Rozszerzono uprawnienia do kart parkingowych

  • 15.05.2020, 21:07 (aktualizacja 19.05.2020, 19:39)
  • Mariusz Strzepek
Rozszerzono uprawnienia do kart parkingowych
Od 1 kwietnia 2020 r. uprawnienie do posiadania karty parkingowej może być przyznane także osobom ze stopniem umiarkowanym, które mają choroby układu oddechowego i krążenia, czyli symbol niepełnosprawności 07-S.  To ważna zmiana dla dużej grupy osób posiadających orzeczenia o niepełnosprawności

Nowy przepis został wprowadzony ustawą z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 568). Do tej pory przy stopniu umiarkowanym prawo do posiadania karty parkingowej miały tylko osoby, które w orzeczeniach miały symbole 04-O, 05-R lub 10-N. Do tych symboli w Ustawie o rehabilitacji dopisano obecnie 07-S, czyli choroby układu oddechowego i krążenia. Symbol 07-S dotyczy np. osób po przeszczepie serca,  poważnej operacji kardiologicznej, które nie kwalifikują się do stopnia znacznego, a mają duży problem z chodzeniem. Innym przykładem są osoby z miażdżycą. Samo posiadanie symbolu 07-S w orzeczeniu nie gwarantuje otrzymania uprawnienia do karty parkingowej. Musi być przede wszystkim u takiej osoby znacznie ograniczona możliwość samodzielnego poruszania się.

 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Sąsiadka
Sąsiadka 17.05.2020, 03:57
Po co komu koperta skoro osoba poruszająca się na wózku i tak z niego nie może korzystać.W myśl zasady kto pierwszy ten lepszy. Od roku pod blokiem przyworzą dziecko na wózku z szkoły ,lub innych zajęć . Prawie zawsze koperta jest zajęta a dziecko rodzice odbierają że środka jezdni choć to im przyznano to miejsce parkingowe .Chcieli mieć lepiej to mają. Nie złe jaja .Wszystkim dajcie karty!!!
Niepełnosprawny
Niepełnosprawny 17.05.2020, 18:39
Masz prawo wystąpić z wnioskiem do spółdzielni/ zarządcy wspólnoty o rezerwację tej koperty wyłącznie dla Twojego samochodu. Zgoda jest tylko formalnoscią. Wówczas zarzadca zleca postawienie słupka z niebieską tablicą z symbolem niepełnosprawnosci, a pod tym oznakowaniem umieszcza " tablicę rejestracyjną" analogiczną jak na Twoim samochodzie.
Koszt tablicy z numerami samochodu ponosi wnioskujacy.
Nikt inny nie ma prawa zaparkować wówczas na tej kopercie, nawet niepełnosprawny.
Gdyby były problemy, telefon do strazy miejskiej i szybko będzie po problemie
Goga
Goga 17.05.2020, 23:43
Wg Rozporządzenia Ministra transportu nie ma teraz takiej możliwości, bo sa to miejsca ogólnododistępne dla mieszkańcow z uprawnieniani, a nie prywatne parkingi.
Jarosław p.
Jarosław p. 17.05.2020, 00:09
Wyjerzdzam na wózku ze sklepu a mojego auta nie ma !
Jakiś s***l zadzwonił na straż miejska bo nie było widocznej karty parkingowej , spadła mi na chodniczek, a te matoły ze straży wezwali lawetę . Teraz każą zapłacić 500 zł za lawetę i parking i 500 mandat!
Co wy o tym sądzicie? W jakim kraju my żyjemy? Chamstwo i dzicz
Slawek
Slawek 16.05.2020, 21:08
Najlepiej to wszystkim dajcie karty parkingowe ,szlak mnie trafia ,jak facet czy babka na komisję idzie pod pachą trzyma ja moz czy zona ,a po komisji zaklada szpilki i ***,i takim jak my na wózkach inwalidzkich śmieją się w twarz.
Jerzy1953
Jerzy1953 17.05.2020, 08:47
A jeszcze do tego jakimi furami zajeżdżają. Mercedesy, Lexusy.... same auta wyższej klasy.
Kim są i czy mają sumienie.....
Niepełnosprawny
Niepełnosprawny 17.05.2020, 18:48
Jeżdżę Jeepem Compassem- kupiony za oszczednosci kilku dobrych lat. Gdy wylezę z auta, o kulach jestem w stanie przeczłapać zaledwie kilkanascie metrów.
Oddam Jeepa za uzdrowienie moich nóg i kregosłupa. O niczym innym nie mysle, jak tylko o pieprznieciu tych cholernych szczudeł i swobodnym pójściu przed siebie. Niestety nie jest to realne.
Prawdziwym problemem wszystkich polskich miejscowosci jest dramatyczy brak odpowiedniej liczby kopert. Poszukaj ile ich jest w Tomaszowie, a w ilu miejscach, do ktorych musi dotrzeć niepelnosprawny (banki, apteki, sklepy spozywcze, poczta, biblioteka,...) nie ma
Niepełnosprawny
Niepełnosprawny 17.05.2020, 12:24
Czy niepełnosprawność oznacza biedę? Mam orzeczenie o niepełnosprawności i kartę parkingową. Niepełnosprawność ruchowa, nabyta po wypadku, w którym "Janusz polaczek" wymusił mi pierwszeństwo.
Mam też samochód za kilkaset tysięcy, dwa kierunki studiów, nieźle zarabiam, tak, mimo poruszania się o kulach i niemożności samodzielnego funkcjonowania, pracuje i żyje. Nie, nie mam wyrzutów sumienia, że pracuje, żyje, mam, stać mnie, nie użalam się, nie wyciągam ręki zebrajac o pomoc i korzystam w pełni z karty parkingowej, kiedy tego potrzebuję.
O, przepraszam, tak nie można, niepełnosprawny = biedny, niezaradny...
question
question 15.05.2020, 22:06
Nareszcie pomyślano o osobach, które po przejściu kilkudziesięciu metrów muszą odpocząć, nie mówiąc o wejściu na piętro - dla nich to Mont Everest. Znam to z autopsji.
 Jerzy1953
Jerzy1953 17.05.2020, 08:52
Jestem jednym z nich, dla których wyjście na pierwsze piętro to ciężka wspinaczka i łapanie oddechu w mieszkaniu przez kilka minut.
A denerwuje to że wychodzą ze sklepu obładowani bez objawów zmęczenia.......
Ichat
Ichat 16.05.2020, 20:35
A na chodniku stać i klepać idzie nawet godzinę i nic nie ma zdrowi hmmm zdrowia życzę
.