Dużo jeszcze do zrobienia

  • 15.05.2020, 22:59 (aktualizacja 15.05.2020, 23:26)
  • redakcja
Dużo jeszcze do zrobienia
Epidemia koronawirusa znajduje się obecnie na dosyć stabilnym poziomie. Na naszym terenie liczba wykrytych zachorowań jest na bardzo niskim poziomie 0,025‬%. Nie zanotowaliśmy też żadnych ofiar śmiertelnych Covid-19. Minister Łukasz Szumowski zapowida jednak drugą falę epidemii, któa nadejdzie prawdopodobnie jesienią. Może ona przebiegać równolegle z falą zachorowań na grypę i okazać się katastrofalna w skutkach. Tomaszów Mazowiecki posiada jeden z nielicznych w województwie oddziałów specjalizujących się w leczeniu chorób zakaźnych. Przy dużej skali zachorowań może okazać się, że 25 łóżek, jakimi dysponuje okaże się ilością zbyt małą.

Należy zaznaczyć, że w ciągu minionego roku udało się do szpitala zakupić sporo niezbędnego sprzętu. Cieszy mnie, że duża jego część trafiła do TCZ na mój wniosek. Powiat zakupił nie tylko niezbędną aparaturę medyczną, ale również prozaiczne mogłoby się wydawać wyposażenie, jakim są nowoczesne łóżka dla pacjentów. Tego rodzaju zakup może wydawac się banalny, póki nie zostaniemy położeni na stalowej konstrukcji pamiętającej czasy Edwarda Gierka. Trzeba przyznać, że Starosta oraz Zarząd Powiatu dosyć przychylnie odnosi się do składanych przeze mnie w tym zakresie wniosków. Dzięki temu mamy doposażone oddziiały psychiatryczny, neurologiczny, wewnętrzny, rehabilitacji i internę.  Okazało się, że warto w taki sprzęt inwestować, o czym przekonaliśmy się właśnie w dobie pandemii. 

Obecnie powinnismy zwrócić uwagę na trwający od niemal roku remont na oddziale neurologicznym. Mimo moich wcześniejszych licznych wątpliwości okazuje się, że posuwa się on systematycznie do przodu. Co ważne, inwestycja realizowana jest głównie ze środków prywatnych darczyńców pozyskiwanych przez ordynatora dr. n. med. Jarosława Dębca. Wartość darowizn to kilkaset tysięcy złotych. Niestety  tej chwili sytuacja znacząco się zmieniła. Lokalne firmy borykają się z problemami finansowymi. Niezbędne jest wsparcie finansowe w celu dokończenia prowadzonego remontu.

Aby remont dokończyć według informacji jakie posiadam od ordynatora oraz prezesa spółki, Pana Wiesława Chudzika potrzebne jest obecnie od 60 do 200 tysięcy złotych. Kwota ta niezbędna jest w celu wykonania instalacji dostarczania gazów medycznych oraz systemu przeciwpożarowego w tym montażu drzwi ognioodpornych.

Dlaczego dokończenie remontu należy uznać za sprawę priorytetową? Otóż wiele autorytetów medycznych w tym również Pan Minister Łukasz Szumowski, zapowiada drugą falę epidemii Covid 19, która może nadejść jesienią. Może ona okazać się bardziej groźna od obecnej ze względu na zbieg z sezonem zachorowań na grypę. Tomaszowskie Centrum Zdrowia mimo, że posiada oddział chorób zakaźnych, to nie jest on przygotowany na przyjęcie większej liczby pacjentów.

Jest to o tyle ważne, że nasz szpital obsługuje de facto 3 powiaty o łącznej liczbie ludności ok. 300 tysięcy osób. 25 łóżek może okazać się liczbą niewystarczającą. Ma to szczególne znaczenie w przypadku ciężkich przypadków wymagających na przykład mechanicznego wsparcia procesów oddechowych za pomocą respiratorów.

Należy więc wziąć pod uwagę fakt, że jedynym na terenie TCZ miejscem, które można byłoby w sposób bezpieczny dla innych chorych i personelu przekształcić w oddział o charakterze zakaźnym jest oddział neurologiczny, posiadający osobne wejście, wyjście ewakuacyjne i własne ciągi komunikacyjne. W tej sytuacji koniecznym jest jak najszybsze dokończenie remontu ww. części szpitala.

Apel o wsparcie dedykowany jest przede wszystkim do władz powiatu, który znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej powiatu w związku z obniżeniem poziomu przychodów związanych z udziałami w podatku dochodowym mieszkańców.  Ostatnie tygodnie pokazały, że jest u nas sporo osób zaangażowanych w walkę z epidemią. Wciąż trwają akcje szycia maseczeke itp. działania. Może pora je nieco usystematyzować. Szpital posiada własną fundację, na którą można dokonywac wpłat dedykowanych na konkretne cele, do czego oczywiście osobiście zachęcam. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe