Potrzebny zdrowy rozsądek

  • 06.04.2020, 22:03 (aktualizacja 17.04.2020, 09:57)
  • Mariusz Strzepek
Potrzebny zdrowy rozsądek
Rzecznik konsumentów odbiera w ostatnm czasie liczne skargo dotyczące braku możliwości zrobienia zakupów bez wózka lub koszyka sklepowego pobranego przed wejściem w niektórych sklepach wielkopowierzchniowych. Klienci zwracają także uwagę na sposób weryfikacji wchodzących do sklepów osób starszych w godzinach międzu 10 a 12.

Należy podnieść w pierwszej kolejności, że konferencje prasowe, informacje przekazywane na łamach mediów społecznościowych, forach, opiniach, apelach nie są wykładnią prawa. Obecnie można spróbować przyjąć, że obowiązującym w tym zakresie jest Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które weszło w tej kwestii w życie od 1 kwietnia 2020 r. Jak wynika z niego, w okresie od dnia 1kwietnia 2020 r. do dnia 11kwietnia 2020 r. może przebywać w obiektach handlowych lub usługowych, o których mowa w § 8 ust.2 pkt1 i 2, oraz w placówkach handlowych w rozumieniu art.3 pkt1 ustawy z dnia 10 stycznia 2018r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2019r. poz.466), w tym samym czasie, nie więcej niż:

1) 3 osoby na jedno stanowisko kasowe, z tym że w godzinach 10.00–12.00 mogą to być wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia,

2) 3 osoby na jedno miejsce prowadzenia sprzedaży – w przypadku handlu na straganie lub targowisku – z wyłączeniem osób stanowiących obsługę tych obiektów, placówek, targowisk oraz straganów.

Z dnia na dzień bardzo trudno wprowadzić zmiany, dlatego rozwiązania mogą być różne i budzić kontrowersje, niezadowolenie i skrajne emocje.

- Rzecznik konsumentów nie jest organem, który jest powołany do kontroli działań wynikających z nadzwyczajnie wprowadzonego rozporządzenia w żadnym zakresie. Wprowadzone przepisy nie są prawem miejscowym, a tym bardziej nie dotyczą indywidualnych interesów konsumentów, które są analizowane przez każdorazowo właśnie indywidualnie. Zatem wszelkie działania w stosunku do przedsiębiorców w tym zakresie byłyby prawnie nieuzasadnione.  Proszę też o nie nadinterpretowanie w nadzwyczajnych okolicznościach stosowanych przepisów. Sprzedający jak i kupujący  powinni wykazac się zrozumieniem i wyrozumiałością dla wyjątkowej sytuacji. Czas, w którym się wszyscy dziś znaleźliśmy jest trudny dla wszystkich uczestników rynku. Spokój, opanowanie i racjonalne podejście do wszelkich utrudnień ułatwi życie nam wszystkim - mówi Agnieszka Drzewska

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Czterdziestolatek.
Czterdziestolatek. 07.04.2020, 19:47
Skoro seniorzy mają swoje godziny w południe to po jaką cholerę stoją w kolejkach od 7 ej rano. Wyprosić z kolejki tak jak mnie wyprasza się o 11 tej.
Pozdrawiam wszyskich seniorów.
WuPe
WuPe 08.04.2020, 18:45
Nie przeczytałeś tekstu ze zrozumieniem. Zacznij od początku jeszcze raz.
rwd
rwd 07.04.2020, 10:53
Czy wszystkie sklepy, czy tylko spożywcze, apteki i drogerie są dla 60+ w godz. 10-12 ? Wszędzie różne informacje. Bajzer na całego.
WuPe
WuPe 08.04.2020, 19:47
Masz wszystko podane w tekście jak krowie na granicy. Autor zadał sobie trud by przytoczyć obowiązujące akty prawne, w których wszystko jest wyjaśnione. Tu nie ma różnych informacji, tu jest znajomość czytania;-) W skrócie, tak, lepiej przyjąć, że wszędzie;-) ,,może przebywać w obiektach handlowych lub
usługowych, o których mowa w" bla bla bla - tu chodzi o sklepy powyżej 2000m3, ,,oraz w placówkach handlowych w rozumieniu art." bla bla bla - w tym miejscu chodzi o ,,obiekt, w którym jest prowadzony handel oraz są wykonywane czynności związane z handlem, w szczególności: sklep, stoisko, stragan, hurtownię, skład węgla, skład materiałów budowlanych, dom towarowy, dom wysyłkowy, biuro zbytu – jeżeli w takiej placówce praca jest wykonywana przez pracowników lub zatrudnionych" bez względu na zajmowaną powierzchnię.
Gorszy sort.
Gorszy sort. 07.04.2020, 10:37
Rozporządzenie,polega na tym iż te osoby mają pierwszeństwo po za kolejką,jeśli takowa nastąpi.Taka powinna być interpretacja,przynajmniej jest tak w dużych marketach mądrale....więcej logiki.
Edek
Edek 07.04.2020, 10:11
Apeluje do osób odpowiedzialnych za udostępnienie handlu na rynku, czy ktoś kontroluje przestrzeganie przepisów jakie zostały narzucone na sprzedających.
Dziś udałem się na rynek Narutowicza i co się okazuje nikt nie dezynfekuje rąk po przyjmowaniu pieniędzy niektórzy nawet nie posiadają rękawiczek ani płynów na prośbę o zdezynfekowanie rąk po poprzednim kupującym który zapłacił gotówką zostałem skwitowany jak się nie podoba to proszę sobie iść do marketu, co gorsze osoby w kolejce były jeszcze przeciwni temu co ja mówię .
Smutne jest to że ludzie tak lekceważą podstawowe zasady .
sanepid ruszcie D.......... to wasz obowiązek
Ktos
Ktos 07.04.2020, 08:23
Ludzie czy uwazacie że nie mamy większych problemów.?...Jeżeli chodzi o seniorów zapytajcie Panie ekspedientki, są rano przy otwarciu sklepu ,sa w godzinach od 10-12 i te same osoby są wieczorem.Kupią albo nic nie kupią ale są.A ludzie pracujący po 12 godzin nie mogą zrobić zakupów bo nie mają siły stać po 2 godziny w kolejkach.Proszę zobaczyć jak zbierają się w grupki i prowadzą dyskusje.I właściwie im się nie dziwię.Wcześniej szli do kościoła do parku na ławkę a teraz zostają im tylko sklepy.
Nie piszcie głupot
Nie piszcie głupot 07.04.2020, 10:04
Skąd wiesz, że to te same osoby? Śledzisz je? A może pozostało ci to z poprzedniego ustroju gdy należałeś/aś do ORMO?
Ja jestem w tej grupie 65+ i do sklepu idę raz w tygodniu i w dodatku z notatką co mam kupić. Najgorsze to to, że trzeba później te zakupy zanieść do domu, bo siły coraz mniej.
Gorszy sort.
Gorszy sort. 07.04.2020, 07:44
Proszę mi wytłumaczyć dlaczego,będąc jedynym klientem w piekarni,między godziną 11.00 a 12.00 Espedientka nie obsłuży mnie i każe mi czekać na zewnątrz przed drzwiami,mimo tego że ona czeka na klienta i ja na obsługę.W tym czasie nikt nie przychodzi....przecież to absurd.
McMarek
McMarek 07.04.2020, 08:07
Absurdem jest to,że próbujesz włazić do sklepu w godzinach przeznaczonych dla 65+. Jest rozporządzenie , a nie twoja interpretacja " bo nikt nie widzi".
gość
gość 07.04.2020, 07:56
Skoro wiesz o tym, że w tych godzinach obsługują tylko "seniorów" to po co wychodzisz wtedy na zakupy.

Pozostałe