Kryzys epidemiologiczny potwierdza: powiaty do likwidacji

  • 27.03.2020, 11:36 (aktualizacja 27.03.2020, 12:17)
  • Mariusz Strzepek
Kryzys epidemiologiczny potwierdza: powiaty do likwidacji
Obecna sytuacja epidemiologiczna pokazuje to, na co zwracają od dłuższego czasu samorządowcy. Chodzi mianowicie o istnienie w takich powiatach, jak właśnie tomaszowski, dwóch ośrodków władzy publicznej i dwóch równoległych centrów administracyjnych. W sytuacjach kryzysowych okazuje się, że koordynacja działań między samorządami i jednostkami im podległymi jest utrudniona, a kiedy zabraknie charyzmatycznego i dynamicznego (miło byloby, gdyby był też mądry) lidera wręcz niemożliwa. Dodatkowo w powiatach nie ma tego rodzaju odpowiedzialności osobistej i politycznej, jaka występuje w przypadku gmin, jest ona rozmyta poprzez ustanowienie wieloosobowego zarządu, który tak czy inaczej działa najczęsciej pod bozpośrednie dyktando Starosty. Jak jest dobrze, to do zdjęć pozuje Starosta, jak źle, pojawia się odpodmiotowiony Zarząd.

Jaka jest na to recepta? Oczywiście kolejna reforma administracyjna i likwidacja powiatów w obecnym kształcie. Ich rolę i zadania powinny przejąć miasta - stolice. Ponadto konieczną byłaby likwidacja tzw.  gmin obwarzankowych i włączenie ich w granice administracyjne miast. Gmina Tomaszów jest na to doskonałym przykładem. Nie może być tak, że przychody z podatków wpływają do innych jednostek niż te, gdzie de facto są wypracowywane dochody.  Co z gminami nie okalającymi miast? Powinny wchodzić w skład zwiąązków między gminnych, lub wsytępować jako jednostki podobne do wyodrębnionych dzielnic w mieście stołecznym.  

Warto pamiętać, że powiat, jako jednostka samorządu terytorialnego działa w mocno ograniczonym zakresie. Wiele zadań to zadania zlecone z zakresu administracji rządowej. Nie ma powodu dla którego należałoby tworzyć odrębny twór do zarżądzania nimi. Te same role co Starosta bez najmnniejszego problemu może wypełniać prezydent miasta.

Podobnie jest w zakresie zadań własnych. Gdy przyjrzymy się dokładnie, okazuje się, że powiat nie jest w stanie realizować niemal żadnego z nich w sposób samodzielny. Twór pozbawiony dochodów własnych, skazany jest na wieczne "żebractwo". Wszystkie inwestycje drogowe (dla przykładu) muszą być współfinansowane przez miasto lub gminy.

Prawdziwy problem jednnak pojawia się wtedy, kiedy mamy podjąć działania mające charakter strategiczny. Tu chyba najlepszym przykładem jest oświata oraz polityka zdrowotna. Szkołami na róznych poziomach nauczania zarządzają rózne jednostki samorządowe. Nie ma szans na zbudowanie wieloletniej polityki spójnej dla wszystkich. Co jest tym bardziej istotne, że współczesny świat jest niezwykle dynamiczny i decyzje należy podejmować szybko i w sposób kreatywny. Według mojej oceny i wieloletnich obserwacji tej kreatywności w dziedzinie oświaty w Powiecie Tomaszowskim brakuje. 

Zresztą w innych dziedzinach jest podobnie. Dublujemy nie tylko administrację oświatową, ale i wszystkie inne. Obok MOPS działają Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie. W zakresie ochrony zdrowia miasta jak Tomaszów są praktycznie pozbawione wpływu na to, w jaki sposób funkcjonują publiczne placówki medyczne. 

Być może w ostateczności można byłoby rozważać pozostwienie w jakimś stopniu powiatów, realizujących zadania z zakresu administracji rządowej, jednak ich liczba powinna być zdecydowanie mniejsza.   

To, co obserwujemy w ostatnich latach w powiatach, w tym między innymi tomaszowskim, wskazuje na rosnące zatrudnienie, stosunkowo wysoki koszt ich funkcjonowania oraz niską produktywność pracowników. W samym Tomaszowie Mazowieckim w krtókim czasie liczba zatrudnionych osób wzrosła o kilkadziesiąt. najczęściej nie są to niezbędni fachowcy ale konsumenci politycznego układu. 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Obywatel
Obywatel 29.03.2020, 21:16
Święta prawda. Kolejne całkowicie niepotrzebne koryta i przerost administracji. Wszystkie sprawy powinny być blisko obywateli, czyli w ich gminach: komunikacyjne, budowlane,..
Natomiast szkoly powinny moim zdaniem wrócić pod bezposredni zarzad państwa.
Pik
Pik 27.03.2020, 17:33
Administracja powinna być możliwie jak najtańsza, a dublujące się w kompetencjach urzędy nie mają najmniejszego sensu, co potwierdza artykuł.
Jeden, jedyny plus napompowanej do granic możliwości administracji i biurokracji jest taki, że w dobie nadchodzącego kryzysu takie miasto jak Tomaszów może przejść przez kryzys względnie suchą stopą właśnie dzięki temu, że wszyscy najwięksi pracodawcy reprezentują sektor publiczny - ZUS, Wojsko Polskie, Policja, Straż Pożarna, Szpital i przede wszystkim przedmiotowe w tym artkule Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe.
tomaszowianin.2020
tomaszowianin.2020 27.03.2020, 14:46
Generalnie zgadzam się z prawie wszystkim co Pan Mariusz napisał w tym artykule. Tylko do kogo apel w sprawie zmiany zasad funkcjonowania powiatów jest kierowany? Do nas czytelników tego portalu? Chyba lepiej od razu zaapelować do Prezesa, Premiera czy Prezydenta RP (kolejność nieprzypadkowa) w celu podjęcia przez nich odpowiedniej inicjatywy ustawodawczej. W końcu ta sama opcja rządzi w naszym powiecie i kraju, a Pan Mariusz też chyba do niej należy?
Heniek
Heniek 29.03.2020, 10:24
Kolejność jest błędna ponieważ prezes, premier i prezydent to w naszym kraju de facto jedna i ta sama osoba.
bezrobotny konkubin
bezrobotny konkubin 27.03.2020, 14:19
A gdzie zwolnieni pracownicy znajdą robotę??? tym bardziej że pracująca jest jedynym żywicielem!
@
@ 27.03.2020, 16:43
W BIEDRONCE , LIDLU ,LEWIATANIE itd. tam cały czas potrzebne ręce do pracy, w czym problem?
Sekretaż dyktatorka
Sekretaż dyktatorka 27.03.2020, 13:25
Gdy w listopadzie, na polu zaczynają gnić ziemniaki i buraki, co się najpierw zbiera? - Zarząd ....
m&m
m&m 27.03.2020, 13:16
A co zrobić z tymi wszystkimi niezbędnymi fachowcami?! Nie można stworzyć im czegoś w zamian? Żeby nikomu nie przeszkadzać? nasz kraj taki bogaty. Powinien się troszczyć o swoje kadry.
Tom
Tom 27.03.2020, 13:15
KOLEJNY ZAWÓD , widzę że nie chodzi o ludzi , opiekę ,szpital tylko jak zwykle POLITYKE :(
rwd
rwd 27.03.2020, 13:01
Całe to towarzystwo już dawno powinno być rozgonione. Jeden człowiek odpowiedzialny za swoją dziedzinę z pełną odpowiedzialnością, nawet cywilną za swoje czyny.

Pozostałe