Pamiętajcie o ratownikach, pielęgniarkach, lekarzach

  • 16.03.2020, 10:52
  • Mariusz Strzepek
Pamiętajcie o ratownikach, pielęgniarkach, lekarzach
Przez miniony weekend miałem okazję porozmawiać z kilkoma ratownikami medycznymi, pracującymi w naszym TCZ. Warto wsłuchać się w ich uwagi i się do nich zastosować. Szczególnie, że sytuacja epidemiologiczna jest bardzo dynamiczna. Pamiętajcie ratownicy, pielęgniarki i lekarze ratują życie, by mogli to robić, sami muszą być zdrowi

Przede wszystkim nasi ratownicy zwracają uwagę na obowiązujące procedury i algorytmy, które natychmmiast należy zmodyfikować. Chodzi o zgłaszane im przypadki. Niestety często ludzie telefonujący na numer alarmowy wprowadzają w błąd dyspozytora. Dyspozytor wysyła więc zespoły nie przygotowane odpowiednio do zajęcia się pacjentem z koronawirusem. Podwyższona temperatura nie musi świdczyć o obecności "zarazy" ale ryzyko zawsze jakieś istnieje.

Tymczasem głównym "wskaźnikiem" aby wysłać karetkę jest odpowiedź na pytanie, czy ktoś miał kontakt z osobą zarażoną lub czy nie wrócił przypadkiem z rejonu zagrożenia. Problem w  tym, że nie każdy musi wiedzieć o tym, że miał kontakt z kimś zarażonym. Jest więc prośba abyście nie wzywali karetki do każdego podwyższenia temperatury. Unikniemy w ten sposób możliwości zarażenia tych, którzy ratują Wam życie. Po pogotowie dzwońcie dopiero, kiedy macie zespół objawów. Jednak najpierw kontaktujecie się z powiatowymi stacjami sanitarno epidemiologicznymi.

Sprawa numer dwa. Ratownicy skarżą się na brak szkoleń i jasnych procedur. To z kolei zadanie dla władz tomaszowskiego szpitala ale i dla Starosty, który reprezentuje właściciela. Wystąpiłem w tej sprawie do Zarządu Powiatu. Podobne szkolenia i jasne procedury należy wprowadzać również na innych oddziałach. Narażone na zakażenia są także pielęgniarki i personel z innych oddziałów. Nie chcę opisywac filmu jaki oglądałem, powiem tylko, że szkolenia są potrzebne natychmiast. 

Sprawa numer 3 o jakiej mówią ratownicy to konieczność wyposażenia wszystkich karetek w minimum środków ochrony osobistej. Ma to związek z sytuacjami opisanymi na wstępie. Dbajmy o tych ludzi w sposób szczególny. 

Mam też prośbę do osób objętych nadzorem epidemiologicznym. Proszę, nie wprowadzajcie ludzi w błąd informując publicznie, że jesteście na kwarantannie. To, że sami się izolujecie to bardzo dobrze, ale z kwarantanną nie ma nic wspólnego a wywołuje jedynie nine potrzebną panikę. SANEPID w takim przypadku zaleca jedynie ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi, ale to dotyczy przecież nas wszystkich. 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

NWM
NWM 23.03.2020, 17:09
Strasznie to wszystko wygląda, z powyższego artykułu wynika ze nasz Tomaszowski szpital nie posiada specjalistycznego sprzętu.Czy wiadomo coś o zakupach, które pomogą w walce z wirusem? Mam nadzieję, że jeśli Pan redaktor otrzyma jakieś informacje dotyczące decyzji jakie podjął Zarząd Powiatu Tomaszowskiego oraz Szpital poinformuje Pan nas na bieżąco.
W mojej opinii nie ma czasu na gdybanie, lecz decyzje powinny być już podjęte. Modlitwa może pomóc ale nie zmniejszy zagrożenia.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo ratowników oraz pacjentów warto byłoby pracować na jednym etacie ponieważ przemieszczanie się z jednego środowiska osób chorych do drugiego stwarza zagrożenie.
Nie ulega wątpliwości to, że ludzie nie powinni okłamywać ratowników podczas interwencji bo powstanie sytuacja, że nie będzie miał nas kto ratować. Podsumowując wystawiam Panu Staroście ocenę mierną ale liczę na poprawę a ratownikom życzę zdrowia.
Pozostaję z szacunkiem NWM.
Olol
Olol 26.03.2020, 07:31
Nie ma, nie ma. Ubrania i maseczki ratownicy co niekorzy do zdjęć robią na pokaz że to jest... . Tomaszowianie sami szyją teraz maseczki i dają pracownikom.
Iwan
Iwan 23.03.2020, 16:21
Kiedy przyjedzie do Tomaszowa nowy sprzęt w Radomsku już jest?
Marta
Marta 23.03.2020, 16:50
W Radomsku dyrektor pracuje, w Tomaszowie Maz Zarząd Powiatu medytuje
Jarosław K
Jarosław K 23.03.2020, 20:36
Serio???? A Premier w telewizji mówił, że samorządy dostaną pieniądze na zakup sprzętu. To na co starosta czeka?
Pracownik.
Pracownik. 20.03.2020, 08:35
Myślę,że już wszyscy zapomnieli o tych zawodach.Pamiętam,że w momencie braku Diagnostyki szpital nie może funkcjonować.Już kiedyś taka sytuacja miała miejsce.Dbajmy o siebie a przy okazji pamiętajmy o innych.Zdrowia i rozsądku dla wszystkich...
Ktos
Ktos 20.03.2020, 08:27
Panie Mariuszu proszę pamiętać ,że poza wymienionymi pracownikami pracują też inni.Jest też cała Diagnostyka.O nich nikt nie pamięta.A narażają się tak samo jak pozostali.
kowal
kowal 19.03.2020, 20:40
Kochani prawda to opiekunowie medyczni -sanitariusze maja najczęściej kontakt z osoba chora -kto pierwszy reaguje na dzwonek -kto karmi kto zmienia pampersa kto jedzie z pacjentem na badanie itd. -szacunek
Lau
Lau 16.03.2020, 18:58
Mamy dwóch rajców w mieście ktorzy sprawują władze w pogotowiu. Lkczymy na Was - pracownicy.
tak po prostu
tak po prostu 17.03.2020, 08:34
Nie ma żadnych szkoleń jak się zabezpieczać, jak zakładać i jak zdejmować kombinezony, ba nawet maseczki. Niby proste ale nie do końca dla wszystkich. Kierownictwo pogotowia moim zdaniem do wymiany w trybie pilnym. Jeździmy do różnych przypadków, same rękawiczki jak w Biedronce już teraz nie wystarczą. Mamy bezpośredni kontakt TYLKO I WYŁĄCZNIE z osobami chorymi, bo z prostego założenia tylko do takich się pogotowie wysyła... Czy to duszność, czy temperatura czy zwykły menel...Podejrzenie że TO mają trzeba traktować jako wysoko prawdopodobne. Za chwilę z przykładu innych jednostek z kraju, będziemy wyłączeni na kwarantannie. Tak, już za chwilę. Nie będzie obsad, nie będzie zespołów, nie będzie tym samym albo będą z dużymi ograniczeniami wyjazdy do zawałów, udarów, itp. Po prostu.
PROSIMY !!!
Pigula
Pigula 23.03.2020, 18:13
Spokojnie, nie pójdziecie na kwarantannę, cofną ja wam tak jak pielęgniarkom na internie:)
Ciach
Ciach 17.03.2020, 07:18
Dobrze wiesz, że ten ważniejszy dba tylko o swoje uposażenie gdy premie zniknęły zrobił jakiś krok? Ten młodszy dobrze gadał na pierwszym zebraniu teraz już " nie da rady"
Mat
Mat 16.03.2020, 19:52
Dokładnie!!!
Prosimy Prezydenta Miasta, Starostę i Zarząd TCZ by zainteresował problemem! Ludzie, tu chodzi o bezpieczeństwo NAS WSZYSTKICH!
Monter
Monter 16.03.2020, 15:51
Robota ryzykowna i odpowiedzialna poprzez pierwszy kontakt z pacjentem,w innych miastach zorganizowano nawet posiłek dla pracowników medycznych z pierwszej lini kontaktu,a w TCZ za odpowiedzialną pracę, Szanowny Pan Prezes potwierdzam zabrał premię. Może Pan Panie Mariuszu wspólnie ze Starostą byście się zainteresowali wyczynami prezesa, bo pewnie wiedzy takiej nie macie, to was informuje.
ratownik
ratownik 17.03.2020, 17:08
Ale czy to jest wystarczająco medialne dla Pana Mariusza, żeby zajął się taką sprawą???
well well
well well 16.03.2020, 15:35
Panie Mariuszu jest Pan człowiekiem o dobrym sercu .niech Pan ludziom pomoże .To jest nie ze zła wolą związaną ,a układem ziemskim i promieniowaniem.Schowajcie się ,bo mamy starożytni edzipt.pozdrawiam z całego serca
Trzymajcie się
Trzymajcie się 16.03.2020, 15:30
Przypominam o istnieniu Sanitariuszy, Salowych, Opiekunów Medycznych. Mamy czesto wiecej kontaktu z pacjentem niż reszta personelu właczając w to kontakt bezpośredni przede wszystkim. Nie wnikamy kto na co choruje, robimy swoje :D
rfv
rfv 16.03.2020, 13:46
A, czy to prawda, że jedna z oddziałowych wzięła sobie urlop ?
do rfv
do rfv 16.03.2020, 19:41
A nie wolno jej?
rfv
rfv 17.03.2020, 09:44
Z urlopu na urlop ? A gdzie etos pracy, honor pielęgniarki?
Lau
Lau 16.03.2020, 11:37
Jeszcze niedawno zabrali nam premie. Brawo Brawo Brawo.

Pozostałe