Zamknijcie tomaszowskie kościoły

  • 12.03.2020, 20:37 (aktualizacja 14.03.2020, 17:38)
  • Lord Lud
Zamknijcie tomaszowskie kościoły
W dniu dzisiejszym Rada Stała Episkopatu Polski zadecydował opublikował nowe wytyczne dla swoich podwładnych oraz wiernych.

OFICJALNY KOMUNIKAT:

 

Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.

1. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:
a. osobom w podeszłym wieku,
b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

2. W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:
a. kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
b. przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
c. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
d. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
e. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
f. na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
g. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

3. W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom:
a. aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,
b. aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,
c. aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

4. Jednocześnie informujemy, że do dnia 29 marca br.:
a. liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze,
b. zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji w internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu,
c. sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

 

 

Jako rodzic, dziecko osoby w podeszłym wieku z różnymi schorzeniami, bratanek osoby chorej na białaczkę typu ostrego, a przede wszystkim jako osoba wierząca apeluję do Proboszczów wszystkich tomaszowskich parafii w mieście, aby dla dobra bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta nie stosowali się do zarządzenia, a podjęli bardziej radykalne i bardziej racjonalne kroki tj. zamknęli świątynie dla swoich parafian na okres kwarantanny tj. przynajmniej do końca marca.

 

 Panowie Proboszczowie odprawiając mszę świętą w swojej parafii bierzecie zbyt duże brzemię na swoje barki. To m.in. od waszej decyzji będzie zależeć wynik tej nierównej walki z epidemią koronawirusa w naszym mieście. Między innymi od waszej decyzji zależeć będzie zdrowie i życie wielu mieszkańców. 

 

Rozumiem że żaden z was nie zmusza nas do uczestniczenia w mszy świętej i jest to sprawa dobrowolna, ale znając realia naszego miasta i podejście mieszkańców w podeszłym wieku do spraw religijnych istnieje duże ryzyko że ci mimo wytycznych Państwa przełożonych w dużej liczbie wybiorą się na mszę, gdyż dla większości z nich kontakt z Bogiem w świątyni to sprawa bardzo ważna, a są to osoby z największej grupy ryzyka.

 

 Niestety wiara  nie rzadko  przysłania rozsądek, a w dzisiejszej walce z koronawirusem rozsądek to priorytet. Sytuacja w Polsce, Europie i na Świecie to stan wyjątkowy, mam nadzieję że wasze decyzję współgrają z tą wyjątkową sytuacją i jednak wybiorą Państwo dobro naszego małego, ale jakże wyjątkowego społeczeństwa. Wspólnymi siłami zadbajmy o nasz dom.

 

 

 

 

Lord Lud

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 14.03.2020, 19:05
Do AK-47: robisz błąd, odpowiadając takiej dworskiej gnidzie.
AK-67
AK-67 13.03.2020, 08:40
koscioły powinny byc zamykane w ostatecznosci..na końcu, po sklepach, restauracjach, fryzjerach... i nie na życzenie lewactwa i lemingów
AK-47
AK-47 13.03.2020, 21:21
Kto i komu dał prawo zamykać Kościoły?...Kościół to nie sklep czy restauracja....
Powinny być zamkniętne w pierwszej kolejności,
Powinny być zamkniętne w pierwszej kolejności, 13.03.2020, 11:37
ale https://www.edziecko.pl/zdrowi…

kasy by nie było na tacy.
AK-47
AK-47 12.03.2020, 23:28
Mówiąc językiem lewicy ten tekst to stygmatyzowanie ludzi w podeszłym wieku....
Lord Lud
Lord Lud 12.03.2020, 23:31
Bzdury. Nie łącz mnie z lewicą
AK-47
AK-47 13.03.2020, 06:41
A jednak...
dziękuję AK-47
dziękuję AK-47 13.03.2020, 04:44
Ale odważny i trzeźwy głos w sprawie. Jak zwykle zresztą Rozmówcy AK-47.

Pozostałe