Wykańczasz dom i szukasz trwałych, a zarazem ładnych materiałów? Beton architektoniczny spełni Twoje oczekiwania

  • 17.03.2020, 12:48
  • Mariusz Strzepek
Wykańczasz dom i szukasz trwałych, a zarazem ładnych materiałów? Beton architektoniczny spełni Twoje oczekiwania
Szeroko rozpowszechnione przysłowie głosi, że to koniec wieńczy dzieło. Wiele osób pewnie zgodzi się z tezą, iż budownictwo mieszkaniowe ma sporo wspólnego z klasycznie pojmowaną sztuką. A skoro tak, to podczas prac wykończeniowych we własnym domu warto zatroszczyć się o jak najlepszy surowiec. Projektanci podpowiadają mnóstwo ciekawych rozwiązań, coraz częściej wspominając o betonie architektonicznym. Co jest w nim takiego szczególnego, że nadaje się zarówno na elewację, jak również do reprezentacyjnego salonu?

Proste, płaskie płyty oraz wymyślne, trójwymiarowe panele. Nowoczesny design ma wiele twarzy

Na początek kilka słów wyjaśnienia: zgodnie ze słowami przedstawicieli firmy VHCT, bodaj pierwszego wytwórcy betonu architektonicznego w naszym kraju, pod względem właściwości fizycznych tworzywo używane do produkcji elementów dekoracyjnych niczym nie odbiega od surowej odmiany budulca. Tym, co odróżnia efektowne ozdobniki od „szarej masy”, są przede wszystkim walory estetyczne – szczególnie cenione przez miłośników prostego, eleganckiego stylu. Na zdjęciach nowoczesnych budynków świetnie widać, że beton architektoniczny ma sporo jedynego w swoim rodzaju uroku. Dlatego pojawia się coraz częściej zarówno w siedzibach instytucji publicznych oraz renomowanych firm, jak również w prywatnych domach i mieszkaniach. Wybór jest przeogromny, od jednolitych, płaskich płyt dużych rozmiarów po mniejsze, trójwymiarowe panele z niesamowicie zaprojektowanymi wzorami. Atrakcyjny wygląd pomaga w stworzeniu przyjemnych i efektownych wnętrz, ale pod żadnym pozorem nie wolno zapominać o sprawach związanych z funkcjonalnością.

 

Wiesz, że gwarancja na pierwsze wyprodukowane przez VHCT płyty betonowe jeszcze nie upłynęła?

Wspomniana wyżej firma rozpoczęła produkcję betonu architektonicznego niespełna ćwierć wieku temu. Tymczasem producent na swoje wyroby daje gwarancję długą na bagatela 30 lat (sic!) – trudno o bardziej wymowny dowód niepospolitej wytrzymałości surowca. Bardzo wysoka odporność na oddziaływanie czynników zewnętrznych sprawia, że nie trzeba obawiać się konieczności naprawy lub uzupełnienia szpetnych ubytków. Wystarczy jeden wydatek na parę ładnych dekad, no chyba że komuś znudzi się wybrany wzór i zapragnie jakiejś odmiany. W takiej sytuacji dużym atutem betonowych paneli może okazać się prosty, intuicyjny i uniwersalny system montażowy. Jeżeli tylko wymiary poszczególnych elementów pasowałyby do siebie, na tych samych zawieszkach lub szynach da radę zamocować płyty z innej serii. Wprawdzie wymagałoby to sporej precyzji, jednak osoby lubiące zmieniać wystrój mieszkania z pewnością docenią podobną możliwość.

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe