Zwolnić, zrezygnować, obniżyć...

  • 08.04.2020, 12:50
  • Mariusz Strzepek
Zwolnić, zrezygnować, obniżyć...
Mecenas Renata Sutor, która od blisko roku zasypuje wręcz samorządy różnego rodzaju petycjami, nie "próżnuje" także w czasach pandemii. Tym razem przeprowadziła "zmasowany atak" związany z obniżeniem kosztów wywozu śmieci oraz wysokości podatków. Petycja nie zawsze trafia do właściwych adresatów. Dla przykładu Rada Powiatu Tomaszowskiego nie ma nic do... ustalenia stawek podatku od nieruchomości.

To tylko jedna z propozycji, którymi teraz zobowiązani są zająć się samorządowcy w całej Polsce. Mecenaska z Rabki Zdroju domaga się umorzenia podatku od nieruchomości dla wszystkich mieszkańców naszego kraju za II oraz III kwartał bieżącego roku a część przypadającą na IV kwartał odroczyć o kolejne sześć miesięcy. 

Niestety, mimo, że propozycja wydaje się być "kusząca" dla mieszkańców, dla samorządów może okazać się katastrofalna w skutkach. Podatek od nieruchomości jest bowiem jednym z  głównych źródeł dochodów własnych. Jego wysokość ma też wpływ na wielkość udzielanych subwencji. Niestety dochody własne służą pokrywaniu kosztów zadań własnych, jakie na samorządy nakładają ustawy. Nie pobrane od mieszkańców podatki mogą poskutkować robieniem oszczędności w różnych sferach życia np. w oświacie, włącznie z koniecznością redukcji zatrudnienia. 

Ponadto pani mecenas swoje pismo w tej sprawie skierowała do niewłaściwego podmiotu. Samorząd Powiatowy nie jest w tej kwestii organem decyzyjnym (podatkowym). Jest nim Prezydent Miasta. To w jego gestii leży udzielanie ewentualnych ulg, zwolnień i odroczeń. 

Wątpliwości budzić musi także formuła udzielania zwolnienia. Generalnie powinna mieć ona chcrakter podmiotowy. Trudno wyobrazić sobie, by bez aktu prawnego wyższego rzędu zwolnić z obowiązku podatkowego wszystkich podatników. Z drugiej strony, jak sie możemy od jakiegos czasu przekonać, w kraju nad Wisłą, wszystko jest możliwe. 

Renata Sutor proponuje także, by na pół roku zrezygnować z pobierania opłat targowiskowych. Sytuacja jest tutaj podobna. Znowu właściwym do rozpatrzenia pomysłu jest samorząd miejski, a nie powiatowy. 

W przypadku rezygnacji z tej opłaty całkowicie, po raz kolejny samorząd pozostałby z obciążeniami a pozbawiony całkowicie przychodu. Koszty obejmują chociażby konieczność sprzątania na targowiskach. Jeśli zwolnimy targującychn na targowiskach, powinniśmy też zwalniać supermarkety z podatków gruntowych. 

Kolejna sugestia dotyczy nie pobierania opłat od osób, których działalność polega na występach ulicznych. Być może w dobie nadciągającego kryzysu gospodarczego jest to idea słuszna. Ludzie, którzy stracą swoje źródła utrzymania będą mogli nauczyć grać się np. na grzebieniu. Przepraszam za sarkazm, ale trudno to inaczej skomentować

Prawdziwym jednak "hitem" jest rezygnacja z pobierania opłat za wywóz śmieci przez okres pół roku a następnie ich obniżenie. W takim razie kto miałby za tę usługę płacić? Tego pani mecenas nie wspomina. Za to my przypomnimy, że Rządy i samorządy nie mają żadnych własnych pieniędzy. Dysponują jedynie tym, co nam odbiorą. Prawniczka nie zna przepisów prawa w tym zakresie. Zachęcamy, by się z nimi (chociaż są bez wątpienia wadliwe) zapoznać. 

Dodatkowo w petycji znajdujemy wniosek o nie pobieranie opłat parkingowych. Poprzednio Renata Sutor proponowala, by nie pobierać ich przed kościolami. Teraz chce odstąpienia od nich całkowicie. Miasto nasze jednnak wyprzedziło petycję. Tomaszów Mazowiecki był pierwszym w Polsce, które strefę płatnego parkowania na okres pandemii zawiesilo. 

Według mecenaski wszystkkie samorządy powinny też podejmować uchwały solidatnościowe, jednoczące władze lokalne w warce z koronawirusem 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdeajno
Ajdeajno 09.04.2020, 01:15
Panie Mariuszu: z tą baburicą, na pańskim portalu już się kiedyś spotkałem. Wyjątkowo durnowata i niezwykłe zaczepna baburica. Gnoić takich społecznych gnoi !!!
M.B.
M.B. 08.04.2020, 23:32
Panie Mariuszu - a czy mamy" akt prawny wyższego rzędu"? Czy Tarcza...1.1 ustaliła cokolwiek w tym temacie?
Na stosowny AKT do bieżącej sytuacji -czekają firmy i pracownicy o różnycm sposobie zatrudnienia.
Obniżenie podatku od nieruchomości zrobiły duże miasta, pomimo "pokrywania zadań kosztów własnych, subwencji.itp. Małe gminy i wójtowie (w okolicy) martwią się o swoich mieszkańców, doposażają ich w maseczki, pomagają w zakupach. Wielkie gratulacje!!
A teraz - Weźmy pod uwagę czas "wejścia" koronawirusa do Polski - połowa marca. W tym czasie większość Polaków opłaciła podatki (całoroczne).Kasa jest.
Po tylu latach systematycznego doposażania UM, może wreszcie UM powinien wykonać "zadanie własne" i zadbać o tych, którzy doposażają.....
Jestem ZA OBNIŻENIEM PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI W TOMASZOWIE.
Podobnie powinno być z prądem i wodą- używamy ich wyjątkowo dużo w tym czasie- i nie bez zbędnej potrzeby! Jesteśmy ODPOWIEDZIALNI !!!
A co robi nasz P. Prezydent????? Czy jest zdrowy?Martwimy się o Jego zdrowie. Angażuje się w coś, myśli o swoich jeszcze żyjących wyborcach? Ktoś musi przecież zarządzać!
W końcu - podatki, woda, prąd, oczyszczanie miasta, budynki - TO zadanie Prezydenta i ZADANIE WŁASNE MIASTA (i spółki miejskie też!).
Zatem pytam - Kiedy Rada Miasta??? -by podjąć tylko odpowiedzialne decyzje w wyjątkowo trudnej sytuacji.
No cóż- nasze miasto zawsze przodowało w wielu rankingach. Może i teraz wykaże się wyjątkową postawą, mądrym zarządzaniem w dobie klęski żywiołowej.
Życzę wszystkim zdrowia i TYLKO mądrej polityki.
P.S. I DOŚĆ o wyborach... dość ! - to NIEETYCZNE !!
Pozdrawiam i dobrych Świąt!!

Pozostałe