Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 16:15
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Prawdziwa katastrofa dopiero nadchodzi

Wszyscy żyjemy obecnie trzema tematami: koronawirusem, problemami przedsiębiorców oraz wyborami prezydenckimi. Niesety wszystko wskazuje na to, że w tym roku dotknie nas jeszcze jeden o wiele poważniejszy kataklizm. Będzie nim susza. Najdotkliwiej jej skutki odczujemy w produkcji rolnej. Ceny żywności mogą poszybowac znaczaco w górę. Zaczynamy odczuwac skutki złej polityki proekologicznej, nadmiaru konsumcjonizmu i niszczącej ziemię gospodarki.

Niedawno Wody Polskie przedstawiły najnowsze dane nt. zagrożenia suszą w naszym kraju. Zostały one opracowane na podstawie danych pomiarowych i satelitarnych, które zostały przygotowane na potrzeby opracowywanego pierwszego w kraju planu przeciwdziałania skutkom suszy. Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej (MGMiŻŚ) informował w połowie ub.r., że taki plan ma być gotowy do końca 2020 roku. Przedsiębiorstwo wyjaśniło przy przy okazji, że występuje kilka typów susz: atmosferyczna, rolnicza, hydrologiczna (dotyczy wód powierzchniowych) oraz hydrogeologiczna (dotyczy wód podziemnych).

 

Wody Polskie@WodyPolskie


Niedostatek opadów pogarsza sytuację hydrologiczną w Polsce i nie daje szans na odbudowę wilgoci w glebie. Rozwiązaniem jest retencja - jedno z działań programu .

Publikujemy najnowsze dane i mapy satelitarne: http://wody.gov.pl/aktualnosci/895-czy-juz-mamy-susze-w-wodach-polskich-trzymamy-reke-na-pulsie-2 …

Zobacz obraz na Twitterze

  

Już w ubiegłym roku  najbardziej dotkliwym rodzajem suszy, jaki był obserwowany w Polsce, była susza rolnicza. Zapewne wielu z Was zauważyło wzrost niektórych produktów, co z upodobaniem podkreślali niektórzy politycy, zwracając uwagę na politykę Rządu, całkiem pomijając anomalia klimatyczne. Jak zauważono na początku beiżącego roku, tym razem nie będzie lepiej.

- Najnowsze dane wskaźnika wilgotności gleby dla stycznia 2020 roku wskazywały na niską wilgotność gleby - poniżej 40 proc., a miejscami nawet poniżej 35 proc. Przyczyną przede wszystkim jest brak opadów - bezśnieżna i sucha, a przy tym ciepła zima - uniemożliwia odbudowę wilgoci w glebie. Obecnie na obszarze Kujaw, województwa zachodniopomorskiego poprzez województwo pomorskie, wielkopolskie oraz na połowie obszaru regionu łódzkiego, jak również warmińsko-mazurskiego, dane wskazują na bardzo intensywną suszę atmosferyczną i rolniczą - poinformowano w rządowym komunikacie. Po bezśnieżnej, suchej i ciepłej zimie mamy obecnie bezdeszczową wiosnę. 

Wody Polskie  podkreślają, że takim zjawiskom jak susza i powódź towarzyszy cykliczność. "Od setek lat obserwowane i odnotowywane są okresy z intensywnymi opadami oraz okresy suszy. Istnieje przypuszczenie, że zjawiska te mogą być powiązane z aktywnością słoneczną, która ma wpływ na tworzenie się chmur w atmosferze. Natomiast intensywność skutków suszy - to efekt zarówno deficytów opadu, jak również istniejących warunków do retencji wody, w tym użytkowania terenu, stosowanych praktyk rolniczych, korzystania z zasobów wodnych, itp. - czytamy

W Polsce obecnie gromadzimy i przetrzymujemy przez dłuższy czas ok. 4 mld m. sześc. wody, co stanowi ok. 6,5 proc. objętości średniorocznego odpływu rzecznego. Na całkowity odpływ rzeczny składa się woda dostarczana do koryta rzeki, m.in. w wyniku opadów czy topnienia śniegu.

Zgodnie z planem podniesienia retencji ten współczynnik ma być dwukrotnie wyższy i wynieść ok. 15 proc. Inwestycje m.in. w duże i małe zbiorniki retencyjne mają kosztować w ciągu kilku lat 14 mld zł. Zbiorniki te mają być też wielofunkcyjne, czyli aby mogły przyjmować nadmiar wody w czasie powodzi i spuszczać ją w razie suszy.

Tak w ubiegłym roku wyglądał Staw Starzycki, o którego rewitalizację zabiega grupka tomaszowskich radnych. 

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ajdejano 09.04.2020 21:10
Do tego poniżej: jeżeli miałbyś trochę więcej pomyślunku, to najpierw zastanowiłbyś się nad tym dlaczego staw był i w pewnym momencie zniknął. Ano zniknął, bo w pewnym momencie został przerwana grobla, która zatrzymywała wodę rzeki Czarnej i w ten sposób tworzyła staw. A Ty tak w cały swiat pier....farmazony: "Jak gleba jest sucha to ciężki sprzęt może tam wjechać. Jeziorko najlepiej pogłębić, wyczyścić zarośla, oświetlić, zrobić chodniki i dać rzeczce czarnej czas na wypełnienie zbiornika" Mistrzu pingpongowej piłeczki: rzeka Czarna wypełni to zagłębienie pod jednym warunkiem: jak będzie naprawiona grobla, która zatrzyma wodę. I zupełnie nie potrzeba to nic pogłębiać i kombinować jak koń pod górkę. .

Ratujmy jeziorko starzyckie 09.04.2020 09:21
To jest dobry moment na odbudowę stawu. Jak gleba jest sucha to ciężki sprzęt może tam wjechać. Jeziorko najlepiej pogłębić, wyczyścić zarośla, oświetlić, zrobić chodniki i dać rzeczce czarnej czas na wypełnienie zbiornika. A po minięciu kwarantanny będzie świetne miejsce do wypoczynku, a i jeszcze miejsce na ochłodę przy suszy.

Ajdejano 07.04.2020 17:33
Szkoda, że tylko takie śmierdzące bączki potrafisz puszczać. Jak byś miał coś ciekawego w temacie, to napisz.

Tytus 07.04.2020 11:33
Otwieram lodówkę a tam...Ajdejano, chłop pozjadał wszystkie rozumy.

Ajdejano 06.04.2020 20:25
Do WuPe. Na temat zbliżającej się prawdziwej tragedii, spowodowanej okresową (co najmniej kilka lat) suszą (każdego rodzaju) można całe tomy pisać. Jeżeli ktoś chce być mundrusiem, to napisze, że w obrębie retencji naturalnej wyodrębniamy retencję: leśną, glebowo-gruntową, koryt i dolin rzecznych, śnieżną. I dobrze napisze. I te "mundrości" można rozwijać bez końca, tylko - po co ?!?! To jest przelewanie z pustego w próżne. Dlaczego ? Sprawa jest banalna. Można sobie tę retencję: naturalną i sztuczną w koniec buta wsadzić, jeżeli Bozia nie da nam deszczyku z góry. Przy bardzo małych opadach nie będzie żadnej retencji, bo co ma być retencjonowane, jeżeli przepływy w rzekach będą notorycznie niższe nawet od najniższych wieloletnich ?!?! Przy takiej bryndze nawet Lesisko się skończy. I nie pomogą żadne miliony na renaturyzację terenów w dolinach rzecznych. I tu nie pomoże człowiek, bo to jest naturalny cykl przyrodniczy, który będzie trwał jakiś czas i samoistnie się zakończy. . I niech nikt nie wierzy w ten jazgot tych - pożal się Boże - obsmarkanych ekologów, którzy będą bełkotać na temat CO2. Pozdrowienia.

WuPe 06.04.2020 15:43
Dla zainteresowanych dodam jeszcze, że w sztucznych i płytkich zbiornikach, a więc takich jakie chcą nam zafundować politycy i inżynierowie technicy (bez wykształcenia hydrobiologicznego) bardzo często parowanie przewyższa ilość wody dostarczonej do zbiornika, więc retencja jest ujemna. Wędkarze z Tomaszowa pewnie znają przykład zbiornika Lesisko. Jak ktoś marnuje miliony, by pogłębić cofkę zalewu, to robi to tylko po to by zgadzały mu się dane w excelu. Najlepszym trwałym magazynem wody są mokradła, torfowiska, lasy... Łąki nad Pilicą kiedyś osuszono, teraz nikt ich już nie uprawia, więc niech władza da te miliony przeznaczone na beton rolnikom i wykupi ich tereny do renaturyzacji.

Ajdejano 06.04.2020 15:16
My, ciemniacy nie mamy takiej wiedzy o tej retencji naturalnej - jak Ty. Więc może odsłoń nam tę wiedzę tajemną. Tylko żebyś nie wciskał nam, że retencja naturalna nie zależy od działalności człowieka.

WuPe 06.04.2020 15:51
To nie jest tajemna wiedza, tylko bardzo powszechna. Jak jesteś chłonny wiedzy, to materiały naukowe są dostępne w wielu przypadkach za darmo. Jest jeszcze wujek google i biblioteka. A dla zupełnie opornych miska z wodą wystawiona na słońce;-)

edek 06.04.2020 20:04
...no ten ciemniak nic nie zrozumiał...szkoda dla niego czasu.

WuPe 06.04.2020 12:53
Niestety szykuje się nam prawdziwą katastrofę ekologiczną. W bardziej rozwiniętych zachodnich krajach przeszli przez tę głupotę i zaczęli burzyć zbiorniki odnawiając retencję naturalną, czyli najbardziej efektywną. U nas najpierw PRL betonował, kanalizował, odwadniał i regulował wszystko co się da, teraz jeszcze uzupełnimy tę lukę o nowe zbiorniki cuchnące sinicami za 20-30 lat, a wszystko to by mielić kasę i mieć robotę. Oczywiście w programie rządowym znalazły się zapisy o przywróceniu retencji naturalnej wszędzie, gdzie się da, ale zakładam, że to tylko zapisy, bo na razie wszyscy mówią wyłącznie o budowie sztucznych zbiorników.

olrajt 07.04.2020 20:54
zakłady przemysłowe, korzystały z wód podskórnych, niszczono małe młyny wodne,małe stawy rybne. A teraz dozorcy , uzbrojeni w piły mechaniczne tną co się da , ścinają trawę na trawnikach do ziemi. To wszystko wysusza. Są już modne trawniki naturalne. Skandalem jest też wycinka starych drzew i brak nasadzeń nowych.

Kazimierz 05.04.2020 21:39
Kiedy przyjdą ciężkie lata wtedy będzie koniec świata.

świadek 06.04.2020 12:32
>nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię Pan już blisko

Reklama
Polecane
THOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomocDzień Ochrony Zabytków w CzerniewicachĆwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AnkaTreść komentarza: I ludwikowianie co do jednego oddawali głos na sąsiada!Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: PawełTreść komentarza: Ciekawe, czy który z księży umie odprawiać w rycie rzymskim mszę, w końcu taki kościół do tego zobowiązuje??Źródło komentarza: Dzień Ochrony Zabytków w CzerniewicachAutor komentarza: BÓLTreść komentarza: HE HE o co chodzi z tym Kubiakiem góra, czy dół? Mariusz absolutnie nie, już dosc wykorzystywania dzieci do kosciolkowych parad. Dzieci maja sie uczyc, a nie dyndać na uroczystosciachŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: MopsowiecTreść komentarza: Szymon MichalakŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Marzanna PopławskaTreść komentarza: Dziękuję p.Marzenie?nazwiska brak za te słowa,bo mogę ad vocem odnieść się do zarzutu .Wiszę,że do tego służy ta gazeta,by opluwać ludzi,ale jest też okazją,by pokazywać również prawdę.O ile zostanie ten komentarz udostępniony przez redaktora MS.Pragnę poinformować,że po przerwie spowodowanej moja nagłą chorobą przeniosłam w20 listopada 2023r ŚDS z ul. Szkolnej 14a na ul.Majową 1/13 na miejsce dotychczas istniejącego internatu SOSW zajmując 33% powierzchni tj.581m2 zatem uważam,że w sytuacji braku czasu ,koniec roku ,nie muszę wyjaśniać co się z tym wiąże, gdyż brakło by miejsca w komentarzu.Skończyło się sukcesem.Aktualnie od 20 lutego osoby pracujące od początku istnieją ŚDS są nieobecne ,a są osoby dbające o finanse i kadry .Zatem zostałam sama z problemem prowadzenia ŚDS ,ale oczywiście dzięki Pomocy Bożej przyszlina ratunek dobrzy ludzie.Hestem im niezmiernie wdzięczna, ale są tak skromni,że nie chcą,aby im publicznie podziękować. Chciałam tylko dodać ,że przystąpiłam do OSSIPŚDS ,które skupią wszystkich zdyrektorow ŚDS w Polsce.Podjełam studia,aby zyskać jeszcze większą wiedzę na temat kierowania ŚDS.Poproszę p.Marzene o podanie swoich danych na messenger, abym mogła osobiście jej podziękować. Z wyrazami szacunku dla wszystkich czytelników,,NaszTomaszow". Marzanna PopławskaŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: TMTreść komentarza: Kukliński? Ten, który rozprzedał za bezcen Wistom i inne zakłady? Ten, który wynosi się pychą, chociażby w kampanii jako wyniosły i bogaty turysta? Ten, który chciał uzdrowić powiat, bo nic przez ostatnia lata się nie robiło? Tak jak uzdrowił zakłady sprzed laty w TM! Wyborcy pokazali, gdzie jego miejsce! Niech już sobie odpocznie i ujeżdża te łodzie, narty, deski i zajmie się wnuczkami 👶👶👯Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu Tomaszowskiego
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama