Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 01:19
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Top 3 - Najładniejsze parki miejskie w Krakowie

Kraków to miasto królów, historycznych zabytków i najciekawszych wydarzeń kulturalnych w kraju, a nawet w Europie. Jeżeli jesteś zwolennikiem spacerów po unikalnych parkach miejskich, wpadnij do Krakowa i wybierz swój ulubiony!

 

1. Planty

Planty to najpopularniejszy i historycznie najważniejszy park w Krakowie, który uwielbiany jest przez spacerowiczów, rowerzystów czy porannych biegaczy. Jest to 4-kilometrowy, 40-hektarowy pas zieleni otaczający całe krakowskie Stare Miasto. Planty powstały w latach 1822–1830 w miejscu, w którym niegdyś znajdowały się średniowieczne mury miejskie. Dzięki ogromnemu historycznemu znaczeniu ten wyjątkowy ogród miejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.   Podczas II wojny światowej Planty zostały częściowo zniszczone, kiedy to Naziści wycięli sporo drzew, a „do celów wojskowych” skonfiskowali metalowe ogrodzenia. Dopiero w 1989 r. zdecydowano się odnowić zieloną przestrzeń i w ciągu kilku lat pojawiło się tam stylowe uliczne oświetlenie, nowe ogrodzenia i liczne parkowe ławeczki. Zbudowano również niewielkie kamienne ściany, które wyznaczają dziś dawną lokalizację murów obronnych.

Cały pas zieleni to tak naprawdę osiem połączonych ze sobą ogrodów: Wawelskiego, Uniwersyteckiego, Pałacu Sztuki,  Florianki,  Barbakanu,  Dworca, Gródka i  Stradomia. Razem tworzą malowniczy szlak przez bujną roślinność upiększającą Stare Miasto.

Na Plantach znajduje ponad 20 pomników postaci historycznych (m. in. Mikołaja Kopernika, Jana Matejki i królowej Jadwigi), wiele pamiątkowych tablic i kilka historycznych zabytków. Najważniejsze z nich to Brama Floriańska, która w Średniowieczu służyła jako główne wejście do miasta, i Barbakan - jedna z najbardziej unikatowych średniowiecznych fortyfikacji obronnych w Europie.

Spacerując wzdłuż Plantów, natkniemy się na przeróżne gatunki drzew, w tym jesiony, lipy, klony, graby,świerki, cisy, sosny, jawory, buki, magnolie i rośliny egzotyczne,  z których większość pamięta jeszcze początki XVII wieku. Po drodze miniemy także  urocze alejki, klomby kwiatowe, parkowe oświetlenie, kilka otwartych placów zabaw, altanek i pawilonów.

 

2. Błonia

Błonia to trójkątna ogromna łąka, która jest jednym z największych parków miejskich w całej Europie. Rozległa, zielona przestrzeń jest idealnym miejscem na długi spacer, przejażdżkę rowerową, piknik rodzinny czy zabawę z psem. Nad Błoniami wznosi się majestatyczny Kopiec Kościuszki, a tuż obok znajduje Park Jordana, malownicza dzielnica Zwierzyniec, Lasek Wolski i krakowskie ZOO. Z pozoru jest to miejsce w którym nic się nie dzieje, idealne na leniwe popołudnie z książką w ręku. W rzeczywistości jednak Błonia przeszły przez liczne transformacje, były świadkiem wielu niesamowitych momentów dla mieszkańców Krakowa i w każdej chwili mogą być świadkiem kolejnego!

W 1162 r., kiedy Błonia były tylko dużym, bagnistym mokradłem, pewien zamożny szlachcic podarował teren Klasztorowi Norbertanek, aby w zamian  Bóg pobłogosławił  jego pielgrzymkę. Siostry jednak wkrótce wniosły się do kamienic w centrum miasta i obszar stał się całkowicie zaniedbany i co roku zalewany był przez Rudawę. Taki stan rzeczy utrzymywał się przez stulecia. Dopiero w  XIX wieku władze miasta postanowiły osuszyć bagna i  w miejscu zaniedbanego rozlewiska pojawiła się rozległa łąka zapewniająca przestrzeń na różne miejskie festiwale i uroczystości. Pod koniec XIX wieku Henryk Jordan utworzył obok Błoni park miejski, który został nazwany na cześć jego założyciela. Początkowo Błonia były przede wszystkim miejscem uroczystości historycznych i wojskowych. Wystartował stamtąd pierwszy samolot w Krakowie, a w 1910 r. teren posłużył jako punkt obserwacyjny podczas przelotu komety Halleya.

Jeżeli chodzi o sportową przeszłość Błoni, to też jest co wspominać. Najpierw zbudowano tam wyścigowy tor dla koni, a niedługo potem przy Błoniach powstały dwa najsłynniejsze krakowskie kluby sportowe - Wisła i Cracovia, które do dziś są miejscem najważniejszych rozgrywek.

Od dawien dawna aż do lat 60 XX w. Błonia służyły jako pastwisko dla krów. Po wojnie władze miasta postanowiły jednak usunąć zwierzęta i zaadaptowały przestrzeń jako oficjalny park miejski. Dziś jest  to miejsce regularnych pikników, happeningów, maratonów,  wydarzeń dla dzieci i wszelkiego rodzaju imprez kulturalnych oraz obchodów narodowych świąt. Jednym z najważniejszych wydarzeń XXI wieku, które miało miejsce na krakowskiej łące, to oczywiście Światowe Dni Młodzieży z 2016 r., podczas których papież Franciszek przemawiał tam do 3,5-milionowej publiczności.

 

Park Jordana

Park Jordana, który znajduje się tuż przy krakowskich Błoniach, to 21,5 ha zielonej parkowej przestrzeni i zdecydowanie jeden z najbardziej malowniczych obszarów w mieście. Mieszkańcy Krakowa chodzą tam by skorzystać z boisk do  piłki nożnej, koszykówki siatkówki, kortu tenisowego lub siłowni na świeżym powietrzu. Mogą się tam wyszaleć korzystając ze skate parku, pójść z dziećmi na jeden z placów zabaw, posłuchać muzyki w muszli koncertowej, przekąsić coś w którejś z restauracji, pojeździć po miasteczku rowerowym  czy po prostu pospacerować zielonymi alejkami wśród kwiatowych klombów i przysiąść przy parkowym stawie. W zimie dochodzi jeszcze największe odkryte lodowisko w kraju i górki do jazdy na sankach. Innymi słowy, nie można się tam nudzić.

Park  Jordana jest otwarty każdego dnia w roku w godzinach 6⁰⁰ – 22⁰⁰ (wiosna/lato), lub 6⁰⁰ – 20⁰⁰ (jesień/zima)

Park został założony w 1889 r. przez poważanego doktora, filantropa, zagorzałego patriotę i krakowskiego reformatora społecznego - Henryka Jordana. Zaprojektował on przestrzeń parku z myślą o przeznaczeniu go na cele sportowe i rekreacyjne dla mieszkańców. Uważał, że ćwiczenia fizyczne, dla zdrowia i rozwoju zarówno dorosłych, jak i dzieci, są niesamowicie ważne. Jego starania nie poszły na marne bo dziś park jest bardzo lubianym miejscem przez wielu miłośników sportu na świeżym powietrzu. Sam Jordan zajmował się planem zajęć prowadzonych w parku, wyznaczaniem przewodników dla grup i  tematów polskiej historii przez nich nauczanych.  Przy głównej alei, w samym centrum kolistego placu wypełnionego kwiatami stoi popiersie Henryka Jordana, które pojawiło się tam już w 1914 r. Oprócz pomnika założyciela, w parku znajduje się aż 53 popiersia ważnych Polaków. Można postawić sobie wyzwanie i odnaleźć je wszystkie ucząc się przy okazji ważnej lekcji historii o  wybitnych postaciach.

Park Jordana był pierwszą publiczną zieloną przestrzenią miejską w Polsce. Pomimo, że II wojna światowa w dużej części zniszczyła obszar, popiersia wybitnych Polaków przechowały się w ukryciu, a park powrócił dziś w dawne łaski.

 

Inne krakowskie parki miejskie

Planty, Błonia i Park Jordana to oczywiście nie wszystko. W mieście znajduje się o wiele więcej atrakcyjnych parków, a każdy wart jest choć jednego spaceru! Oto niektóre z nich:

  • Park Strzelecki
  • Park Bednarskiego
  • Jalu Kurka
  • Park Reduta
  • Łąki Nowohuckie
  • Park Zaczarowanej Dorożki
  • Park Krowoderski
  • Tenczyński Park Krajobrazowy
  • Park Leśny Witkowice
  • Park Kleparski
  • Park Krakowski
  • Park Decjusza
  • Park Wadów 

 

Do tego, warto zajrzeć do któregoś z krakowskich lasków:

  • Lasek Wolski
  • Lasek Łęgowski
  • Lasek Krzesławicki
  • Łąki Nowohuckie
  • Lasek Mogilski

 

Jeżeli jeszcze Ci mało,możesz sprawdzić informacje o wszystkich parkach miejskich na oficjalnej stronie zarządu zieleni miejskiej w Krakowie:  https://zzm.krakow.pl/zzm/parki.html.

 

 

Wycieczki  po krakowskich parkach

Kto powiedział, że parków nie można zwiedzać? Historyczne zielone przestrzenie, które chowają w sobie niezwykłe zabytki i dają możliwość odbycia ciekawej wycieczki na świeżym powietrzu to w Krakowie norma. W większości parków znajdują się zazwyczaj tablice opisujące historię powstania, założyciela i najważniejsze obiekty. Możesz też wybrać się na historyczną wycieczkę po Krakowie z przewodnikiem, który opowie Ci dokładną historię kluczowych obszarów w mieście i doradzi, do których parków warto wstąpić na dłużej.

Jeżeli postawisz sobie ambitne zadanie odwiedzenia wszystkich miejskich parków w mieście, zadbaj o odpowiedni i sprawny transport. Możesz oczywiście poruszać się rowerem i przy okazji podziwiać piękne widoki. Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach, tramwaje i autobusy miejskie pomogą Ci przemieszczać się pomiędzy dzielnicami. Jeżeli zależy Ci też na komforcie i bardziej elastycznych godzinach przejazdów (transport publiczny nie kursuje tak często na obrzeżach), to możesz poruszać się po Krakowie transportem prywatnym, który szybko i wygodnie zabierze Cię w wyznaczone miejsca.

Nie pozostaje nic więcej, niż zabranie zestawu dobrych książek, kosza piknikowego, aparatu i wyruszenia na podbój zielonego Krakowa!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Dwa zaginięcia i dwa szczęśliwe odnalezieniaKompletnie wycieńczony błąkał się po lesieDrzewko za makulaturęMuzyczna zapowiedź lata w Tomaszowie3 kluczowe aktualizacje, które natychmiast poprawią twoje świadectwo energetyczneA to pieniacz! Pół roku „paki" dla podejrzliwego SalomonowiczaWiosenne nastroje w MCK TkaczMali Lubochnianie w PCASNiepokonani pod koszamiLokale do wynajęcia. TTBS ogłasza przetargiMoc nowości w kinach HeliosJuż od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Food trucki Food trucki Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Piknik rodzinny organizowany przez Sowa Events bedzie miał do zaoferowania mnóstwo atrakcji.Dla głodomorów przyjadą foodtrucki reprezentujące kuchnie z całego świata. Wśród serwowanych dań nie może zabraknąć: amerykańskich burgerów, hiszpańskich churrosów, frytek belgijskich, węgierskich langoszy, tajskiego padthaia oraz wiele innych przysmaków z różnych zakątków naszego globu.Dla spragnionych będzie przygotowana strefa orzeźwienia, czyli stoisko pełne dobroci. Serwujemy tam autorską lemoniada, zmrożoną granite i wiele innych.Między stoiskami będzie przygotowany specjalny food court gdzie zostaną porozkładane ławostoły, leżaki oraz parasole. Można więc śmiało zaprosić całą rodzinę i wygodnie spędzić czas zajadając się serwowanymi specjałami, słuchając przy tym przyjemnej muzyki.Będzie również mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Będzie stoisko z balonami i zabawkami oraz stoisko z watą cukrową. Bedą również przygotowane dmuchane zamki na których dzieciaki beda mogły spędzić radosne chwile skacząc i bawiąc sie w najlepsze.DODATKOWO I BEZPŁATNIE ZAPRASZAMY NA:SOBOTA:- 12:00 - 16:00 - Spotkanie z ulubionymi postaciami z topowej bajki o dzielnych pieskach! Szykujcie aparaty i szerokie uśmiechy :)NIEDZIELA: - 12:00 -12:45 - Koncert "JAK Z BAJKI" - uzdolnieni ludzie filmu, muzyki, teatru i animacji przeniosą Was w magiczny świat muzyki z największych hitów filmów animowanych! - 12:00 - 18:00 - Animatorzy do Waszej dyspozycji! - zabawy ruchowe, sportowe, skręcanie balonów, zabawy z chustą klanza, mini zajęcia plastyczne i wiele innych - nudzie mówimy STOP!- 12:00 - 18:00 (z przerwami) - Bańki mydlane w niecodziennym wydaniu - daj się zamknąć w giga bańce! - Warto zapomnieć o gotowaniu w domu tego weekendu. Warto zabrać rodzinę i cudownie spędzić ten czas z Food truckami. Kulinarne święto już od 17 do 19 Maja w Tomaszowie Mazowieckim.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
pochmurnie

Temperatura: 4°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: ZygaTreść komentarza: Ten skur... Nie powinien wyjsc z pudla . A domi wyskoczyla z balkonu zeby sie ratowac bo chcial ja zabic!! Porazil ja paralizatorem i na sidatek ogolil glowe !! Jak teraz nie zmadrzeje to czarno to widze ..Źródło komentarza: Agresor z Szerokiej trafił do aresztu.Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Ja też widzę prawie to samo, tylko w złym zwierciadle: ty zaczynasz karierę jak najgłupszy. I tak trzymaj!!!Źródło komentarza: Pierwszy raz w naszym szpitaluAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Już więcej grzechów tej prokurator nie pamiętasz ?! Jeżeli więcej grzechów nie pamiętasz i twierdzisz, że tak dobrze znasz te dwie sprawy, że wychylasz się z nimi i kłapiesz jęzorem, to może podaj nam więcej szczegółów tych spraw - co ??? Pisać każdy może, trochę lepiej, lub trochę gorzej - pajacu!!!Źródło komentarza: Zmiany w ProkuraturachAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Mariuszu. Ogólnie szanuję Pana, ale często stwierdzam, że nie panuje Pan nad tym portalem. Powyżej widzę zdjęcie dwóch strażaków i jednej zdrowej... też strażaczki. Jednak, nie dowiedziałem się, kto komu wręczał te nominację: ten szczupły temu grubszemu, czy odwrotnie...Źródło komentarza: Marcin Dulas od dzisiaj nowym komendantem Straży PożarnejAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Już widzę ten tłum tych gospodarstw rolnych w każdym krusie. Każdy tego rodzaju konkurs, w każdej dziedzinie, to jest zwykła chamska ustawka. Czyli, w wymiarze lokalnym (województwo, rejon, powiat) jest to impreza już wcześniej rozstrzygnięta pod stołem. Te, niby uczciwie i oficjalnie przyznane nagrody, już dawno grzały szuflady komisji konkursowych. Takie komunikaty są dobre dla dzieci w przedszkolu.Źródło komentarza: Zgłoś gospodarstwoAutor komentarza: stary druhTreść komentarza: Głód zmusza do myślenia, nie oglądaj się na innych wybierz się z ekwipunkiem, w plecaku tj. konserwy, pieczywo i gorący napój w termosie. Raczej gospodarz tego rewiru tj Ludwikowa nie przewiduje stoisk z rożnem czy kufli z piwem.Źródło komentarza: Średniowiecze w Skansenie
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama