Aktywny samorząd nadal aktywny

  • 04.04.2020, 13:06 (aktualizacja 05.04.2020, 10:51)
  • Mariusz Strzepek
Aktywny samorząd nadal aktywny
Mimo, że epidemia nabiera u nas rozpędu. Nie należy zapominać o codzinnych problemach osób niepełnosprawnych. Przypominamy, że od 1 marca można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu Aktywny Samorząd. Dzięki temu programowi można uzyskać dofinansowanie między innymi do wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym. To także pomoc w utrzymywaniu aktywności zawodowej oraz w uzyskaniu wyższego wykształcenia osobom uczącym się w szkole policealnej, w kolegium lub szkole wyższej.

- W połowie stycznia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło propozycje zmian, jakie do programu Aktywny Samorząd na rok 2020 wprowadził Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dotyczą one w dużej mierze wyższych kwot dofinansowań na konkretny sprzęt. W tegorocznej edycji zwiększono m.in. kwoty dofinansowania do zakupu skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub napędu elektrycznego do wózka ręcznego - z kwoty 5 tys. zł do 7,5 tys. zł. To niezwykle ciekawa propozycja, ponieważ łącznie z dofinansowaniem NFZ można zapewnić zakup sprzętu wysokiej jakości - wyjaśnia Kinga Jarząbek, z punktu zaopatrzenia medycznego w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Słowackiego 4. 

Warto zauważyć, że zmniejszono także wymagany udział własny przy zakupie sprzętu elektronicznego dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i dysfunkcją wzroku - z 30 proc. na 10 proc. ceny brutto oraz przy zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub napędu elektrycznego do wózka ręcznego - z 35 proc. na 25 proc. ceny brutto. Zakup wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym można zrealizowac  do kwoty rekomendowanej przez eksperta PFRON, ale nie większej niż 25.000 zł

W składaniu wniosku o dofinansowanie nie przeszkadzają obecne ograniczenia administracyjne. W tegorocznej edycji programu nastąpiła duża zmiana jakościowa w sposobie składania wniosków. Od tego roku osoby zainteresowane mogą to zrobić przez internet. PFRON uruchomił tzw. SOW czyli System Obsługi Wsparcia, dostępny na stronie: www.sow.pfron.org.pl. Jest to duże ułatwienie, ponieważ nie wymaga wyjścia z domu. Dodatkowo ta forma pozwala na uzyskanie dodatkowej punktacji przy ocenie wniosku. 

Ponadto można uzyskać dofinansowanie na:

  • pokrycie kosztów opieki nad osobą zależną -  do kwoty 300 zł
  • w formie dodatku na pokrycie innych kosztów kształcenia (Moduł II programu) dla studentów pobierających naukę w szkołach wyższych - z kwoty 1 tys. zł do 1,5 tys. zł,
  • kosztów opłaty za naukę - czesne (Moduł II programu), z 3 tys. zł za semestr do 4 tys. zł

To już dziewiąta edycja programu Aktywny Samorząd.  Rok 2020 jest przełomowym jeśli chodzi o łączną kwotę, jaka została przeznaczona na realizację programu Aktywny Samorząd. Wyniesie ona aż 181,5 mln zł.

 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kolo
Kolo 05.04.2020, 09:16
Jak to dumnie brzmi: SAMORZĄD
A to wielka ściema sam rząd się nie wyżywi, potrzebny samorząd, najlepiej swój. Ukradł bułkę, żle, niedobrze. Jeśli nasz, ukradł to inna sprawa, był głodny.
question
question 03.04.2020, 21:12
I pięknie - tylko, że próbując otworzyć wskazaną stronę (nawet przez najsłabiej strzeżoną przeglądarkę IE dostaję komunikat:
Ta witryna nie jest bezpieczna. Może to oznaczać, że ktoś próbuje Cię oszukać lub ukraść informacje wysyłane przez Ciebie na serwer. Zamknij tę witrynę natychmiast.
Recommended iconZamknij tę kartę
Mimo rekomendacji - wlazłem tam. Próbuje się zalogować profilem zaufanym - jednak system mnie nie rozpoznaje (5 minut wcześniej byłem ma swoim profilu). Proponuje mi założenie konta: podaj e-mail, imię i nazwisko, PESEL, nr telefonu. Po wcześniejszym ostrzeżeniu już nie byłem taki odważny, aby przejść dalej.
Pozdrawiam autora!
MS
MS 03.04.2020, 21:36
Faktycznie ciekawe.

Jak wejdziesz przez strone PFRON nie ma problemu

https://portal-sow.pfron.org.p…

Kliknij w zakładkę System SOW
question
question 03.04.2020, 23:14
Jak u***iam przez pfron.org.pl nie ma problemu. Wszystko działa bez zarzutu. Jedno ale - chciałbym np. złożyć dokumenty na turnus rehabilitacyjny. Złożenie samego wniosku - nie ma problemu. Schody zaczynają się w momencie kompletowania załączników. Niestety - nie mogę ich załatwić online

Pozostałe