ZUS pomoże przedsiębiorcom w trudnej sytuacji

  • 18.03.2020, 12:10
  • Monika Kiełczyńska Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego
ZUS pomoże przedsiębiorcom w trudnej sytuacji
Możliwość odroczenia terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych - to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku z występowaniem w Polsce epidemii koronawirusa.

Przedsiębiorcy, którzy z powodu epidemii koronawirusa mają problemy, z opłatą  bieżących składek lub należności, które wynikają z zawartej już z ZUS umowy o rozłożenie zadłużenia na raty bądź odroczenia terminu płatności, mogą skorzystać z uproszczonych form pomocy:
•    odroczenia o 3 miesiące terminu płatności składek za okres od lutego do kwietnia 2020 r.,
•    zawieszenia na 3 miesiące realizacji umowy zawartej z ZUS, w której termin płatności rat bądź składek wyznaczono w okresie od marca do maja 2020 r., i tym samym wydłużyć o 3 miesiące termin realizacji zawartej umowy.

By skorzystać z pomocy, należy złożyć odpowiedni wniosek w tej sprawie: 

•    Wniosek dla osób nieprowadzących pełnej księgowości albo
•    Wniosek dla osób prowadzących pełną księgowość

Wniosek można przesłać elektronicznie za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, złożyć w skrzynce dostępnej w naszej placówce lub wysłać pocztą. 

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi pełną księgowość, do wniosku musi dołączyć sprawozdanie finansowe (bilans, rachunek zysków i strat, sprawozdanie o przepływach pieniężnych) za 2018 lub 2019 r. 
(Skany dokumentów można dołączyć do wniosku w portalu PUE ZUS, jeśli zapisze się je wcześniej na dysku komputera.)

We wniosku należy wskazać, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową firmy i brak możliwości opłacenia w terminie należności. Ulgi będą udzielane w ramach pomocy de minimis. Przedsiębiorca będzie musiał więc złożyć dodatkowe dokumenty dotyczące pomocy publicznej. 

Jeżeli Zakład pozytywnie rozpatrzy wniosek, wyśle  umowę wraz z dokumentami dotyczącymi pomocy publicznej na wskazany przez przedsiębiorcę adres e-mail lub pocztą (jeżeli przedsiębiorca  nie wskaże Zakładowi adresu mailowego). Po otrzymaniu dokumentów należy je przejrzeć i podpisać w odpowiednich miejscach. Podpisane dokumenty trzeba  przekazać z powrotem do ZUS. Można złożyć je w skrzynce dostępnej w  placówce ZUS lub przesłać  pocztą.  

Ważne!
Z uwagi na zagrożenie epidemiczne podpisane dokumenty można wysłać do ZUS w postaci skanu na adres e-mail oddziału ZUS i na tej podstawie ZUS udzieli ulgi. Jednak przedsiębiorca będzie musiał wysłać do Zakładu również papierowe oryginały dokumentów najpóźniej w ciągu 14 dni liczonych od dnia zakończenia stanu epidemicznego. Jeśli dokumenty nie zostaną przekazane  w formie papierowej do ZUS, Zakład uzna, że umowa nie została zawarta. To spowoduje naliczenie odsetek od należności objętych umową. 

Adresy oddziałów ZUS z województwa łódzkiego:

I oddział ZUS w Łodzi: [email protected];  tel.: 42 638 26 76; II Inspektorat ZUS w Łodzi 42 638 20 59; 
II oddział ZUS w Łodzi: [email protected];  tel.: siedziba II Oddziału w Łodzi  43 824 56 56 wew. 454; Inspektorat w Łodzi  42 638 21 74; 
Oddział ZUS w Tomaszowie Mazowieckim: [email protected];  tel. 44 726 36 05; Inspektorat ZUS w Piotrkowie Trybunalskim tel.: 44 646 84 34;

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Ważne!
Jeżeli z analizy dokumentów będzie wynikało, że w okresie ostatnich 3 lat wielkość otrzymanej przez wnioskującego pomocy publicznej de minimis przekroczyła 200 tys. euro, ZUS nie będzie mógł udzielić ulgi.

Jeżeli w ciągu 3 miesięcy sytuacja finansowa przedsiębiorcy nie ulegnie poprawie, będzie mógł wystąpić 
z wnioskiem o renegocjację zawartej umowy.

Więcej informacji lub pomoc związaną z wypełnieniem dokumentów można uzyskać u doradcy ds. ulg i umorzeń. Wykaz numerów telefonów i adresów mailowych oddziałów znajduje się na stronie www.zus.pl. w zakładce firmy, ulgi i umorzenia.

 https://www.zus.pl/firmy/ulgi/umorzenia/doradca-w-sprawie-ulg-i-umorzen.

Monika Kiełczyńska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa łódzkiego
 

Monika Kiełczyńska Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

m&m
m&m 19.03.2020, 07:12
Najlepiej by pomogli przestając istnieć. Piep...ona piramida finansowa. Co z tego,że odroczą łaskawcy, jak trzeba płacić ciężkie pieniadze,których się nie zarobiło.
do m&m
do m&m 19.03.2020, 10:33
To do ZUSu masz pretensje , oni robią co rząd każe. Wcześniej pomyśl co masz pisać
m&m
m&m 19.03.2020, 17:57
Rzeczywiscie nie pomyślałem. Można mieć pretensje tylko do rządzących,że każa nam utrzymywać tą piramidę.
Pracownik
Pracownik 18.03.2020, 13:25
A później trzeba będzie płacić x2 dziękuję postoję

Pozostałe