Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 02:41
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Mireckiego bez szans na zmianę?

Ulica Mireckiego nie ma szczęścia. Od lat jest obciążona tranzytem tirów, pozbawiona sygnalizacji świetlnej, a zapadające się chodniki są trudne do przejścia bez co najmniej kilku potknięć. Ponury nastrój pogłębiają widoki zrujnowanych chałup dookoła i to co przy nich zalega. Czy jednak każda zmiana wymaga dużych inwestycji?

Na zdjęciu widok wprost z ulicy. Czy to odpowiednie miejsce na składowanie zdezelowanych rozczłonkowanych samochodów? Czy ich właściciel nie może chociaż zasłonić posesji metrowym najtańszym ogrodzeniem pokrytym spójnym z kolorami otoczenia brezentem? A może to nasze władze, jeśli nie stać nas na nic innego, powinny postawić płoty zasłaniające straszydła w reprezentacyjnych, uczęszczanych miejscach Tomaszowa? To oczyście pytania zadane w formie żartobliwej...

 „Prowizorki są wieczne"

Mówi się, że prowizorki są wieczne, że dają wymówkę  przed realnymi działanami wymagającymi wysiłku, poważniejszych nakładów, niosących większe ryzyko krytyki po zakończeniu inwestycji, czy nawet spektakularnej porażki. Jednak czy bezczynność jest lepsza?

Wraki aut przy Mireckiego pewnie da się usunąć, rozbiórka chałup będzie trudniejsza. Te, na prywatnych posesjach, jeśli nie stanowią zagrożenia jak wistomowski komin, bez dobrej woli właściciela są nie do ruszenia. I tak przy Urzędzie Skarbowym przy Mireckiego 37 mamy dziś „dom” z zawalonym dachem, który lada chwila może spłonąć, dewastując elewacje fiskusa, a przede wszystkim zagrażając sąsiadom. Z drugiej strony „skarbówki” mamy dwumetrowe krzaki oflagowane przez wiatr brudnymi foliowkami. Nie ruszane, będą wisieć poplątane w gałęziach przez lata. Widok koszmarny.

Może chociaż zasłońmy te posesje ciemnoszarymi trudnymi do zabrudzenia płachatami? Umieszczajac kurtyny z brezentu (lub jakiegokolwiek innego mocnego, może częściowo przepuszczającego wiatr materiału), za ogrodzeniem będą one trudniejsze do przecięcia przez chuliganerie. Jeśli znajdą się chętni, płoty od strony ulicy można na chwilę okrywać banerami reklamowymi, które przynajmniej w części pokryją koszt ogrodzenia. Miasto zyskuje  nowe powierzchnie reklamowe, jeśli będą jednolite mogą być atrakcyjne i nie przeszkadzać części mieszkańców wyczulonych estetycznie.  Jeśli nie będzie zainteresowania tą formą promocji, pozostanie jednolita płaszczyzna, zamiast ruin i chaszczy.

Czy reklamy szpecą bardziej niż rudery?

Sporo się mówi o ustawie krajobrazowej wymierzonej w  reklamy wiekopowierzchniowe. Warto jednak zauważyć, że w dużych miastach kolorowe, kilkumetrowe płachty  zasłaniały właśnie ruiny kamienic, których właściciele, nie mieli środków na remont czy z innych powodów remontować ich nie chcieli.  Tak do dziś, mimo wymachiwania przez stołeczny wydział estetyki miasta w centrum stolicy, promują się światowe marki jak Samsung, Motorola czy wiele odzieżowych sieciówek.

Przez kilka lat sama Warszawa osłoniła też kolorową wizualizacją budowę bulwarów od strony Wisły. Płot był długi na kilometr... Oczekujący codziennie w korkach na Wisłostradzie nie oglądali rozgrzebanego przez lata placu budowy, a to co w końcu powstanie, w przujemnej dla oka formie zdolnego grafika komputerowego. Jak to mówią – diabeł tkwi w szczegółach, które samorząd może sprecyzować, nawet co do użytych kolorów w reklamie instalowanej na miejskim czy powiatowym terenie. Miejsce było trudno dostępne, więc i płachty do końca budowy nie były zdewastowane. Po oddaniu bulwarów nad Wisłą do użytku, płachty przerobiono na mocne torby zakupowe rozdawane na miejskich imprezach.

Każde działanie lepsze od bezczynności

Zacznijmy coś robić z naszą ulica Mireckiego, bo idąc czy jadąc nią ma się poczucie, że miasto się zapada a drewniane walące się chałupy to jedyne warunki w jakich żyją tomaszowianie. Co przecież nie jest prawdą. Dwumetrowy płot w odległości 10-20 metrów od okien nie zabiera nikomu słońca, wygłusza hałas ulicy, byłby dla mieszkańcow błogosławieństwem. Niektóre kamienice TTBS w innych częściach miasta odgrodzono już od ulicy. Przykładem jest dom na rogu Szerokiej i Warszawskiej. Od chwili instalacji płotu okrytego ciemnozielonym mocnym materiałem, podworko zaczęło tętnić życiem. Latem dzieci budją tam nawet obozowiska Indian z namiotami. Pamietajmy, że dla wielu z nich jest to jedyne dzieciństwo. Na płocie będącym własnością TTBSu zdecydowała się zareklamować firma kurierska. Pewnie nie za darmo, ale co w tym złego, że płot się sam sfinansował?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Piotr Niedurny 14.04.2020 19:21
Samochody zostaly uprzatniete. Dziekuje Portalowi za pomoc w zwrocieniu uwage na problem.

Tomaszowianin 31.03.2020 10:44
Wstyd to ten syf co sobie stwarzają ( głównie śmieci itp) lokatorzy kamienic. Każdy ma jak dba. Róg ul.Mireckiego i Nowowiejskiej - centrum przy ulicy ,wiecznie jakies graty i bałagan wokoło. Za to powinny byc mandaty. Bo syf to nie bieda.

Anonim 30.03.2020 16:34
Tak dla sprostowania zadne z tych samochodow nie jest Pana Kazimierza. Nie wiesz to nie komentuj...

Już posprzątane. 12.04.2020 03:24
Wczoraj jechałem ul.Mireckiego i po "samochodach" nie ma już śladu.

Sąsiad 30.03.2020 13:32
Panie Kaziu czas posprzątać a nie ta laweta zwozic

Raven 30.03.2020 12:05
Okolice Mireckiego maja wiecej takich kwiatkow. Na przeciwko TTBS straszy drewniana wysiedlona rudera ktora zagraza bezpieczenstwu Dalej na Mireckiego stoja przynajmniej dwa lub opuszczone domy gromadzace element dzielnicy. No i sa jeszcze dwie zakrzaczone puste dzialki na Zaciszu wygladajace jak wysypisko smieci bedace odwiecznym miejscem biwakowania localsow spozywajacych alko. Ciekawe czemu patrole ze Strazy Miejskiej tam nie zagladaja. Moze sie boją.

Coś ci się pomerdało. 12.04.2020 03:32
Na Mireckiego nie ma TTBS-u tylko na Majowej. A jeżeli masz tak dużo czasu to weź się i posprzątaj te działki na Zaciszu, gdzie rzekomo biwakują lokalsi. Ten dobry uczynek będzie ci policzony w przyszłości.

Rychu Peja 30.03.2020 11:03
Na Mireckiego tylko SLUMS ATTACK!!!

Nie ciekawski 30.03.2020 09:47
Swiec przykładem i Siedź w Domu jak jestes taki perfekcyjny a nie krazysz po mieście i ludziom zgldasz katy

Lokator 30.03.2020 09:11
Na małe sprostowanie sobie pozwolę, zielony materiał na płocie to inwestycja lokatorów, ale w tym miejscu chciałbym podziękować TTBS-owi za ogrodzenie dzięki któremu nasze dzieci mogą bawić się swobodnie i bezpiecznie, o otoczenie nasze też o wiele łatwiej nam zadbać ?

WuPe 29.03.2020 17:58
Wydaje mi się, że ograniczanie wolności na podwórku to przesada. Jakbyś jechał kiedyś do Hrubieszowa, to przez długie kilometry zobaczysz gospodarstwa bez jakichkolwiek ogrodzeń. Ludzie ze wschodu mają inną mentalność, taką ludzką, ponadto cenią sobie wolność. I na prawie każdej chałupie, czy jest to rozwalająca się rudera, czy willa panele słoneczne. Na zachodzie jest mentalność niewolnicza, tutaj chcemy żyć w klatkach jak zwierzęta. Choć do tych mamy więcej serca...

@WuPe 29.03.2020 18:53
Wdzę tabliczkę TTBSu na chałupie, więc to też takie jego prywatne podwórko nie jest. Niech się cieszy, że mu tego nie wyburzają. Ale nawet gdyby była to prywatna posesja, to postawić płot przy chodniku, a tam jest akurat taki pasek bezdroża, bo żaden to trawnik, rozdeptane - rozjeżdżone brudne piaszczycho, na tym pasku już nie on decyduje. Światła mu nie zabiera, w niczym nie ogranicza.   Zresztą myślę, że płotowi za friko by nie oponował, mógłby jeszcze więcej gratów posprowadzać, nie waliłoby tak po oczach. Co do Hrubieszowa. Tam jest osiadła od pokoleń ludność. W niektórych wsiach te same nazwiska od 300-400 lat. Ziarnko do ziarnka, z pokolenia na pokolenie. U nas, gdy w każdym pokoleniu mieszka się gdzieindziej, mało kto myśli o miejscu, a jedynie o sobie.

paweł 29.03.2020 15:21
Wszystkie rudery w całym mieście z bałaganem na posesji powinny dostać nakaz odgrodzenia się od ulicy, żeby nie było widać tej nędzy przypominającej afrykańskie slumsy. Nie ma co robić wyjątku dla Mireckiego.

? 29.03.2020 15:06
Na pl.Kosciuszki na wschodniej pierzei, tam przy aptece, ksero, "Wszystkim za 1,50", kolo Alior Banku na rogu - ta rudera bez wielkiej rekalmy wygladała by Waszym zdanie. ładniej? Jak widoki z getta. Jeszcze gdy drzewo ma liscie tak bardzo nie bylo widac brzydkiej kamienicy, ale od pazdziernika do maja... :( jak spruchnialy ząb. Tam jakis producent opakowan sie reklamuje i bank Credit Agricole. Tak mam na zdjeciu sprzed dwoch lat. Z reklama wyglada przynajmniej jakby byla lub miala byc za chwile remomtowana. Jest poczucie jakiejs dynamiki, jakiejs akcji. A nie marazm, bida, trwanie. Credit Agricole moze juz nie byc, bo oni wtedy otwieralni nieopodal oddzial, teraz moze juz z reklamy zrezygnowali. Nie przygladalem sie ostatnio.

Dajewo Tiko 29.03.2020 14:54
Facet skupuje te auta, bo zamierza otworzyć Autokomis dla niezamożnych klientów. jeszcze około tygodnia i będzie miał podpisane umowy z kilkoma bankami na udzielanie kredytów. Super pomysł.

? 29.03.2020 15:09
Jako kapital wlasny, te zdjete zderzaki.

Znów się komuś niepodoba, 30.03.2020 10:42
Ze facet chce sobie dorobić do emerytury. Dodatkowo blacharze będą mieli zajęcie, bo przecież wszelkiego rodzju dziury gliną nie zakleją.

. 30.03.2020 13:09
Szczyl to pewnie jakiś robi do 30tki max 40stki. Tak jak z tymi nielegalnymi szambiarzami. Jak też bym chciał by było inaczej, ale jest jak jest: dziś by otworzyć nawet mały, legalny interes z szansami na rynku, trzeba mieć pół baniola na start. To wszysko co obserwujemy to są krzaki, albo nawet nowalijki krzaków.

I jeszcze jedna sprawa. 29.03.2020 14:44
Ja jako samotny mieszkaniec wystawiam pojemnik z mieszanymi odpadami 2 razy do roku. Worki natomiast raz na 2 miesiące i są to: plastik, papier i biodegradowalne. Czy takim osobom nie można by obniżyć opłaty za odbiór śmieci ? Dla tych osób te 19,50 zł to jest kwota jednego dnia bez śniadania, obiadu i kolacji.

. 01.04.2020 18:30
Trzeba bylo nie wyprowadzac sie z blokow.

Mieszkaniec 29.03.2020 14:25
Jeszcze nie tak dawno,taka rupieciarnia z wraków samochodowych byla na końcu ul.Białobrzeskiej. Na szczęście został 1 lub dwa...

? 29.03.2020 14:07
Podobno w Niemczech jak dbasz o porzadek na swojej posesji to masz zmniejszony podatek za grunt, a jezeli masz syf to dodatkowo placisz. Moze u nas by to wprowadzic.

Dobrze by było 29.03.2020 14:36
gdyby takie posunięcie wprowadzić i u nas. W naszym mieście jest bardzo dużo samotnych osób z niskimi emeryturami, dodatkowo z grupami inwalidzkimi i po prostu nie mają siły, ani też środków na to, aby komuś zapłacić za pomoc w uporządkowaniu terenu. Jak już kiedyś pisałem. Prosiłem takiego "bezrobotnego"czyby nie skosił mi trawę w ogródku (oczywiście za kasę) i co usłyszałem w odpowiedzi? "Jo u nikogo parobkim nie bede".

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Grand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.Instruktor teatralny poszukiwanyOscarowe seanse w Kinie dla KoneserówAnimator pilnie poszukiwanyZapraszamy na występ zespołu Mali LubochnianieStudenci przeprowadzą ankietyMinister klimatu: umowa na finansowanie "Czystego Powietrza" na 6,4 mld złZapraszamy do CzerniewicKoncert Maxa MiszczykaKto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoKlienci Alior Banku odzyskują pieniądze.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama