Ofiary milczą za zamkniętymi drzwiami

  • 02.06.2020, 16:08 (aktualizacja 05.06.2020, 12:33)
  • Mariusz Strzepek
Ofiary milczą za zamkniętymi drzwiami
46 240 złotych to kwota dotacji, jaką miasto Tomaszów Mazowiecki otrzymało z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na realizację projektu pn. „Nie musisz się bać”. Środki pochodzą z programu osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie ‒ edycja 2020”.

Celem projektu jest przeprowadzenie działań edukacyjnych i szkoleniowych oraz podniesienie świadomości mieszkańców na temat przemocy w rodzinie. Będą to: kampania społeczna połączona z konkursem na hasło kampanii; konferencja; spektakl profilaktyczny; zajęcia edukacyjne dla uczniów na temat przemocy rówieśniczej; warsztaty dla osób powyżej 60. roku życia, podczas których będą mieli okazję zapoznać się z metodami oszustw i dowiedzieć się, jak się przed nimi bronić, a także szkolenie z Niebieskiej Karty.  

Poszczególne działania skierowane będą m.in. do osób pracujących w obszarze przeciwdziałania przemocy, w szczególności pracowników socjalnych, pedagogów, nauczycieli, policjantów, kuratorów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, członków Zespołu interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy i grup roboczych, członków Miejskiej Komisji rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a także do nauczycieli, rodziców, seniorów oraz młodzieży i dzieci z terenu Tomaszowa Mazowieckiego.

Całkowita wartość projektu  "Nie musisz się bać"  wynosi 92 200 zł, w tym dotacja 46 240 zł, a środki własne 45 960 zł.  Jego realizacja ma rozpocząć się od lipca 2020 roku.

Według danych Policji za 2019 rok, 182 osoby pokrzywdzome zgłosiły zdarzenia, które zostały zakwalifikowane do postępowanie w ramach tzw. "Niebieskiej Karty". Rok wcześniej zanotowano ich 219. Więcej zdarzeń związanych z przemocą domową notowamych jest na terenach wiejskich. Według danych tomaszowksiej KPP, szacunkowa liczba ofiar wynosi ok. 189. Większość z nich to kobiety, ale zdarzają się również mężczyźni (12) oraz niestety dzieci. 

111 domowych bandytów stosowało przemoc pod wpływem alkoholu. Wśród zgłoszonych przypadków znajdują się także te, o podłożu seksualnym.  

Dane policyjne, to jednak tylko statystyka. Ofiar przemocy domowej jest z całą pewnością dużo więcej. Większość z nich nie jest zgłaszanych Policji. Ofiarą milczą za zamkniętymi drzwiami.

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe