Zabrakło rozumu, czy zdrowego rozsądku?

  • 17.04.2020, 13:26 (aktualizacja 19.04.2020, 14:57)
  • Mariusz Strzepek
Zabrakło rozumu, czy zdrowego rozsądku?
Opoczno zaraża Tomaszów? Sformułowania takiego użyłem z premedytacją kilkanaście dni temu. Wylano na mnie wówczas całe wiadra nienawiści. Okazuje się, że jednak, niestety miałem raceję, a władze powiatu opoczyńskiego są może i cwane ale niezbyt mądre. Przygotujcie się na mocny i dosadny tym razem felieton.

Wczoraj wojewoda łódzki, Tobiasz Bocheński podjął decyzję o ewakuacji Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy. Wiele osób twierdzi, że zapadła ona pod wpływem nacisku opoczyńskiego posła, który dzień wcześniej sam siebie promował, jako wolontariusza w tym właśnie DPS-ie. Na fejsa poszły "focie" i tyle z tej pomocy wyszło, następnego dnia starsi ludzie zostali przetransportowani do Tomaszowa, Bełchatowa i Radomska. Od razu uprzedzę zarzuty o to, że jestem pozbawiony empatii, a ludziom przecież (zarażonym) należy pomóc. Ci, którzy mnie dobrze znają wiedzą, że to nieprawda, ale staram się nie robić zdjęć przy każdej nadarzającej się okazji. Nie znajdziecie u mnie tego rodzaju autopromocji, bo się takim pozoranctwem po prostu brzydzę. No ale do rzeczy...

Do Tomaszowa trafiło (o ile dobrze mnie poinformowano) 18 pensjonariuszy. Ulokowano ich w pomieszczeniach, które zostały na czas pandemii opuszczone przez oddział psychiatryczny. Co mówi na ten temat personel TCZ? Pielęgniarki i lekarze są zszokowani. Starszych, wymagających szczególnej opieki ludzi, zwożono pod osłoną nocy, by przypadkiem ktoś nie miał możliwości tych działań filmować (innego wytłummaczenia nie znajduję). Ludzie Ci, zanim zostali przyjęci na oddział siedzieli i czekali w autobusie przez dłuższy czas. Jeśli już więc mówimy o wrażliwości, to tutaj na próżno będziemy jej szukać. Nie wiem z kim konsultował swój pomysł wojewoda Bocheński, ale chyba z kimś niespełna rozumu, lub jemu samemu tego rozumu zabrakło. Znowu zapytacie zapewne: dlaczego? Otóż, z tego co mi wiadomo, personel naszego oddziału zakaźnego to 8 pielęgniarek i dwie lekarki. Na zmianie będą więc przebywać 2 pielęgniarki i lekarz, W tym momencie do obsługi jest 26 chorych (na 25 miejsc).

To prawda, że na oddział można przekierować personel z innych oddziałów. I takie próby podejmuje kierownictwo szpitala i tak też się dzieje. Tylko, że zanim się to zrobi należałoby ludzi po prostu przeszkolić,. Warto zwrócić uwagę, że mamy tu pacjentów geriatrycznych (podobno przywiezionych bez dokumentacji medycznej, a więc należy im zrobić pełną diagnostykę), często leżących, cewnikowanych, w pampersach, albo wymagających pomocy przy jedzeniu. Ktoś podejmujący decyzję wziął to pod uwagę? Zabrakło rozumu, czy zdrowego rozsądku?

Pytanie, jakie samo się tu nasuwa, to gdzie jest i co robi w tej sprawie nasz Starosta? Kto i jakie informacje mu przekazuje? I dlaczego nie kontestuje niemądrych decyzji partyjnych kolegów z Łodzi i Opoczna? Co robi Zarząd Powiatu oprócz tego, że "zamawia" na Jasnej Górze msze w intencji władz naszego "grajdołka" (myślicie, że to żart albo złośliwość - a może jednak niekoniecznie)?

Co należało zrobić? Od rana o tej ewakuacji rozmawiamy z Prezydentem Witko, który próbuje podejmować interwencję w tej sprawie. Prawdopodobnie będzie na ten temat debatowal dzisiaj krajowy sztab kryzysowy. Niedopuszczalnym jest bowiem, że zamiast zrobić z DPS w Drzewicy izolatorium i zapewnić w nim opiekę osobom chorym (chociażby z opoczyńskim posłem i jego świtą jako wolontariuszami), rozwieziono ognisko zachorowań do 3 innych powiatów.

Władze powiatu opoczyńskiego okazały się skuteczne, ale jest to skuteczność polegająca na sprzątaniu, poprzez zamiatanie pod dywan. nie ma nic wspólnego z umiejętnym zarządzaniam kryzysowym. No a Tomaszowie teraz mamy problem. Ale nie jest to problem z pacjentami z sąsiedniego powiatu, ale z tym, że praktycznie nie mamy już miejsc, by na oddziale położyć naszych chorych, a z tego, co już na ten temat wiemy (chociaż nieoficjalnie), kasjerka ze sklepu Dino (przypadek, że z ulicy Białobrzeskiej? - być może), o której informowaliśmy rano, prawdopodobnie zaraziła innych pracowników, bo przynajmniej część z nich wykazuje się objawami chorobowymi.

Teraz już mleko się rozlało i pacjentów po raz kolejny przenosić nawet... nie wypada, bo byłoby to zwyczajnie nieludzkie. Ale przed TCZ stoi już kolejne wyzwanie, bo kolejnych chorych trzeba będzie umieszczać prawdopodobnie już niedługo w budynku głównym. Tym razem możliwe, że na obecnym oddziale neurologicznym, bo tylko on jest w jakiś sposób izolowany od reszty budynku. Co na to ordynator doktor Jarosław Dębiec? Bardzo jestem ciekaw

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (7)

Komentarze (127)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gość
Gość 25.04.2020, 16:18
Pan Redaktor może zajął by się DPSami w Tomaszowie? Jak starostwo wykorzystuje personel opiekuńczy, jak ci ludzie harują za najniższą krajową, czy mają dodatki za pracę w nocy, w niedziele i święta? Czy mają dodatki za szkodliwe warunki pracy z obłożnie chorymi ? Ile osób i jak długo jest w stanie wytrzymać takie warunki i co będzie, jak odejdą z tej roboty?
Ajdejano
Ajdejano 20.04.2020, 15:15
Mimo, że tytuł tego Pańskiego materiału rzeczywiście zaczepny, jednak ten materiał pomijałem - wydawał mi się zbyt zamotany i przydługi. Jednak dzisiaj przeczytałem i stwierdzam, że tytuł materiału odzwierciedla to, co z tą Drzewicą odstawili bezmózgowcy: Wojewoda Łódzki, poseł z Opoczna, Starosta Tomaszowski razem ze swoim - pożal się Boże - zarządem.
Dyrektora szpitala w Tomaszowie i ordynatora Dębca wyłączam z tej grupy bezmózgowców.
Nie chce mi się wchodzić w szczegóły (szkoda nerwów), ale tylko stwierdzę: szkoda, że na taką bandę bezmózgowców nie ma bata.

PS. Ci nasi z powiatu niech zamówią mszę (za własną kasę) za swoje własne zdrowie, bo rozumu już sobie nie wymodlą.
Gość
Gość 18.04.2020, 12:32
Porównanie pracowników służby zdrowia do wojska, to chyba zły pomysł. Pielęgniarki w wieku przedemerytalnym, gdzie w takim wieku znajdziecie człowieka w wojsku, no chyba w stopniu generała.
JK
JK 17.04.2020, 18:37
To przepraszam Ci pensjonariusze DPS przewożeni byli z Opoczna czy raczej z Drzewicy...
Ej ty z eopa
Ej ty z eopa 17.04.2020, 16:29
Opoczno może i małe ale ma prawa miejskie dłużej niż Tomaszów Mazowiecki, czwarte w województwie łódzkim co do wielkości miasto, gdzie psy du... szczekają ? a tak na marginesie, pewnie Tomaszowianie nigdzie indziej się nie leczą jak u siebie? I pracują też tylko w swojej Ceramice czy innych tam zakładach? Ciekawe jak was w większych miastach spostrzegają?
swojak
swojak 17.04.2020, 16:02
Jestem Tomaszowianinem mieszkającym w Opocznie. Polaków podzielono już dawno, po pamiętnych wyborach i dolano oliwy po katastrofie samolotu.
Nie rozumiem rozpętywania małych wojenek. Pracuję w Tomaszowie i gdyby nie pracownicy z Opoczna i Ukrainy to zakłady miały by poważne kłopoty kadrowe(oczywiście są pracownicy z innych sąsiedzkoch miast).
Wracakąc do artykułu - oczywiście że brakło rozumu. Państwo wprowadza procedury i ograniczenia - ale nie kontroluje ich egzekwowania. Bezapelacyjnie ; jest przypadek, jest test, jest izolacja lub szpital jednoimienny. Ale jak ktoś pisał sanepidy mają to głęboko - i to nie tylko w Opocznie czy Tomaszowie.
Przykład pandemii pokazuje że system jest do bani. Najpierw w szpitalu zakażony a potem środki ochrony ? To co zrobiono z Drzewicą to żenada. Ale w Radomiu nie lepiej i tak można wymieniać wszystkie szpitale, od zaradności szefa zależy jak sobie radzą.
Gość
Gość 17.04.2020, 15:04
Czy to Polska napewno, bo nakazy pracy, to bardziej Chiny czy Korea.
Eop
Eop 17.04.2020, 12:15
Gdyby nie firma opoczynska taka jak Ceramika Paradyż to Tomaszow bylby dziura zabita dechami ogarnijcie sie tam w tym Tomaszowie i zejdzcie na ziemie ludzie
ETM
ETM 20.04.2020, 22:14
Kiedy u Was była jedna główna droga i same pola to w Tomaszowie już dawno hulał Wistom więc co Jełopoczanku piszesz o dziurze zabitej dechami.... A zanim powstała Ceramika już mielismy dyzo innych zakładów... Widać ze mało wiesz....
The Best
The Best 17.04.2020, 16:07
Oj Jełop jak mi przykro.... Gdybyś był z Tomaszowa to gadalbys inaczej...
Misiek
Misiek 17.04.2020, 15:32
100% racja , siedzieli by teraz w US, ZUS, starostwie, KRUS, JW, TTBS, ZWIK, ZGC itp. za 3-4 tys. brutto myśląc że są pępkiem świata , a w Paradyżu przynajmniej 5 tys. brutto na start po zawodówce
wicia
wicia 17.04.2020, 15:07
Gdyby nie tereny strefy, zwolnienia z podatków w Tomaszowie to Ceramiki by tu nie było. To nie sympatia czy wielkoduszność. Po prostu biznes i tyle. Z jakiegoś powodu jednak nie chcieli budować zakładów w Opocznie. Zresztą pierwsze słyszę Opoczno, Opoczno..... to chyba gdzieś w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego. Tak na marginesie to Ceramika ma w nazwie Paradyż a nie Opoczno.
Ramke
Ramke 17.04.2020, 14:09
Ceramika nie utrzymuje całego Tomaszowa a za nim powstała to Tom-Maz było już miastem a Opoczno wsią więc sam się ogarnij (cię). Co zresztą jest do dziś
Tomek
Tomek 18.04.2020, 00:58
No akurat Opoczno jest miastem kilkaset lat dłużej niż TM więc się nie kompromituj
Smardz
Smardz 19.04.2020, 12:47
No i jaki z tego wniosek? Długość jednak nie ma znaczenia :-)
Ola
Ola 17.04.2020, 15:01
Słuchaj tu w TM to same obce marki praktycznie, dużych rodzimych na palcach jednej ręki idzie policzyć - siedź cicho i szanuj Paradyż bo pracy i potu dużo wylali żeby być światową marką. Może jesteś zwolennikiem polityki jaką US itp zastosował wobec Strar Foods ???
Jogi
Jogi 17.04.2020, 11:44
WPROWADZIĆ ZAKAZ OPUSZCZANIA EMIRATÓW OPOCZYŃSKICH !
Tomaszowianka
Tomaszowianka 17.04.2020, 08:13
Szpital TCZ nie jest szpitalem jednoimiennym a został wyznaczony do przyjmowania chorych bo jest w nim oddział zakaźny. Zanim cokolwiek napiszesz może wypadałoby sprawdzić swoje informacje. Szpital jednoimiennym jest w Zgierzu.
Gość
Gość 17.04.2020, 15:02
Chyba nie do końca tak jest, bo jeśli kolejne oddziały zamienia się w zakaźny (psychiatra), to chyba za moment ten szpital też będzie jednoimienny.
Olek
Olek 17.04.2020, 08:11
W Tomaszowie też chcą pokazać że sobie świetnie radzą ,ale im nie wyjdzie - wspomnicie za 2 - 4 tygodnie. Jak z uwagi na wirusa zamkną Paradyż, Czipite i Pepsico to koniec Tomaszowa, za 5 lat 20 tys. mieszkańców w TM jak nie mniej - wszystko wyjedzie z tej dziadowni. Władze rozwalą szpital, arenę lodową, sport, i resztkę dużych zakładów.
!
! 17.04.2020, 17:59
Oluś twoje czarnowidztwo cię niedługo oślepi i zostaniesz inwalidą. Ogarnij się choć ciut, odpocznij, przemyśl wszystko raz jeszcze.
Marek
Marek 17.04.2020, 09:56
Popatrzcie"WIZJONER" sie znalazl. A wez sie za robote i na swoim.odcinlu zapier......j jak.tylko najlepiej umiesz a nigdy tak nie bedzie jak piszesz. Zal takich jak ty, to.nie miasto zniknie to tacy jak ty z takim wielkim pokladem nienawisci, znikniecie w wielkich mękach wewnetrznych
Wilga
Wilga 17.04.2020, 07:41
Cała ta ewakuacja... Ratownicy z karetek, którzy nagle dostali w nocy wezwanie, aby wozić tych zarażonych, nawet nie wiedzieli, kogo będą transportować. Tak się nie robi.
M.B.
M.B. 17.04.2020, 01:12
Tam POWINNO powstać izolatorium - też w innych podobnych dps -bo nie ma innego ratunku -tam TRZEBA lekarza, pielęgniarzy, sprzęt, ochrona + doposażenie i odpow decyzje władz wojewódzkich.
Prawdę mówiąc-już wcześniej były info o problemach dps - to są domy a nie placówki medyczne. Oni nie mają WSPARCIA MEDYCZNEGO. "Krąży " po nich personel medyczny - czy nie trudno było przewidzieć, co się zdarzy? Panie Mariuszu - zgadzam się -tak! rozwieziono wirusa - ale już dużo wcześniej (w całej Polsce! !).
-GLOŚNIEJ i dobitniej z tym roznoszeniem , bo to PROBLEM . A może "zamknąć "powiaty...????? Ścisła kontrola wyjazdów?
Ja już dużo wcześniej myślałam, że będą takie propozycje dot zamykania powiatów i ograniczania zarażenia koronawirusem, ALE... jest teraz, jak jest.
Takie działania wymagały przyjęcia ustawy o stanie klęski żywiołowej.
"Nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed szkodą i po szkodzie głupi....."
Marek
Marek 17.04.2020, 09:59
Myslenie epokaliptyczne. Boj sie,.a najlepiej wykop sobie schron
A
A 16.04.2020, 22:38
W Opocznie nie przekształcili szpitala w jednoimienny a w Tomaszowie chyba tak dlatego ludzie zakażeni są tam zwożeni ,trzeba było protestować przeciw przekształceniu u wojewody a nie teraz komentować , postępują jak nakazuja procedury pacjent zakażony przewożony powinien być do szpitala jednoimiennego a taki jest u was i obsługuje rejon
ETM
ETM 17.04.2020, 10:00
Toż to jaki EOP sie odezwoł
Mieszkaniec Opoczna
Mieszkaniec Opoczna 17.04.2020, 08:17
Najpierw sprawdź informacje a pożniej się wypowiadaj w temat szpitali jednoimiennych. TCZ MA TYLKO ODDZIAŁ ZAKAŹNY I NIE ZOSTAŁ PRZEKSZTAŁCONY W SZPITAL JEDNOIMIENNTY TAKI JAK W ZGIERZU.
Myśl
Myśl 17.04.2020, 07:23
Co Ty wypisujesz za bzdury ? Jakie przekształcenie ? W TCZ jest oddział zakaźny w odzielnym budynku na tyłach szpitala i tam na parterze jeat zakźny. Na pietrze była psychiatria to tylko tych pacjentow przynieśli dla bezpieczeństwa gdzie indziej. Tym sposobiem 1 budynek niezależny jest przeznaczony dla COVID lub jego podejrzeń. Jednoimmienne to są całe szpitale dla COVID czyli SOR, interna, neurokogia, chirurgia, kardiologia, bloki operacyjne itp. Tam każdy pracownik jeat w kombinezonie.
Lekarz
Lekarz 17.04.2020, 00:50
Mylisz pojęcia. Jednoimienne to takie gdzie jest tylko oddział zakaźny.
Starosta do dymisji. Natychmiast.
!
! 17.04.2020, 18:07
To musisz go zdymisjonować, pewnie do tego masz uprawnienia i umocowanie :-))) Nie zapomnij tylko jeszcze o Prezydencie miasta, Wojewodzie, Premierze i Prezydencie RP.
Obiektywne spojrzenie
Obiektywne spojrzenie 16.04.2020, 22:15
W ocenianiu jest Pan mistrzem. Łatwo się kogoś ocenia a samemu stoi na uboczu. Niech Pan coś zrobi!!! Wtedy Pana będą oceniać.
Smardz
Smardz 17.04.2020, 08:06
No nie trafiłeś powiem Ci w tym wypadku. Problem polega na tym że Ci co robią bo uważają że tak trzeba nie piszą o tym na fb, ista czy innym medium, nie strzelają słodkich fotek z kciukiem do góry lub serduszkiem. Po prostu robią i tyle. Po cichu bez potrzeby poklasku. Mylisz pracę i działanie z populizmem. Ps Uwielbiam teksty w stylu ,,niech Pan/Pani pokaże, niech Pan/ Pani coś zrobi". Po co ma pokazywać owa Pani i Pan co robi i dlaczego. No i to magiczne ,,coś". Ty wiesz chociaż co to jest to Twoje ,,coś"?
Aga
Aga 16.04.2020, 21:59
To co tam się dzieje i działo w ostatnim czasie to jakaś porażka... Wstyd dla Opoczna... Patrzą tylko na siebie i na czubki własnych nosów! Jak można urządzać ewakuacje ludzi starszych, schorowanych w nocy... Bez wcześniejszego przygotowania, bez poinformowania tych ludzi.... Traktują ludzi jak pionki w swojej grze... Do czego to wszystko dąży!!!
gość
gość 16.04.2020, 20:59
Ewakuacje podjęto dopiero po interwencji posła Dariusza Klimczaka, władze Eop chciały pokazać ,że sobie świetnie radzą ,ale im nie wyszło...i teraz jest katastrofa.....
marian
marian 16.04.2020, 20:59
Ok. A teraz bez polityki. Jak tak może być że pracownicy, którzy się opiekują ludźmi uciekają. Pracownice medyczne dostały nakaz w 6 osób. Zgłosiły się dwie. Wszyscy sieją panikę, a prawda jest taka, że gdyby każdy robił do końca co do niego należy byłoby normalnie. Trudno ale normalnie. Brać kasę to spoko ale w sytuacji zagrożenia mamy to wszystko w czterech literach. Mój komentarz nie będzie popularny po tym jak wszyscy nakręcili łolaboga pielęgniarki, łolaboga pracownicy...Q...taka wybrali robotę. Ja pracuję na piecu i nie wyję że śmierdzi i ze mi gorąco na co dzień. A tu wycie na cały kraj....Weźta się do pracy fejsbuklowe głupki. I zacznijcie mysleć.
smardz
smardz 17.04.2020, 15:24
Piecowy kochany odejdź no od pieca już bo gorąco bije po głowie i zwoje wypala. Odwalisz szychę 8 godzin, czopka na głowę i do domu na browar. Ci ludzie, których obrażasz a pracę ich deprecjonujesz zapylają po kilkadziesiąt godzin, żeby także takim osobnikom (nie osobom) tyłek podcierać, podawać leki, mamusie czy tatusia w DPS obsłużyć bo rodzinie się nie chce, podać kroplówkę, przygotować do operacji. Ratują twoich bliskich kiedy trzeba, może także i teraz. Jak ktoś taki śmie w sytuacji jaka jest w Polsce wypisywać takie bzdury. Najlepsze jest to, że jak złamiesz kulosa albo dostaniesz zapalenie płuc to będziesz oczekiwał od tych nierobów, żeby Ci pomagali. Wtedy powinni odwalić 8 godzin, założyć czapeczkę, powiedzieć ślicznie do widzenia i pójść do domku na kawę. No a Ty martw się sam o siebie. Nie oczekuję że zmienisz zdanie bo do tego należy przeprowadzić proces myślowy a to już raczej niemożliwe.
Gość
Gość 17.04.2020, 13:59
Mądrala. Nakaz pracy, to ma być dla ciebie norma. Co to jest Rosja cz Chiny. Dla mnie to nie jest normą. Jezeli żyjemy w demokratycznym państwie, mamy równe prawa, jesteśmy wolnymi ludźmi. Więc te nakazy pracy nie pasują mi do państwa demokratycznego.
:)
:) 17.04.2020, 08:36
Panie Piecowy pan to chyba po 8 godzin pracuje? Nie porównuj swojej pracy do tego co robią pielęgniarki szczególnie w tym okresie. A i proponuję wolnotariat ale koniecznie z tymi ludźmi starszymi... Wtedy się wypowiedz na ten temat. Pozdrawiam
Czytelnik
Czytelnik 17.04.2020, 06:13
Nie czepiaj się pielęgniarek robią swoje ale nie będą tyrać i naprawiać tego co wszyscy mają gdzieś zostaw piec i idź ratuj. Mają narażać swoje życie dlatego że nikt nic nie robi żeby im pomuc, nie stosują się ludzie do zaleceń bo ściema. Zostaw piec który jest dzisiaj bezpieczniejszy i szpitala albo do mopsu
 Pepe
Pepe 16.04.2020, 23:46
Faktycznie łapiesz minusy ale u nas to norma gdy prawda kłuje w oczy! Pozdrawiam!
Eop
Eop 16.04.2020, 20:20
To, że zlikwidowano DPS to akurat dobrze bo nie miał tam kto pracować( 2 pielęgniarki non stop). Poseł zgłosił się dzień przed likwidacją żeby zrobić sobie sesję zdjęciową. Ogólnie w powiecie nie ma jakoś dużo przypadków zarażenia. Problemem jest DPS(coś koło 100 zarażonych). A teraz najlepsze::::: pierwszy przypadek w DPS wykryto 18.03 i co zrobiono - NIC. Zero badań. Wykonano je dopiero 3 kwietnia czyli po 16 dniach!!! Wyniki 64 przypadki a po kilku dniach jeszcze 33(te liczby z pamięci ale mniej więcej tak było) KTO jest za to odpowiedzialny???!!!
Tomaszowianka.
Tomaszowianka. 16.04.2020, 20:09
Panie Mariuszu mam do Pana prośbę .Proszę się przyjrzeć pracy naszego Sanepidu.Może tu jest problem, Panie wydaje mi się podchodzą bardzo nonszalancko do swojej pracy.Dla tych pań to ,że osoba miała kontakt z osobą zarażoną a nie ma objawów jest osobą zdrową.Według tego co podają epidemiolodzy można być zdrowym i roznosić wirusa na innych.Mamy dużo testów i ich nie robimy a cieszymy się ,że jest mało zachorowań..

Pozostałe