Moja woda - nowy rządowy program dla wszystkich

  • 03.06.2020, 10:53 (aktualizacja 09.06.2020, 11:00)
  • redakcja
Moja woda - nowy rządowy program dla wszystkich
Rząd zamierza wprowdzić program małej retencji wody. Z budżetu Państwa przeznaczone będzie na ten cel 100 mln. złotych. Pieniądze maja zostać wydatkowane na przydomowe instalacje gromadzące wodę deszczową. W Polsce retencjonowane jest zaledwie 6,5 proc. wody opadowej. To zaledwie jedna trzecia przeciętnej w Unii Europejskiej. Wciąż wiekszość wod opadowych trafia do kanalizacji burzowej. Ekesperci alarmują, że sytuacja z niedoborem wody w Polsce jest bardzo poważna. Niestety wciąż brakuje odpowiednich rozwiązań prawnych, w tym zmian w prawie budowlanym, które zobowiązywałyby inwestorów to budowy tego rodzaju urządzeń przy wykonywaniu nowych budynków zarówno wielo, jak i jednorodzinnych. Zresztą podobna sytuacja ma miejsce w przypadku tzw. niskiej emisji

Obecnie rząd chce dofinansowywać budowę instalacji. W tym celu powstał program "Moja woda". Zgodnie z jego założeniami, możliwe będzie dofinansowanie do 85 proc. kosztów wykonania, ale nie więcej niż 5 tys. zł. Od 1 lipca można będzie składać wnioski o dotację za pośrednictwem Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska. Ministerstwo Klimatu chce  aby w ciągu 10 lat ilość retencjonowanej wody osiągnęła poziom 15 proc. Minister klimatu Michał Kurtyka podkreśla, że "woda jest takim zasobem, takim skarbem, o który uczymy się troszczyć. Minister zaznacza też, że dzięki programowi odciążone zostaną wodociągi, zwiększona zostanie lokalna retencja, a przy okazji wspólnie będziemy uczyć się gospodarować wodą. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

glok
glok 04.06.2020, 12:45
najlepiej narzekać... trzeba czasem pomyśleć..
Iwona
Iwona 07.06.2020, 10:50
no masz rację i wychodzi ze coś z myśleniem słabo u obecnych bo nie widziałem oczka wodnego obok areny lodowej czyli opadówka idzie w kanalizację a tak gdyby pomyśleli to by kaczka mogła sobie przyjechać i popływać.
Irys
Irys 03.06.2020, 13:22
Pomysł godny przemilczenia ,sadzawki w ogródkach przydomowych potrzebują sporej ilości prądu do funkcjonowania (pompa do oczka wodnego). Wiedzy na temat funkcjonowania niewielkiego ekosystemu itd,itp.Można inaczej wykopać duł na 20000 l wody rozłożyć włókninę i folię (oczywiście taką co wytrzyma mini 5lat koszt ok 3000-6000 zł ) nalać wody i gotowe ,a zapomniałem dodać za 3 miesiące mamy cuchnący ściek. Najważniejsze na wszystko trzeba będzie pewnie mieć rachunki od firm specjalistycznych (jak z programem mój prąd). Reasumując totalna ściema jak większość ,aha program dotyczyć będzie tylko osób posiadających grunt dom wolnostojący , podobnie jak mój prąd , a ewentualną korzyść odniosą ludzie już majętni.

Pozostałe