Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 15:47
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Z chorobą i w izolacji

28 maja, w Światowym Dniu Walki z Nowotworami Krwi, solidaryzujemy się z chorymi, którzy musieli zmierzyć się nie tylko z ciężką chorobą, ale i długotrwałym odosobnieniem. Jakie emocje towarzyszyły nam podczas kwarantanny? Izolacja z perspektywy społeczeństwa oraz Pacjentów chorych na nowotwory krwi – wyniki badania

Ze względu na sytuację epidemiczną, w ostatnich miesiącach musieliśmy nabrać dystansu  do znanej nam dotychczas codzienności - i siebie nawzajem. W badaniu, przeprowadzonym przez BioStat Centrum Badawczo - Rozwojowe, na zlecenie Fundacji DKMS, na pytania związane z odczuciami i emocjami w okresie kwarantanny odpowiedzieli Polacy, spośród których aż 82 proc. nie spotkało się wcześniej z doświadczeniem izolacji. W badaniu wzięły udział również osoby, które temat  długotrwałej kwarantanny, tyle że medycznej, znają w praktyce, i doświadczyły jej walcząc się z chorobą nowotworową krwi - to Pacjenci onkohematologiczni. 28 maja, w Światowym Dniu Walki z Nowotworami Krwi, solidaryzujemy się z chorymi, którzy musieli zmierzyć się nie tylko z ciężką chorobą, ale i długotrwałym odosobnieniem.

Izolacja społeczeństwa.png

Izolacja społeczeństwa_wykres.png

Z badania, przeprowadzonego przez BioStat wynika, że średnio w okresie kwarantanny nie wychodziliśmy z domu przez 12 dni, a jeśli już go opuszczaliśmy, to głównym celem było zrobienie zakupów dla siebie lub bliskich (86 proc.)wykupienie leków w aptece (48 proc.)odebranie przesyłki z paczkomatu (39 proc.) czy wyjście do pracy (39 proc.) W przypadku osób, zmagających się z chorobą nowotworową krwi, takie aktywności w trakcie „kwarantanny medycznej” w szpitalu nie były możliwe, a średni czas izolacji, związanej z chorobą i leczeniem, wynosił 87 dni. Pośród respondentów onkohematologicznych znalazł się Pacjent, który w takiej medycznej izolacji musiał spędzić aż 420 dni.

Okres izolacji społeczeństwa_średnia.png

Opuszczanie domu w trakcie izolacji - powody

Opuszczanie domu w trakcie izolacji - powody

Kwarantanna z perspektywy społeczeństwa

71 proc. społeczeństwa izolację spędziło z rodziną/dziećmi, prawie 19 proc. z partnerem lub partnerką, a tylko blisko 8 proc. badanych musiało mierzyć się z kwarantanną – samotnie. W trakcie izolacji w największym stopniu brakowało nam bliskości - spotkań z przyjaciółmi (58 proc.)spotkań z rodziną (blisko 50 proc.), a prawie co trzeci respondent odczuł także brak możliwości uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych (29 proc.). Kwarantanna wpłynęła także wyraźnie na nasz nastrój – 75 proc. badanych zadeklarowało, że odczuło spadek nastroju podczas izolacji. Jako główne powody pogorszenia samopoczucia, respondenci wskazywali obawę o swoje zdrowie i zdrowie bliskich (59 proc.)brak bezpośredniego kontaktu z rodziną (39 proc.) czy obostrzenia wprowadzone przez rząd (34 proc.). Brak bezpośredniego kontaktu z przyjaciółmi miał największy wpływ na spadek nastroju u osób młodych (44 proc.). Izolacja to także emocje, które towarzyszyły nam w trakcie odosobnienia. Podczas izolacji respondenci odczuwali przede wszystkim niepewność (48 proc.)bezradność (35 proc.)tęsknotę (35 proc.), ale wśród udzielanych odpowiedzi pojawił się również strach (25 proc.). Osobom, które spędzały kwarantannę pojedynczo, w największym stopniu doskwierała samotność (38 proc.).

Z kim spędzaliśmy kwarantannę?

Z kim spędzaliśmy kwarantannę?

Odczuwalne braki w trakcie izolacji - społeczeństwo

Odczuwalne braki w trakcie izolacji - społeczeństwo

Powody spadku nastroju - społeczeństwo.png

A w jaki sposób podtrzymywaliśmy relacje z bliskimi?

Najczęściej stosowanym sposobem kontaktu z otoczeniem była rozmowa telefoniczna (43 proc.), a na drugim miejscu znalazły się Social Media – Facebook oraz Instagram (35 proc.). Z aplikacji do wideorozmów korzystało 15 proc. badanych. Prawie połowa badanych (44 proc.) kontaktowała się z bliskimi kilka razy w tygodniu, a prawie co trzeci respondent robił to codziennie (30 proc.). W badaniu Polacy zostali zapytani o to, co zrobią w pierwszej kolejności, gdy restrykcje zostaną zniesione i 29 proc. respondentów odwiedzi swoich bliskich, 19 proc. spotka się z przyjaciółmi a 16 proc. wróci do swoich codziennych obowiązków. Znacznie mniej ważne okazały się odpowiedzi: pójdę do restauracji (6 proc.) czy pójdę na koncert (2 proc.).

Częstotliwość kontaktów z innymi w trakcie kwarantanny

Częstotliwość kontaktów z innymi w trakcie kwarantanny

Pacjenci onkohematologiczni oczami Polaków

Respondenci zostali zapytani również o to, czy wiedzą, że osoby chore na nowotwory krwi i przygotowywane do transplantacji szpiku muszą często przebywać w długotrwałej izolacji w warunkach szpitalnych – prawie 74 proc. uczestników badania odpowiedziało twierdząco, ale blisko 31 proc. z nich nie wiedziało, ile taka izolacja medyczna może trwać. Respondenci zapytani o emocje, które według nich towarzyszą Pacjentom, przebywającym w szpitalnych izolatkach, najczęściej wskazywali odpowiedzi: strach (25 proc.), niepewność (14 proc.), samotność (13 proc.), bezradność (12 proc.) oraz tęsknotę (11 proc.).

Emocje Pacjentów oczami społeczeństwa

Emocje Pacjentów oczami społeczeństwa

Izolacja medyczna z perspektywy Pacjenta

Niemal 2/3 respondentów, którzy wzięli udział w badaniu, skierowanym do Pacjentów, to osoby po przeszczepieniu szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych. Pozostałych ankietowanych stanowili rodzice lub opiekunowie prawni dziecka/dzieci po transplantacji szpiku – 36 proc.

44 proc. respondentów, którzy wzięli udział w tej części badania, było poddanych izolacji szpitalnej po przeszczepieniu szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych, 40 proc. stanowiły osoby, których bliska osoba choruje/chorowała i była poddana szpitalnej izolacji, a 16 proc. to Pacjenci, którzy musieli mierzyć się z izolacją szpitalną podczas leczenia hematoonkologicznego.

Niemal 2/3 uczestników badania (Pacjentów) zostało poddanych całkowitej izolacji po przeszczepieniu, co wiązało się z długotrwałym pobytem w izolatce, bez możliwości opuszczenia jej. W izolacji prawie całkowitej na szpitalnym oddziale, bez możliwości odwiedzin przez osoby bliskie, zostało poddanych 24 proc. respondentów. Izolację częściową, podczas której Pacjent mógł opuszczać szpitalną salę, ale nie mogły odwiedzać go osoby bliskie, stanowiło 8 proc. badanych, a 4 proc. respondentów to Pacjenci poddani nieco łagodniejszej izolacji – mogli opuszczać szpitalną salę i przyjmować odwiedziny bliskich. Co ważne, aż 78 proc. Pacjentów, poddanych izolacji w szpitalu, mógł odwiedzać wyłącznie personel medyczny – lekarz/pielęgniarka. Osoby, których nie mogły odwiedzać osoby bliskie w trakcie leczenia w szpitalu, średnio nie miały bezpośredniego kontaktu z rodziną oraz przyjaciółmi przez 54 dni. Zdarzało się, że okres izolacji i braku bezpośredniej interakcji z bliskimi wyniósł nawet 80 dni!

Formy izolacji Pacjentów

Formy izolacji Pacjentów

Odwiedziny Pacjentów w trakcie izolacji

Odwiedziny Pacjentów w trakcie izolacji

W trakcie izolacji medycznej, Pacjenci walczą nie tylko z ciężką chorobą, ale i wachlarzem emocji, które towarzyszą im podczas leczenia. 88 proc. Pacjentów wskazało, że najbardziej brakowało im bezpośredniego kontaktu z rodziną czy przebywania na świeżym powietrzu - (76 proc.). Pośród odpowiedzi pojawił się również brak bezpośredniego kontaktu z przyjaciółmi (30 proc.) oraz brak możliwości wypełniania codziennych obowiązków (26 proc.)7 na 10 badanych wskazało, że szpitalna izolacja, spowodowana leczeniem hematoonkologicznym, wpłynęła negatywnie na ich kondycję psychiczną. W największym stopniu spadek nastroju powodowały: świadomość ciężkiej choroby (74 proc.), brak bezpośredniego kontaktu z rodziną (66 proc.), skutki uboczne leczenia (ból, osłabienie) – 54 proc., a także oczekiwanie na Dawcę szpiku – 34 proc.

Odczuwalne braki podczas szpitalnej izolacji

Odczuwalne braki podczas szpitalnej izolacji

Powody spadku nastroju u Pacjentów w trakcie izolacji

Powody spadku nastroju u Pacjentów w trakcie izolacji

Wśród wskazywanych emocji, które najczęściej towarzyszyły Pacjentom onkohematologicznym w trakcie leczenia, znalazł się strach (40 proc.)tęsknota (40 proc.)bezradność (38 proc.)niepewność (34 proc.) czy samotność (28 proc.), ale pojawiały się także pozytywne emocje, jak: nadzieja (18 proc.)chęć walki (16 proc.) oraz mobilizacja (10 proc.). Ze względu na szpitalną izolację, dla niemal 2/3 respondentów główną formą kontaktu z otoczeniem był telefon (sms oraz rozmowy). 18 proc. korzystało z aplikacji do wideorozmów, a 10 proc. kontaktowało się poprzez Social Media. To, co należy podkreślić, to fakt, że osoby, które przebywają w rygorystycznej izolacji medycznej, często mogą zobaczyć bliskich - jedynie przez szybę.

Emocje Pacjentów

Emocje Pacjentów

W badaniu zadano Pacjentom podobne pytanie, co zdrowej części społeczeństwa, o to, co zrobili, gdy zakończył się okres izolacji. Tu aż 56 proc. respondentów wskazało, że niewiele się zmieniło, ponieważ po leczeniu nadal musieli przebywać w domu i ograniczać kontakty z innymi, ze względu na stan zdrowia.

Aktywności Pacjentów po okresie szpitalnej izolacji.png

Po przeszczepieniu i opuszczeniu szpitalnego oddziału, Pacjent nadal musi stosować pewną formę izolacji, ze względu na osłabioną odporność. W dobie pandemii COVID-19 Pacjenci po transplantacji szpiku muszą szczególnie zwracać uwagę na unikanie zbiorowisk ludzkich, ale również osoby zamieszkujące wspólne domostwo muszą przestrzegać rygoru sanitarnego, tj.: mycia rąk, zakładania maseczek czy przyłbic przy kontaktach z innymi ludźmi, żeby nie narażać Pacjenta. Należy pamiętać, że osoby z otoczenia mogą być zakażone bezobjawowo, a jednocześnie zakaźne dla chorego, dla którego będą stanowić ogromne zagrożenie. Można powiedzieć, że izolacja dla Pacjenta hematoonkologicznego nie kończy się po opuszczeniu szpitala – oczywiście zmienia się rzeczywistość ze szpitalnej sali na własny pokój, ale proces dochodzenia do siebie po transplantacji wciąż trwa i Pacjenci nie mogą od razu wrócić do swoich wszystkich, codziennych aktywności.

 - podsumowuje prof. dr hab. med. Grzegorz W. Basak, Kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zarówno Pacjentom, którzy wzięli udział w badaniu, jak i osobom zdrowym – podczas izolacji najbardziej brakowało spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Gdy restrykcje zostaną zniesione, i wrócimy do spokojnej rzeczywistości, trzeba pamiętać, że na oddziałach transplantologicznych wciąż pozostaną osoby, które czekają na przeszczepienie krwiotwórczych komórek od Dawcy niespokrewnionego. Ponad połowa społeczeństwa zadeklarowała w badaniu, że angażowała się w pomoc innym podczas kwarantanny – właśnie dziś, w Światowym Dniu Walki z Nowotworami Krwi chcemy zwrócić uwagę na to, że Pacjentom hematoonkologicznym również można pomóc, rejestrując się jako potencjalny Dawca szpiku w bazie Fundacji DKMS. Wówczas zwiększamy szansę na znalezienie „bliźniaka genetycznego” dla chorego, a tym samym – skrócenie izolacji i szybszy powrót do bliskich ze szpitalnej rzeczywistości.

 – powiedziała Magdalena Przysłupska, Rzecznik Prasowy Fundacji DKMS.

 

*Badanie przeprowadzono metodą CAWI w reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek grupie 1000 ankietowanych. W badaniu skierowanym do Pacjentów hematoonkologicznych udział wzięło 50 respondentów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ten Człowiek zrobił najwięcej dla Tomaszowa w ostatnich latach, wymienione chodniki od Wiejskiej aż do Pięknej, prawie wszystkie ulice w tym rewirze. Pan Węgrzynowski w nagrodę za zasługi dla Tomaszowa powinien być wybrany na kolejną kadencję Starosty!Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: MatTreść komentarza: Dobry żartŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: TomaszowiankaTreść komentarza: P Wegrzynowski jest osobą która zrobiła bardzo dużo dla miasta i powiatu dzieki niemu dużo ulic zostało wyremontowanych jest także osobą wykrztalcona odpowiednią na to stanowiskoŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: mwTreść komentarza: Oszust oszustem, ale banki same wymuszają na pracownikach robienie planów w przeciwnym razie "out". To powoduje nadużycia przykładem może być fakt, że większość pracowników ma lub miała konta itp. w każdym możliwym banku, w ramach wymianki. Oczywiście nikt nie widzi i nikt nie słyszy...Źródło komentarza: Klienci Alior Banku odzyskują pieniądze.Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Kiedy MCK zacznie działać na rzecz młodzieży i wypełni sale młodzieżą zatrudni odpowiednich instruktorów którzy mają coś do zaoferowania. Obecna sytuacja mnie szokuje. To wszystko przekształciło się w agencję imresaryjną. A gdzie prawdziwy Dom Kultury gdzie młodzież rozwija swoje umiejętności pasie hobby . Panie prezydencie zrób pan coś z tym Czas na kontrolę analizy i zmiany.Źródło komentarza: „Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaAutor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: A dziewczęta ze szkoły Tomek w Tomaszowie Maz. zajęły pierwsze miejsceŹródło komentarza: Koszykarki z 14-tki na podium
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama