Co to jest kwarantanna

  • 14.03.2020, 17:54 (aktualizacja 14.03.2020, 18:56)
  • red.
Co to jest kwarantanna
Na profilach internetowych lokalnych celebrytów, pojawiły się informacje o tym, że poddani zostali oni kwarantannie. Jak widać każda okazja do autopromocji jest ważna. Niestety, takie niemądre wpisy tworzą zamieszanie pojęciowe, przez co ludzie mylą kwwarantannę z czynnym nadzorem epidemiologicznym. Jak czytacie w internecie, że ktoś sam poddał się karantannie, oznacza to tyle tylko, że postanowił z jakiegoś powodu nie wychodzić z domu. Tymczasem kwarantanna oznacza pewien przymus o charakterze administracyjnym.

Zacznijmy od czynnego nadzoru epidemiologicznego. Sprowadza się on do częstych kontaków z osobą potencjalnie podejrzewaną o kontakt z nosicielem wirusa. Przy czym kontakt rozumiany jest tu nieco szerzej niż tylko w sposób bezpośredni. To przebywanie w tym samym pomieszczeniu np. restauracji, czy nawet budynku. W takich przypadkach SANEPID nie nakazuje kategorycznej izolacji. Doradza ograniczenie kontaktów z innymi osobami. Nie ma jednak wskazań do przeprowadzenia testów przeciwirusowych. Dopiero w przypadku pojawienia się objawów do osoby takiej kierowana jest specjalistyczna karetka. Podkreślić warto, że są to osoby uznawane za zdrowe. Tak jest w przypadku osób przebywających w lokalach wymienionych w komunikacie naszego SANEPID-u. To jedynie grupa ryzyka. Osoba zarażona przebywająca w tym samym miejscu wcale nie musiała innych ludzi zarażać. A więc działanie tego rodzajun ma charakter przede wszystkim profilaktyczny

Według informacji na stronie misnisterstwa zdrowia

Jeśli ktoś np. pracował w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa, był w tej samej przestrzeni. Czyli w takiej sytuacji, gdy nie było bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. 

Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia. 

Kwarantanna wedłud w/w ministerstwa

Objęcie kogooś kwarantanną dotyczy to osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. 

Przebywają w swoim mieszkaniu lub wyznaczonym przez administrację wojewody miejscu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno mu wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności obywatelskiej, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sam nie ma objawów. 

Nikomu nie wolno do niego przychodzić.

Jeśli poczuje się gorzej, a zwłaszcza jeśli pojawią się następujące objawy: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

Mamy tu bespośredni nakaz obejmujący szerek zakazów. Ma więc charakter przymusowy i w mojej ocenie powinien być wyrażony w formie decyzji administracyjnej (ale może się mylę). Przykłądem jest rodzina tomaszowskiego pacjenta "0" 

Na koniec możemy mieć sytuację kiedy ktoś przebywał w jakimś zagrożonym miejscu na przykład za granicą. Sam decyduje, że przez 2 tygodnie posiedzi sobie w domu. Nie mamy tu administracyjnej decyzji a jedynie pewien wzorzec postawy obywatelskiej. Możemy mówić o kwarantannie ale jedynie w sensie bardzo umownym. Pamiętać jednak należy, że to działanie nie jest zgodne z prawem. Osoby przybywające z zagranicy mają obowiązek zgłoszenia się do służb sanitarnych i wtedy niejako z urzędu objęci są czynnym nadzorem epidemiologicznym. 

red.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

tomaszowianka
tomaszowianka 19.03.2020, 13:17
Celebryta (rodz. żeński celebrytka, l.mn. celebryci, ang. celebrity, z łac. celebrare) – znana osoba będąca obiektem zainteresowania mediów, zwłaszcza tabloidów[1].

Zgodnie z definicją sformułowaną przez Daniela Boorstina w 1961 roku celebryt to osoba, która jest znana z tego, że jest znana. Słowo celebryt nie jest dokładnym synonimem gwiazdy, sławy, idola, autorytetu. Ze względu na możliwość szerokiego oddziaływania społecznego celebryci wykorzystywani są w działaniach reklamowych.


Nie znam żadnego celebryty z Tomaszowa.

Pozostałe