmarnowana kropla wody to nie jest pogłębianie suszy. Dlaczego ? Bo ta cholerna kropla: albo wyparuje (zasila chmury), albo wsiąknie do ziemi (zasili wody gruntowe). Próbuję dotrzeć do wielu mózgów z informacją, że my ludzie nie mamy ŻADNEGO wpływu na suszę (to jest zjawisko atmosferyczne, zupełnie niezależne od nas), natomiast możemy niwelować SKUTKI tej suszy.

Ajdejano 08.03.2020 14:53
Przeczytałem materiał powyżej i wysłuchałem tego ogólnego pier..... tych ludzi z partyjnymi nalepkami na głowie. Wnioski z tej "konferencji" : właściwie - jakie ?! Trzeba zakręcać i najlepiej myć się pod prysznicem, a nie w wannie. Nie chciało mi się wysłuchać do końca mojego kolegi (Pan wie o kogo chodzi), bo też pier....takie ogólne farmazony (jak wszyscy). PS. Ciekawe: kto był inicjatorem tej ustawki.

Ja 08.03.2020 14:56
To bardzo słabo pan słuchał. Albo nie rozumie tego.

Neonówka 08.03.2020 13:37
Jak to jest planowane i zażądzane? Wydano kasę na rewitalizację pl Kościuszki a teraz znowu na zmiany? Do roboty a nie głupoty!

No tak 08.03.2020 14:58
Poprzednicy zatwierdzili taki plac - przez 5 lat płacz i lament - ze zle, ze nie tak, ze beton. Chcą teraz coś z tym zrobic, bo już mogą - zle. Boże ludzie! Ogarnijcie się bo to jest przerażajace.

Neonówka 09.03.2020 07:30
Jesteśmy ogarnięci. Jest źle a będzie jeszcze gorzej. Przykład,, nowej,, betonowej przystani PCK, planowanie,,, beton w głowach, beton wszędzie. Wycinka drzew...

WuPe 05.04.2020 23:40
Na tym się zarabia;-)

AS 08.03.2020 13:16
Pan Salek był w Tomaszowie? Może zauważył banner który wisi na jednej ze stacji benzynowych od wyborów do europarlamentu, które odbywały się prawie 2 lata temu? Chyba pora zrobić z tym porządek. Przepraszam za OT ale nie mogłem się powstrzymać.

kamson 10.03.2020 08:03
Pan Paweł Sałek jest dobrym samorządowcem- zna tematykę klimatu i środowiska. Ponadto obserwując jego osobę w programach publicystycznych odnoszę wrażenie że mówi rozsądnie, spokojnie i są to słowa przemyślane. Jeżeli chodzi o baner rzeczywiście można było by już usunąć choć mi osobiście to nie przeszkadza :-)

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama