80 rocznica śmierci majora Hubala

  • 05.05.2020, 13:39
  • Antoni Smolarek
80 rocznica śmierci majora Hubala
W czwartek, 30 kwietnia 2020 roku, minęła 80 rocznica śmierci majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. W związku z tym dla uczczenia jego pamięci na cmentarz wojenny w Tomaszowie przybyli znani tomaszowianie, tj. Antoni Smolarek (por. w st. spoczynku, wiceprezes Koła nr 1 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala”, działacz TKKF), radny miejski Andrzej Wodziński i Marek Hendzelewski (miłośnik biegania i wspinaczki wysokogórskiej).

Przy obelisku „Hubala” złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz. Mjr H. Dobrzański wraz z grupą  żołnierzy, mimo kapitulacji wojsk polskich, dalej walczyli z niemieckim najeźdźcą. Na początku października 1939 roku podjął decyzję kontynuacji walk, również dlatego, że Niemcy poza działaniami zbrojnymi dokonywali masowych mordów na ludności cywilnej. Właśnie wtedy sam przyjął pseudonim „Hubal”, a jego żołnierze wybrali sobie pseudonimy. 


W kolejnych miesiącach „Hubalczycy” toczyli bohaterskie walki z przeważającymi siłami wroga. Nawiązywali też kontakty z miejscową ludnością i konspiracyjnymi organizacjami, uzyskując bardzo duże wsparcie. Miedzy innymi byli to ochotnicy do walki, a także pomoc w różnej formie (np. konie, mundury żywność, odzież, itp.). 
W lutym i marcu 1940 roku stan osobowy zwiększył się do około 320 żołnierzy, a oddział przyjął nazwę Oddział Wydzielonego Wojska Polskiego Majora Hubala. 


Pod koniec kwietnia 1940 roku wokół „Hubalczyków”  zaczęła się zaciskać pętla niemieckiej obławy. W dniu 30 kwietnia 1940 roku oddział dotarł do zagajnika pod Anielinem, gdzie zarządzono postój, podczas którego nastąpił nagły atak niemieckich żołnierzy. Właśnie wtedy zginął mjr H. Dobrzański i jeden żołnierz. 


„Hubal” pochowany został przez niemieckich żołnierzy prawdopodobnie w okolicy Tomaszowa, ale miejsce pochówku niestety nie jest znane. Warto dodać, że z „Hubalem”, aż do jego śmierci, walczyło czterech tomaszowian, tj. ułan Roman Brajer, kpr. Antoni Kossowski „Ryś”, kpr. Antoni Lisiecki „Zemsta” i Marian Kuczera. Legendarnemu dowódcy mjr. Henrykowi Dobrzańskiemu pośmiertnie nadano Złoty Krzyż Orderu Virtuti Militari IV klasy (1966 r.), a w 1990 roku mianowano go pułkownikiem. 


Do opracowania niniejszej informacji wykorzystano książkę Jana Zaborowskiego „Oddział majora Hubala I jego tomaszowscy żołnierze”, którą w 2009 roku wydało Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.           
 

Antoni Smolarek

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (2)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wątpię
Wątpię 06.05.2020, 14:23
czy mjr Henryk Dobrzański byłby zadowolony, wszak gonił z szablą czerwonych w latach 1919-21 i we wrześniu 1939 r.

Pozostałe