Możesz dołączyć do "terytorialsów"

  • 31.05.2020, 10:54 (aktualizacja 03.06.2020, 15:34)
  • Mariusz Strzepek
Możesz dołączyć do "terytorialsów"
Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa wznawiany jest nabór ochotników do 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Na początku marca, już w dwa dni po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce, Wojska Obrony Terytorialnej zaangażowały się w pomoc potrzebującym, samorządom, służbie zdrowia i osobom starszym. W związku z sytuacją zmienił się model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Tym samym nabór nowych ochotników i szkolenia zostały wstrzymane. Przez prawie trzy miesiące trwania pandemii żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierani przez podchorążych WAT pomagali m.in. w rozładunku i rozwożeniu żywności osobom potrzebującym i przebywającym na kwarantannie, dystrybucji środków ochrony osobistej, sprzętu medycznego i leków do szpitali na terenie województwa łódzkiego, wspierali Policję we wspólnych patrolach, wykonywali wymazy na Covid - 19. Główny wysiłek żołnierzy w ostatnim czasie nakierowany był na działania antykryzysowe w czasie epidemii.

W działania związane z łagodzeniem skutków pandemii oraz wzmocnienia odporności na kryzys społeczności lokalnych województwa łódzkiego zaangażowane byłe wszystkie siły osobowe i sprzęt wojskowy 9ŁBOT oraz prawie 200 podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej. Kryzys związany z Covid-19 pokazał, że WOT doskonale sprawdzają się w sytuacji, do której zostały powołane – ich misją jest wspieranie społeczności lokalnych – „małych ojczyzn” i współdziałanie ze służbami ratowniczymi. Motto Terytorialsów -„Zawsze gotowi, zawsze blisko” nabrało w obecnej sytuacji realnego znaczenia.

- Działania żołnierzy 9ŁBOT w walce z pandemią nie zwalniają tempa a jednocześnie powoli przygotowujemy się do wznowienia naboru nowych ochotników do służby w naszej formacji– informuje mjr Arkadiusz Rubajczyk Oficer Prasowy 9ŁBOT. - Zainteresowani służbą u nas mają do

wyboru szkolenie podstawowe w formie ciągłej przez 16 dni lub 8 weekendów. – dodaje.

Służba w WOT rozpoczyna się 16 – dniowym szkoleniem podstawowym zakończonym przysięgą wojskową. Następnie szkolenia rotacyjne odbywają się w systemie weekendowym, co pozwala ochotnikom pogodzić służbę w wojsku z życiem prywatnym i zawodowym.

Każdy kto chciałby zasilić szeregi 9ŁBOT może zgłosić się osobiście, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym Wojskowej Komendy Uzupełnień, platformę ePUAP, pocztę tradycyjną, portale społecznościowe lub strony internetowe WKU.

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe