Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 09:24
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

M. Witko: Nie grozi nam tsunami, ale sytuacja jest poważna

Rząd zapowiedział tarczę ochronną dla samorządów. Póki co jeszcze nic o niej wiemy. Straty finansowe jednak są i już teraz trzeba na nie reagować. W miniony wtorek Prezydent Marcin Witko zorganizował specjalną konferencje prasową na ten temat. Po konferencji znalazl kilka minut na rozmowę dla czytelników portalu. Polecamy nasz wywiad.

Mariusz Strzępek: Z prezentacji, którą mieliśmy okazję obejrzeć w czasie konferencji prasowej niewiele tak naprawdę wynika, poza tym, że miasto znalazło się w trudnej sytuacji finansowej ze względu na epidemię związaną z koronawirusem. Jednak przedstawiliście sporo zagregowanych danych i informacji. Mnie interesowałyby szczegóły. Dużo usłyszeliśmy o spadku dochodów miejskich i to z różnych tytułów. Od udziału w podatkach dochodowych po opłaty za przedszkola i żłobek.

Marcin Witko: Informacje o planach finansowych miasta są ogólnie dostępne. Pokazaliśmy również strukturę dochodów na ostatnim slajdzie. Łatwo to policzyć i uśrednić. Uśrednić dlatego, że dziś nikt nie ma 100% pewności co do faktycznych, długofalowych skutków kryzysu. Jedyny pewnik, jaki mamy, to stan za kwiecień. Ujęcie procentowe pokazuje skalę. Ogólnie spadek to około 9 milionów złotych.

Na ten moment, czy prognozowany do końca roku?

Nie, to są niższe wpływy o 9 milionów złotych, jakie zanotowaliśmy w kwietniu i w marcu, ale w poprzednim miesiącu różnice były nieduże, więc strata obejmuje głównie kwiecień.

A jak prognozujecie przyszłe dochody?

Trudno zrobić jakiekolwiek prognozy. Jest zbyt wiele niewiadomych. Gdyby do końca roku utrzymało się to na tym samym poziomie, to mamy katastrofę. Bez kolejnych kredytów nie dalibyśmy rady utrzymać miasta.

Obejrzyj konferencję prasową: COVID-19 wymusza zmiany – konferencja prasowa Prezydenta Miasta

Przy budżecie na poziomie 300 mln. złotych może się wydawać, że kwota nie jest jakąś, z którą nie można byłoby sobie poradzić, ale biorąc pod uwagę, że większość pieniędzy to środki „znaczone”, obraz przestaje być różowy.

Tym bardziej, że ‒ biorąc pod uwagę kolejnych co najmniej 5 miesięcy ‒ mamy kwotę już niebagatelną. Łatwo policzyć, jeżeli sytuacja się utrzyma, że strata za cały rok może wynieść 81 mln zł. Naszym obecnym celem jest zrobić wszystko, by nie obciążyć budżetu miasta nadmiernymi kredytami.

Miasto ich już trochę posiada. Na szczęście zaciągane były na działalność inwestycyjną. Tu mówimy o wydatkach bieżących.

O tym decyduje indywidualny wskaźnik zadłużenia, a więc jest zupełnie inna sytuacja. Nasza kondycja, jeśli chodzi o dług, jest dobra. Mówię o konkretnych liczbach. Porównując dług  odniesiony do dochodów Tomaszowa Mazowieckiego względem np. Łodzi, to u nas stanowi on 33,45%,  a w stolicy województwa 71, 24%. Dlatego rozumiem obawy prezydent Łodzi o tsunami w finansach. Nam ono nie grozi, ale nie ma co ukrywać, że sytuacja jest poważna. Nie ma znaczenia, że Łódź ma budżet rzędu kilku miliardów złotych. Ma też zdecydowanie więcej wydatków.

Tylko Łódź ma jednak większy potencjał rozwojowy. Władze Łodzi dadzą sobie radę.

Wiem, że sobie radzą, bo nasz ZGWK otrzymał pismo z Łodzi informujące, że podnoszą nam opłatę za wodę o 48 procent.

Mieszkańcy zachwyceni nie będą…

a my tego nie zapłacimy. Będziemy walczyć, nie pozwolimy obciążyć mieszkańców Tomaszowa. Przypomnę, że prowadzimy zaawansowane prace nad uniezależnieniem się w tej kwestii od Łodzi.

 9 milionów to strata ogółem ze wszystkich źródeł?

Tak, ze wszystkich ujętych w planie dochodów, a więc nie tylko podatki, subwencja, ale również opłaty za świadczone usługi, Strefę Płatnego Parkowania itd.

Rozumiem, że szukacie jakichś możliwości rekompensaty tych strat i to nie tylko przez ograniczenie wydatków. 

Liczymy na sensowne rozwiązania dla samorządów w ramach tarczy antykryzysowej. Ale to jest póki co „wróżenie z fusów”. Cieszę się, że miejskie spółki korzystają z instrumentów państwowych , tj. tarczy antykryzysowej – to niezwykle ważne, żeby dodatkowo nie obciążały miejskiego budżetu przez ewentualną konieczność ponadprogramowego dokapitalizowania.

Umiesz liczyć, licz na siebie… Może trzeba będzie przeznaczyć do sprzedaży część majątku.

To nam nie rozwiąże sytuacji, bo musimy trzymać się wskaźników – budżet to puzzle – cała sztuka polega na trzymaniu wskaźników na odpowiednim poziomie – nie wszystko wpływa na ich obciążenie, jak i nie wszystko je poprawia. Nie wystarczy wygenerować przychodu ze sprzedaży majątku. Trzeba też dostosować wydatki bieżące. Musimy z nich absolutnie zejść. Jestem daleki od tego, by szukać na siłę pieniędzy w sprzedaży majątku. W skrócie, budżet polega na tym, że im więcej inwestujemy, tym wskaźniki są lepsze i więcej możemy wydać. Natomiast im więcej wydajemy w ramach wydatków bieżących, czyli na płace we wszystkich instytucjach (oświata, pomoc społeczna, Urząd Miasta), drobne remonty itd., tym możliwości finansowe się kurczą, mimo że pieniądze na koncie mogą się fizycznie znajdować. W związku z tym daleki jestem od rezygnacji z jakichkolwiek inwestycji. Te, które są zaplanowane, będziemy realizować. Szczególnie te w miejskich spółkach z udziałem środków pochodzących  z Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Część z nich ma wygenerować dodatkowe dochody, jak chociażby stacja benzynowa. MZK stale poszerza zakres usług, co jest działaniem we właściwym kierunku. Skoro jesteśmy przy tej spółce, to nie zamierzamy też rezygnować z zakupu kolejnych czterech nowych autobusów hybrydowych. Przygotowujemy się również do pozyskania bardzo dużych środków norweskich. 

Ale rozmawialiśmy o oszczędnościach, więc jakiego rodzaju cięć kosztów możemy się spodziewać w najbliższym czasie?

Przede wszystkim oszczędności związane z eksploatacją. Mam nadzieję, że już wkrótce przystąpimy do wymiany oświetlenia w mieście. Wniosek na dofinansowanie tej inwestycji jest złożony i „dojrzewa”. Mam sygnały, że wkrótce będzie rozstrzygnięcie konkursu. Oszczędności, jakie powinniśmy osiągnąć, to około 1,2 miliona złotych.

Na konferencji usłyszeliśmy o restrukturyzacji wszystkich miejskich jednostek. Co to dokładnie znaczy? Słyszeliśmy o połączeniu spółek, ale tak naprawdę łączymy tylko dwie plus ZDiUM. Z trzech podmiotów dwa są utrzymywane bezpośrednio z budżetu miasta. Nie ma ryzyka, że wod-kan będzie finansował koszty pozostałych podmiotów?

Restrukturyzacja sama w sobie jest bardzo ważnym narzędziem, pierwszym, z którego powinno się korzystać w sytuacji kryzysowej. Trudność polega na tym, żeby wprowadzić takie rozwiązania, które nie wpłyną na jakość usług. Będziemy mieli podmiot zatrudniający ponad 300 osób. Ryzyka takiego nie widzę. Za to widzę dużo korzyści. Przede wszystkim dotyczących zmniejszenia kosztów zarządu.

A jakie oszczędności przyniesie łączenie wydziałów w magistracie?

Dokładnie takie same. Zmniejszymy liczbę dyrektorów oraz ich zastępców.

To znaczy, że będą zwolnienia?

Mamy nadzieję, że jeśli do tego dojdzie, to raczej w sposób naturalny, poprzez przechodzenie pracowników na emerytury. Jest bardzo wiele osób w spółkach i urzędzie, które posiadają uprawnienia emerytalne. Liczę na ich zrozumienie. Dzisiaj gra toczy się o to, czy ktoś będzie miał środki do życia, czy ich mieć nie będzie.

A co z kulturą?

Jest ona wprost zależna od publiczności i zaangażowania osób organizujących wydarzenia. Dzisiaj są one bardzo ograniczone. Pracownicy zajmujący się organizacją imprez zostaną przesunięci do innych zadań. Takie imprezy jak Dni Tomaszowa czy Love Polish Jazz Festiwal wymagały pracy wielu osób, teraz ich energię skierujemy gdzie indziej. Oczywiście i tu kluczem są finanse. Nie likwidujemy wydarzeń, tylko je zawieszamy, więc doświadczeni pracownicy będą nadal potrzebni.

Czy można powiedzieć, że zmieni się podejście do kultury w mieście?

Można tak powiedzieć. Chcemy iść w stronę edukacji kulturalnej, rozwoju i kształtowania talentów młodzieży i mieszkańców.

Polecamy: Przez Twe oczy, Twe oczy zielone...

O ile bez większego problemu przyjąłbym rezygnację z Dni Tomaszowa, ich rolę z powodzeniem może pełnić Piknik „Lokalni Niebanalni”, to już festiwalu jazzowego szkoda. To nieco wyższy poziom wydarzenia kulturalnego.

Udało się przez kilka lat zbudować fajną markę i nie chcemy z niej rezygnować. Festiwal w tym roku zawiesimy, natomiast na pewno do niego powrócimy. Wszystko zależy od kondycji finansowej miasta. Chociaż w tym konkretnym przypadku większość kosztów pokrywają sponsorzy oraz Ministerstwo Kultury. Nas Festiwal nie kosztuje wiele.

Najbardziej newralgicznym miejscem jest chyba oświata, najbardziej kosztochłonnym. Mamy sporo sygnałów od zaniepokojonych nauczycieli. Ludzie boją się utraty pracy.

Rzeczywiście, może się zdarzyć, że nie wszyscy utrzymają pracę. Wszystko to leży w gestii dyrektorów. Chcę, by mieli pełną swobodę przy zatrudnianiu nauczycieli, którzy w sposób doskonały wykonują swoją pracę. Docierają i do nas sygnały ze szkół, że zabezpieczeni są nauczyciele emeryci, którzy są osobami funkcyjnymi w związkach zawodowych. W ten sposób mogą stracić zatrudnienie młodzi i kreatywni nauczyciele. Potrzebne jest zrozumienie. W sytuacji kiedy mieliśmy bardzo dobre możliwości finansowe, mogliśmy sobie pozwolić na to, aby do wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty dokładać 30 mln zł rocznie. Jeśli do tego doliczymy wydatki na niepubliczne placówki, to tak naprawdę państwowa subwencja na oświatę wystarcza nam na 50% kosztów funkcjonowania oświaty w mieście. Na takie dysproporcje w dobie kryzysu nas nie stać. Jeżeli utrzymamy taką sytuację, to każdy może sobie odpowiedzieć na pytanie, do czego to doprowadzi.

Co z zajęciami dodatkowymi?

Zarówno wyrównawcze, jak i te skierowane do dzieci  zdolnych i rozwijające ich zainteresowania będą. Nie chcemy tu tracić na jakości.

Zamierzacie bardziej doceniać tych bardziej „kreatywnych” nauczycieli?

To też jest w gestii dyrektorów. Sytuacja z koronawirusem była dobrym testem zaangażowania i właśnie kreatywności. Dyrektorzy widzą różnice w podejściu do pracy.

Zdrowy rozsądek podpowiada jednak, że najkorzystniejsza byłaby likwidacja dwóch szkół. Demografia jest nieubłagana.  Dzieci wciąż ubywa.

W tej kwestii chciałbym, aby odbyła się poważna debata. Z udziałem przede wszystkim mieszkańców i radnych.

Która była zresztą zapowiadana…

Była zapowiadana i odbyć się musi, przeszkodził nam koronawirus. Proces edukacyjny w szkołach prowadzonych przez miasto skrócił się o rok, to też należy wziąć pod uwagę. To kilkaset uczniów mniej w placówkach. Chciałbym, aby w debacie brali też udział przedstawiciele Uniwersytetu Łódzkiego.

Z jednej strony ograniczamy koszty, tworząc liczne klasy, z drugiej utrzymujemy bez sensu obiekty generujące koszty stałe.

W całej strukturze wydatków oświatowych jest to jednak nieduży udział tych obciążeń. Niemniej, dziś każda zaoszczędzona złotówka jest cenna.

To jeszcze jeden kontrowersyjny temat. Ograniczenie liczby klas sportowych. O ile więcej kosztuje utrzymanie klas sportowych?

Kosztuje więcej ze względu na większą liczbę godzin wychowania fizycznego.  462 233,18 zł to koszt z roku 2019/2020 , w 2020/2021 to będzie 200 058,60 zł.

Na koniec zapytam, co się dzieje z zawiadomieniem do Prokuratury w sprawie Lechii?

Z informacji, jakie posiadam, zostali w tej sprawie przesłuchani członkowie rady nadzorczej. Skupiamy się w tej chwili na tym, by uporządkować sytuację. Pan Michał Farmas na najbliższej sesji będzie udzielał szczegółowych informacji – pojawiają się bowiem pytania od radnych. Wszyscy czekamy na to, w jakim kształcie będą funkcjonowały kluby po koronawirusie, a chyba jeszcze z większą niecierpliwością wyczekujemy na to, kiedy w końcu będziemy normalnie, w zdrowiu, żyć.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Może 09.06.2020 15:08
podarujmy Arenę Ministerstwu Sportu. Będą oszczędności.

pracownikszpitala 07.06.2020 11:18
W może w tym samym stylu rozmowa ze starostą na temat problemów szpitala , bo za chwilę znowu nikt nie pójdzie na koncert czy inne rozrywki kulturalno-sportowe. Pozostaniemy bez szpitala i bez personelu medycznego. Utyskiwania i personale obrażanie szczególnie gdy ktoś to lubi a na niczym się nie zna. Jednak komentowanie powinno być z danymi osobowymi piszącego i nic do tego z ochroną danych osobowych bądź odpowiedzialny za swoje słowa i nie traktuj forum jako wylewanie z siebie niezadowolenia przy okazji kompletnej nieznajomości problemu.

podatnik 31.05.2020 08:45
Panie Mariuszu, jakie są koszty utrzymania Straży Miejskiej. Może to zawiesić do powrotu leoszych czasów.

Idiota 29.05.2020 21:49
Do "obywatela" (wczoraj godz. 20:04). Miałem pisać bardzo dużo na temat tych twoich, debilnych wypowiedzi, ale podjąłem decyzję: z przygłupami nie można dyskutować. Jeżeli to moje powyższe stwierdzenie ciebie zagotuje, to podejmij ze mną dyskusję. Czekam, jak kania dżdżu ( mam nadzieję, że rozumiesz to moje ostatnie zdanie - bancwole). .

Ja 31.05.2020 09:09
Dlaczego ubliżasz człowiekowi, który pisze prawdę?

Pan Cogito 02.06.2020 13:53
Dlaczego "Ja" się dziwisz ? Człowiek uczciwie się przedstawił jako "idiota" i wszystko powinno być jasne.

Idiota 03.06.2020 18:44
Nie ubliżam człowiekowi, bo nie mam takiej potrzeby, jednak jego prawda nie musi być moją prawdą. Na przykład (dla lepszego zrozumienia przez ciebie), ten "obywatel" ma mózg czerwony, a ja mam mózg taki, jak np. Kaczyński. On jest zatwardziały czerwoniak, a ja jestem zatwardziały antykomuch. I nic na to nie poradzisz. Trza było się uczyć - "obywatelu"

Idiota 29.05.2020 21:28
Szanowny Panie Mariuszu: ten wywiad i cały ten materiał jest "być może" świetny, jednak (prawdę mówiąc) - nie chciało mi się tego czytać. I myślę, że tak to oceni wielu czytelników Pańskiego portalu, Materiał jest dobry, ale mało strawny dla czytelników. Proponuję: skracać takie maratony. Pozdrawiam.

Bomba 29.05.2020 16:46
"Docierają i do nas sygnały ze szkół, że zabezpieczeni są nauczyciele emeryci, którzy są osobami funkcyjnymi w związkach zawodowych. W ten sposób mogą stracić zatrudnienie młodzi i kreatywni nauczyciele. Potrzebne jest zrozumienie." Mafia związkowa na to nie pójdzie. Jak ogłaszali strajk to pletli bzdury o solidarności. Teraz koledzy nie-związkowcy pójdą na bruk, albo dostaną ograniczenia. Dalej naiwniacy wierzycie w dobrą wolę związkowych mafii?

klug 29.05.2020 13:50
Dlaczego wprowadzono darmową mzkę i terytorialnie ograniczono płatną strefę parkowania i zmniejszono opłaty za parkowanie w pozostawionych strefach?

Tym 29.05.2020 11:48
Jak nie kredyty, to oszczędzanie na społeczeństwie naprawdę tak można gospodarowć. Teraz dopiero widać ile to wszystko jest warte.

rodzic 29.05.2020 00:04
Radny opozycji na sesji nawet nie załapał jak Prezydent mówił o klasach 30 osobowych i podał przykład klas 12 osobowych , że te klasy funkcjonują w szkole niepublicznej . Czy szkoły niepubliczne też zacisną pasa i będą inaczej organizować swoją szkołę ? Panie Radny Witczak proszę podać przykład jakie działania oszczędnościowe podejmować będzie pana szkoła ?

question 28.05.2020 22:43
"Zarówno wyrównawcze, jak i te skierowane do dzieci zdolnych i rozwijające ich zainteresowania będą. Nie chcemy tu tracić na jakości." I w tym miejscu pan prezydent sam sobie przeczy. Zwiększając liczebność dzieci w klasie zdecydowanie obniży jakość.

obywatel 28.05.2020 20:04
A ja mam pytanie co z emerytami w spółkach którzy zarabiają powyżej 6 tysięcy złotych na rękę w samych wodociągach na kąpie jest z 10 osób które mają emeryturę bardzo wysoką i do tego jeszcze pracują a gdzie ci młodzi mają znaleźć prace Panie Prezydencie już Panu nie wierze że Pan to robi ze względu na cowid bo tyle lat Pan pozwolił na tak mierne zarządzanie wodociągami niech Pan zwolni tych wszystkich z PISu kolegów bo to przekracza pojęcie co Obecny zarząd zrobił z tej firmy

do 31.05.2020 17:23
wypierdzielic ich i tyle. młodzi potrzebują pracy. szkoda ze zarząd ma zamknięte oczy. pewnie warto

Zdzichu, Rychu, Krychu 28.05.2020 15:28
tam wcześniejszy komentarz o Zdzichu, Rychu, Krychu jest o tyle do Ciebie Romku, że po prostu pamietam z tekstów: „Aaaa to mój kolega był, sprawców udało się znaleźć szybko”, albo „Grzechu był moim kolegą więc nic scepycznego nie mówić..” Ale co mnie to obchdodzi? Był knurem? Był. Coś to zmienia? Wolny czas sobie spędzacie, ale to znaczy, że słabą jakość tych ludzi w innych obszarach nie można wykazywać? Rani się w ten sposób Zdzicha, Rycha, Krycha? Ja pamiętam taką rozmowe z domu, że coś tam było do kupienia no i padła propozycja by kupić u Zdzicha, Rycha, Krycha. Ta sama rzecz, ten sam model, w innym miejscu była dużo tańsza. Jeździło sie tam i tak, wiec dodatkowych kosztów transportu nie było. Jaka stosunkowo mała rzecz. I teraz: jeden z baranków z mojej rodziny: „Ale Zdzichu, Rychu, Krychu się obrazi” Musieliśmy wymienić, więc gdzieś musieliśmy kupić. Przed Zdzichem, Rychem, Krychem nie dało się tego ukryć. Już nie pamietam czy szantaż emocjonalny był skuteczny. W każdym razie był. Minęło 20 lat a w miasteczku, następne pokolenie stosuje te same schematy. To jest bardzo szkodliwe, bo przykrywane są w ten sposób sprawy poważne. Gwałty na żonach, przemoc, już tam o traktowaniu pracowników nie zahaczając. „Zdzichu, Rychu, Krychu? No co? U mnie nie kupisz” Nie. Na więzy krwi nie mam wpływy, ale swoje wybory tak.

Love 28.05.2020 14:45
Powiedzialy Jaskolki Ze Nie Dobre Sa Spolki

. 28.05.2020 15:14
No dokładnie. Tak samo jak robienie interesów z rodziną. Ja oczywiście nie mam doświadczeń na własnej skórze bo cóż na pogrzebie nie byłem, teraz gdy widzę siamasiajstwo słowem się nie odzywam (do końca się nie odetnę, no ale jeśli ktoś od 30 lat czyli od dzieciństwa, nie utrzymuje kontaktów – to też do kontaktów nie zachęca – tak bym chciał. Alkoholicy, wyłudzacze świadczeń, sezonowi biznesmeni i wszyscy lenie), ale rodzice przyjmowali po prośbie i zwykle to się chu... kończyło. Uwagi zwrócić nie możesz, pani „ciocia” zawsze ma swoje zdanie na temat zadania które jej się zleca. Rodzina, ale też znajomi – najgrosi emisariusze ws czyjejś pracy. Jesteś zainteresowana pracą przychodzisz sama, a nie wysługujesz się kimś kogo pracodawca zna. Wszystkie osoby z wolnego rynku przyjęte z mojejego – skrupulatnie pisanego ogłoszenia, chyba przez 3 godziny – super. Z rekomendacji Zdzicha, Rycha, Krycha – problemy. Także tak to wygląda. Baby nie dość, że brzydkie to lewniwe no i oczywiście pyskate. Niezależnie od wieku. Jeśli pierwsza relacja z pracodawcą jest bez pośredników, zatrudniajacy nie oszukuje przy zatrudnianiu, stosunki układają się poprawnie. Jeśli przyjdzie Zdzichu, Rychu, Krychu ... mitręga. Dla obu stron pewnie. Nie nawidzę małego biznesu podatnych na Zdzicha, Rycha i Krycha.

. 28.05.2020 14:44
Nie będziemy Panie Redakorze Panu układać pytań, ale mógłby Pan wyjaśnić na czym pan opiera taką tezę? „Tylko Łódź ma jednak większy potencjał rozwojowy. Władze Łodzi dadzą sobie radę” Póki co, to jest to miasto które żebrze w Warszawie w sprawie rozpadajacych się kamienic (co najmniej całe Środmieście, Bałuty) i jedyne z największych miast z którego ludzie po studiach wyjeżdząją. Jeśli nie masz mieszkania w Łodzi, to nic Cię w niej nie trzyma. To, że widzi Pan tam więcej droższych samochodów nie znaczy, że miasto się rozwija – bo takie same widoki mają mieszkańcy brazylijskich slumsów, którzy na zarobek wypuszczają sie do zamożniejszych dzielnic. Łódź to miasto upadajace, oczywiście z dużo większym budżetem ale i proporcjonalnymi do niego kosztami. Tramwaje poucinali już chyba do każdego miasta w pobliży. W PRL ludzie mieszkali sobie w Zgierzu, Pabianicach jeździli do Łodzi pracować. Dziś muszą mieć samochód. W to jest tylko symboliczne. Ze wszystkim innym jest podobnie, od podstaw po wyższe potrzeby – jak kultura czy sztuka – bo jest w Łodzi na przykła Muzeum Sztuki z kolkcją Kobro – no i właściwie to wszystko. Co dostali z PRLu to jest (i tak chwała im za to), ale nic nowego ważnego nie kupili przez 30 lat. Lusterkuje się zaszczane podwórka, stawia się jakieś hangary ze szkiełek na tramwaje i to jest cały rozwój. Jak Pan by się do tego odniósł, tylko bardzo proszę bez przytyków osobistych (wyssanych z placa szczególnie), bo jak takich w swoim komentarzu nie zawarłem. Dziękuję za uwagę.

. 28.05.2020 14:38
Panie Witko. Tak samo jak PiS tak samo władze w Tomaszowie zadłużyły nas swoimi obietnicami i zachciankami. Nie wiem ale mnie uczono planować tak by w razie podknięcia mieć na zapas na ciężkie dni. A tu jak jest? Nie stać nas a zapożyczamy się, wszystko dla poklasku a potem skomlenie. Przestań pan, wstydu oszczędź. Ludzie przez was dramaty przeżywają a wy ciągle jedno.

Ech 28.05.2020 19:30
Wystarczy mieć blade pojęcie o budżecie - naprawdę blade. Prezydent to dość jasno tłumaczy. Nawet jeżeli nie byłoby żadnych inwestycji przez ostatnie 5 lat, i dług wynosiłby zero - miasto byłoby dokładnie w takiej samej sytuacji tak naprawdę - bo na wydatki bieżące nie można się zadłużać

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama