Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 06:34
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama

Wojewoda przesuwa granicę województwa łódzkiego

Nasi czytelnicy od dłuższego czasu alarmują nas o ogrodzeniu, jakie pojawiło się nad Pilicą w okolicach Małych Grot. Dochodzi ono do samej rzeki, uniemożliwiając jakiekolwiek przejście. To miejsce należy do ulubionych terenów spacerowych, tym razem to Wojewoda Łódzki postanowił odgrodzić teren drucianą siatką. Czy zrobił to zgodnie z obowiązującym prawem? Trudno jednoznacznie to stwierdzić, bo ani służby prasowe wojewody ani też Wód Polskich nie znalazły czasu, by udzielić odpowiedzi na dziennikarskie zapytania.

art. 232 prawa wodnego
1. Zakazuje się grodzenia nieruchomości przyległych do publicznych śródlądowych wód powierzchniowych oraz do brzegu wód morskich i morza terytorialnego w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a także zakazywania lub uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar.
2. Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy grodzenia terenów ochrony bezpośredniej stref ochronnych ustanowionych na podstawie przepisów ustawy oraz obrębów hodowlanych ustanowionych na podstawie przepisów ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1476).
3. Przepisu ust. 1 nie stosuje się na terenach zamkniętych w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. — Prawo geodezyjne i kartograficzne.
4. Właściwy organ Wód Polskich, a na obszarze pasa technicznego dyrektor urzędu morskiego, mogą, w drodze decyzji, zwolnić z zakazu, o którym mowa w ust. 1, jeżeli jest to niezbędne dla obronności państwa lub bezpieczeństwa publicznego.

Jak możemy wyczytać z powyższego przepisu grodzenie terenów do linii brzegowej wymaga decyzji wydanej przez właściwy organ wód polskich. Czy taka zgoda została wydana?Wystąpiliśmy oczywiście ze stosownym zapytaniem do wszystkich zaangażowanych instytucji, jednak żadna z nich na ten temat nie udzieliła nam odpowiedzi. 

Ogrodzenie, które możecie obejrzeć na naszych fotografiach powstało na wniosek Wojewody Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, wyrażony w rozporządzeniu numer 5 z 21 lutego 2020 roku. Wskazuje w nim konkretne obszary, na których należy zainstalować ogrodzenia. Powołuje się przy tym na podstawę prawną w postaci ustawy o ochronie zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. W dokumencie wymienione zostają trzy obszary: w Ciebłowicach, Sługocicach i właśnie Smardzewicach. Jakiegokolwiek uzasadnienia na próżno jest szukać w opublikowanym w BiP dokumencie. 

Wojewoda wykonanie ogrodzeń zlecił Nadleśnictwu Smardzewice, które wspólnie z wojewódzkim lekarzem weterynarii miało dokonać odbioru wykonanych prac. Co na to nasi leśnicy?

W nawiązaniu do e-maila z dnia 11.05.2020 r. w sprawie ogrodzenia wybudowanego w ramach ograniczania lub zatrzymania migracji zwierząt z terenów leśnych  województwa łódzkiego, Nadleśnictwo Smardzewice informuje, że w dniu 12.05.2020 r. Rzecznik prasowy RDLP w Łodzi udzieliła e-mailowo odpowiedzi na zadane przez Pana pytania.

- czytamy w mailu przesłanym przez  Dariusza Dziubałtowskiego, Starszego Specjalistę SL - Nadleśnictwo Smardzewice. Z kolei Patrycja Szustakowska, Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, wyjaśnia:

Wojewoda na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt na wniosek wojewódzkiego lekarza weterynarii ma prawo w przypadku występowania choroby zakaźnej zwierząt, w drodze rozporządzenia, nakazać właściwemu nadleśniczemu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe wykonanie na określonym obszarze ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt z terenów leśnych. Pytania o okoliczności wydania zarządzenia jak i konsultacje z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie powinny zostać skierowane do odpowiedniego organu wydającego rozporządzenie - w tym przypadku Wojewody Łódzkiego. Ponadto informuję, iż zwalczaniem i monitoringiem chorób zakaźnych zwierząt w tym ASF zajmuje się Inspekcja Weterynaryjna. Organem wykonującym zadania Inspekcji Weterynaryjnej na terenie województwa, dysponującym danymi, o które Pan prosi jest wojewódzki lekarz weterynarii. Nadleśnictwo Smardzewice dokonało odbioru prac ogrodzeniowych.

Problem jednak w tym, że wojewodzie w natłoku organizowanych konferencji prasowych o charakterze propagandowym, brakuje czasu na udzielenie odpowiedzi. 

Ciekawe informacje znajdujemy natomiast w piśmie przysłanym do nas przez Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. Co się okazuje. Wojewódzki Lekarz Weterynarii wystąpił do Wojewody Łódzkiego w marcu br. z wnioskiem o podjęcie działań prowadzących do wykonania przeszkód technicznych, utrudniających migrację dzików wzdłuż granicy województwa łódzkiego z województwem mazowieckim. Trudno ukryć nasze zdziwienie. Dlaczego? Otóż skoro wniosek skierowano w marcu, to jakim cudem wojewoda wydał swoje rozporządzenie już w lutym? Cudowne zdolności personalne, obejmujące również jasnowidzenie? Trudno w to raczej uwierzyć, tym bardziej, że Smardzewice, Ciebłowice i Sługocice w żadnym miejscu nie graniczą z województwem mazowieckim. 

Budowa tego typu ogrodzeń, pozwalających ograniczyć lub zatrzymać przemieszczanie się zwierząt, jest stosowana zarówno w przypadku konieczności zatrzymania migracji dzików z terenów, na których stwierdzane są przypadki zakażenia wirusem ASF w kierunku obszarów dotychczas wolnych od tej choroby , jak również po to, by ograniczyć migrację dzików z terenów leśnych na tereny wiejskie i zurbanizowane. 

- czytamy. Dodatkowo ogrodzenie, o które pytamy, zdaniem Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii ma za zadanie ograniczyć przemieszczanie się zwierząt w kierunku powiatu piotrkowskiego, gdzie znajduje się "szczególna koncentracja produkcji trzody chlewnej". 

Problem jednak w  tym, że lasy w tym miejscu oddzielone są rzeką oraz zalewem sulejowskim. Dziki, by dojść na teren piotrkowski, musiałyby wodę przepłynąć.

Lekarze zapominają też, że problemem z ASF nie jest fakt przenoszenia wirusa przez dzikie zwierzęta, ale przez niedbających o higienę ludzi. Zamiast więc wprowadzać odpowiednie procedury i je kontrolować, postanowiono pozamykać w sposób absurdalny lasy. To konkretne miejsce, należy do najbardziej malowniczych w okolicach naszego miasta.

Co ciekawe, dziki są w okolicach Tomaszowa w każdym większym lasku. Czy to znaczy, że możemy spodziewać się kolejnych płotów i zasieków? 

Co do samego ASF, to Wojewódzki Lekarz Weterynarii potwierdza, że na terenie województwa łódzkiego nie stwierdzono dotąd ani jednego potwierdzonego przypadku występowania choroby. 

Wiele osób, które do nas pisze w tej sprawie, wskazuje na możliwe "drugie dno", związane z sąsiedztwem pobliskiej kopalni piasku kwarcowego, prowadzącej bardzo ekspansywną politykę wydobywczą.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mieszkaniec okolic płotu 17.05.2020 18:10
jakie drugie dno?? Płot jest nie dla kopalni bo kopalnia też w ..Spale??. Płot idzie od Małych Grot przez okolice Jelenia i dalej w stronę Spały. Wg mnie bardzo dobrze ze jest bo barny nie jeżdżą kładami czy autami po lesie.A w płocie dla ludzi są furtki także wycieczka piesza z TM do Zalewu możliwa jest .

Antoni 16.05.2020 18:06
Co za idiotyczne decyzje, nawaleni byli orzechówką czy naćpani zapachem bzu wydając takie polecenia? A prokurator śpi?

Reklama
Polecane
Grand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.Instruktor teatralny poszukiwanyOscarowe seanse w Kinie dla KoneserówAnimator pilnie poszukiwanyZapraszamy na występ zespołu Mali LubochnianieStudenci przeprowadzą ankietyMinister klimatu: umowa na finansowanie "Czystego Powietrza" na 6,4 mld złZapraszamy do CzerniewicKoncert Maxa MiszczykaKto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoKlienci Alior Banku odzyskują pieniądze.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 533 Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533 Cena: Do negocjacjiZapraszamy Państwa do odwiedzenia naszego punktu zaopatrzenia medycznego Tomaszów Maz. ul. Słowackiego 4Na zdjęciu: Obudowa PB 533 w kolorze nabucco z wkładem PB 521 z okrągłymi podstawami łóżka oraz frontami z nakładką tapicerowaną. Akcesoria: Lampa przyłóżkowa.Wysokiej jakości obudowa drewniana PB 533 dostępna w kilku kolorach w połączeniu z wkładem regulowanym PB 521 tworzy spójną całość i oddaje domowy charakter łóżka przy zachowania jego podstawowych funkcji. Możliwość konfiguracji wyposażenia dodatkowego w postaci np. składanych barierek bocznych sprawia, iż model ten cieszy się dużym zainteresowaniem klientów indywidualnych oraz placówek opiekuńczych.  Kolory niestandardowe*: DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Tapicerowana nakładka (opcja)3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżka (opcja)OPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kół • tapicerowana nakładka frontuPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 96 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:106,8 kgStopki regulowanemax 100 mm FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-533 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama