Ratunku co lepiej odchudza: interwały czy trening kardio?

  • 20.10.2017, 14:09
Ratunku co lepiej odchudza: interwały czy trening kardio?
Chcesz schudnąć i zastanawiasz się, który rodzaj treningu wybrać: interwały czy kardio? Jeśli zależy ci na bardzo szybkich efektach, a przy tym masz mało czasu na ćwiczenia – wybierz trening interwałowy. Wśród wszystkich rodzajów treningów jest to najskuteczniejszy sposób na utratę niechcianych kilogramów.

Chcesz schudnąć i zastanawiasz się, który rodzaj treningu wybrać: interwały czy kardio? Jeśli zależy ci na bardzo szybkich efektach, a przy tym masz mało czasu na ćwiczenia – wybierz trening interwałowy. Wśród wszystkich rodzajów treningów jest to najskuteczniejszy sposób na utratę niechcianych kilogramów.


Trening interwałowy – dlaczego odchudza lepiej niż kardio?


Do niedawna uważano, że najlepszy sposób na redukcję tkanki tłuszczowej to długi, jednostajny wysiłek o umiarkowanym natężeniu. Ten pogląd to jednak przeszłość – naukowcy we współpracy z doświadczonymi sportowcami dowiedli, że trenując interwałowo można spalić tkankę tłuszczową nawet 3 razy szybciej niż wykonując tradycyjne ćwiczenia kardio, i to przy mniejszych nakładach energii. Dlaczego tak jest?
Decydujący wpływ ma tu nie szybkość, z jaką spalana jest tkanka tłuszczowa w czasie treningu, lecz procesy zachodzące w organizmie przez kilka-kilkanaście godzin po wysiłku. Ponieważ interwały to ekstremalnie wyczerpujący trening, który angażuje 80% mięśni ciała (dla porównania, umiarkowany wysiłek kardio tylko 40%), organizm wymaga długiego okresu regeneracji. Aby powrócić do formy sprzed treningu, konieczne staje się dostarczenie dużych ilości tlenu biorącego udział w procesach odbudowy. Energia do tych procesów pobierana jest z tłuszczu. Stąd tak duża skuteczność interwałów w spalaniu tkanki tłuszczowej nawet do 24 godzin po treningu. Niezależnie od tego czy śpimy, leżymy na kanapie czy jedziemy samochodem – dzięki interwałom chudniemy przez długi czas także w spoczynku.


Trening interwałowy a kardio - różnice


Gdy porównamy interwały do treningu kardio okaże się, że w przypadku tego drugiego proces regeneracji i związane z tym zjawisko spalania tłuszczu zachodzi w dużo mniejszym stopniu. Ponadto, żeby odnieść długofalowe korzyści z treningu aerobowego (kardio) należy ćwiczyć codziennie minimum 30-40 minut. W przypadku interwałów wystarczą jedynie 3 treningi tygodniowo po 45 minut, żeby uzyskać zadowalające efekty. Jest to więc znaczna oszczędność czasu przy maksymalnej skuteczności w odchudzaniu.


Dodatkową zaletą treningu interwałowego jest fakt, że pomaga on w spalaniu tłuszczu z okolic, gdzie jest go najwięcej i najtrudniej się go pozbyć, czyli brzucha, bioder i ud. Dlatego interwały powinny wprowadzić do swoich planów treningowych osoby, którym zależy na szczupłym, płaskim brzuchu oraz kobiety chcące zmniejszyć obwód swoich ud i bioder. Taki trening sprawdzi się lepiej niż np. brzuszki, przysiady czy wykroki, które spowodują wzmocnienie mięśni, ale nie zredukują tłuszczu.


Warto dodać, że w przeciwieństwie do treningu kardio, interwały nie powodują spalania tkanki mięśniowej. Dzięki bardzo krótkim sesjom treningowym, ubytki w mięśniach są minimalne. Jest to szczególnie istotne dla osób, które chcą schudnąć, a jednocześnie wyrzeźbić i ujędrnić ciało.


Trening kardio – czy zupełnie z niego zrezygnować?


Mogłoby się wydawać, że trening kardio przegrywa z interwałami na wszystkich polach i w związku z tym jest bezużyteczny dla osób odchudzających się. Jest to nieprawda. Interwały są dużo skuteczniejsze, ale trzeba pamiętać, że nie nadają się dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem i nie mają kondycji. Trening interwałowy to znaczny wydatek energetyczny dla organizmu i jeśli nie jesteśmy do niego przyzwyczajeni, skutki takiej wyczerpującej sesji mogą być dla nas fatalne – bolesne zakwasy, ekstremalne zmęczenie, wyczerpanie i brak motywacji do dalszych treningów. Dlatego warto ćwiczyć pod okiem Instruktora.


Jeden z najskuteczniejszych treningów interwałowych to dostępny na Smugowej 1/11 w Tomaszowie Maz. Trening Obwodowy - wydolnościowo siłowy.
Trening obwodowy – to ćwiczenia wykonywane na specjalnym sprzęcie, ustawionym w okręgu. Składa się z 7 ćwiczeń angażujących wszystkie grupy mięśniowe. Przeciętny czas trwania każdego z ćwiczeń wynosi od 40 do 60 sekund, po czym następuje zmiana ćwiczenia.


Trzeba także pamiętać, że osoby starsze, otyłe, mające problemy z sercem, które chcą schudnąć również powinny postawić na fachową opiekę instruktora ponieważ trening na poziomie 90-100% wydolności może być zbyt obciążający dla ich organizmu.

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe