Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 23:23
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Daj się zaskoczyć Łodzi, czyli weekend ze sztuką w pofabrykanckim mieście

Nietrudno zauważyć, że Łódź od wielu lat stara się odczarować swój znany, aczkolwiek niechlubny wizerunek miasta brzydkiego. Nie jest to jednak proste i dziś nadal mało kto postrzega Łódź jako destynację turystyczną związaną ze sztuką. Warto jednak przymknąć oko na nieperfekcyjne ulice i dać się poprowadzić czarowi “miasta meneli”. Z pewnym zaskoczeniem odkryjecie wtedy, jak zachwycające są detale architektoniczne na rozsianych tu i ówdzie secesyjnych kamienicach. Albo, ile intrygujących dzieł kryje się w łódzkich muzeach. Razem z Noclegowo.pl odważyliśmy się zmienić perspektywę i udowadniamy, że weekend spędzony w Łodzi może stać się fascynującą wędrówką po świecie sztuki.

Wille i pałace, czyli złote czasy Łodzi

Zaczynamy od miejsc, które w sposób oczywisty udowadniają, jak bardzo mylą się wszyscy sceptycy. Okazała rezydencja przy ulicy Ogrodowej wręcz onieśmiela i podbija serca miłośników sztuki eklektycznej. Pałac Izraela Poznańskiego, bo o nim mowa, jest symbolem miasta i siedzibą Muzeum Miasta Łodzi. Budowla powstała z inicjatywy jednego z najbogatszych przemysłowców łódzkich i do dziś przypomina o złotych czasach rozwoju miasta. W pięknie zdobionych wnętrzach znajdziemy teraz wystawy związane z historią miasta oraz ekspozycje upamiętniające artystów związanych w Łodzią m.in. Juliana Tuwima oraz Artura Rubinsteina. Spacerując rynkiem Manufaktury i podziwiając architektoniczny kunszt zrewitalizowanych budynków dawnej fabryki, dotrzemy do Muzeum Sztuki Współczesnej, znanego jako MS2. Tam mamy szansę poznać łódzkie spojrzenie na awangardę. Forma wystaw obejmuje nie tylko obrazy, ale także rzeźby, fotografie i nagrania. Z głową pełną kreatywnych przemyśleń warto skierować swe kroki do kolejnego symbolu miasta, czyli Muzeum Kinematografii. Polecamy przespacerować się ulicą Piotrkowską i poszukać znanych nazwisk na Alei Gwiazd. Jako że tutejsza szkoła filmowa jest znana w całym kraju, a miasto otrzymało miano HollyŁódź, grzechem byłoby nie wiedzieć nic o bogatym dziedzictwie łódzkiej sztuki filmowej. W muzeum pojawiają się wystawy wielkich polskich twórców takich jak Kieślowski, Wajda czy Polański, a także odbywają się spotkania, warsztaty czy seanse filmowe. 

Już odkrywając łódzkie muzea można zauważyć, że Łódź obfituje w architektoniczne perełki, chociażby takie, jak wille i pałace wielkich rodów fabrykanckich. W sąsiedztwie Księżego Młyna znajdziemy Willę Edwarda Herbsta, która swoją drogą, również pełni funkcję muzeum. Powstała z inicjatywy Karola Scheiblera, ówczesnego właściciela fabryki na Księżym Młynie, który podarował willę swojej córce i jej mężowi. Fasada budynku została zachowana w stylu neorenesansowym, a na uwagę zasługują nie tylko oryginalnie zachowane wnętrza, ale i cykliczne wystawy malarskie. Wokół willi rozciąga się park oraz willowa palmiarnia. Z kolei jednym z najlepiej zachowanych zabytków architektury secesyjnej w Europie jest Willa Leopolda Kindermanna przy ulicy Wólczańskiej. Charakterystyczne dla tego stylu ornamenty roślinne występują zarówno na fasadzie, jak i we wnętrzach. Nie trzeba być znawcą, aby zachwycić się kunsztem stiukowych sztukaterii. Dodatkowo, w dobrym stanie zachowały się okienne witraże. Willa pełni obecnie funkcję oddziału Miejskiej Galerii Sztuki.

Gdzie historia przeplata się ze współczesnością

Nie wszystkie jednak obiekty warte uwagi zostały odnowione i mało kto zdaje sobie sprawę z istnienia niezwykle oryginalnych willi na łódzkich Popiołach. Na przełomie XIX i XX wieku powstała w Łodzi zalesiona dzielnica willowa i tam właśnie mieszczanie szukali wytchnienia od miejskiego zgiełku. Niestety, budynki niszczeją od wielu lat, ale spacer leśnymi ścieżkami w poszukiwaniu unikatowych willi dostarczy każdemu nietypowych wrażeń estetycznych. Przy ulicy Popioły znajdziemy m.in. okazałą willę Steigertów, dawną willę letniskową Karola Goepperta, czy też rezydencję rodziny Sauer. Potencjał tych zapomnianych obiektów jest naprawdę ogromny, a tajemniczy klimat tego miejsca pobudza wyobraźnię.

Po sentymentalnej ucieczce do czasów świetności Łodzi z początku wieku, powracamy do teraźniejszości i kontynuujemy nasz spacer ze sztuką w poszukiwaniu… łódzkich murali. Inicjatywa upiększania szarych kamienic barwnymi malunkami powstała dzięki fundacji Urban Forms, która od 2010 trzyma pieczę nad realizacją kolejnych projektów. Wędrując ulicami Łodzi nie sposób nie natrafić na jedną z wielu barwnych elewacji. Szczególnie mieszkańcy podeszli do sprawy niezwykle entuzjastycznie, bo murale świetnie wpisują się w kreowany od niedawna wizerunek miasta otwartego na sztukę. Oprócz tego, że murale cieszą oko, to jeszcze przyciągają turystów, którzy mogą zobaczyć wszystkie projekty spacerując szlakiem łódzkich murali. 

Weekend w Łodzi dla każdego

Jak widać, Łódź nie ma się czego wstydzić i śmiało może uchodzić za miasto sztuki, co potwierdzi każdy, kto zdecyduje się wykorzystać weekend na jej odkrywanie. Polecamy zostać w Łodzi minimum na jedną noc, bo jesteśmy przekonani, że nie starczy dnia, aby zajrzeć we wszystkie zakamarki. Po zwiedzaniu muzeów warto zajść na słynną OFF Piotrkowską i sprawdzić, jakie restauracje i puby skryły się w odrestaurowanej dawnej przędzalni Ramischa. Rano można śmiało zrezygnować z hotelowego śniadania i udać się na pyszną kawę na Piotrkowską, a potem z wypiekami na twarzy pobawić się w poszukiwacza murali. Warto więc zarezerwować noclegi w Łodzi na Noclegowo.pl i wybrać się w niezwykłą podróż. Do dyspozycji znajdziecie przestronne apartamenty do wynajęcia, miejsca w hostelach, czy klimatyczne pokoje w kamienicach w centrum miasta. Brzmi jak plan idealny na weekendowy city break!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoKlienci Alior Banku odzyskują pieniądze.Dobre praktyki Ceramiki ParadyżAgresor z Szerokiej trafił do aresztu.Komunikat o przerwach w dostawie prąduWielka Gra w Statki w Galerii TomaszówMotocykle pod policyjnym nadzoremRAW na tomaszowskim dworcuCzym jest układanka lewopółkulowa?Zapraszamy na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Ostatnie przed wakacjami Ale Kino w MCK TkaczDzień Otwarty w Gastronomiku
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama