Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 14:10
Reklama
Reklama

Skoro nie ma tego, co się lubi, trzeba polubić to, co się ma

"Ślachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się... zepsujesz" - czy zna ktoś coś bardziej aktualnego niż ta fraszka Jana Kochanowskiego? Pytanie, jakie nasuwa się w czasie epidemii koronawirusa jest oczywiste: czy aby na pewno dowiedziliśmy się ile to zdrowie kosztuje i dlaczego musi kosztować tak dużo?

Od lat mówimy o tym, że służba zdrowia w Polsce jest niedoinwestowana. Twierdzenie takie, to już niemal truizm. Co prawda, dzięki środkom unijnym udało się w wielu miejscach placówki szpitalne doposażyć (czego Tomaszów jest również przykładem) ale wszystko to tylko kropla w morzu nieprzebranych potrzeb. Reforma ustrojowa doprowadziła nas do tego, że odpowiedzialność za funkcjonowanie szpitali w dużej mierze przerzucono na samorządy, nie zapewniając im równocześnie odpowiednich źródeł finansowania. Tymczasem większość z nich to obiekty wysłużone technicznie, nie spełniające współczesnych standardów i wymagające kompleksowych remontów i doposażenia w podstawowy sprzęt codziennego użytku. Problem jest wielopłaszczyznowy. Do konieczności robienia oszczędności na personelu, co doprowadziło do prawdziwej zapaści kadrowej jeszcze wrócę. Dzisiaj chciałby zwrócić uwagę na warunki, w jakich leczeni sa ludzie i w jakich musi pracować personel. 

Często powtarzam, że w tomaszowskim szpitalu potrzebne są poważne inwestycje. Ich wartość może sięgać kilkudziesięciu milionów złotych. Przebudować trzeba wszystkie oddziały, co nie jest wcale takkie proste. Wystarczy wspomnieć, że samo dostosowanie sal do tego, aby posiadały węzły sanitarne wymaga wykonania nowych pionów itd. Nic dziwnego, że słyszy się, że zamiast robić remonty na taką skalę, lepiej byłoby zbudować nowy szpital, nawet jeśli miałby koksztować 100-150 milionów złotych. Trudno temu rozumowaniu odmówić racjonalności, bo przecież, przez ponad 50 lat istnienia TCZ zdążył "nasiąknąć" różnymi chorobami.... ale.... 

Problem tylko w tym, że te 150 milionów trzeba mieć i to w krótkiej perspektywie czasowej trwania inwestycji. Żaden samorząd, wielkości tomaszowskiego, takiego ciężaru nie jest w stanie udźwignąć. Potrzebne są środki zewnętrzne, Nawet nie tyle unijne, co pochodzące bezpośrednio z budżetu państwa. Wiele osób twierdzi, że obecnie jest okazja ich pozyskania, skoro u nas rządzi PiS, podobnie jak na szczeblu krajowym.

Rzecz w tym, że takie stwierdzenia mają charakter jedynie życzeniowy. Próbowałem ostatnio znaleźć podobną inwestycję u nas w kraju i... poza Radomskiem nic nie znalazłem. A warto zwrócić uwagę, że przygotowania, budowa itd. zajęły tam co najmnniej kilkanaście lat. Chciałbym zostać dobrzez zrozumianym. Nie chodzi mi o dobudowanie dodatkowych budynków czy oddziałów. Piszę o stworzeniu całości od podstaw. Szpitale, które w Polsce sa budowane, to najczęściej obiekty kliniczne, uniwersyteckie oraz prywatne wyspecjalizowane placówki, jak Nu-Med. 

W budowę nowego szpitala nie wierzę także dlatego, że czeka nas długotrwała zapaść gospodarcza. I nie chodzi tu, aby snuć jakies czarne wizje i rozpisywać mroczne scenariusze. Wystarczy poczytać trochę poważne pisma branżowe. Dochody jednostek samorządu terytorialnego spadają. Czeka nas ograniczanie wydatków. 

Z drugiej strony mamy zatrważające dane demograficzne. Społeczeństwo się starzeje. Przybywa ludzi starcyh i schorowanych. Potrzebne są więc właściwe warunki do ich leczenia i opieki, co wiąże się też z pozyskaniem odpowiedniej kadry. 

Obecnie dysproporcje między zarobkami w różnych placówkach zaczynają się zacierać. Są oczywiście miejsca, gdzie zarabia się więcej, bo zdesperowani dyrektorzy nie liczą się z kosztami i zadłużają jednostki, ale każdy z nich dojdzie w końcu do muru niewypłacalności. Takie miasta, jak Łódź pokryją straty, takie jak Tomaszów, będą mieć z tym problem. 

Pozyskiwanie personelu, to nie tylko oferta wynagrodzenia, ale również zapewnienie odpowiednich warunków pracy. Jak słyszę jest to jeden z powodów, dla których za chwilę zmieni się znowu w jakiejś części obsada naszego oddziału internistycznego, bo ordynator Mariusz Gębski złożył już wypowiedzenie. 

Nie mamy więc za bardzo wyjścia i inwestować w TCZ musimy. To kwestia odpowiedzialności władz samorządowych za bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. Remonty i przebudowy powinniśmy zaplanować i w planowy sposób realizować, a plan taki powinien być już dawno opracowany. Nowej placówki nie zbudujemy i już. Trzeba się z tym po prostu pogodzić i spojrzeć na to co się posiada w sposób realny. Trzeba wydać na jakiś oddział kilkanaście milionów, by doprowadzić go do jakichś standardów w perspektywie 2-3 lat? To należy to zrobić.  

Mam też nadzieję, że pandemia uświadomiła również wójtom okolicznych gmin, że powinni stać się też współodpowiedzialni. Od lat powtarzam, że powinni objąć w TCZ udziały i współuczestniczyć w jego utrzymaniu i to nie tylko w ramach doraźnych epidemicznych akcji. 

 

***

Przy okazji podziękuję Staroście Mariuszowi Węgrzynnowwskiemu za to, że prrzez ostatnie półtora roku zaakaceptował wszystkie wnioski, jakie składałem w sprawie doposażenia oddziałów szpitalnych


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Goska 17.05.2020 17:57
Jeszcze bardziej mamy chora sluzbe zdrowia. Zawsze byla chora ale terazjeszcze bardziej. Brak slow i komentarzy. Niktorzy tylko siedza i pie.niadze biora.

KKK 12.05.2020 18:27
Przecież te wszystkie tęgie umysły starostowie, prezydenci ministrowie,dyrektorzy,szefowie Kas chorych i NFZ przez 30 lat reformowali,zarządzali i unowocześniali służbę czy też ochronę zdrowia i oto są wyniki czyli totalna klęska. Sami sobie zgotowaliśmy ten los. W gospodarce rynkowej która jest wokół nas ,raptem jedna bardzo ważna dziedzina ma być z rynku wyłączona. Nigdzie to nie działa na Świecie i nie działa w Polsce.Teraz gonimy jeszcze resztkami sił i rezerw. Za kilka lat personel lekarski i pielęgniarski wymrze,a młodzi zasilą inne kraje.

Gość 11.05.2020 14:55
Proszę nie podpuszczać ludzi, to głupie. W moim oddziale żadna pielęgniarka nie dostała żadnych pieniedxy. Nie dotarły rzeczy, o których pisano, jakieś płyty czy inne przeznacxone dla medyków.

Jumi 11.05.2020 13:53
Dzięki pandemi wynagrodzenia pięlegniarek poszły sporo do góry. Czy trzeba o tym przypominać.

Gość 11.05.2020 14:51
??? Chyba prezesa i ordynatorów, bo moje ani o 1 zł

Medyk 11.05.2020 15:24
Pierwsze słyszę , kolejna bzdura. Ludzie, skąd Wy bierzecie takie informacje.

Magda 13.05.2020 18:55
A gdzie salowe też pracują w szpitalu

Ewa 11.05.2020 13:32
Też dzwonię od kilku dni i niestety nie dodzwonilam się, a wiadomo lepiej osbiscie się nie zgłaszać. Dzwoniłam do sekretariatu żeby uzyskać informację dlaczego tak jest. Ale tam to samo.

Gosia 11.05.2020 12:14
Á propos szpitala...czy ktoś wie, dlaczego nie można dodzwonić się na numer poradni, bo albo zajęty albo informacja proszę spróbować później. Próbuje już czwarty dzień? Tak się zastanawiam czy są realizowane jakieś umówione wcześniej wizyty lub czy są teleporady. Nigdzie nie ma informacji

Abc 11.05.2020 19:47
A konkretnie o jakiego specjalistę chodzi?

Gosia 12.05.2020 00:03
Konkretnie o neurologa

Abc 12.05.2020 10:09
To są teleporady.

Gosia 12.05.2020 17:57
Tylko, co z tego, jak nie wiem, czy taka teleporada się odbędzie. W sensie czy czekać na tel w dniu i o godzinie umówionej wizyty? Korzystałam już z takich porad i wiem, ze przynajmniej dzień wcześniej dzwonili z przychodni i albo mówili, by zadzwonić do lekarza o umówionej godzinie lub czekać na tel. W tomaszowskim szpitalu powinna być choćby informacja na stronie szpitala, jak postępować. To mały wysiłek, a jakże by ułatwił ludziom życie, a najważniejsze usprawnił prace przychodni.

Pacjent poradni. 12.05.2020 19:55
Pani z kartoteki poradni która stoi w drzwiach i dokonuje wstępnej segregacji pacjentów nie ma fizycznej możliwości obdzwonic średnio 200 pacjentów dzienne, bo tyle na jeden dzień zapisanych jest pacjentów do poradni.

Gość 12.05.2020 21:56
To jest jakieś chore, że pacjenci dowiadują się na forach internetowych, jak działa poradnia w szpitalu. Żadnych informacji na stronie internetowej.

Gosia 12.05.2020 22:05
To zrozumiałe, ze nie ma. Myśle, ze nikt od niej by tego nie wymagał. Wystarczyło by zamieścić na stronie szpitala, stronie Tomaszowa lub w lokalnej gazecie informacje w jaki sposób funkcjonują poradnie. Przecież to proste i nie wymaga angażowania pani z kartoteki, która i tak w dobie pandemii ma mnóstwo dodatkowych obowiązków

Anonim 11.05.2020 22:34
Nie mozna sie dodzwonic bo Pani z kartoteki pilnuje drzwi wejsciowych i wpuszcza ludzi mierzac temp. I pilnujac wypelnianych ankiet jak rowniez obsluguje kartoteke nic dodac nic ujac

dodzwoniłem 29.05.2020 17:25
się do poradni urol. za pierwszym razem ma m wizytę 12.06 , przed na 2 tygodnie konieczne badania krwi . Badania mogę sobie po przejściu przez tunel zrobić, ale o terminie wizyty nic nie wiadomo. Nie wiem , czy jest sens to robić, bo mogą być nikomu niepotrzebne. Chciałbym poza skierowaniem zrobić inne konieczne dla mnie badania kontrolne, bo przychodnia chyba skierowania nie da. Ale z opłatą muszę pójść do Lab. Głównego; jak będę się szwendał po tym szpitalu, to mogę zachorować. Lepiej dać sobie spokój. Taka tam organizacja.

Reklama
Polecane
THOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomocDzień Ochrony Zabytków w CzerniewicachĆwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AnkaTreść komentarza: I ludwikowianie co do jednego oddawali głos na sąsiada!Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: PawełTreść komentarza: Ciekawe, czy który z księży umie odprawiać w rycie rzymskim mszę, w końcu taki kościół do tego zobowiązuje??Źródło komentarza: Dzień Ochrony Zabytków w CzerniewicachAutor komentarza: BÓLTreść komentarza: HE HE o co chodzi z tym Kubiakiem góra, czy dół? Mariusz absolutnie nie, już dosc wykorzystywania dzieci do kosciolkowych parad. Dzieci maja sie uczyc, a nie dyndać na uroczystosciachŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: MopsowiecTreść komentarza: Szymon MichalakŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Marzanna PopławskaTreść komentarza: Dziękuję p.Marzenie?nazwiska brak za te słowa,bo mogę ad vocem odnieść się do zarzutu .Wiszę,że do tego służy ta gazeta,by opluwać ludzi,ale jest też okazją,by pokazywać również prawdę.O ile zostanie ten komentarz udostępniony przez redaktora MS.Pragnę poinformować,że po przerwie spowodowanej moja nagłą chorobą przeniosłam w20 listopada 2023r ŚDS z ul. Szkolnej 14a na ul.Majową 1/13 na miejsce dotychczas istniejącego internatu SOSW zajmując 33% powierzchni tj.581m2 zatem uważam,że w sytuacji braku czasu ,koniec roku ,nie muszę wyjaśniać co się z tym wiąże, gdyż brakło by miejsca w komentarzu.Skończyło się sukcesem.Aktualnie od 20 lutego osoby pracujące od początku istnieją ŚDS są nieobecne ,a są osoby dbające o finanse i kadry .Zatem zostałam sama z problemem prowadzenia ŚDS ,ale oczywiście dzięki Pomocy Bożej przyszlina ratunek dobrzy ludzie.Hestem im niezmiernie wdzięczna, ale są tak skromni,że nie chcą,aby im publicznie podziękować. Chciałam tylko dodać ,że przystąpiłam do OSSIPŚDS ,które skupią wszystkich zdyrektorow ŚDS w Polsce.Podjełam studia,aby zyskać jeszcze większą wiedzę na temat kierowania ŚDS.Poproszę p.Marzene o podanie swoich danych na messenger, abym mogła osobiście jej podziękować. Z wyrazami szacunku dla wszystkich czytelników,,NaszTomaszow". Marzanna PopławskaŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: TMTreść komentarza: Kukliński? Ten, który rozprzedał za bezcen Wistom i inne zakłady? Ten, który wynosi się pychą, chociażby w kampanii jako wyniosły i bogaty turysta? Ten, który chciał uzdrowić powiat, bo nic przez ostatnia lata się nie robiło? Tak jak uzdrowił zakłady sprzed laty w TM! Wyborcy pokazali, gdzie jego miejsce! Niech już sobie odpocznie i ujeżdża te łodzie, narty, deski i zajmie się wnuczkami 👶👶👯Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu Tomaszowskiego
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama