Pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami epidemii

  • 19.03.2020, 19:39
  • Mariusz Strzepek
Pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami epidemii
Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim wychodzi z pomocą do przedsiębiorców z terenu miasta. W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa i wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, który dotyka w szczególny sposób osoby prowadzące działalność gospodarczą, miasto proponuje szereg rozwiązań, które są dostępne w obecnym stanie prawnym.  Przedsiębiorcy, którzy znajdą się w trudnej sytuacji finansowej z powodu epidemii, będą mogli liczyć na pomoc, jeżeli chodzi o obciążenia związane z lokalnymi podatkami i opłatami. Pozostali podatnicy, którym pogarszająca się z powodu epidemii sytuacja finansowa nie pozwoli na bieżące regulowanie należności podatkowych, również będą mogli ubiegać się o ulgi.

Ulgi podatkowe

W ramach swoich uprawnień, w trybie przepisów ustawy Ordynacja podatkowa, z uwagi na ważny interes podatnika lub interes publiczny, Prezydent Miasta na wniosek podatnika, może udzielać ulg w spłacie zobowiązań podatkowych w postaci umarzania, odraczania terminu płatności lub rozkładania na raty należności z tytułu podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego, podatku od środków transportowych. Niezależnie od tego, analizowana jest obecnie forma uchwały, która dopuszczałaby zwolnienie od podatku od nieruchomości.

Ulgi w opłatach

Prezydent Miasta, na podstawie wcześniej podjętej przez Radę Miejską Tomaszowa Mazowieckiego uchwały (Uchwała Nr V/25/2010 Rady Miejskiej Tomaszowa Maz. z dnia 29 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Gminie Miasto Tomaszów Mazowiecki oraz jednostkom organizacyjnym podlegającym gminie) ma również uprawnienia do udzielania ulg w spłacie należności cywilnoprawnych (wieczyste użytkowanie, dzierżawa, czynsze najmu).

Rozważamy również aneksowanie umów dzierżaw.  

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą ulgi w opłatach podatków i opłat będą rozpatrywane indywidualnie na podstawie złożonych wniosków, zgodnie z  obowiązującymi przepisami i po wykazaniu, że ograniczenia wprowadzone na terenie kraju  w związku z koronawirusem generują straty i zagrażają dalszej działalności firmy.

Wszystkie zainteresowane osoby prosimy o kontakt telefoniczny z Wydziałem Podatków i  Opłat od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30 pod numerami telefonów 44 726 25 94 lub 44 726 25 51 bądź e-mailowy: [email protected]

Jesteśmy do Państwa pełnej dyspozycji – jeżeli numer będzie zajęty, prosimy o cierpliwość lub kontakt e-mailowy – na wszystkie zapytania odpowiemy.

- Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by pomóc przedsiębiorcom z Tomaszowa Mazowieckiego, w ramach naszych możliwości prawnych. Wiąże się to niestety z  wieloma trudnymi decyzjami, pomoc oznacza zmniejszenie wpływów do budżetu, a to na pewno będzie skutkowało zmniejszeniem do minimum wydatków miasta. Czeka nas trudny czas, oszczędności, bo najważniejsze w tej chwili są podstawowe potrzeby mieszkańców i  pomoc przedsiębiorcom w tej ciężkiej dla nich sytuacji. Tak jak stanowią oni o sile państwa, tak stanowią też o sile miasta. Apeluję też do wszystkich o ostrożność i odpowiedzialność, od naszego zachowania będzie w ogromnej mierze zależeć to, jak długo będziemy z tymi problemami się zmagać - mówi prezydent Marcin Witko

 

 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

sąsiad
sąsiad 21.03.2020, 18:58
Czy dyskutanci poniżej zauważyli, że powoływana "UCHWAŁA NR V/25/2010 RADY MIEJSKIEJ TOMASZOWA MAZOWIECKIEGO
z dnia 29 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter
cywilnoprawny przypadających Gminie Miasto Tomaszów Mazowiecki oraz jednostkom organizacyjnym podlegającym gminie " - funkcjonuje i jest stosowana już prawie 10 lat .
Dotyczy ona ulg w spłacie NALEŻNOŚCI - czyli wg Wikipedii: " Należność – w rachunkowości uprawnienie do otrzymania w określonym terminie świadczenia pieniężnego lub rzeczowego od dłużnika."
W przypadku epidemii koronawirusa te należności będą dopiero powstawały.
Bardzo ciekawe są też odpowiednio: § 3. 1. oraz § 4. 1. w jakiej wysokości i w jakich okolicznościach i przez kogo NALEŻNOŚĆ może zostać umorzona.
O załącznikach do wniosku o umorzenie nie wspomnę.
Pozdrawiam.
Ajdejano
Ajdejano 20.03.2020, 16:53
Najpierw do "Kapitalista":
"kapitalistą" to ty może (słabym kapitalistą) jesteś, ale polskiego tekstu nie potrafisz zrozumieć. Więc, przeczytaj jeszcze raz (a może i dwa razy) powyższe podtytuły:
"Ulgi podatkowe"
"Ulgi w opłatach"
"Rozważamy również aneksowanie umów dzierżaw."
Jak to przeczytasz i przeczytasz teksty pod tymi podtytułami - to może "cóś" zrozumiesz. Chociaż - mocno wątpię.

Do "Miasto to nie firemka" :
ponieważ mnie wywołałeś, to odpowiem tak: szybka reakcja obecnego miejskiego szeryfa, to świetna sprawa. Po Jego poprzednikach bym się tego NIGDY nie spodziewał.
Jednak, ta kwestia dotyczy głównie małych firm i będzie się wiązała z dodatkowym "chodzeniem" z tymi pier.... papierami i udowadnianiem urzędnikom, że te firmy faktycznie są poszkodowane. Ci ludzie z małych firm, to znaczy ci, którzy w głównej części trzymają tę nasza gospodarkę, mają już dosyć tego czołgania się na kolanach wobec różnych, zasyfiałych nierobów-urzędników. Gdyby te małe firemki wiedziały, ze to nieszczęście z tym wirusem potrwa dłużej - podjęłyby mękę tego czołgania się.
Jeżeli teraz nie mają pewności, jak długo ten syf będzie trwał - w życiu nie zaczną się czołgać przed urzędasami-nierobami. Oni (główni dostarczyciele dochodu narodowego) maja serdecznie dosyć tego czołgania się.

Chodzi o to, aby Pan Prezydent Miasta miał tego świadomość.

Pozdrowienia od starego czekisty.
Kapitalista
Kapitalista 21.03.2020, 12:45
Zobacz co Węgrzy zrobili a później pisz te swoje wypociny dlaczego nasz popisowski rząd tak nie zrobi https://www.rp.pl/Biznes/30318…
Ja
Ja 20.03.2020, 23:19
Czuje się przez pana bardzo dotknięta. Pracuje w urzędzie. Zap... zeby to ogarnąć, pomoc - przerzucamy miliony ustaw i przepisów, które cały czas się zmieniają / zeby wam wydać jeden papier wypełnić musimy 20 - dziękuje za nazwanie mnie urzedasem. Tak wiem - to nasza zas.. robota i możecie nas wyzywać od urzedasow. Nasze dzieci to czytają i na pewno im miło. Uczucie ich szacunku do innych. Chce zeby pan o tym wiedział.
Kapitalista
Kapitalista 20.03.2020, 10:58
A co nam przedsiębiorcą dają ano w zasadzie nic bo to co dają to są odroczenia a później trzeba i ta wszystko oddać
Miasto to nie firemka.
Miasto to nie firemka. 20.03.2020, 07:08
Na pewno jest to błyskawiczna reakcja ze strony miasta. Przez 30 wczesniejszuch lat debatowaliby miesiacami. Ktos pamieta jeszcze roszczenia Star Foods wobec miasta po powodzi?

Ajdejano? Pamietasz moze? A ty Leszek? Pamietacie?

Patrzcie teraz i uczcie sie jak sie zarzadza 60-tysiecznym miastem.
Czesto lubice wychwalac zarzadzanie w prywatnch firmach, oczywoscie w duchu, wyzyskiwac ludzi i ciac im co mozna. No i do tego sie tylko nadajcie, a fiermki na poziomie tego co sie "postawilo" czesto korzystajac z upadku panstwowych zakladow w latach 90-tych. Zero rozwoju, kantowanie przy kazdym zleceniu na wszystkim co sie da, bo wiadomo, ze zlecen tyle co kot naplakal, w dobie handlu internetowego o zasiegu globalnym, ale i ekip ktore z konca Polski przyjezdzaja by cos tam zainstalowac / przebudowac.

Patrzec, uczyc sie i nie przeszkadzac, jesli komu innemu wychodzi. Jako mieszkancy i przedsiebiorcy i wy wskorzystacie.
Ja
Ja 20.03.2020, 08:35
Powiało populizmem. Przeczytaj jeszcze raz że zrozumieniem. P
rezydent zastanawia się. Oby mu czasu wystarczyło na zastanawianie się.
Rynek zamyka gdy wszyscy tłoczą się w marketach. Gdy zrozumiał krzywdę jaką zrobił otwiera na nowo. Śmieszne to zarządzanie...
SPRZEDAWCA
SPRZEDAWCA 20.03.2020, 11:23
W ŻADNYM MARKECIE NIE MA TŁOKU !!! W ŻADNYM
Gdzie jest prawda?
Gdzie jest prawda? 20.03.2020, 14:36
No i mamy do czynienia z wydmuszką medialną.

Potem zaskoczenie, że ludzie nieufnie do tego wszystkiego podchodzą, w sondażach ankietereom kłamią, bo przeczuwają, że jeśli byliby szczerzy to i tak ich wypowiedzi będą przedstawiane pod z góry założoną tezę. Zatem nie ma sensu w ogóle brać na serio w tym udziału. Głosować tak jak się uważa, a społeczeństwo obywatelskie traktować jedynie jako konstrukt. Inżynierie społeczną, projekt w który oddolne opinie nic nie znaczą, a ludzi traktuje się jedynie jako mięso.

Płatne gazety czyta już garstka – w Australii pada właśnie największa na tym kontynencie agencja prasowa - Australian Associated Press.
Powód wg właścicieli? Ludzie wymieniają się opiniami między sobą w mediach społecznościowych i guzik ich obchodzi co ktoś tam relacjonuje. Całe życie trzeba byłoby poświęcić by weryfikować. Zastanawiać się czyje interesy reprezentuje dziennikarz. Zresztą, po skandalach dziennikarskich w mediach Murdocha (APP również do niego należy), gdzie – no właściwie pastwiono się nad ofiarami przestępstw, relacjonując ich rozgoryczenie na łamach tabloidu The News of The World, po tym jak dziennikarze włamywali się na ich skrzynki pocztowe w telekomach, po tym wszystkim zaufanie do mediów instytucjonalnych jest bliskie zeru.

Propaganda, biznes, oszustwa.

Dziś nawet jeśli mieszka się 10 tysięcy kilometrów dalej, to lepiej zatelefonować do ciotki tam i zapytać się jak to wygląda, niż ufać gazecie.

No a decyduje jednak większość.

APP jednak jakoś szkoda bo w odróżnieniu do małej Europy, tam całe ćwierć półkuli opisywali jedynie oni. To nie jest centrum ani bienzesowe, ani militarnie czy surowocowo strategiczne.
W Australii i Oceanii swoich korespondentów ma tylko APP i sporadycznie Francuzi (AFP). W przyapdku Francji, a AFP jest mocno związana z rządem, kto by tam nie rządził, to pod tym wzgględem – tych zakątków gdzie mają jeszcze swoje wpływy, dominuje podejście etatystyczno-imperialne. Mają już tam jednynie skrawki, wysepki, no ale na poligon atomowy i to się nadaje. Dlatego są zainteresowani sytuacją w regionie, państwo utrzymuje/subsydiuje kilku dziennikarzy.

Reszta świata ma na kawał jednak świata, wywalone. Murdoch utrzymywał trochę ze względów sentymentalnych – agencje założył jego ojciec, ale już sentyment się skończył.

Szkoda, no ale znamienne :(

Świat zmierza w ku chaosowi, anarchii i głównym winnym tego stanu są liberalne rządy ostatniego 30-lecia. Na całym swiecie.

Podważanie znaczenia wspólnoty, dymanie większości ludzi dla jedynie konkretnych i co gorsza krótkotrwałych własnych interesów.

W Bierdonce pusto. A to piątek
W Bierdonce pusto. A to piątek 20.03.2020, 09:50
Przed chwilą wróciłem z Biedry, nie ma takiego dużego ruchu, a to piątek przecież.

Wydaje się, że Polacy są zdyscyplinowanym społeczeństwem. Tzn mnie to bardzo nie zaskakuje – po własnych dotychczasowych obserwacjach. Nie jestem ani już młody ani stary, więc coś tam już widziałem, ale opierając się tylko na mediach możnaby odnieść wrażenie, że jesteśmy dnem. Syf,, kotolicka kołtunerkia, ciemnogród. Takie żydowskie gadanie. Bo już trudniej jest nas wyzyskiwać, to jest pomstowanie.

Tak nie jest. Z Indii na studia przyjeżdżają. Politechnika Warszawska jest drugim po brytyjskich uczelniach technicznych wyborem. A to jednak bardzo dobrze o naszym wizerunku świadczy.
Darco
Darco 20.03.2020, 10:27
No właśnie, zdyscyplinowani ludzie siedzą w domach, a ty po Biedronkach sobie łazisz
Nie
Nie 20.03.2020, 09:00
Nie tam jest tylko, ze zatsanwia się na nad FORMA uchwały - a wprowadza w życie pomoc. Nie jest trudne czytanie ze zrozumieniem.
Bez dni Tomaszowa na rzecz Tomaszowa.
Bez dni Tomaszowa na rzecz Tomaszowa. 19.03.2020, 22:02
Postuluję i zachęcam o zrezygnowanie z tegorocznych Dni Tomaszowa. Koszty olbrzymie które można przeznaczyć na inne cele wymagające wsparcia przez problemy finansowe spowodowane koronawirusem.
pacjent
pacjent 19.03.2020, 21:57
Panie Redaktorze....
Jakieś wieści z naszego szpitala może???

Pozostałe