Czas na mądre gospodarowanie

  • 01.04.2020, 19:32 (aktualizacja 01.04.2020, 20:04)
  • Mariusz Strzepek
Czas na mądre gospodarowanie
Epidemia koronawirusa oznacza gigantyczne konsekwencje nie tylko w dziedzinie ochrony zdrowia ale także w gospodarce i sferze finansów publicznych. Co prawda polski rząd zapewnia, że zrekompensuje samorządom utratę wplywów podatkowych, ale wiadomym jest, że z pustego i Salomon nie naleje. Jeśli epidemia potrwa dłużej możemy mieć do czynienia z fala bankructw i to nie tylko wśród przedsiębiorców ale i konsumenckich. Oznaczać to może, że liczne zobowiązania wobec banków staną się praktycznie nieściągalne, co może w znaczacy sposób wpłynąć na koszty kredytów. Oczywiście można dodrukować pieniądze i wywołać inflacyjną falę, ale skutek takich działań będzie żałosny.

Niektóre jednostki samorządowe już dzisiaj szacują straty. W przypadku miast i powiatów, nawet mniejszych niż Tomaszów, szacunki sięgają nawet kilkudziesięciu milionów w skali roku. Warto uwzględniać tu nie tylko podatki od nieruchomości, które wiele miast umarza, ale także wpływy z udziału w PIT oraz CIT. Przy okazji warto raz jeszcze zwrócić uwagę, że nawet wciąż funkcjonujący u nas handel został zdominowany przez podmioty korporacyjne, których podatki zasilają budżety nie tylko innych samorządów ale nawet rajów podatkowych. 

Z punktu widzenia powiatu tomaszowskiego sytuacja jest wyjątkowo trudna. Nawet jeśli Rząd zmieni wskaźniki zadłużenia, to i tak płynność finansowa jest mocno zagrożona. Nasz budżet obciążają także koszty funkcjonowania szpitala, bo nie oszukujmy się ale będzie on w najbliższym czasie wymagał kolejnych zastrzyków finansowych. Dlaczego? To wymaga nieco dłuższej dywagacji, chociaż do tematu z całą pewnością wrócę w najbliższym czasie. 

To, co jest dzisiaj potrzebne, to dogłębna analiza budżetu. Zbadanie zasadności wydatkowania każdej publicznej złotówki. Niezbędna jest rezygnacja z szeregu wydatów bieżących. Najwyższy czas, by unieważnić wszystkie konkursy związane z promocją i organizacją imprez kulturalno - rozrywkowych, dotacją dla klubów sportowych i utrzymywaniem mediów lokalnych. Niestety potrzebna będzie też mądra redukcja zatrudnienia. Samorząd miejski już niektóre takie działania podjął. Powiat wciąż czeka nie wiadomo na co. Mądra analiza powinna pozwolić na dokonanie oszczędności na poziomie co najmniej 2-3 milionów złotych. Moim zdaniem można zaoszczędzić sporo więcej. 

Czasu na takie działania jest coraz mniej. Każdy dzień, to możliwość zaoszczędzenia kolejnych tysięcy złotych. Nie warto liczyć na to, co dzisiaj nam Rząd obiecuje, tym bardziej, że na dzień dzisiejszy są to przeważnie obietnice bez pokrycia. Samorząd jak zwykle powinien radzić sobie (na ile może) sam, być gospodarnym, rozsądnym i zapobiegliwym.  

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

,,,
,,, 04.04.2020, 21:02
I cisza Polak to jednak chłopiec do bicia
Miś
Miś 02.04.2020, 10:16
Działka 785/13, 785/3, 277/4 o powierzchni łącznie 46153 m^2 - umowa najmu dla TCZ (szpital) - wysokość opłaty do starostwa 1 246 929,25 zł netto /rok. NFZ, WOŚP, Ceramika itd. dofinansowuje TCZ a starostwo go sobie drenuje ciur ciur ciur ........ .
Tak z ciekawosci
Tak z ciekawosci 23.04.2020, 14:39
A ile powiat splaca kredytu za szpital rejonowy?
Ola
Ola 02.04.2020, 10:08
Działka nr 200 , powierzchnia 5454 m^2 przy ul.Głowackiego 11 - użytkownik wieczysty Archidjecezja Łódzka - wysokość wnoszonych do starostwa opłat rocznie /netto 35 zł !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Malina
Malina 02.04.2020, 07:35
Panie Redaktorze, doceniłabym takie podejście do budzetu gdyby przesłanie artykułu nie bylo zbyt czytelne...starostwo jest złe...miasto jest cacy...czytaj inaczej...PiS jest zły...Witko jest cacy...Polityka, polityka, polityka.
Cięcia wydatków owszem...ale szybka konferencja ...ogloszenie ...oszczędzamy...tniemy...gdzie? ....sport i kultura...czy najlepszym pomysłem jest niedotowanie organizacji pożytku publicznego? PR nic wiecej .....żadna ekonomia, ekonomia społeczna. Epidemia uniemożliwia realizację projektów z zakresu sportu, kultury...ale epidemia sie skończy...Stowarzyszenia wykonują kawal dobrej roboty, to ludzie z pasją którzy znają się na tym co robią i znacznie lepiej wykonają powierzone im zadania niż urzędnicy. Chyba ze sport i kultura w Tomaszowie to zadania bez znaczenia?
Warto przejrzeć budzet urzędu, budzety jednostek...moze w urzędzie sa oszczędności..kwarantanna...nie ma wyjazdów w delegacje, szkoleń, kawa, herbata...Tyle co zabrano stowarzyszeniom znalazłoby sie w urzędzie...ale po co?
Strong
Strong 03.04.2020, 12:48
Tak, tak... miasto było zawsze super i cacy... a szczególnie teraz.
Inni to be, Malina. Jest okazja, trzeba strzelać w Starostwo. Przecież parę osób to przeczyta :-)
MS
MS 02.04.2020, 08:01
Odpowiem krótko: piramida Maslowa
Damian
Damian 01.04.2020, 23:15
Panie Mariuszu, pisze pan o redukcji etatów, a to uważa Pan że osoby w starostwie pracujące nie posiadają kredytów, bądź innych zobowiązań? Czy kieruje się Pan hasłem zabierzmy jednym dajmy drugim?

I pytanie do Pana-czy może pan zaprzestanie pobierania wypłaty na poczet innych osob.?
Były Starosta
Były Starosta 02.04.2020, 14:34
Starosta musi publicznie powiedzieć ,, Ludzie musicie płacić większe podatki, ponieważ mamy zatrudnionych przez Kuklińskiego i moją osobę około 50 nowych osób. Oni mają kredyty.Dawajcie kasę. Mnie nie interesują wasze kredyty, musicie się złożyć (swoimi podatkami) na kredyty moich pracowników"
MS
MS 02.04.2020, 00:00
Oczywiście, że piszę o redukcji etatów. Jednak bynajmniej nie chodzi mi o merytorycznych pracowników i fachowców w poszczególnych dziedzinach, których nam brakuje. Mówię o napompowaniu urzędu różnymi niepotrzebnymi ludźmi. Niech mi ktos powie po co tylu w Starostwie prawników? Do tego z własnym sekretariatem? Ludzie z typowego nadania politycznego o dosyć wątłej wiedzy merytorycznej. jakś czas temu jeden z prawników wyjaśniał nam wątpliwości prawne w czasie głosowania na sesji. Ci, którzy kumają co się wokół nich dzieje płakali ze śmiechu. Wystarczy sprawdzić kto i z jakim posłem współpracował. Ja już się ich doliczyć nie mogę. Nie wiem czy ich jest 6 czy 8, czy może 10. Stawki wynagrodzeń też nie należą do najniższych. Wymiar czasu pracy w Starostwie to o ile się nie myle 16 godzin tygodniowo. Jak jest problem natury prawnej i tak wszyscy biegną do Pani Laury. Więc o tego rodzaju redukcji etatów mówię. W mojej ocenie takie róznego rodzaju stannowisk do redukcji może być nawet około 50. W zamian można byłoby tym, którzy pracują naprawdę podnieść wynagrodzenie.
Temid
Temid 02.04.2020, 06:41
Bo ciągle nie mają czasu .... tak są zarobieni :-)
Tomasz
Tomasz 01.04.2020, 21:58
Niech Pan spyta zarzad powiatu dlaczego nie wstrzymuje niektorych inwestycji tylko kaze wszczynac przetargi. Gdzie sens gdzie logika?
MS
MS 01.04.2020, 22:01
Bardziej martwi mnie to, że nasze wnioski odrzucane są ze względów formalnych. Ostrzegałem przed demolką, jaką zrobiono
kicay
kicay 01.04.2020, 21:24
Ja widzę niemałe oszczędności w powiecie i mieście - szacowni radni macie możliwość pomóc w zaoszczędzeniu publicznych środków - ZREZYGNUJCIE Z DIET I WYNAGRODZEŃ ZA BYCIE RADNYM!
Pokażcie, że można być wielkodusznym i pomóc samorządowi w oszczędzaniu w tych trudnych dniach. Wiem, że nie jest to wielka kwota - ale grosz do grosza!
AW
AW 01.04.2020, 22:10
A zrezygnujesz z własnego wynagrodzenia? Ja zrezygnowałem. Teraz Twoja kolej
kicay
kicay 01.04.2020, 23:09
Gdyby to było moje podstawowe wynagrodzenie to NIE. Ale to jest wynagrodzenie dodatkowe, radny to nie zawód tylko funkcja.

Pozostałe