W czarnej dziurze bezsilności

  • 26.03.2020, 21:48 (aktualizacja 26.03.2020, 21:51)
  • Mariusz Strzepek
W czarnej dziurze bezsilności
Ależ się narobiło... Po dzisiejszej informacji na temat dziecka z terenu Opoczna, na tomaszowskim oddziale pediatrycznym, zarażonego koronawirusem, omal mnie nie zlinczowano. Prym w ataku na mnie wiedli urzędnicy i politycy pochodzący z tego miasta. Cóż... nie obrażając nikogo, nie najlepiej świadczy to o nich samych. Czy Opoczno zaraża koronawirusem Tomaszów? Oczywiście! Tak samo jak samo Opoczno zostało zarażone przez Nowe Miasto. Za coś trzeba przepraszać? Nie sądzę. Przepraszać powinny osoby, które doprowadziły do tego, że stworzono zagrożenie na oddziale pediiatrycznym Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Doprowadzono do jego faktycznego wyłączenia (nie wiadomo na jak długo) oraz do kwarantanny personelu. Część dzieci ewakuowano do Łodzi. To, że to ode mnie wymaga się przeprosin i straszy prawnikami byłoby być może zabawne, gdyby nie było zwyczajnie głupie. Wydaje mi się, że jest to sprawa dla prokuratury ale z zupelnie innych powodów.  

arto zacząć od tego, że spośród zdiagnozowanych u nas przypadków, poza jednym, wszystkie miały swoje źródło właśnie w opoczyńskiej służbie zdrowia. Wirus do Opoczna przywędrował, jak wspomniałem wcześniej z Nowego Miasta. Co to oznacza? Że w kolejnych placówkach coś nie zadziałało. Sprawa jest dużo poważniejsza niż urażona lokalna duma. Chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich. Dlatego ważne jest określenie drogi zakażeń...

Opisywany rano przypadek był szczególny, bo dotyczył oddziału pediatrycznego. To, co powinna zbadać w tym przypadku prokuratura, to fakt, czy dziecko w ogóle powinno się znaleźć na naszym oddziale  dziecięcym? Od jakiegoś czasu obowiązują już nowe algorytmy, według których o zaklasyfikowaniu podejrzenia koronawirusa już nie decyduje kontakt z potencjalną osobą zarażoną ale nakładające się na siebie zespoły objawów. Dlaczego? Otóż dlatego, że kontakt mógł być a zarażony jest tego nieświadomy. Domniemam, że skoro dziecko wymagało hospitalizacji, to takie objawy wystąpiły. W dodatku w związku z tym, że pochodziło z terenu, gdzie wykryto ognisko zarażeń, należało w tym względzie dochować należytej staranności. Po prostu.... I nie ma co zaklinać rzeczywistości. 

Żeby wszytko było jasne. To nie jest wina chorego dziecka ani też jego rodziców. To wina braku jasnych procedur i systemu. Systemu, który malucha powinien już w środowisku najbliższym a więc właśnie w Opocznie w sposób właściwy, jeśli nie zdiagnozowwać, to przynajmniej uszeregować, jako potencjalnie zagrożonego. Czemu tego nie zrobiono? Zapytać należy opoczyńskich decydentów. Tylko nie wiadomo, czy zajęci atakiem na mnie będą mieli czas odpowiedzieć. 

Niestety, w odróżnieniu od osób, które wylewały na mnie swoją frustrację, znam system nieco lepiej od nich. Zajmuję się nim i walczę z patologiami od lat. Znam jego plusy i niestety minusy. Wiem gdzie i dlaczego nie działa. Możemy się oburzać na takie czy inne słowo, ale... być może czasem warto go użyć, bo uratować ono może ludzkie życie. Jestem w stałym kontakcie z pielęgniarkami, ratownikami i przede wszystkim mieszkańcami obu powiatów. Codziennie słucham o tym, jak są lekceważeni przez służby, jak lekko traktuje się ich skargi, jak brakuje sprzętu i właściwej informacji. Niektóre z tych rozmów są dramatyczne i bardzo emocjonalne. Część słów wypowiadanych przez łzy.

Zgodnie z zaleceniami GIS w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej spowodowanej koronawirusem pacjenta kieruje się do kontaktu z SANEPIDEM. To zadanie lekarza pierwszego kontaktu. SANEPID powinien w przypadku występowania objawów skierować do chorej osoby tzw. karetkę "kowitowską". Chora powinna więc trafić do szpitala im. Biegańskiego lub do Zgierza. Tak jest jeszcze do dzisiaj, chociaż wojewoda zapowiedział zmiany. Dlaczego przywieziono ją do Tomaszowa? Czy rodzice sami podjęli taką decyzję? Czy ktoś im to doradził? Coś w tym Opocznie nie zadziałało tak, jak należy. Taka jest moja opinia. Zachęcam więc władze Opoczna do zajęcia się zdrowiem własnych mieszkańców. To Wy za nie odpowiadacie, a wszystko wskazuje jednak na to, że teraz odpowiedzialność ta zostanie przejęta przez nasz powiat. 

Żeby być jednak sprawiedliwym, w Tomaszowie także coś nie zadziałało. Niedługo miną dwa tygodnie odkąd alarmowałem Starostę o tym, że według informacji, jakie posiadam od szpitalnego personelu, w TCZ nie opracowano żadnych procedur awaryjnych. Przypadek, o którym piszemy, to niestety potwierdza. 

Teraz wyobraźcie sobie, co czują rodzice dzieci, które hospitalizowane były na oddziale a teraz nagle, bo moim zdaniem komuś zabrakło wyobraźni albo zdrowego rozsądku, czy też właściwych kompetencji, zostały ewakuowane w inne miejsce? Jak bardzo muszą się bać i jak wyczekują wyników testów swoich pociech. Dobrze, że personel naszej pediatrii stanął na wysokości zadania, bo inaczej leczylibyśmy dziecko na domniemaną grypę i dalej zakażali inne osoby. 

Z Opoczna przywędrowały do nas wszystkie poza jednym przypadki. Wciąż trwa dezorganizacja na oddziale wewnętrznym naszego szpitala, po tym jak jedna z pielęgniarek okazała się nosicielem wirusa. Od wczoraj spora grupa ważnych urzędników w tomaszowskim magistracie została objęta nadzorem epidemiologicznym, a jedna przebywa w kwarantannie. Źródło to samo. Zapewaniam, że są to osoby, które obecnie tyrają po kilkanaście godzin dziennie, by zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo. Jak ich zabraknie, przez czyjąś niefrasobliwość, może znaleźć się w czarnej... dziurze bezsilności. 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (46)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

allo
allo 27.03.2020, 22:53
Zamknąć wjazd do Tomaszowa tym EOP-om!!!!!
b
b 01.04.2020, 15:07
ETM też powinien ograniczyć się tylko do Tomaszowa Maz. i w razie czego nie pchać się do innych szpitali.....Zdrowia życzę - głównie tego psychicznego...
Black Jack
Black Jack 27.03.2020, 21:31
Najważniejsze że teraz rząd zamknął buzię lekarzom, wtedy będzie mniej zachorowań i więcej sprzętu. Uff jaka ulga
.
. 29.03.2020, 07:30
Zamknąć personelowi medycznemu buzię, nie mówić o wirusie, nie mówić o złej organizacji, nie mówić o braku w odzieży ochronnej, tylko bić brawa. Smutna prawda to do czego dochodzi. Nie jest ważny człowiek a tabelki. Smutne.
Gość
Gość 27.03.2020, 21:01
Zawsze mówiono, że konstytucja zapewnia Polakom leczenie a dziś nie ma kto zbadać człowieka.
W strachu
W strachu 27.03.2020, 20:02
Te osoby z magistratu to z Urzędu Miasta? Bo jest osoba niby na stanowisku ktora wprost mowi ze nie wiedzieli czy ma byc w kwarantannie czy nie i chodzi do pracy i być moze zaraza ludzi . GDZIE GŁOWA? I LUDZI NA STANOWISKACH
Gość
Gość 27.03.2020, 19:46
To gdzie dziś ma pójść człowiek, żeby go zbadano, odsłuchano? Do lekarza rodzinnego nie, na zakaźnym jeszcze wieksza panika, nie ma kto zbadać człowieka. Wcześniej zabije nas panika. Po prostu wstyd. Ogarnijcie się ludzie.
CCC
CCC 30.03.2020, 09:56
Przeczytaj w Google jak to się robi i sam się zbadaj.
Przecież ludzie wypisują że lekarze to nieuki,łapownicy i debile.Po co ci lekarz
GOŚĆ
GOŚĆ 27.03.2020, 16:02
We Wrocławiu jeden z pacjentów zaraził 25 osób z 50 .W tym 7 pacjentów i 18 pracowników ochrony zdrowia. A w Tomaszowie chora pielęgniarka nikogo to faktycznie cud.....
Gość
Gość 27.03.2020, 15:13
Zgłasza się człowiek w sile wieku do oddz zakaźnego. Zgłasza osłabienie, duszność. Nie jest badany, nie pobiera mu się testu, przeciwko grypie szczepiony, na nic się nie leczy. Zostaje odesłany. Przecież to właściwy oddział, czy posiada testy?
Gość
Gość 27.03.2020, 17:51
U nas na zakaźnym tak było?
Gosc
Gosc 27.03.2020, 19:38
Tak
Gość
Gość 27.03.2020, 15:04
Cz oddz.zakazny posiada testy ?
Gość
Gość 27.03.2020, 15:01
Bardzo mądre słowa. Okoliczne szpitale pozbywają się w ten sposób problemów nie od dziś. Brak mądrych decyzji ze strony lekarzy kierujący ościennych placówek, ale podobn
Zorientowany
Zorientowany 27.03.2020, 11:57
Dyrekcja tcz wykończy Tomaszów kwesta kilku tygodni
as
as 27.03.2020, 21:52
Przeciez tam nie ma dyrekcji
J
J 27.03.2020, 08:56
Ja tylko proszę, żeby nie zaprzestał Pan nas informować o aktualnościach
Starostwo chyba nie wie jak to trzeba robic
Rodzic
Rodzic 27.03.2020, 08:28
W....realu!!!
Opocznianin
Opocznianin 27.03.2020, 08:13
Panie Mariuszu. Ma pan rację. Wladze starostwa w Opocznie zajmujowały się dotychczas zawierzaniem powiatu wszystkim mizlieym swietym, rozdawaniem obrazków świętych na plytkach czy wprowadzaniem strefy przyjaznej rodzinie czy tam karty praw rodziny czy strefy wolbej od lgbt. Tak bardzo sa prorodzinni ze o malo nie zlikwidowali porodówki w miejscowym szpitalu bo trzeba bylo zrobić miejsce na prywatny zol. A ostatnio zajęci byli walką z demokratycznie wybranym burmistrzem Opoczna. Do tego stopnia są zdeterminiwani przejęciem władzy że zdemolowali budżet gminy przyjmując go z naruszeniem prawa co zostało już stwierdzobe przez służby.
Gienek Psut
Gienek Psut 28.03.2020, 17:41
Napisz jaka to formacja polityczna rzadzi w twiom powievie opoczynskim, bo tak to tylko PiS potrafi cY mam racje?
Ppp
Ppp 27.03.2020, 07:50
Tak jest żadnych szkoleń i procedur nie mówiąc o sprzęcie.
Rodzic
Rodzic 27.03.2020, 07:03
A we wtorek w szkole na Majowej odbyło się szkolenie dla nauczycieli. Brawooo..
Hektar
Hektar 27.03.2020, 09:52
Swiadczy to o tym że szkoła jest lepiej przygotowana niż placowka medyczna.
Idiotkiller
Idiotkiller 27.03.2020, 07:54
To źle, że się odbyło????
Drukarz (kornik)
Drukarz (kornik) 27.03.2020, 06:57
Procedury??? Panie! Ze cztery ryzy papieru poszły na drukowanie instrukcji ale za każym razem przeciki się nie zgadzały. Ja mam całą szfę procedur i algorytmów i nie wiem co z tym zrobić, bo kotłownię zlikwidowano.
Qwerty
Qwerty 27.03.2020, 06:55
Nie ma procedur, nie ma algorytmów, nie ma w tym szpitalu zadnej decyzji dyrektora na piśmie ... za to ladnie umie krzyczec na persolen.
WuPe
WuPe 27.03.2020, 02:28
Dlatego dla naszego dobra trzeba namawiać osoby poszkodowane aby skorzystały z art. 160 kodeksu karnego.
Karolina
Karolina 27.03.2020, 00:07
W TCZ nie ma od ok 2012 roku efektywnego zarządzania. Prezesi zmieniają się z częstotliwością potrzeb politycznych. Zasoby ludzkie współkierujące to polityczno-rodzinne układy. Brak przywódcy z kompetencjami i umiejetnościami menadżerskimi.
Bubu
Bubu 27.03.2020, 09:53
Brawo, póki tak bedzie, nie ma co poukładać nadziei w tym tworze
mieszkaniec
mieszkaniec 26.03.2020, 23:11
Panie Mariuszu dziekujemy za publikację! TCZ nie ma procedur. Jest chaos. A urzednicy chca zeby ich tylko chwalili ALE ZA CO?!
RM
RM 27.03.2020, 05:57
Ten szpital to kpina. Ludzie kierujący pogotowiem wstyd.
kolejkowicz szpitalny
kolejkowicz szpitalny 27.03.2020, 10:11
Lekarze fachowcy czy nie fachowcy ale ludzie gdzieś muszą się leczyć.

Pozostałe