Tomaszowianin w Tajlandii w czasach koronawirusa

  • 20.05.2020, 20:01 (aktualizacja 20.05.2020, 20:35)
  • Michał Zieliński
Tomaszowianin w Tajlandii w czasach koronawirusa
POMPKI ZA BRAK MASKI, TAKSÓWKARZ MILIONER, SKRÓCONA GODZINA POLICYJNA

Poranna wiadomość z 14 i 16 maja mówi: 0 nowych przypadków zakażenia. nieco później dociera informacja o jednbej osobie zarażonej. Czy to znaczy ze restrykcje znikną? Jak aktualnie wygląda sytuacja? 

W niedawnym poście o godzinie policyjnej spekulowałem, że prawdopodobnie w Tajlandii niedługo liczba nowych przypadków sięgnie zera. Wiadomość o znikomej ilości nowych zachorowań jest dobrą wiadomością, ale przejdzmy do tego co się działo ostatnio i jak wygląda aktualna sytuacja w Tajlandii.

Jest trudno

Niestety lockdown przyniósł trudne czasy dla wielu ludzi. Wiele osób straciło pracę. Niestety, nie każdy załapał się na rządowy program wsparcia. Z tego powodu głodującym rozdaje się żywność, która jest ofiarowywana przez różne organizacje, również z prywatnej inicjatywy życzliwych ludzi.  Policja jest zaniepokojona zgromadzeniami tych, którzy odbierają lub dostarczają żywność. Wszystko oczywiście przez bezpieczeństwo. Dlatego też częściowo sama dystrybuuje pożywienie.

 

 

W wielu miejscach zainstalowano szafki, gdzie ludzie mogą pozostawić żywność dla innych, bardziej potrzebujących. W Tajlandii ludzie, którym się powodzi, często dzielą się z innymi.  Jedna z takich szafek jest nawet przed moją uczelnią.

 

Trwa uzupełnianie stanu

Ludzie sami organizują sobie pomoc i pomagają w tych trudnych czasach.

Ta grafika mówi: 60 milionów Tajów. 40 milionów zaczeło piec brownie. 20 milionów je brownie.
Czy Brownie jest sposobem na kryzys? Ludzie szybko adaptują się do nowej rzeczywistości.

KONIEC PROHIBICJI I SZTURM NA SKLEPY PO ALKOHOL

Wraz z ogłoszeniem stanu nadzwyczajnego ogłoszono również możliwość ograniczenia sprzedaży napojów wyskokowych, aby zapobiec rożnego rodzaju spotkaniom towarzyskim. Początkowo miały one zostać zniesione 20 kwietnia, ale prohibicję przedłużono o kolejne 10 dni. Z kolei zapowiadane na 1 maja wznowienie sprzedaży zostało przedłużane o weekend, czyli następne 3 dni. Jak podał portal khaosod, nawet 100 000 osób zmagało się z syndromem odstawienia alkoholowego. 4 maja wznowiono sprzedaż alkoholu i sceny w sklepach przypominały te z polskich dyskontów, gdy przeceniono świąteczne karpie. Filmy z różnych sklepów, gdy ludzie rzucili się po piwo rozeszły się wiralowo po sieci.

BIEDNY TAKSÓWKARZ, KTÓRY OBUDZIŁ SIĘ MILIONEREM

Branża taksówkarska nie ma teraz łatwego życia. Sporo z nich otrzymało możliwość dostarczania przesyłek, po tym jak brakowało pracowników w jednej z firm kurierskiej. Jeden z reporterów robił wywiad z 72 letnim kierowcą taksówki, który ze łzami przyznał, że nie ma teraz pracy i nie wie co dalej.

Dziennikarka udostępniła w sieci wideo oraz post wraz z numerem konta, gdzie można wesprzeć starszego kierowcę. Kierowca następnego dnia poszedł zamknąć rachunek w banku, gdzie okazało się, że posiada 8.3 miliona batów (ok. 1.1 miliona złotych). Doszedł do wniosku, że nie chce już więcej i konto faktycznie zamknął. Stwierdził, że jest już stary i chce tylko spełnić swoje marzenie o własnym domu. Resztę pieniędzy przeznaczy na szpitale. Historia ma też drugie dno…

UCZELNIE BUDUJĄ SPRZĘT DLA SZPITALI

Część z moich znajomych wraz z Profesorami pracowała nad serwisami pozwalającymi na sprawne zamawianie produktów, które uczelnie są w stanie wyprodukować dla szpitali, aby pomóc im efektywniej pracować. Inni pracowali nad robotami, które są w stanie dostarczać żywność lub lekarstwa do chorych, również wykonywać proste badania, jak np. mierzenie temperatury. Moja uczelnia nie jest jedyną, która włączyła się do akcji. Ciekawostką jest też to, że wszystkie święta jakie są zostały  odwołane i zajęcia odbywają się normalnie. Semestr został przedłużony o semestr letni, jeśli by okazało się, że jacyś studenci mieli problemy np. sprzętowe, to mają możliwość nadrobienia materiału i zaliczenia semestru w póżniejszym terminie.

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

MASECZKI

W Tajlandii, na każdym większym skrzyżowaniu jesteśmy informowaniu o tym, iż należy myć ręce, nosić maskę i utrzymywać odstęp. Jeśli chodzi o osoby, które nie noszą maseczek to jest ich jakiś procent. Temperatura na zewnątrz to ok 32-36 stopni i mimo wszystko to nie przeszkadza jakoś zbytnio w oddychaniu. Społeczeństwo odpowiedzialnie podchodzi do problemu z jakim przyszło nam się zmierzyć. Jakie są kary za brak maseczki? Zdarza się, że kara jest nietypowa np. pompki. Oczywiście są też kary finansowe, ale czy jest sens karać finansowo ludzi, którzy np. stracili pracę?

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

FATALNA POMYŁKA W JEDNYM ZE SKLEPÓW

Osoba z obsługi sklepu zmierzyła temperaturę klientce jak i również zdezynfekowała jej oczy.

AKTUALNA SYTUACJA

15 maja ogłoszono, że od 17 maja zostanie skrócona godzina policyjna i będzie obowiązywać od godziny 23, zamiast 22 jak poprzednio. Również podano informacje o otwarciu galerii handlowych. Samoloty niedługo wznowią loty krajowe. Kiedy będzie można przylecieć do Tajlandii? Prawdopodobnie po 1 lipca. Zapewne jeśli już będzie taka możliwość, to wymagane będą certyfikaty zdrowia.

 

JAK WYGLĄDAJĄ TERAZ ULICE BANGKOKU?

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Michał Zieliński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe