Poszło! Technologia 5G dostępna w Polsce!

  • 08.05.2020, 21:18
  • Mariusz Strzepek
Poszło! Technologia 5G dostępna w Polsce!
5G dostępne będzie na w siedmiu polskich miastach. Jako pierwszy usługi komercyjne o największej na świecie przepustowości świadczyć będzie należący do Polaków – Plus. Polska jest również jednym z pierwszych krajów gdzie standard 5G wyszedł poza etapy testów.

Choć od ponad dwóch lat wszyscy infrastrukturalni operatorzy działający w naszym kraju informowali o testowaniu technologii, to Plus jako pierwszy wyprowadza ją na rynek. Jest to spojne z dotychczas budowanym przez firmę wizerunkiem, technologia LTE była rownież na początku i to przez ponad półtora roku dostępna jedynie w Plusie.

Operator oferuje już smartfony i routery obsługujące technologię 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2,6 GHz, a kolejne urządzenia będzie wprowadzał do sprzedaży w maju i czerwcu. Sieć 5G zapewnia transfer danych z prędkością do 600 Mb/s, lepszą stabilność połączenia, mniejsze opóźnienia w transmisji i dużo większą pojemność sieci.

Od poniedziałku z technologii 5G będzie można korzystać  w Łodzi, Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku i we Wrocławiu

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Król Pik
Król Pik 14.05.2020, 10:21
I bardzo dobrze, mam nadzieję, że nadajniki będą ustawione na 1000% mocy żeby przeciwnikom 5G pękły cztery litery xDDDD
królik
królik 12.05.2020, 18:29
zając tak ucieka przed myśliwym,że przegonił wszystkie testy
Muno
Muno 09.05.2020, 23:25
Solorz rzucił 200 tys. Testow Mateuszovi na covid i ma 5g - trzeba wiedzieć jak się ustawiać
5G w Play już nie Ready w Gdyni
5G w Play już nie Ready w Gdyni 09.05.2020, 21:40
Warto jeszcze odnotować, że Plus jest pierwszy jeśli chodzi o skalę. 7 miast, prawie milion użytkowników w zasięgu.

W Gdyni jest już od początku roku 5G świadczone przez Play. Nie wiem jak tam z zasięgiem, bo 5G wymaga większej ilości stacji bazowych czyli tych masztów, Plus dziś równiez nie oibejmuje całej Warszawy, no ale od stycznia Play ma 5G przynajmniej w centrum Gdynii.

Odnotowywanie tego jest ważne, bo niech konkurują i wprowadzają jak najszybciej.
Protestantyzm. Czy dziśrzeczywiście sprzyja nowoczesności?
Protestantyzm. Czy dziśrzeczywiście sprzyja nowoczesności? 09.05.2020, 15:08
W Holandii też płoną maszty z 5G.

Idzie to na tych samych falach co dotychczasowe standardy (GSM, UMTS, LTE), różnicą jest jedynie model zarządzania siecią (opracownie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego dostępne w sieci w formie przystepnie napisanego PDFa – zachęcam do pobrania), i nagle będzimy się topić gdy ktoś w otoczeniu włączy komorkę z tym :))

To nie jest moheryzm? To nie jest ciemnota protestancka? Bo co? Bo na zachodzie?

Jak to jest?

U nas te babki wpłącają sobie emerytury Rydzkowi na ratownie stoczni, z własnej woli. Niczego nie podpalają. Wręcz przeciwnie, znam przypadki gdzie lepszy odbiór Radia Maryja skłonił 80 latkę do zainteresowania się internetem. Jedną sam uczyłem obsługi TuneIn na komórce. Tam interfejs w większości nie jest spolszczony(!) Ale dość prosty.

Co jest gorsze? Że gdy niedołężniejesz włączasz sobie radyjko z otuchą z Torunia? Czy to, że łazisz po okolicy nocą i podpalasz maszty, bo wierzysz, że youtubową sezonową ideologię?
I to dużo młodsi ludzi robią.

Zinstytucjonalizowana religia jest taka zła?
U nas gdyby dochodziło do czegoś takiego, episkopat, albo proboszczowie na własną rękę bez sprzeciwu z góry, w niedziele ganił akty wandalizmu.

Gdzie jesteśmy we współćzesnej kulturze? I czy to co porzucamy jako relikt przeszłości, zabobon było naprawdę takie złe?

Proszę, skopiujcie poniższy cytat do wyszukiwarki i wybierzcie samamu źródło, które dla Was jest najbardziej wiarygodne.

Google: Przestępcza organizacja ekstremistycznych przeciwników łączności komórkowej podpaliła w zeszłym tygodniu kilka nadajników komórkowych na terenie Holandii. Na zniszczonych stacjach pojawiły się hasła bojówek anty-5G.
Protestantyzm licha alternatywa
Protestantyzm licha alternatywa 09.05.2020, 21:43
Doczytałem jeszcze tyle, że te holenderskie maszty są planowane pod nadjniki 5G. Holandia nie ma jeszcze tej technologii dostępnej komercyjnie.
Andrzej
Andrzej 09.05.2020, 10:47
Tylko czy to 5G stanie się ją kwadrofonia w samochodach w USA... niby było wprowadzone ale się nie sprzedaje
n
n 09.05.2020, 16:22
Skupiając się tylko na rozrywce no to telewizja na urządeniach mobilnych nie zostala do dziś wykorzystana. A tu są pieniądze. Regularne ogladanie na tablecie 8-10 calowym, gdzekolwiek byś był. Ale łatwy dostęp, bez grzebania w technikaliach.

Mówi się o tym od dawana, ale nie jest to masowo wykorzystywane bo jest niewgodne. Netflix? No jednak większość ogląda to w domu. Przynajmniej na laptopie.

Jeśli technicznie to będzie w końcu płynne to zasięgi dobrze robionej, atrakcyjniej pod wzgledem zawartości telewizji, będą wzrastały, bo programy będą nam towarzyszyć w każdej wolnej chwili.

Przez wiele lat gdy w mediach anglosaskich działało już pasmo poranne – tych śniadaniowek, w Polsce tego nie było.
A jednak potem „Dzień dobry TVN” czy „Pytanie na śniadanie”, znalazły odbiorców. Gdy w 2003 roku zapytałem Juliusza Brauna dlaczego w Polsce tego nie ma, usłyszałem: a kto będzie oglądał rano telewizje. Naukowiec medioznawca. Noo słabo. Bo jednak ktoś ogląda, na tyle, że to się opłaca. A przecież te redakcje maja i reporterkę i pogodę no i gadkę na żywo z goścmi w studio. Każda zmiana prowadzącej pary jest szeroko dyskutowana. Na portalach plotkarskich kilka tysięcy komentarzy...

To samo będzie z czasem poza domem. Jak jest dziś? Ano „obejrzę, gdy wrócę do domu” Mimo, że technicznie, przymuszając się można do tego dotrzeć nawet z telefonu.

W mniejszych miastach na razie nie, bo jeździmy głownie prywatnymi autami, gdzie jednak trzeba skupiać się na drodze, ale tam gdzie masowo jest wykorzystywany transport publiczny i ludzie jeźdżą do roboty godzinę – połtorej, no to będą oglądać telewizje w tym czasie. Krępujące gapienie się na współpasażera / widoki za oknem przez większość w Europie roku szaro–bure / spanie. Jeśli będzie łatwy dostęp - klik i leci, to zabijaniem czasu będzie zajmować się telewizja.

Co najmniej dwie godziny dodatkowej uwagi widza. Chce czy nie chce. Jest to atrakcyjne.
Fakty nie słowa
Fakty nie słowa 09.05.2020, 05:24
4 miliony ludzi korzysta obecnie na świecie z 5G. Jak na 36 milionowy Kraj, z rynkiem na 32-34 miliony, to naprawdę powinnyśmy być dumni, z tempa wprowadzania technologii. Drogiej technologii. I to jeszcze Solorz wziął do infrastruktury europejskie firmy (Nokie i Ericssona), mimo, że Chińczycy pewnie wciskali za pół ceny. Kule szpiegule :))

Proszę spojrzeć na teksty sprzed roku, gdzie o Plusie pisało się jako o maruderze 5G... Bo nic się nie chwalili.

Biuro Prasowe Orange trąbiło po każdym drobnym teście. A „zaawnsowane prace T-Mobile” ogłaszał sam prezes. W obcym języku rzecz jasna :)) Tam pamiętam mówił (to nagranie wideo było, o smart city, o lodówce która sama się będzie napełniać o samochodach, które będą same parkować. No takie typowe strzeliste marketingowe pierdzenie. W moich oczach głupka z siebie tylko czymś takim robił.

Plus nie szarpał się też z marketingiem Play'a który LTE nazwał sobie 5G Ready, mimo że technicznie mieli po prostu to co wszyscy, a jeszcze w wielu miejscach nie na swoich maszatach.

Plus po prostu po cichu robił swoje. I bardzo dobrze.

Tam są olbrzymie kredyty wzięte, Solorz żalił się publicznie o tym, mają przeciwko sobie też zmowy pomiędzy Orange a T-Mobile (w Wielkiej Brytanii sieci kooperują mocno ze sobą, u nas są podobne plany), no i życzę Solorzowi by wyszedł z tego obronną ręką. Nie wiem w jakich bankach ma pobrane te kredyty , ale jeśli to jest PKO BP czy Pekao SA to powinni mu iść maksymalnie na rękę. Na szczęście ta branża na koronie powinna raczej zyskiwać.

Gdy były roszady w pionie informacyjnym Polsatu po dojściu PiSu do władzy mówiło się, że chodziło właśnie o kredytowanie Plusa albo o elektrownie. No ale co? Polsat News czy Wydarzenia są tak bardzo PiSowskie? Nie odczuwam tego.

Gawryluk jest wieloletnią dziennikarką stacji, awansowała szczebelek po szczebelku, czy to że jest katoliczką z gór ma dyskwalifikować ją z ubiegania się o kierownicze stanowiska w stacji w której pracuje ćwierć wieku? Zwróćmy na to uwagę w tych hejtach kulturalnym językiem pisanych.

Ktoś sobie stawia tezę, nie ma nią żadych dowodow, wypisuje własne przemyślenia jako niby pozyskane od anonimowych źródeł, że babka z wieloletnim stażem jest wstawiana z powodów politycznych... Jakbyście się czuli? To nie jest przemysł pogardy? Bo co? Bo polski biznes nie może być dobry? Nie może być w czołówce? Jak widać może.

Bardzo dobrze.

Na razie – po latach zastoju – Plus ma najwiecej przenosin do siebie a o tym PiS już raczej nie decyduje, ktorą sieć wybieramy. I to tych najcenniejszych przenosin czyli abonamentowych.

A cennikowo nie są najkorzystniejsi, pre-paidy na przykład mają bardzo drogie – by mieć rok ważności konta trzeba wybulić min. 10 zł (w innych sieciach 0 zł), ale jeśli ktoś bierze pakiet Smart Dom jest ok.

Jeśli weszło już 5G to spadnie cena usług bez tego i z mojej perspektywy to jest najfajniejsze :) Polkomtel promować będzie nowość, a pozostali będą dododawać gigabajty by zachęcić do siebie. 100 GB za 3 dychy to już powinno być.

Także tak, czekamy na 5G. Rozprzestrzeniaj się jak najszybciej. Zmiany ofert u pozostałych będą za mniej więcej rok, gdy Plus zdobędzie z największe miasta.
:
: 13.05.2020, 17:27
Do przezimowania pre-paidow, wszelkich dodatkowych numerow z ktorych tylko odbieracie polaczenia lub nic z nimi nie robicie, ale chcielibyscie zatrzymac numer ktory lubicie na pozniej , bierzcie sobie siec wRodzinie (nie mylic z "W naszej rodzinie" - bo jest tez taka siec). wRodzinie jest tez Solorza, korzystaja z infrastruktury Plusa, ale to jest konsekwentnie dobrze prowadzona mala sieci dla seniorow. Koszty maja niskie bo to jest w zasadzie kilka pokoi w drugim biurowcu Polkomtela na Pradze Poludnie (al.Stanow Zjednoczonych), reszta jest firmy matki czyli Plusa. Solorz tworzyl te male firmy telekomunikacyjne z planem odpalenia piatego operatora telekomunikacyjnego. No ale pojawila sie szansa zakupu istniejacej juz duzej sieci.

Ze nie zamyka tych malych (poza przestarzała Sferią dzialajacæ na CDMA jedynie w dwoch miastach na Mazowszu), ze nie zamyla tych malych za to mu chwala. Abonenci Sferii tez nie zostali po prostu odlaczeni, a przeniesieni do Plusa.

wRodzinie są2 lata (!) bez doladowania.

Mozna przenosic sie do nich po wypelnieniu formularza w internecie i odeslaniu na ich koszt papierow. Takze polecam. Sa naprawde spoko. Doladowuje sie doladowaiem Plusa. Po kazdym doladowaniu, nawet za 5 zl znowu dwa lata waznosci numeru. I to przychodzace i wychodzace.

Siec istnieje juz na prewno z 15 lat.
jak to jest?
jak to jest? 08.05.2020, 22:03
W UK, kraju jak wiadomo oświecenia (chociaż to przede wszystkim Szkocja – o czym już mniejsze grono wie), w kraju oświecenia ludzie podpalają maszty telefonii komórkowych...
Meg
Meg 09.05.2020, 12:35
Dla mnie ludzie z GB to barbarzyncy
Ma być miło! Tylko chwilowa esktaza, wszystko na co trzeba poczekać jest…
Ma być miło! Tylko chwilowa esktaza, wszystko na co trzeba poczekać jest nieważne 09.05.2020, 15:21
Zeświedczone społeczeństwo pozbawione norm etycznych, a co gorsza zdolności myślenia abstrakcyjnego (to ce***e klasy ludowe bez aspiracji. Bo tu nie chodzi o to, co kto aktualnie robi, czy nawet będzie robić do końca życia, ale jakie ma aspiracje. Najprostszym miernikiem jest wykorzystywanie czasu wolnego: albo czytasz książki, eksplorujesz najbliższą okolicę i jej historie, albo rzucasz frisbee w parku. Bucika fotografujesz. Kotleta jakoś niezwyczajnie udekorwanego – takie rzeczy. Kasia Tusk)

Co na dziś niepraktyczne, co nie daje mi przyjemności „na teraz” to odrzucam. To jest ta mentalność.

Ale duchowość będzie zawze istnieć bo i ci w jaskiniach już ją mieli. Świat jest nie do ogarnięcia jednoosobowo, więc no cóż, tam ją kodyfikują media masowe. Dziś już nie jednonurtowe, skoro kanał blogerki na YouTube ma większe zasiegi od wielu telewizji naziemnych.

Także czekają na czasy szarlatanów, półprawd podanych w przyjemnej formie i zyskujących wyznawców. Warsztat? Jakiś nawet krótki kodeks zasad który nie łamiemy? A co to kogo obchodzi!

Ma być miło!
anglista
anglista 09.05.2020, 08:40
Bo UK to dziki kraj 2 krany w umywalce czy zapalanie światła w łazience na sznurek :)
uk
uk 12.05.2020, 10:30
pozwolę się nie zgodzić i uznać wpis jako śmieszny, chciałabym być "dzika"...
Tylko w PL
Tylko w PL 13.05.2020, 18:04
O ile w takich miastach jak nasze w Polsce dominija kompleksy wzgledem duzych miast - przede wszystkim pod wzgledem kultury i jednak ludzie cisną jak mogą by jednak konczyc studia, o tyle tam konsumpcja jest celem samym w sobie. Bliskosc kulturowa USA z ich modelem zycia.

Żreć i jeszcze raz żreć. Wiekszosc spoleczenstwa bardziej podatna na populizm niz najbiedniejsze regiony Polski.

U nas istotna jest jeszcze jakas tozsamosc narodowa, byc moze przerysowywana, upraszczana, ale jednak samo to, ze mlodzi ludzie sie tym interesuja, pielegnuja pamiec o symbolach, swiadczy o tym, ze nie tylko doczesnosc jest dla nich istotna. To jest bardzo ok. Tam? Drech jakis kreszowy, czapa z daszkiem i w miasto. Potyrac gdzie tam jeszcze bez kwalifikacji mozna, potem poniszczyc miasteczko jakims zlomem tez glownie z Niemiec.

W Polsce tez obserwujemy te zjawiska, ale tam to jest powszechny styl zycia, u nas - choc narastajaca - to jedna nadal patologia.
Jednak w Tomaszowie widzi sie mase ojcow z dziecmi na rowerze, czy na rolkach.
Tam? Ano tez maja dzieci, kazde z inną partnerką, ale wychowaniem ich sie nie zajmują. Nie zajmują się tez "bachorami" matki, kto? A Netflix i YouTube teraz.

Jesli ktos ma gdzie mieszkac, jakos wytyra na to by oplacic to, to Polska jest zdecydowanie lepszym miejscem do zycia niz jakies miasteczko angielskie, w ktorym wlasciwie integralnnosc zachowuja jedynie muzulumanie. Reszta czuje sie zle, zapija to kazdego weekendu, cpa kiedy tylko moze.

Jako robol nie bylem, ale przygladam sie uwaznie przykladom z klasy ludowej, ktorzy z takiego Tomaszowa tam wyjechali. Powiem tak: choc nie masowe, ale coraz czesciej zdarzaja sie powroty. A z tych ktorxzy wyjechali tam po 40-50tce to wiekszosc wraca, zaraz gdy polski ZUS zgodzi sie wyplacac emeruture. Chocby najskromniejszą.

Kazdy kto przeszedl plska edukacje nawet konczac jak na zawodowce, ma troche inne priorytety zyciowe niz -no w zasadzie odczlowieczone mieso robotnicze wychowane w Wielkiej Brytanii, ktore potrafi jedynie zrec i dudnic jakims dudnidlem z auta.

W najprostrzych domach chlopskich byl krzyzyk i jakies poczucie przhnaleznosci narodowej. Przynajmniej od II RP.

Probowano nas wynaradawiac, zohydzac przeszlosc jako "zawsze anarchroniczną w stosunku do reszty Europy", w zasadzie zbędną, na pewno nudną - tak przez 20 lat po 1989 roku. Tu i terA. W PRLu wbrew pozorom tego nie robiono. Wystarczy spojrzec ile wychodzilo wartosciowych monografii na temat lokalnej historii. Ta tomaszowska nie jest tak bardzo zideologizowana, w zasadzie wcale. Zdardzaja sie smieszne widac ze wrzucane na odczep sie przez cenzora zamianki przemyslowca na " kapitaliste" ale to jest sporadczyne. Bardziej by sie uczepil afirmacji ludnosci zydowskiej w duchu wlasnie internacjonalizmu i wallki z "koltunstwem katolickim" No ale co? Dzisiaj sie tego nie robi? I duzo ostrzej :(

Tam to nastąpiło. Kto sie dzis tam interesuje malarstwem marynistycznym, ktore nawet dla laika jesli sie troche temu przyjrzy, poczyta o wydarzeniach ktore przedstawia, kto sie tam tym interesuje w Wielkiej Brytanii? Tak ponize 60-tki?
Maja oczywiscie cudowne muzea (bo!sa pieniadze na to), instytucje jakimi sa prestizowe nagrody ale jednak jarają sie nimi wszyscy ...poza Anglikami.

Pozostałe