Komfortowe mieszkanie i nie tylko. Na jakie udogodnienia mogą liczyć mieszkańcy nowoczesnych osiedli w Polsce?

  • 02.06.2020, 11:54 (aktualizacja 05.06.2020, 12:33)
  • Mariusz Strzepek
Komfortowe mieszkanie i nie tylko. Na jakie udogodnienia mogą liczyć mieszkańcy nowoczesnych osiedli w Polsce?
Czasy, w których blokowiska traktowało się jako „noclegownie”, zapewniające przede wszystkim dach nad głową, dawno już minęły. Dziś urbaniści oraz inwestorzy planują kolejne posunięcia znacznie bardziej kompleksowo, mając na względzie również wyższe potrzeby przyszłych lokatorów.  Standardy samych mieszkań to jedno, ludzie decydujący się na zakup własnego M coraz częściej zwracają uwagę na infrastrukturę w najbliższej okolicy. I deweloperzy dbają o to, aby spełnić ich oczekiwania.

Własne miejsce parkingowe, a pomiędzy budynkami elegancko zaaranżowane tereny zielone

Spokojne przedmieścia wielkich aglomeracji, na których powstają eleganckie osiedla, gwarantują znacznie więcej spokoju niż mieszkanie w ścisłym centrum. Odpoczynek od zgiełku to niewątpliwie duży atut, ale z drugiej strony oznacza to konieczność codziennych dojazdów do pracy. Wprawdzie lokalne władze nie ustają w wysiłkach zmierzających do usprawnienia transportu publicznego i skomunikowania osiedli na obrzeżach, to często własny samochód pozostaje jedynym sensownym rozwiązaniem. To z kolei tworzy problemy z brakiem miejsc parkingowych – a mało kto ma ochotę zostawić auto w miejscu, którego nie widzi z własnego okna. Dlatego deweloperzy tworzą parkingi (zarówno pod chmurką, jak i pod ziemią) z liczbą miejsc zbliżoną do liczby wybudowaych lokali. Wymaga to odpowiedniego rozplanowania położenia budynków – tak samo zresztą jak stworzenie przestrzeni do rekreacji. Stawianie budowli tuż obok siebie, aby na działce zmieściło się możliwie najwięcej mieszkań, to odstraszająca potencjalnych klientów praktyka.

Nie musisz wozić dzieci na drugi koniec miasta, kiedy placówki oświatowe są tuż obok

Miejsce, w którym można zrelaksować się na świeżym powietrzu, z pewnością stanowi duży atut. Przykładem może być deweloper Villa Romanów , który na terenie nowo wybudowanego osiedla postawił rozbudowany plac zabaw, parkowe alejki oraz kompleks boisk sportowych. Do dyspozycji mieszkańców pozostają między innymi korty tenisowe, siłownie terenowe, boiska do siatkówki, koszykówki, piłki nożnej czy wiata wypoczynkowa. W takim przypadku miłośnicy aktywnego spędzania czasu nie muszą podróżować do miasta, aby móc skorzystać z infrastruktury na wysokim poziomie. To samo można powiedzieć o zapewnieniu dzieciom opieki oraz edukacji. Jeżeli w bezpośrednim sąsiedztwie mieszkania znajdują się przedszkole oraz prywatna szkoła, wiele problemów logistycznych czy wychowawczych rozwiązuje się w zasadzie samodzielnie. Rzecz jasna pod warunkiem, że oferta tych placówek przypadnie rodzicom do gustu.

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe