Chcą nowej Akademii!

  • 21.03.2020, 21:31
  • Mariusz Strzepek
Chcą nowej Akademii!
Niedawno pisaliśmy o problemach z jakimi boryka się tomaszowska Lechia. Rezygnacja Tomasza Zdonka, a następnie pismo Grzegorza Glimasińskiego, wskazujące na niewiarygodny bałagan w spółce, który (jeśli wierzyć oświadczeniu nowego prezesa) kwalifikuje się do rozpatrzenia zarówno przez Prokuraturę, jak i inne służby z organami kontroli skarbowej na czele. Zapewne mało kto wie, ale to rodzice, których dzieci trenowały w Akademii Piłkarskiej „Lechii”, jako pierwsi alarmowali o nieprawidłowościach. Były spotkania z Tomaszem Zdonkiem, władzami miasta. Były mętne wyjaśnienia, w końcu propozycja wyłączenia szkoleń dla dzieci ze struktur spółki. To dosyć poważny cios, ponieważ każdy z rodziców płacił co miesiąc 100 zł składek. Łatwo policzyć, że przy 350 uczestnikach to 35 tysięcy miesięcznie. Tyle, że setka dzieci z klubu w międzyczasie zdążyła już odejść.

- Zwracamy się z wnioskiem i gorącą prośbą o podjęcie działań w kierunku wydzielenia Akademii Piłkarskiej Lechii Tomaszów Maz. z struktur spółki akcyjnej. Uważamy, iż takie działanie przyczyni się do zdecydowanej poprawy sytuacji w Akademii. Wnioskujemy, aby Akademię przenieść w struktury nowoutworzonego „Stowarzyszenia” lub do „Stowarzyszenia”, w którego strukturach  jeszcze pół roku temu funkcjonowała Akademia (oczywiście pod szyldem Lechii). Takie „Stowarzyszenie” byłoby niezależne finansowo od spółki akcyjnej i rozliczałoby się samodzielnie – czytamy w piśmie od rodziców.  

Rodzice uważają, że w skład struktur „Stowarzyszenia Lechia” powinni wejść wszyscy trenerzy Akademii oraz zarząd i jeden pracownik administracyjny (prawdopodobnie wystarczy pół etatu). Zaproponowali, aby w skład zarządu takiego „Stowarzyszenia” wchodzili koordynatorzy Akademii. Wśród nich wymieniają Bartka Jeske oraz Dariusza Rogulskiego, jednego z najlepiej wyszkolonych trenerów w Tomaszowie, byłego trenera pierwszej drużyny Lechii oraz trenera, który z powodzeniem doprowadził drużyny juniorskie do sukcesów o zasięgu ogólnopolskim. Ich zdaniem taki kilkuosobowy Zarząd mógłby znakomicie Zarządzać Akademią. Uważamy natomiast, iż najważniejszą kwestią jest to, aby Akademią nie zarządzały te same osoby, które obecnie kierują Klubem (drużyną seniorów), gdyż w praktyce nic to by nie zmieniło.

- Nowe Stowarzyszenie dysponując składkami wpłacanymi za zawodników, przy wsparciu finansowym obecnego sponsora Akademii  - Spółki Ezbud, jest w stanie samodzielnie finansować swoją działalność i zapewnić znaczne lepsze warunki szkolenia i rozwoju, niż te obecne oferowane przez aktualny zarząd Klubu. „Stowarzyszenie” kontynuowałoby współpracę z Klubem w zakresie wspólnych działań sportowych, marketingowych, współpracy z pierwszą drużyną… - dodają rodzice.

Pomysłodawcy utworzenia Akademii Piłkarskiej w nowej formule deklarują, że będą poszukiwać innych źródeł finansowania, w tym składać wnioski o dofinansowania z różnych programów pomocowych. Ma to o tyle istotne znaczenie, że najczęściej z takich programów mogą korzystać Stowarzyszenia i Fundacje, natomiast nie mogą z tego korzystać spółki akcyjne.

Rodzice zamierzają też pozyskać wielu drobnych sponsorów dla Akademii (dla całej Akademii, dla poszczególnych drużyn, na różne imprezy typu turnieje…). Już obecnie wszystkie turnieje są realizowane przy wsparciu sponsorów pozyskanych jedynie przez rodziców, a nie przez Klub.

- Deklarujemy, iż zintensyfikujemy te działania. Wielu rodziców pracuje w różnych firmach i ma możliwość pozyskania dodatkowych drobnych sponsorów. Jednak przy obecnych władzach Klubu nie ma najmniejszych szans na przekonanie rodziców do takich działań. Kilkakrotnie doszło nawet do takiej sytuacji, że sponsorzy odmówili wsparcia wprost argumentując to obecnym zarządem Lechii – czytamy piśmie.

Nadrzędnym celem, jaki przed sobą stawiają rodzice jest zdobycie przynajmniej srebrnego, a jeżeli będzie taka możliwość to nawet złotego certyfikatu PZPN. Przy srebrnym certyfikacie roczne wsparcie na jedną drużynę wyniesie około 10 000 zł w 2020 roku, a przy złotym certyfikacie około 15 000 zł na jedną drużynę w 2020 roku. W 2021 roku te kwoty mają być jeszcze wyższe.

W Lechii jest obecnie 14 drużyn, to roczne wsparcie z PZPN na Akademię wyniosłoby około 140 000 zł przy srebrnym certyfikacie oraz około 210 000 zł przy złotym certyfikacie. Oczywiście certyfikacja niesie ze sobą szereg obowiązków (w tym zatrudnienie dodatkowych trenerów z odpowiednimi kwalifikacjami), które będą generowały dodatkowe koszty. Nie mniej jednak doprowadzi to do poprawy jakości szkolenia w Akademii i pokryje jej koszt z nawiązką.

Wśród celów znajdujemy także opracowanie przez osoby z odpowiednim przygotowaniem profesjonalnego programu szkoleniowego dla Akademii.

W deklaracjach rodziców znajdujemy także szereg innych propozycji. Wśród nich: staże oraz szkolenia dla trenerów w innych dobrze funkcjonujących Akademiach w Polsce; organizację turniejów piłkarskich dla dzieci oraz obozów szkoleniowych

- Gdyby zarządzanie akademią odbywało się profesjonalnie, to dzisiaj liczyłaby ona przynajmniej 350 młodych adeptów piłki nożnej, a liczy obecnie około 250. Pozostali młodzi zawodnicy zasilili szeregi innych tomaszowskich szkółek, w tym szczególnie Pilicy i TMF. Wielu następnych rodziców rozważa od nowego sezonu przeniesienie swoich dzieci. Natomiast Ci starsi, bardziej zdolni, są rozchwytywani przez inne prężnie działające akademie – mówią rodzice

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Rodzic
Rodzic 24.03.2020, 18:43
Skoro rozmawiamy o tym co jest najlepsze dla naszych dzieci, proponuje zająć się tematem szkodliwego wpływu zastosowanych na orlikach granulatow na zdrowie trenujących dzieci. Po publikacji onetu wiele miast w Polsce postanowiło przeprowadzić odpowiednie badania w celu zweryfikowania czy rzeczywiście mogą szkodzić zdrowiu dzieci. W Tomaszowie zainteresowane instytucje stwierdzają tylko ze orliki maja odpowiednie certyfikaty.
Dla mnie jako rodzica trenującego dziecka nie jest ważny certyfikat tylko wyniki rzetelnych badań wykonane w sposób transparentny.
Bardzo proszę o zainteresowanie się tym problemem zarówno Pana Prezydenta jak i Pana Starosty.
Nie ma spraw ważniejszych od zdrowia naszych dzieci.



Rodzic
Rodzic 24.03.2020, 18:27
Rocznik 2009 Lechii otrzymał rozpisane treningi do wykonania w domu. Trenerem jest Radoslaw Wilczynski
Rodzic
Rodzic 24.03.2020, 16:20
Skoro udzielają się tutaj rodzice dzieci z różnych akademii, działających w mieście, pytanie: kto z Was otrzymał rozpiskę treningów, jakie dzieci mogą wykonać w domu, w czasie trwania pandemii = braku treningów?
Rozpusta
Rozpusta 24.03.2020, 18:30
Trenerzy z Tmf co chwilę dają zadania tylko przez Internet ja wiem że Lechia to tradycja i u was piszecie rozpiski ale Tmf rozpuszcza nasze dzieci no co zrobić 21wiek
sąsiad
sąsiad 23.03.2020, 12:55
Witam!
P. Mariuszu, Pana piękne pomysły z w/w artykułu 2 dniu temu - certyfikaty, to pewnie mrzonki. Wczoraj w programie "Koronawirus-Raport" w tvn24 Prezes PZPN Z. Boniek ostudził zapały, mówiąc że przesunięcie mistrzostw Europy na rok 2021 i może dalszy spowoduje kłopoty finansowe PZPN i co za tym idzie klubów piłki nożnej w Polsce. Że formuła 13 państw jako współorganizatorów nie sprawdzi się oraz że następnym problemem może być prawdopodobne przesunięcie igrzysk olimpijskich.
Ja myślę, że ze wszelkiego rodzaju sponsorami też będzie problem.
A to (Keza Wczoraj, 22:41), że rocznik 2001 Mazovii poszedł do ŁKS - po prostu młodzi mężczyźni poszli z Tomaszowa Maz "za chlebem" , zresztą jak wielu innych.
A pomysłodawcy takiej Akademii niech się prześpią z pomysłem, może w nocy lepszy im się urodzi.
Pozdrawiam i tego życzę.
Keza
Keza 22.03.2020, 22:41
Po pierwsze uważam że kolejna Akademia to kompletna bzdura. Skoro mamy klub trzecioligowy to wszystkie akademie powinny pracować pod Lechię. To powinna być główna akademia. Niech każdy toni swoje i zbieramy najlepsze dzieciaki w młodziku do Lechii?! Niestety poodchodzili trenerzy bo chcieli im płacić po 300 zł za treningi wyjazdy itd. Chcesz tyle zarabiać zgłoś się. Zrób wszystkie uprawnienia zobaczysz czy warto za 300 zł pracować. Mazovia chce więcej kasy? Ok. Zapytam tylko co się stało z rocznikiem 2001? Nie ma? dlaczego? Poszedł do ŁKS? ok tylko po to szkolimy? Problem jest w ludziach a w zasadzie w ich rozumowaniu. Bo komu dziś z zarządu jest potrzebna akademia? Nikomu! Oni mają swoją 3 ligę i tym żyją, choć to działanie krótkowzroczne bo zaraz trzeba kogoś kupić! Niestety były prezes też tego nie widział. To samo zaczyna się robić w Siatkówce kto jest bliżej ten wie, że już w Lechii się najmłodszych nie szkoli. Przykre ale prawdziwe.
sąsiad
sąsiad 22.03.2020, 19:36
Coś Rodzicowi (Rodzic Dzisiaj, 00:23) się "potaśtało". A niby gdzie uciekli ? Dzieciaki Mazovii są bez swojego obiektu? A dzieciaki Lechii, Pilicy czy innych Akademii mają swoje? Kupili sobie? A na czym niby ma trenować "nowa" Akademia. Chyba, że ma dostać OSiR w spadku od Pana Prezydenta Witko. Miasto przydzieliło Lechii ( aktualnie jeszcze III ligowej ) i jej Akademii na początku tamtego roku ok. 400 tys zł. podczas gdy "obce" Akademie otrzymały po ok. 1-2 tys. - to na dzieciaka wypadło po kilka złotych. Pomysł jednej Akademii pod względem organizacyjnym to pewnie dobry pomysł, ale w jej ramach nie będzie pewnie możliwe zachować nazw uczestników.
Pozdrawiam.
PS: W sytuacji obecności koronowirusa ten temat to przyszłość pewnie nawet wakacyjna.
Rodzic
Rodzic 22.03.2020, 19:47
No właśnie czego brakuje Lechii myślenie przyszłosciowe dać trenerowi umowę zalecenie myślenie na tydzień do przodu a potem jakoś to będzie
Aerob
Aerob 22.03.2020, 16:40
Czas na prokuratora.To już recydywa. W MDK też smród był po odwołaniu czy rezygnacji.Gość ma jedynie parcie do rządzenia. Karierowicz. Ciekawe czy już ma rozdzielność majątkową czy nie
Zrobić czystki!!!!
Zrobić czystki!!!! 22.03.2020, 14:36
Do prowadzenia tego jest potrzebna odpowiednia osoba która zna się na rzeczy i nie będzie tego robiła tylko dla własnego zysku 💸 a wydaje mi się że obecne władze są inne...
Duży bałagan się zrobił....
Odbudować to będzie bardzo ciężko miejmy nadzieję że nie jest za późno bo ucierpią tylko dzieciaki.....
Ryba psuje się od głowy
Tata
Tata 22.03.2020, 13:03
Jedyną szansą rozwoju akademii jest połączenie sił ze wszystkimi jedna akademia w tomaszowie i tylko połaczeni przetrwamy a tak będą powstawać nowe będziemy się rodrabniać niczego dobrego TO nie przyniesie choć nie wiem jak byśmy chcieli i ile serca w to włożyli
Poproszę
Poproszę 22.03.2020, 10:02
Ja poprosze żeby ktos mi to wytlumaczyl...dlaczego Ci rodzice, ktorzy twierdzą ze w tej Akademii jest tak źle, nie przepisza dzieci do innych dzialajacych na naszym.terenie??
Zastanawijace jest tez to ,ze Ci trenerzy kyorzy sa wymieniani w artykule (poza p.Rogulskim) sa /jest ciagle trenerem w Akademii Lechii.

Tylko prosze nie piszecie ze to lokalny patriotyzm....

Z góry dziekuje za konstruktyna odpowiedź
Teraz to na pewno były rodzic dzieci trenujących w Lechii
Teraz to na pewno były rodzic dzieci trenujących w Lechii 22.03.2020, 18:41
To jest ta narracja która was gubi nie podoba się to aut nie rozmowa tylko wypad tylko ileś lat i pieniędzy daliśmy żeby jeden z drugim miche mieli
Tak miało być
Tak miało być 22.03.2020, 12:07
No właśnie uciekają przecież chyba akademia ma tendencję spadkową zaplecze Lechii jeszcze chwilkę i na tym zapleczu. Będą stały bloki połączoną Lechię z torem jest oczywiste mniejsze straty dla oka a dokumentów nikt nie czyta
Rodzic
Rodzic 22.03.2020, 11:38
Lechia to tradycja, kawał historii Tomaszowa, to jedyny klub dla którego warto podjąć działania, aby przetrwał, jest jednak pewną marką w świecie piłki nożnej, bynajmniej z punktu widzenia Akademii Piłkarskiej. Czekamy na oficjalne stanowisko Pana Prezydenta Miasta Tomaszowa w tej sprawie. A cisza trwa, to jest smutne.
Tak to widzę...
Tak to widzę... 22.03.2020, 08:25
Bardzo fajny pomysł. Rzeczywiście Pan Darek i Bartek,żyją piłką i szkoleniem młodzieży.Pan Prezydent powinien jak najszybciej zaprosić delegację trenerów Lechii + w/w i porozmawiać o pomyśle nowej akademii, sponsor akademii też by się ucieszył .Potrzebni są pasjonaci, ludzie z pomysłem i wiedzą szkoleniową , tacy co przyjdą na trening,mecz, sparing porozmawiają z trenerem,rodzicami a nie tacy co z gabinetu dużo gadają i żyją tym że w reprezentacji kiedyś grali. Dzieci wrócą do akademii bo Lechia jest w tym momencie najlepsza w mieście, ale przez degrengoladę poprzedników akademia się stacza . Panie Prezydencie Witko , namawiaj Pan w,w trenerów do przejęcia tego projektu.
Kino
Kino 22.03.2020, 22:43
Sponsor akademii!? Ucieszył? Płaci i tyle zaraz go pewnie nie będzie!
cydrowy
cydrowy 21.03.2020, 22:53
Mamy w Tomaszowie poza Lechią jeszcze 3 akademię piłkarskie: Pilica, TMF i przede wszystkim Mazovia. Jest więc sporo możliwości, we wszystkich grupach wiekowych.
Rodzic
Rodzic 22.03.2020, 00:23
Mazovia? Tam juz wszyscy uciekli. Niech najpierw obiekty do trenowania znajdzie?
Rodzic
Rodzic 21.03.2020, 22:18
Przeniesienie dzieci do innych klubów to jedyna rozsądna decyzja żałować można tych straconych miesięcy jak inni odchodzili trzeba było iść z nimi szkoda ale dla mnie Lechii już nie ma
Kor
Kor 22.03.2020, 00:50
I niby w imnych lepiej jest? Organizacyjnie to tylko TMF dziala prężnie, a tak wszystko na niskim poziomie z tym ze Lechia ma obiekty i markę
Czekajacy na pieniądze
Czekajacy na pieniądze 29.03.2020, 14:29
Te obiekty na których siedzii komornik tradycją tego nie zapłacisz najpierw oddajcie kase a później będziesz rozmawiać co lechi zostało
Żal
Żal 22.03.2020, 16:08
Tmf w rok zrobił taki skok jaki Lechia może tylko pomarzyć logiem nic nie zrobisz Lechia to afery szkoda tych dzieci
Robert
Robert 22.03.2020, 22:45
Co za bzdury piszesz? Gdzie będą grać za 5 lat w TMF? Masz pojęcie o czym piszesz? W juniorach seniorach?
Tatunio
Tatunio 23.03.2020, 06:57
Gdzieś będą grać a kiedy będą autokarem jechać Nowowiejską to ci pomachają ale ty im już nie odmachasz bo bedzisz taczke prowadził tam będą bardzo ładne bloki tylko stawiaj prosto ściany
Rodzic
Rodzic 21.03.2020, 22:05
Niestety ale wszelkie nieprawidlowosci i roznice zdan na lini klub- rodzice, trenerzy zadzialy sie wczesniej, a ostatnie doniesienia tylko spotengowaly frustracje. Dlatego miedzy innymi zostaly zalozono nowe stowarzyszenia takie jak Pilica czy Tmf, bo rodzice mieli juz dosyc tego cyrku jaki dzial i dzieje sie teraz (na temat traktowania trenerow, rodzicow a co za tym idzie naszych pociech mozna by ksiazke napisac)

Zycze wytrwalosci i powodzenia rodzicom i trenerom w nowym projekcie.

Z pozdrowieniami rodzic z Ks Pilica

Pozostałe