Lanie wody na szpitalnym parkingu

  • 28.05.2020, 20:55 (aktualizacja 29.05.2020, 11:25)
  • Mariusz Strzepek
Lanie wody na szpitalnym parkingu
Często słyszymy o konieczności ograniczenia liczby sprawowanych kadencji przez samorządowców. Teoretycznie wydaje się to dosyć słusznym pomysłem, szczególnie, kiedy spotyka się osoby, których aktywność ogranicza się jedynie do podnoszenia ręki, lub pospolitego pieniactwa, które nie przynosi żadnych wymiernych efektów. Z drugiej strony spotykam często ludzi, zasiadających w radach po 20 lat i nie mających podstawowego pojęcia o funkcjonowaniu samorządu. To nie żart, ludzie nie znają nawet samorządowego elementarza. Często braki w wiedzy można nadrabiać kreatywnością, ciekawymi pomysłami itp. Niestety i tu najczęściej mamy do czynienia z festiwalem populistycznych wniosków, tworzonych "pod publiczkę". Niektóre mądrzejsze, inne głupsze, a jeszcze inne bezmyślnie skopiowane z innych samorządów, nie mające żadnego odniesienia do tomaszowskiej rzeczywistości. W radzie miejskiej naszego miasta w tym względzie przoduje radny Adrian Witczak. Od razu napiszę, że nie chodzi o to, że reprezentuje taki czy inny komitet, zwyczajnie irytują mnie pospolite cwaniactwo i głupota.

Postaram się pokrótce opisać dwa z pomysłów, jakie wpadły mi ostatnio w oczy i w uszy. Pierwszy z nich z dzisiejszego posiedzenia Rady Miejskiej. Samorządowcy debatowali nad uchwałą o zawieszeniu pobierania opłat za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania na drogach publicznych w Tomaszowie Mazowieckim od pracowników Tomaszowskiego Centrum Zdrowia Sp. z o. o. wykonujących obowiązki w zakresie zwalczania zakażeń wirusem SARS-CoV-2 (długi i ciężki do przeczytania tytuł, więc być może część radny PO miała problech z jego percepcją). Wspomniany przeze mnie radny Platformy Obywatelskiej wyskoczył niby "Filip z konopii" aby Prezydent miasta wynegocjował (czy wymógł) ze Starostą (lub nie wiadomo kim) zwolnienie z opłat za parkowanie na terenie szpitala pracowników spółki. Zapewne ileś osób, które opłaty wnoszą takiemu pomysłowi przyklaśnie. Może nawet uda się w ten sposób uciułać na przyszłość parę głosów. Tyle, że pomysł jest totalnie... niemądry. 

Dlaczego? Zacznijymy od tego, że Prezydent Miasta ma taki sam wpływ na Starostę Powiatu Tomaszowskiego, jak wnioskujący radny Witczak. Może nawet mniejszy, bo radni PO z powiatu (co widać w głosowaniach i zatrudnieniu) mają nieformalną koalicję z PiSem, reprezentowanym przez Starostę. To jednak najmniejszy problem, bo umówić się na spotkanie i porozmawiać przy kawie, przecież każdy może. Nawet mnie zdarza się czasem z Mariuszem Węgrzynowskim (choć za mną nie przepada) spotykać i zazwyczaj coś udaje się załatwić. Obecnie dofinansujemy na przykład remont oddziału neurologicznego. Tyle tylko, że teren szpitala nie pozostaje we władaniu powiatu, a spółki i to w gestii jej zarządu jest nakładanie i zdejmowannie opłat parkingowych. Do niedawna zresztą (a może nawet wciąż) opłaty te stanowiły element rozliczenia z firmą dozorującą cały obiekt. 

Najważniejsze jednak jest coś innego. Nie wiem jak często Pan radny bywa w szpitalu, ale ja jestem tam codziennie. Nawet z opłatami trudno jest tam zaparkować samochód. Stoją one wszędzie, okupują nawet trawniki, które powinny byc ozdobą i tworzyć przyjazny kllimat placówki. Opłaty wprowadzono nie po to, by na pracownikach zarabiać ( i wydawać by sie mogło, że radny Platformy to pojmuje, bo podobnego argumentu używał w stosunku do miejskiej strefa płatnego parkowania), ale po to, by ilość samochodów była mniejsza. Alternatywą jest całkowity zakaz wjazdu. Zdarzały się niestety sytuacje, że problem z wyjazdem do chorych miały karetki pogotowia. Różnica między ogólnie dostępnym parkingiem a terenem szpitala jest taka, że przez źle zaparkowny samochód ktoś może stracić życie. Dosyć przystępnie to wyjaśniłem?  

Zlikwidujemy więc opłaty, a może kiedyś karetka do kogoś nie dojedzie i nie potrzebny będzie nawet pawulon. Zakład pogrzebowy zarobi na pewno. Może o to radnemu PO chodzi? Lubię jak ludzie są aktywni i zabierają głos, ale nie lubię jak plotą "trzy po trzy". Zanim się coś powie, warto się chociaż odrobinę zapoznać z tematem, odrobinę przemyśleć, zapytać mądrzejszych od siebie (chyba, że radny uważa, że w przyrodzie takie osoby nie występują). Przykro to stwierdzić, ale dedykowany dla szpitala parking znajdował się po drugiej stronie ulicy. Ktoś jednak postanowił (bezprawnie) teren sprzedać. Mimo, że moje Stowarzyszenie zwracało uwagę, że pozbawiamy szpital parkingu, radni SLD śmiali nam się w twarz. 

Opłaty, jakie wprowadził jeszcze prezes Jan Krakowiak, ograniczają liczbę pojazdów. Przynajmniej część pracowników rezygnuje z dojazdu samochodem do pracy. 

A już pomysł zgłoszony przez Witczka, by szpital pokrywał prywatnemu przedsiębiorcy koszty parkingowe, to naprawdę trudna nazwać inaczej niż idiotyzmem. Walczymy w radzie powiatu o każdą złotówkę dla szpitala, a radny Witczak sugeruje, że powinniśmy potrzebne środki przeznaczać na jego partyjniackie i populistyczne fanaberie. Litości!

Innych komentarzy na temat epidemii koronawirusa, wygłaszanych przez radnych opozycji, w tym Piotra Kucharskiego, nie warto szerzej komentować, bo nie da się dyskutować z kimś kto nie pojmuje różnicy między sklepową eskpedientką a przedstawicielami służb medycznych. To ja może wyjaśnię króciutko. Jak zachoruje espedientka, to najwyżej bułki radny Kucharski kupi sobie w innym miejscu, jak zachoruje pielęgniarka lub lekarz, wyłączony z pomocy chorym zostaje oddział, lub cała placówka medyczna. Na ile to istotne można przekonać się, gdy samemu trafi się po pomoc do szpitala (dzisiaj na podjeździe do izby przyjęć stało sześć karetek) i nie ma kto udzielić pomocy. 

Cóż, działanie samorządowców w czasie epidemii, to nie tylko rozdawanie na ulicy maseczek, które uszył ktoś inny, a następnie krytykowanie w internecie osób obdarowanych, że się przepychali i byli nachalni. 

***

Kolejny "genialny" pomysł dotyczy dofinansowywania "zakupu beczek" do gromadzenia deszczówki. Radny tę wiekopomną ideę ogłosił dumnie na Facebooku (ale i na sesji). Tyle, że pomysł sobie zapożyczył i to razem ze zdjęciem z serwisu Money.pl. Nie zdał sobie nawet trudu, by tekst lekko przeredagować. Za to poświęcił nieco czasu na przerobienie zdjęcia, by dodać na nim własne nazwisko. Dosyć to infantylne - delikatnie ujmując. 

Problem polega na tym, że w Polsce jest taki gatunek "samorządowca", który dla taniego poklasku kopiuje rozwiązania, które ktoś inny gdzieś tam zastosował. Wspomniane beczki na deszczówkę z dofinansowaniem pojawiły się na początek we Wrocławiu, Krakowie, później w Kielcach i innych miastach. 

Zanim się je bezkrytycznie przekalkuje na grunt tomaszowski należy zwrócić uwagę przede wszystkim na możliwości finansowe. Wrocław to nie Tomaszów. Nasze miasto i powiat nie są zagłębiami przedsiębiorczości, nie mają tu swoich siedzib duże firmy i nie odprowadzają u nas swoich podatków. Inne są dochody własne i możliwości spłaty kredytów. Do tego, jesli ktoś składa podobne deklaracje i wnioski w czasach, kiedy budżet traci drastycznie przez epidemię, to sami odpowiedzcie sobie na pytanie, czy taką personę można traktować poważnie, nawet jeśli nosi ładny garnitur z poszetką.

W kwestii niedoboru wody niezbędne są rozwiązania systemowe, w tym takie, które powinny być wprowadzone przez nowelizację ustawy "Prawo budowlane". Samorządy takie jak nasz muszą skupiać się na rozwiązaniach służących ogółowi mieszkańców. A nie indywidulanymi dofinansowaniami na poziomie 5 tysięcy złotych (designerski zbiorki o pojemności ok 500 l kosztuje ok. 1500 zł). Niedługo będę takie instalował, więc zapraszam pana radnego, będzie mógł strzelić sobie selfika

PS

Generalnie mam wrażenie, że radni PO cieszą się za każdym razem, gdy coś się nie powiedzie, bo przecież im gorzej tym lepiej. W następnym felietonie opiszę gluppstwa, jakie radni PO opowiadali na temat wycen nieruchomości. Kompletna, żenująca ignorancja. 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Olek
Olek 07.06.2020, 10:54
Redaktorku naucz się PISać poprawnie i wtedy wrzucaj. dla przykładu "radny PO miała problech" w którym słowniku znalazłeś zaPISane słowo "problech"? Jakieś tajne instrukcje prezesa to wyjaśniają?
Lokalny przygłup
Lokalny przygłup 03.06.2020, 18:32
Do "komentarz zablokowany" ( na czerwono): dzisiaj już jestem w miarę trzeźwy i napiszę Panu tak: Pańska, umęczona lokalnymi politykami dusza zasłużyła sobie na to "umęczenie", ponieważ Pan sam wcisnął się w to lokalne, "polytycne" bajorko. Chyba trochę mam racji - co ???

Pozdrawiam Pana.
Wiktor
Wiktor 01.06.2020, 18:06
Tomaszów nie jest zagłębiem przedsiębiorczości? No co Pan nie powie. Arenę lodową dało radę wybudować jakimś cudem...jej utrzymanie tez nie należy do najtańszych... Bezpłatna komunikacja. Szukanie złoża wód termalnych. Cyklicznie odbywające się koncerty i imprezy. Mówi Pan o kredytach to może warto wspomnieć ile do tej pory zostało zaciągniętych.
Lokalny przygłup
Lokalny przygłup 29.05.2020, 22:45
Zastanawiam się, o co chodzi z tą ogólną, społeczną apatią.
Czego właściwie ludzie boją się, że w internecie zaczęła się taka bryndza ?....
A może ludzie, po prostu stwierdzili, że już mają dosyć tego porąbanego internetu i mogą spokojnie od niego odpocząć.
Lokalny przygłup
Lokalny przygłup 29.05.2020, 22:33
Widzi Pan, jaka i u Pana jest ogólna bryndza ? My obydwaj się tutaj szarpiemy, a inni internetowi ludzie olewają olewają ten temat.

Taka wsiowa, polska wiocha ....
Lokalny przygłup
Lokalny przygłup 29.05.2020, 21:33
Tak w ogóle, to Panu współczuję z powodu tego wirusa, ponieważ i Pan ma przerąbane. No cóż: takie, ***s.. czasy - prawda ???...
Pan Janek
Pan Janek 29.05.2020, 21:15
Dzidziuś: dzięki za tę Twoją prośbę. Lubię takich zadziorów - jak Pan.
Z pozdrowieniami.
Lokalny przygłup
Lokalny przygłup 29.05.2020, 21:08

Komentarz zablokowany

Panie Janku... zlituj się Pan nad moją umęczoną lokalnymi politykami duszą

pracownikszpitala
pracownikszpitala 29.05.2020, 16:23
Problem parkowania samochodów na terenie szpitala nie powinien być podstawą do wzajemnego oskarżania się i licytowania kto może a kto nie zaparkować. Nie ma szpital szczęścia do prawdziwego gospodarza .
nie brak miejsca. Chociażby wymieniona fontanna / ogrodzona po incydencie gdy pacjent wpadł do pustego dołu- na szczęście nie był roszczeniowy i nic złego mu się nie stało/ po pseudotrawniki- część na pewno można zlikwidować i zrobić miejsca parkingowe. Tylko prawdziwy gospodarz z tematem sobie poradzi .Niestety Krakowiak miał za mało czasu .
Widz
Widz 29.05.2020, 13:57
Panie Mariuszu, warto nagłośnić tą nową koalicję, jak sprytnie starosta ograł za kilka ochłapów PO
Zuzka
Zuzka 29.05.2020, 18:16
Tanio się sprzedali, napis konstytucja na bluzce jak widać do niczego nie zobowiązuje. Liche kręgosłupy, pewnie nie tylko moralne.
Obs
Obs 29.05.2020, 01:24
Parking przed DPS upodobali sobie pracownicy szpitala co komplikuje troche osobom przyjezdzajacym do tej pllacowki.
kaha
kaha 28.05.2020, 23:32
Do Hk - pewnie masz orzeczenie o niepełnosprawności i pod drzwi by sie podjechało . Pacjenci to te osoby co najcześciej sa zdrowe jak byki i przeszkadzaliby swoimi autami , zarysować by mogli auta personelu . Myslenie prosto z komuny i tylko o sobie .
Hk
Hk 28.05.2020, 22:49
Idiotyczne to jest to, że pracownicy spółki muszą płacić za parking na terenie 'zakladu'. Zakazać pacjentom wjazdu! Wyznaczyć darmowe strefy parkowania dla personelu i już. Co za bałagan?! P.S. Panie Strzępek Mariuszu, radzę odpocząć. Zrobić restart. Ulewa się Panu. Mam nadzieję, że tym tekstem Pan sobie ulżył.
Widukind
Widukind 29.05.2020, 09:22
Drogi Hk ,czy jak tam się nazwałeś, w języku polskim nazwiska podlegają odmianie o czym niestety zdają się nie wiedzieć różni " nieodmieńcy",zatem Strzępku Mariuszu, a nie w mianowniku. ( język polski kl.4 )
Prawidłowo
Prawidłowo 29.05.2020, 20:02
powinno brzmieć: Panie Mariuszu Strzępku.
W Polsce piszemy imię przed nazwiskiem, a nie po, tak jak na Węgrzech.
parking przed wistomem
parking przed wistomem 28.05.2020, 23:25
jakiego zakładu ? a to jest jakiś spoleczny czy jakiś ludowy ? prosze policz ilu ludzi pracuje i ile aut byloby na tych strefach . miejsca braknie i tyle. Komunizm upadl 30 lat temu
H
H 28.05.2020, 23:51
Wow. Słowo zakład był w cudzysłowie. Dla zrozumienia większości. Nie wiem ilu ludzi tam.pracuje i ile miejsc byłoby potrzebnych. Na pewno możnaby zrobić więcej, np. likwidując beznadziejną fontannę. Albo budując prawdziwy parking za dializami. Obok zakaznego też dużo jest miejsca. Chęci brak. Poza tym rzecz rozchodziła się o płatny parking. Darmowy powinien być dla personelu. Pacjent zakaz wjazdu.
Też Tomaszowianka.
Też Tomaszowianka. 29.05.2020, 11:31
Nie rozumiem jednego, czy pracownicy szpitala naprawdę muszą przyjeżdżać do pracy własnymi samochodami. Kursuje miejski transport, przystanek pod samym szpitalem, a i odległości w Tomaszowie też nie są takie duże. Możliwości jest wiele, to i zdrowiej i bezpieczniej, a także powietrze mniej zanieczyszczone. Dodam tylko jeszcze, że staliśmy się społeczeństwem bardzo roszczeniowym i to w każdej dziedzinie,tak, że warto czasem popatrzeć na dany problem z trochę innej strony.
MS
MS 28.05.2020, 23:11
We wszystkich placówkach tak jest. Typowo platformerskie myślenie. Chory pacjent nie powienien wjeżdżać (płacąc za wjazd, niech zasuwa autobusem albo szuka miejsca na pobliskim osiedlu, a zdrowy pracownik powinien. To dopiero jest logika. W naszej firmie pracownicy nie parkują na naszym parkingu, tylko na ogólniedostępnych miejscach parkingowych. Parking jest u nas dla PACJENTÓW! I nie potrzeba do tego żadnych nakazów ani zakazów. Dziewczyny same wiedzą, jak się zachować.
Trochę mnie ten wpis ubawił.
K2222
K2222 29.05.2020, 08:07
Tak, ma Pan rację, "dziewczyny" (personel medyczny z TCZ), wiedzą jak się zachować. Już pisze jak to robią, idąc do pracy na 12 godzin, na 7 do 19 oraz na 19 do 7, parkują samochody na parkingach pod blokami na Granicznej, Słonecznej i Smugowej, skutecznie blokując na cały dzień miejsca mieszkańcom tych ulic. Pod DPS również, jak już ktoś wspomniał wczesniej.
!
! 29.05.2020, 13:58
Parkują przecież w miejscach przeznaczonych do tego. To nie jest K2222 wasz prywatny teren, prywatny parking. Jak coś kup sobie garaż.
Nie masz miejsca, zaparkuj na Pl. Kościuszki, na Dz.Polskich lub w Starzycach będziesz miał dalej. Wybór należy do ciebie.
Ograniczać parkowanie możesz na swoim łóżku w domu.
K2222
K2222 29.05.2020, 16:50
Proszę czytać ze zrozumieniem, a o to teraz bardzo trudno. Nikomu nie ograniczam ani nie zabraniam parkowania. To moje spostrzeżenie. Najlepszą obroną jest atak?
MS
MS 29.05.2020, 08:53
Pisałem o naszej firmie. Ja nie pracuję w TCZ, zajmujemy się dystrybucją artykułów medycznych dla osób chorych.
Bosak2020
Bosak2020 28.05.2020, 23:59
To nie.mozna wyznaczyć strefy pacjenta nagłego? Na załóżmy 30 miejsc? 20? 10? Poza tym auto.mozna bezpłatnie zostawić dookoła szpitala. Nawet Carrefour do godziny udostępnia parking bezpłatnie. 'Patking.jest u nas dla.pacjentow' - a.nie.dla spółki czasem?
Aga
Aga 28.05.2020, 23:03
Czasami to i pacjent musi w jechać ...

Pozostałe