"Pisior sisior, kolega cienkopisa"

  • 02.05.2020, 15:37 (aktualizacja 02.05.2020, 16:31)
  • Gedeon Goedel
"Pisior sisior, kolega cienkopisa"
Przestaje mnie dziwić, że ludzie często mają problem z przeczytaniem tekstu dłuższego niż sms. Scrollowanie Facebooka i ciągłe skupianie uwagi na obrazkach i nagłówkach wywoluje formę otępienia umysłowego, które rodzi frustrację i towarzyszącą jej agresję. Pole percepcji zawężają dodatkowo wszechobecne memy, nie nastawione na przekaz intelektualny, a emocjonalny. Co to oznacza? W skrócie to, że ludzi łatwo jest zaprogramować i w krótkim czasie wykształcić w nich odruchy warunkowe, wywoływane określonymi obrazami lub zwrotami. To nie jest żadne nowe zjawisko, jednak mechanizm jego stosowania jest obecnie o tyle łatwiejszy, że posiadamy nowoczesne narzędzia programistyczne. Wrócę do tego tematu, przy okazji felietonu na temat wspólczesnego totalitaryzmu, do którego od jakiegoś czasu się przymierzam. Dzisiaj chciałbym zwrócić uwagę na falę agresywnych i napastliwych wpisów, jaka dotknęła w tym tygodniu Marcina Witko.

Wszystko zaczęło się od informacji, jaką opublikowaliśmy także u nas, dotyczącej udostępnienia Poczcie Polskiej danych osobowych mieszkańców miasta. Samo udostępnianie budzi liczne prawne wątpliwości, które pogłębia fakt, że brakuje aktu prawnego, który dawałby delegację włodarzom miast do przekazywania takich danych podmiotom trzecim. Zgodnie z ustawą administratorem danych osobowych jest w tym przypadku wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Na tych osobach spoczywa odpowiedzialność cywilna i karna. Z drugiej strony jednostki samorządu wykonują tzw. zadania własne i zlecone. W przypadku wyborów mamy do czynienia z tą drugą formułą. Warto w tym mmiejscu przywołać Art. 97. ustawy o samorządzie gminnym

Przesłanki i tryb zawieszenia organów gminy

1. W razie nierokującego nadziei na szybką poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez organy gminy, Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej, może zawiesić organy gminy i ustanowić zarząd komisaryczny na okres do dwóch lat, nie dłużej jednak niż do wyboru rady oraz wójta na kolejną kadencję.

2. Ustanowienie zarządu komisarycznego może nastąpić po uprzednim przedstawieniu zarzutów organom gminy i wezwaniu ich do niezwłocznego przedłożenia programu poprawy sytuacji gminy.

3. Komisarza rządowego powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek wojewody, zgłoszony za pośrednictwem ministra właściwego do spraw administracji publicznej.

4. Komisarz rządowy przejmuje wykonywanie zadań i kompetencji organów gminy z dniem powołania.

Przy okazji zaznaczmy, że procedura taka jest rzadko stosowana. W historii naszej samorządności chyba taki przypadek zdarzył się tylko raz. Co nie zonacza, że teraz nie mógłby się zdarzyć, np. po uprzednikm wezwaniu do przekazania danych PP. Prezydent Witko, mimo, że jego korzenie znajdują się w PiS, mógłby dostać od swoich kolegów partyjnych "klapsa" dla przykładu. Na przepis ten zwrócić powinni uwagę również radni opozycyjni, którzy apelowali publicznie do Prezydenta aby danych nie przekazywał. Artykuł wymienia bowiem organy gminy, a więc również Radę. W ten sposób obecni samorządowcy poszli by na "zieloną trawkę" na kolejne 2 lata, a miastem rządziłby partyjny funkcjonariusz bez jakiejkowiek kontroli społecznej. Prawdziwym hitem byłoby, gdyby Premier na Komisarza powołał obecnego Prezydenta. Prosty sposób na pozbycie się pieniaczy z rozdymanym ego. 

Wróćmy jednak do meritum. Po publikacji informacji na temat przekazania danych Poczcie Polskiej, na Marcina Witko wylała się niespotykana dotąd fala hejtu. Większość agresywnych internautów nawet nie potrudziła się aby doczytać, że przekazane dane są zaszyfrowane a Prezydent kod dostępu przekaże dopiero wtedy,  gdy pojawi się prawomocny akt prawny. Decyzję chwailiły nawet mało przyjazne dla PiS media, takie jak TVN, Polsat, czy Gazeta Wyborcza. 

 

 

Na koniec jeszcze taka refleksja. W prywatnych wiadomościach, proszę bardzo, możecie używać sobie, jestem osobą publiczną i nie mogę mieć pretensji o krytykę, nawet taką, która nie ma wiele wspólnego z kulturą osobistą. Jednak wśród moich znajomych na FB są również moi najbliżsi, którzy osobami publicznymi już nie są i wszystko bardzo przeżywają. Wielu obrażanie przychodzi niezwykle łatwo, coś się napisze i poszło. To dla mnie niezwykle cenna lekcja. W takich sytuacjach człowiek przekonuje się, kim naprawdę jest drugi człowiek. Kto jest wsparciem, a kto woli udawać, że problemu nie ma. Do jakich forteli można się posunąć, aby osiągnąć to, co się chce, a w takim momencie odkryć prawdziwą kartę… dziękuję mimo wszystko tym, którzy potrafili jednak kulturalnie wyrazić zdanie…

- pisze Marcin Witko na swoim profilu

 

Gedeon Goedel

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (98)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

*
* 10.05.2020, 15:43
A co teraz z naszymi danymi?
Strong
Strong 10.05.2020, 21:13
Są w odpowiednim miejscu, stosowanie chronione.
Jesteś ze służb, policji, czy sam chciałeś naocznie sprawdzić z ciekawości?
Obserwatorka
Obserwatorka 08.05.2020, 12:42
I po co poczcie bylo przekazywac dane ludzi co teraz z nimi i jeszczr sie obrazac a wojtowie sasiadujacych gmin nie przekazali mozna bylo jednak tak
Strong
Strong 08.05.2020, 13:15
Przecież i tak będą musieli roznieść wszystkie pakiety do miejsca zamieszkania wyborców... jak nie za miesiąc to za dwa.
W czym masz więc problem - wybory na Prezydenta RP jeszcze przed nami.
Coś słabo obserwujesz te wszystkie kwestie.
@
@ 07.05.2020, 20:44
Miliony zostały wydane na wybory, których nie będzie a ludziom za wykonaną pracę nie chcą zapłacić !
tm
tm 04.05.2020, 09:31
za człowiek stoją czyny a nie gadanie jak kiedyś...Tomaszów...teraz..to brzmi dumnie...
Tytus
Tytus 03.05.2020, 23:10
Otwieram lodówkę i znów Ajdejano, nie ubliżaj ludziom, może sam przywitaj się ze swoim mózgiem, mam wrażenie czytając twoje komentarze , że już go dawno zjadłeś, znasz się na wszystkim zgorzkniały człowieku???
To nie
To nie 04.05.2020, 09:00
otwieraj lodówki. Wyjdzie ci to na zdrowie. Nie będziesz się denerwował i przy okazji schudniesz..
Ajdejano
Ajdejano 03.05.2020, 21:25
Mój wredny dopisek do wpisu "K" z wykorzystanie wpisu na różowo "Janusza" poniżej: ten "Janusz" w prosty sposób ujął to, o czym ja poniżej napisałem.
Wasze, czyli niby tych światłych i nowoczesnych stado jest O.K., natomiast nasze, prawe stado jest do d.u.p.y.
Przekonajcie ludzi, że wy jesteś O.K. i wtedy wygracie wszystkie następne kadencje. Tylko jest jeden problem: czym przebijecie Kaczora i Jego bandę, jeżeli wy, jako totalna opozycja (PO, buractwo, Kukiz, lewactwo), już teraz nawet nie potraficie uzgodnić jednolitego, antypisowskiego frontu. A mój ulubiony Kaczor siedzi w domu na Żoliborzu i pęka ze śmiechu.
K
K 04.05.2020, 00:34
Patrz jaka kultura bije od Ciebie.
Widze po wpisach Twoich że się denerwujesz a to oznaka słabości.
Do Twojej informacji. Nie jestem czerwony, zielony, zwolennik PO, Kukuza, PSL, Konfederacji i innych. Jestem mieszkańcem tego miasta, mieszkańcem który nie ma czasu na głupoty bo pracuje jak większość a nie politykuje. Natomiast przedstawiłem swoje spostrzerzenia. Ze Tobie się nie podobają to trudno. Nie musisz się że mną zgadzać, natomiast zgodzisz się że Ty z kulturą masz mało wspólnego. A tak oceniasz... wszystkich i wszystko. Rada. Zacznij od siebie. Powodzenia.
question
question 04.05.2020, 21:10
Mama zawsze mi powtarzała "Nie ruszaj g...a bo śmierdzi". I właśnie tak jest z tym osobnikiem.
question
question 03.05.2020, 22:27
Ni chce się komentować Twoich wpisów. Buractwo i słoma z butów wychodzi w każdym z nich. Ktoś kto myśli inaczej niż Ty nie jest Twoim wrogiem tylko adwersarzem (mniemam, że wiesz co to znaczy). Szanuj go, bo kiedyś zamiast niego będziesz miał Ruskiego. Właśnie przez takich jak Ty mamy tę naszą śmieszną wojenkę Polsko-Polską. Pomyśl troszkę - więcej rozsądku, mniej emocji!
Ajdejano
Ajdejano 04.05.2020, 16:18
To moje ostatnie zdanie z wpisu powyżej chyba Was najbardziej boli, czerwoniaki - co ....???
I to mnie cieszy.
question
question 04.05.2020, 21:27
Twój Kaczorek - delikatnie mówiąc - mi powiewa. Miałem nadzieję, że jeszcze troszkę rozumu Ci pozostało. Jednak łudziłem się niesłusznie! W ten sposób jak Ty wypowiadają się tylko osoby, które nie mają nic do powiedzenia, a chcą za wszelką cenę zaistnieć.
Ajdejano
Ajdejano 03.05.2020, 19:41
Znalazł się kolejny, wzorowy obywatel-towarzysz, wielbiciel tych jedynie słusznych "postympowych" i światłych sił w Polsce.

Prezydent nie musi się tak bardzo krygować i podlizywać wam światłym i jedynie słusznym i nie musi się tłumaczyć wam-światłym i jedynie słusznym obywatelom z każdego swojego ruchu.
Dlaczego ? Ano dlatego, że przez te parę lat pokazał wszystkim, czyli wam światłym i jedynie słusznym, a przede wszystkim mieszkańcom miasta ( w tym, swoim wyborcom, oczywiście - głownie prawicowym), że dosyć dobrze Jemu to rządzenie wychodzi.

Ta "służebność" wobec pisiorskiego elektoratu mnie się bardzo podoba. Dlaczego ? Bo to nie jest "służebność" tylko wobec PiS-u, ale wobec mieszkańców miasta.

Cytat zdania z wpisu "K" powyżej:
"Czasami warto się odciąć od pępowiny i postępować tak by jako prezydent służyć mieszkańcom a nie partii."
Tych, którzy czytają takie Twoje, wyświechtane pouczenie, uważasz za debili, za idiotów ? To wyświechtane pouczenie, ostatnio najczęściej jest używane przez Budkę i jego nieszczęsną, dołującą partyjkę.

A poza wszystkim: czy możesz nam - "K" wyjaśnić, dlaczego ten PiS i ten Prezydent z PiSu działają na Ciebie jak czerwona płachta na byka ? Skrzywdzili Ciebie, kogoś zabili, a może czujesz się odstawiony od korytka - co? Te bóle, to zdenerwowanie tej czerwoniastej, różowej i buraczkowej sitwy bardzo mnie rajcuje.
@
@ 03.05.2020, 21:46
Jak masz się za takiego mądrego , to tutaj chodzi o przekazanie danych , buroku buraczany . Co ty wypisujesz za opowieści
K
K 03.05.2020, 10:56
Panie Prezydencie. Jest Pan osoba publiczną z własnego nieprzymuszonego wyboru. Tym samym zgodził się Pan na ocenianie pańskiej osoby jak i poczynań. Oczywiście ludzie mogą lub inaczej, powinni swoje niezadowolenie z pańskich poczynań komentować w bardziej kulturalny sposób. Niestety jeden będzie to robił w sposób normalny a inny na bakier z kulturą osobista. Mi nie podoba się u Pana ta służebność wobec PiS. Czasami warto się odciąć od pępowiny i postępować tak by jako prezydent służyć mieszkańcom a nie partii.
Mam jeszcze jedno spostrzeżenie. Dziś w niedzielę, 3 maja w kościołach w Tomaszowie Maz. jest odczytywany Pański apel o jedność nas wszystkich wobec pandemii i pańskie zawierzenie. Nie musi Pan budować swojego wizerunku poprzez przekaz kościelny. Niejednokrotnie modlitwa wymaga ciszy. Ten apel był nie na miejscu... Polityka w kościele jest nie na miejscu. Pozdrawiam
WuPe
WuPe 03.05.2020, 10:21
Nie rozumiem, czemu pan Witko wymazał nazwiska hejterów? Ktoś udostępnia swoje dane wraz ze zdjęciem publicznie, więc po co ta cenzura? Tak w ogóle tego typu wypowiedzi to norma na opozycyjnych forach (np. gazeta.pl). Ludzie ci dostający codzienny przekaz z TVNu żyją w stanie wojny, boją się wychodzić z domu by ich pan Ziobro nie zamknął za kraty, ect. Stadna przynależność do organizacji typu kod, czy obywatele RP daje im poczucie bezpieczeństwa i wsparcia chorych działań.
Pójdę na normalne wybory
Pójdę na normalne wybory 03.05.2020, 12:51
Człowieku zrozum że My opluwani tu przez was nie jesteśmy ani czerwonymi, nie jesteśmy za Po, kod, i innymi ale mamy inne zdanie. Nas się nie przekupi jakimiś datkami całe życie zap....... y na jednych i drugich. I może nasze zdanie jest bardziej rozsądne od twojego, uzależnionego od jedynej według was słusznej opcji. Pamiętajcie że do zagospodarowania jest jeszcze dużo ludzi którzy nie chodzą na wybory czy aby na pewno podzielają wasze plucie i jad. Może warto się nad tym zastanowić
Janusz
Janusz 03.05.2020, 11:10
A czy się różni standa przynależność do organizacji z,, prawej strony"? Niczym. Teksty podobne tylko w drugą stronę. Wystarczy wejść na strony gazety polskiej. Takie same poczucie bezkarności i bezpieczeństwa. Co więcej poparte otaczającą rzeczywistością, więc ów stadny instynkt ulega wzmocnieniu i radykalizacji. Nie rozumiem jednak czemu jedne działania są uznawane za chore a inne za dozwolone. Wychodzi na to że są stada lepsze (te nasze) i gorsze (te ich). Takie myślenie prowadzi wprost do zakazu możliwości działania innych stad niż te,, nasze". To dopiero filozofia Kalego.
WuPe
WuPe 04.05.2020, 23:29
Ja nie wchodzę na fora prawicowe, więc nie wiem;-) Zresztą to niszowe medium. Za opozycją jest potężna kasa pewnie z Rosji, której zależny na zamęcie. Nie wchodze też na fora wyborczej, czy oko.press ale reklamy wyświetlają mi się same non stop.
TTV
TTV 06.05.2020, 19:09
Musicie się określić raz ruskie, raz Niemcy, tvn też nie pasuje a przecież to discowery więc kapitał USA więc nasz sojusznik podobno, więc myślę że wszystko się wam popierdzieliło albo ktoś wami steruje
MS
MS 03.05.2020, 10:22
Lepiej bym tego nie ujął. Myślenie stadne
Kris
Kris 03.05.2020, 10:11
A mi sie wydaje ze najprostrzym rozwiazaniem bylo by napisanie do poczty polskiej zeby natychmiast wykreslili nasze dane ze swojej bazy , powiedzial bym ze zgodnie z RODO musza to zrobic
Michał
Michał 03.05.2020, 13:31
To napisz do nich.
!
! 03.05.2020, 11:56
Kris no to jeszcze nie napisałeś do tej poczty. Niech cię wykreślą już na stałe, nie będziesz zawracał innym gitary swoim "wielkim problem".
Rodzic
Rodzic 03.05.2020, 09:47
Nie powinno się obrażać ludzi jest prezydentem i koniec trzeba było iść na wybory bo najwięcej mają do powiedzenia ludzie którzy na głosowanie nie chodzą boję się jednak że decyzja o otworzeniu przedszkoli w Tomaszowie nie jest za dobrą jeśli choć jedno ognisko powstanie w danej placówce to będzie tylko i wyłącznie wina Prezydenta który bieże za to odpowiedzialność mam nadzieję że wszystko będzie dobrze bo pomyłka może wiele kosztować
Mieszkaniec
Mieszkaniec 03.05.2020, 09:14
MOJE. DANE. ZOSTALY PODANE BEZ PRAWNIE OBOWIAZUJE RODO DLATEGO WYTOCZE SPRAWE UM
WuPe
WuPe 04.05.2020, 23:32
Na podstawie którego punktu RODO?
!
! 03.05.2020, 10:35
Buahhaahha... dobre, b.dobre. Już jutro zgłoś ten fakt do PR. Może jakieś odszkodowanie ci się jeszcze marzy, co? Próbuj, do dzieła :-))
Tm
Tm 02.05.2020, 21:47
Dla niektórych lepiej było 10-20 lat temu...
Ppppppp
Ppppppp 02.05.2020, 21:21
Panie Prezydencie niech Pan zleci badania na covid dla pracownikow pogotowia. Nikt nie miał robionych.
WuPe
WuPe 04.05.2020, 23:34
I kto ma to robić? Pracownicy oznaczający wirusa padają ze zmęczenia. Ludzie myślą, że splunie się śliną na papierek ala lakmusowy i wynik po minucie;-)
Ajdejano
Ajdejano 02.05.2020, 22:26
Dlaczego zwracasz się do Prezydenta Miasta, a nie do Starosty Tomaszowskiego ? Niedouczony? Nie wiedzący, że służba zdrowia podlega powiatowi ???
Może ponownie przywitaj się ze swoim mózgiem - co ?!
Magjel
Magjel 02.05.2020, 20:01
Ludzie zacznijcie chodzic na wybory!!! Gdzie byliscie kiedy wybierano PiSiurów
Strong
Strong 03.05.2020, 13:09
Byliśmy przy urnach wyborczych i wybraliśmy naszych kandydatów z PiS-u. Pewnie zdziwiony?
!
! 03.05.2020, 00:49
Oczywiście stos. głosowaliśmy. Dobrze, że to zauważyłeś Magjel.
Po co się tu podniecać, kto chce zagłosuje na swojego kandydata, kto nie chce nie zagłosuje, może go akurat nie ma. Jedni będą wybierać inni nie.
Każdy jednak ma PRAWO iść na te wybory i zagłosować jak chce i czuje taką potrzebę... reszta to tylko techniczna strona samych wyborów - do opanowania oczywiście. Nikt nikogo do niczego nie przymusza.
To, że niektórzy kandydaci są lekko ułomni lub słabi, z zerowym lub bez jakiegokolwiek elektoratu, no cóż takich mamy wybrańców - kandydatów, którzy chcą tam gdzieś zaistnieć, choć przez chwilę. Nie masz na kogo zagłosować nie głosuj, a nie zabraniaj innym tego zrobić.
Przecieki danych, koronawirus, brak demokracji, SN, TK itd. to tematy zastępcze, by podważyć te wybory.
Kto chce niech zagłosuje na swojego Prezydenta RP, by później Magjel był raz jeszcze zdziwiony. :-))
Jonek
Jonek 02.05.2020, 22:32
Na wyborach. Przeciez nie bedziemy glosowac na Kamysza Kidawe i Biedronia to jedno i to samo
półrolnik
półrolnik 03.05.2020, 11:18
a ja nie wiem dlaczego nie głosujemy na Kaczyńskiego tylko na Dudę - przecież to to samo
!
! 03.05.2020, 14:02
Zagłosuj wg uznania.
"Półrolnik" to może powinieneś raczej na K.Kamysza - nie odpowiada ci on - przecież z PSL-u rzekomo od rolników?
Panna z lewicy
Panna z lewicy 02.05.2020, 19:59
Prezydent Witko be....., tylko ciekawe kto go wybrał hmmm
ADA
ADA 03.05.2020, 11:16
Najpierw porównaj ile bylo uprawnionych do glosowania a ile osob na niego zagłosowało to moze zrozumiesz kto go wybral bo 100% na niego musze zmartwic ale nie glosowalo
Ajdejano
Ajdejano 05.05.2020, 22:26
Do "ADA": co za genialny umysł. Ciekawe obliczenia. Na poziomie co najmniej "półrolnika" . Całemu rolnikowi by to lepiej wyszło.
Niedoszli kabareciarze: LITOŚCI !!!
!
! 03.05.2020, 14:04
No i dobrze... wcale nie musiało 100% głosować, by mógł wygrać. I to był dobry wybór.
tom
tom 02.05.2020, 19:53
Przykra sprawa ale pan Witko jest mocno powiązany z obecną obcją w Rządzie i to są skutki. Ludzie ciężko wywalczyli wolność , związanie z innymi narodami i nie chcą tego stracić. Kraj skłócony nienawistność ludzi względem siebie , nie liczenie się z Konstytucją, nie słuchanie głosu narodu - do czego to doszło? jak można tak postępować z Krajem? Po co w takim razie było obalać Komunizm i tworzyć go na nowo?...
Litosci
Litosci 03.05.2020, 09:41
Jak ściga kaske do Tm dzięki tym powiązaniom to nikt nie płacze jakoś. A najbardziej mnie śmieszą komentarze o wyrażeniu zgody na przekazanie danych. Ludzie przeczytajcie może z raz przepisy na, które się powołujecie - dane, ktorymi dysponuje urząd nie są w jego posiadaniu na zasadzie waszej zgody, która możecie wycofać. Te dane należą do państwa - niestety, ale tak jest. Tyle w temacie
Ala
Ala 03.05.2020, 11:18
Konkrety : jaka kaske ściągnął do TM dzieki tym rozwiązaniom?
WuPe
WuPe 03.05.2020, 08:42
Stary, nie oglądaj TVNu;-)
Ala
Ala 03.05.2020, 11:19
Prawdziwe tresci zawsze o 19.30. Chyba futryne masz za nisko w domi.
vicek
vicek 02.05.2020, 22:32
Poprawić własne błędy:)
Andrzej1234567
Andrzej1234567 02.05.2020, 19:21
Mamy czas pandemii a przy tym powinny odbyć się wybory prezydenckie i wydaje mi się że sposób korespondencyjny wbrew dziwnym głosów jest najlepszy LA nas jako polaków
Pawel
Pawel 03.05.2020, 11:22
jak widze ze napisałeś polakow z malej litery to do szkoly sie chodzilo tylko po to aby potrafić wlaczyc tvp i nauczyc sie stawiać krzyżyki na wyborach korespondencyjnych..
Jo
Jo 02.05.2020, 23:41
Etam. Lepoej do Lidla na promocje tak jak dzis z 400 osb rano hahaha
rysiek
rysiek 02.05.2020, 19:20
a ja to mam takie pytanie , ws pana zdonka . Czy ten człowiek jest teraz na zwolnieniu lekarskim ? Czy uczestniczył w sesji rady powiatu , będąc na zwolnieniu lekarskim ?Czy inni pracownicy nie zgłoszeni do ubezpieczenia w ZUS , też moga tak chorowac ?
Ajdejano
Ajdejano 02.05.2020, 19:20
Mój wredny dopisek: myślę, że już niedługo (tzn. po wyborach Prezydenta RP), chyba będę tarzał si ze śmiechu, jak zobaczę śmiejącego się Kaczora.

Wierzę tylko, że wszyscy zwolennicy PiS-u i Solidarnej Polski (Ziobro) oraz Porozumienia będą rzeczywiście solidarni, a nie "solidarni" - jak J. Gowin.

Pozostałe