Problem do rozwiązania

  • 06.04.2020, 08:48 (aktualizacja 15.04.2020, 21:01)
  • Imię i nazwisko do wiadomości Redakcji
Problem do rozwiązania
Nasi czytelnicy pytają czy na ulicy Sikorskiego, w części oddzielającej osiedle Hubala I od garaży przed ciepłownią przy Wierzbowej, można zainstalować trwalsze ograniczenia prędkości? Te jak to ze zdjęć przestaje spełniać swoję funkcje.

Przy okazji warto zwrócić uwagę na pojawiające się już od kilku lat sygnały o uciążliwości budowanych tu garaży. Przez wiele lat zarządca terenu odmawiał jakichkolwiek inwestycji na polu pomiędzy ciepłownią a osiedlem „Przodownika” uzasadniając zagrożeniem związanym z przebiegającą  nad terenem linią wysokiego napięcia. Garaże pojawiały się stosunkowo niedawno i od początku istnienia budzą kontrowersje.  

Wielogodzinny pisk, aż "uszy puchną" 

Tak twierdzą okoliczni mieszkańcy. Garaże służą jako warsztaty nie tylko mechaniczne. Całymi miesiącami docinana jest w nich terakota. Nie rok, nie dwa, a od kilku dobrych lat. Dokuczliwy piskliwy hałas jest na tyle intensywny, że słychać go po drugiej stronie ulicy Wandy Panfil czyli na oddalonym aż o kilometr osiedlu Hubala II. I choć odbywa się to w ciagu dnia, to nie znaczy, że nie przeszkadza. To nie jest kwestia nadwrażliwości czy nieprzystosowania do życia w mieście. Jeśli nie byłoby problemu, sam docinający nie stosowałby nauszników ochronnych. Siebie chroni przy pracy, inni go nie interesują.

Administracje wielu osiedli w Polsce bardzo często intereweniują w podobnych sprawach. Ostatnio na warszawskiej Woli, zarządca małego prywatnego osiedla doprowadził do przeniesienia pobliskiego warsztatu, w którym prostowano felgi. Właśnie z powodu hałasu i mimo, że biznes istniał wiele lat przed powstaniem osiedla.

Na terenie pomiędzy ulicami Sikorskiego a Wierzbową w Tomaszowie nie ma zarejestrowanego żadnego warsztatu mechanicznego, ani usług glazurniczych... Czy w związku z tym wszystko odbywa się legalnie? Jeśli uciążliwe prace trwają tak długo, że można domniewmywać, że nie chodzi jedynie o budowę czy remont własnego domu, to czy ktoś mógłby pomóc w zwróceniu uwagi na problem? Warto się zastanowić – szczególnie latem, trudno tu wytrzymać kilku tysiącom ludzi.

Szybcy i wściekli metr od chodnika

Przede wszystkim jednak mieszkańcy odczuwają zagrożenie związane z organizowaniem wyścigów na prostym odcinku ulicy Sikorskiego. Amatorzy dwóch i czterech kółek zbierają się tutaj dość często by testować podrasowne przed chwilą garażowo pojazdy. W celu ukrócenia, czy chociaż zniechęcenia ich do tego typu praktyk, zostały zainstalowne widoczne na zdjęciach ograniczenia prędkości. Te jednak, jak widać nie są zbyt trwałe. Może warto postawić mocniejsze wybrzuszenia z kostki brukowej powszechnie stosowane już na uliczkach osiedlowych? Będzie je trudniej podpiłować czy odciąć nożycami do prętów, niż śruby spajające z nawierzchnia plastiki. Tym bardziej, że uszkadzają je także wjeżdżające tu ciężarówki

Z drogi korzysta wielu ludzi w podeszłym wieku, w pobliżu znajduje się również bardzo atrakcyjne dla młodzieży boisko z naturalną nawierzchnią, które w słoneczne dni ściąga dzieciaki nawet z osiedli przy Strzelackiej, Mazoweckiej i odleglejszych. Naturalną trawę ma chyba jako jedyne osiedlowe boisko w Tomaszowie. Przy Sikorskiego 6A znajduje się bardzo popularne przedszkole, do którego rodzice odprowadzają dzieci również tym prostym i niebezpiecznym odcinkiem osiedlowej ulicy...

Imię i nazwisko do wiadomości Redakcji

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (1)

Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pisk szlifierki kątowej w pobliżu duzego osiedla. Najczesciej w soboty…
Pisk szlifierki kątowej w pobliżu duzego osiedla. Najczesciej w soboty po poludniu. 25.04.2020, 16:48
Jest sobotnie popołudnie, wszyscy w blokach (parkingi pelne aut), chca odpoczac po ciezkim tygodniu.. od strony garaży co kilka minut dobiega świdrujący uszy bardzo nieprzyjemny pisk przecinanych jakichś płyt. Moj blok jest ok pol kilometra od tych garaży...

Przez ponad 30 lat odmawiano budowy garazy pomiedzy Sikorskiego a Wierzbową, m.in. wlasnie dlatego...

Czy Straz Miejska waszym zdaniem moze pomoc?
mieszkaniec
mieszkaniec 13.04.2020, 03:36
Dziękuję (chyba Spoldzielni Przodownik?), za naprawę ograniczenia predkosci, wczoraj sprawdzalem. Dziekuje, jak zwykle dzialacie Panstwo bardzo sprawnie.

Dziekuje Portalowi za publikacje listu.
Maciej
Maciej 10.04.2020, 10:49
kupię garaż na Sikorskiego
z kanałem czy dziuple z wylewką tylko?
z kanałem czy dziuple z wylewką tylko? 10.04.2020, 23:20
do cięcia glazury czy teraktory?

Pytam bo te drugie płytki zdaje się w większych opakowaniach są, mimo, że fizycznie po wyjęciu nie są takie dużo grubsze.
Więc z kanałem by się przydał cobyś mógł więcek paczek upchnąć.

W Łodzi pewnie będziesz czaił się na promocje, a tu ludziom kończąc robotę mówił uuuuuu w Warszawie, czy tam innym większym mieście, „to milion razy wincy bym wziął”. A na starcie jeśli ktoś Cię pyta, chociaż o szacunkową cenę usługi, czy chociaż widełki, mówisz „dogadamy się” i na zakończenie wychodzi, że nagle wszystko podrożało o 2 tysiące procent i za 3 metry w kiblu rządasz 4-5 tysi albo wszystko potłuczesz.
I to ze cmokaniem przepuszcaniem powietrza przez „zymby”

Aaa bym zapomniał ...5 koła to oczywiscie bez żadnych kwitów, bo ty na codzIŃ, gdzie indziej „robisz”, kogo innego udajesz, więc co tam będziesz „nierobów na mireckiego pasł”

Tak?
Mieszkaniec z Sikorskiego
Mieszkaniec z Sikorskiego 09.04.2020, 16:53
Myślę że ten artykuł pisał ktoś, kto tu nie mieszka i go to bardzo boli ☹️
Jak najdalej od TM
Jak najdalej od TM 07.04.2020, 16:33
Skrzynka pocztowa czyni cuda wrzucasz Hołownia wychodzi Duda.
EP
EP 07.04.2020, 12:03
Jesli chodzi o boisko na Sikorskiego to super pomysl. Dzieciaki sie wykazaly aby je mieć. Przynajmniej maja gdzie trochę pobiegać. Zawsze sie znajda tacy co im wiecznie cos sie nie podoba.
Jola
Jola 06.04.2020, 22:59
Moja propozycja droga Spółdzielnio jest założenie progu w uliczce przy Sikorskiego 6 i 6A ponieważ to droga dojazdowa do bloku i przedszkola a tutaj się nieźle rozpędzają... np. pewien Pan jeżdżący zielonym samochodem. Gdy na przykład dziecko wybiegnie przed boiskiem gdzie kończy się chodnik a samochody zasłaniają drogę? Tragedia murowana!
Nie czuję się bezpiecznie idąc tą drogą z moją córeczką.
qwert1
qwert1 06.04.2020, 18:42
Pierwsze raz słyszę o wyścigach na Sikorskiego! Co za bzdury!
Taxi
Taxi 06.04.2020, 17:01
ul. Sikorskiego jest ulicą dojazdową gdzie zarządca tej drogi czyli Spółdzielnia "Przodownik" nic nie zrobi a powinna gdyż nawet jest tam Strefa zamieszkania i pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo a pojazdy powinny sie poruszać z prędkością do 20km/h ale niestety kierownikiem administracji został an który "rządził" drogami w mieście i widać co się dzieje teraz na osiedlach.
mieszkaniec miami
mieszkaniec miami 06.04.2020, 13:57
MIeszkam na Sikorskiego i co prawda większą kpiną niż garaże jest ten nowy blok i sterty syfu (głównie folii) latające dookoła. Mam balkon na garaże i jakoś jeszcze nikt nie hałasował, gorzej było jak ten blok budowali. Ciekawe czy faktycznie tu jest tak z tym wpieniem jak geolog mówił, że na tym się bloków nie stawia... zobaczymy za 20 lat. Niby na Nowowiejskiej też mieli nic nie budować ale kasa robi swoje
domek dla autka
domek dla autka 06.04.2020, 16:58
Za 20 lat Ci ludzi mogą mieszkać już zupełnie gdzie indziej.

Blok już dawno ukończony, a s.yf lata po osiedlu jak latał. Raczej nie nowo budowany blok był źródłem s.yfu. Nie wiem co. Kosze? Wydają się dobrze osłonięte...

Ludzie muszą gdzies mieszkać. Rodzice jeszcze żyją – mają się dobrze, więc lokali po nich zająć nie mogą. To nie jest jakiś wypasiony apartamentowiec. Zwykły współczesny blok mieszkalny. Chociaż również uważam, że jeśli będą tłuc tu kolejne, to będzie się żyło coraz gorzej. A są takie miejsca już w Polsce. Bialołęka? 10-20 bloków w odległości 150 metrów.
Klatka z kurami. Odetchnąć? Zagranicą. Tu masz tylko spać.

W PRLu, a te bloki projektowane były jeszcze w czasach prosperity lat 70-tych, choć pobudowane później, w PRLu osiedla były projektowane – choć odgórnie, to przez poważnych, uznanych architektów . W Warszawie często AKowców, władza przymykała oko, bo byli po prostu dobrze wykształceni, po wojnie specjalnie politycznie nie skakali, skupiali się na zawodzie... Jest zaprojektowana jakaś przestreń na której gromadzi się mase ludzi, zostawia się im więc jakieś poletko pustej przestrzeni by w przeciągu kilku minut można było wyjść i odetchnąć od zgiełku. W starszych dzielnicach w większych miastach się tego nie zabudowuje, a zadrzewia. Z czasem tworzy alejki, stopniowo z dekady na dekadę powstają parki.

A tam gdzie lokalna społeczność skupiona jest tylko na czubku własnego nosa, w niczym nie uczestniczy, nie odzywa się, to i deweloperowi łatwo przekonać administracje – zwykle mieszkającą zupełnie gdzieindziej, a tu tylko pracującą – by postawić blok, garaże.

Samochody są coraz tańsze, budowanie domku dla autka, robienie z niego potem siedziny ciechej firmeki wytwórczo–uslugowo–przetwórczej przy pomocy szlifierki kątowej przystosuwującej zakupione w markecie w Łodzi płytki, jest w interesie tylko właściela domku dla autka.

No i w sumie gdyby w Tomaszowie zrobić jakiś profesjonalny sondaż, to nawet przejdzie. Większość się nie odezwie, powie „a łetam” odezwie się właściciel domku dla autka i inwestor bloku. Mam tego świaomość :(
?
? 06.04.2020, 16:27
w godzinach 8-15 pewnie poza domem?
Xyz
Xyz 06.04.2020, 10:23
Ja jestem ciekawy, kiedy ktoś wybije okno z tego boiska na Sikorskiego. Ktoś inteligentny, nie pomyślał, że taki płotek jest za niski, aby zatrzymywać piłki. Na razie latają one albo po samochochodach albo po blokach.
Kolo
Kolo 06.04.2020, 13:58
ponad 30 lat tu mieszkam i nigdy nikt z tego boiska szyby nie wybił... to co za dojnej zmiany dzieciaki zaczęły w nogę piłkami lekarskimi grać?
Zajęty nick
Zajęty nick 06.04.2020, 17:23
Pewnie dlatego nie wybili bo wcześniej był sam piach i nikt na nie nie wchodził, nie mówiąc o graniu.
Rownosciowa Polska, albo zadna. Duda2020 czyli prawdziwe RAZEM
Rownosciowa Polska, albo zadna. Duda2020 czyli prawdziwe RAZEM 25.04.2020, 17:09
Nie, ponieważ:

1. Bramki projektujacy to osiedle w PRLu CELOWO, umiescil od strony boków obu bloków. Sciana bez okien za bramkami i tez nie metr a min.10 metrow od bramek.

2. Patrzac od rzeki Pilicy, lewa strona boiska, po ktorej sa najblizsze okna, ma wyzsze ogorodzenie o wysokosci ponad 3 metrow. I to tez z uwagi bardziej na zaparkowane auta niz na okna mieszkan, bo jest do nich nadal daleko.

3. Boisko jest stworzone dla mlodziezy szkolnej w wieku max.19 lat.

4. Zawsze mozna wybic okno, no ale to byloby zwyczajnie dzialanie celowe. Ceglowka czy pilka, bez roznicy.

3. Nie mieszkasz tutaj, ale w otwartym, rownosciowym spoleczenstwie bez wpychania sie, wpraszania, innego silowego zagrania - jakie w przemocowym Tomaszowie jest czesta praktyką, tutaj na luzie mozesz sobie przyjechac i pograc. Co najwyzej dolaczyc do juz grajacej grupy. Tak jest w wielu miejscach w Izraelu (tak, w Izraelu), tak jest w wielu miejscsach gdzie decyduje lewica w Niemczech, tak jest w Szwecji. We wszystkich trzech wymienionych panstwach bylem, mozna powiedziec, ze czasem o golym pysku posiwecilem swoja mlodosc i akurat to mam sprawdzone na wlasne oczy.

Takie spoleczenstwo próbujemy, bo na szczescie nie jestem sam, tworzyc tutaj, dlatego zapraszamy Cie na boisko osiedla Hubala I. Publiczne, piekne nasze wspolne boisko.

Bez panów, bez poddanych.
a
a 06.04.2020, 09:54
Taka sytuacja jest też na Słonecznej

Pozostałe