PiS, czyli PRL Bis

  • 03.06.2020, 20:28 (aktualizacja 03.06.2020, 21:15)
  • Mariusz Strzepek
PiS, czyli PRL Bis
Rząd chce przejmować mniejsze sieci spożywcze i stworzyć z nich dużą państwową spółkę. Resort aktywów, ktorym kieruje Jacek Sasin, zabrał się ostro do pracy - tak przynajmniej informuje portal Money.pl, a przedstawiciele partii rządzącej tych informacji nie dementują. Czego możemy się spodziewać? Zapewne ktoś zarobi, podatnik jak zawsze, straci. Miliony złotych wypłyną z publicznej kasy i nikt za to odpowiedzialności nie poniesie (tak jak w przypadku wydatkowania kilkudziesięciiu milionów złotych Poczty Polskiej na przygotowanie wyborów, których nie było). Co będzie następnym pomysłem? Zacżątek reformy rolnej już zrobiono, ograniczając możliwość zbywania gruntów rolnych, więc może już niedługo pojawiać będą się pierwsze Państwowe Gospodarstwa Rolne, które zaopatrywać będą sieć sklepów w ramach programu "Warzywniak Plus". Wraca komuna i co gorsza wielu osobom u nas się to podoba.

Można nieco kpiarskim tonem powiedzieć, że Rząd pierwsze działania w kierunku nacjonalizacji hanlu już poczynił kilka lat temu. Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę doprowadziło w ciągu dwóch lat do likwidacji tysięcy sklepów w całej Polsce. Te, które pozostały w dużej mierze "ledwie zipią" i czekają na decyzje właścicieli, że pora poddać się w nierównej walce i założyć kłódki na drzwi lokali, które przez kolejne lata stać będą puste, bo nie będzie chętnych na ich wynajęcie.

Teraz politycy PiS chcą zrobić kolejny krok, będą organizować własną sieć sklepów, poprzez przejmowanie małych sieci handlowych. Nie jest trudno wyobrazić sobie, że ktoś "przytuli" sporą kasę, wydając pieniądze na wykup potencjalnych bankrutów. Przytuli, bo będzie czuł się bezkarny. Przytuli, bo uważa, że mu się nalezy...

Efekt będzie taki, że stworzy się kolejną konkurencję, dla ostatnich polskich handlowców, doprowadzi do ich upadku, a następnie rozłoży się ręce i stwierdzi, że się nie udało i państwowe warywniaki trzeba zamknąć albo sprzedać. Znowu ku ucieszy zagranicznych gigantów, tak jak miało to miejsce w przypadku wspomnianego zakazu. Dlaczego? Bo pomysł (jak można się było spodziewać) poprawił obroty koncernów, a nie tych, których miał ratować. 

Nie da się ukryć, że sieci handlowe, dominując na rynku wywierają presje na lokalnych producentów żywności, przez co ich rentowność oscyluje często blisko zera. Podobnie jest z rolnikami, którzy nie mają gdzie sprzedawać własnych produktów, ponieważ do marketów masowo napływa żywność od producentów zagranicznych.

Kolejne Rządy przez lata przyglądały się procederowi wydłużonych płatności, nierównego kształtowania umów, występowania z pozycji podmiotu dominującego i nic z tym kompletnie nie robiły. Mniejsi gracze często padali i ich jedynym ratunkiem były polskie sklepy rodzinne, których jest już coraz mniej. Takim praktykom postanowili zaradzić obecnie rządzący w wyżej opisany sposób. Robią to w swoim stylu, bo nie chodzi o to, by ratować polski przemysł spożywczy i rolników, ale stworzyć kolejną państwową spółkę z synekurami dla partyjnych działaczy, przy pomocy której będzie można wyprowadzać miliony złotych w niewiadomych kierunkach. 

A przecież wystarczyłoby zrobić to, do czego przecież powoływane są Rządy i do czego ludzie polityków wybierają. Stworzyć odpowiednie przepisy, które doprowadziłyby do wyeliminowania praktyk monopolistycznych. Ale, żeby tworzyć dobre prawo, należy mieć o tym jakiekolwiek pojęcie. O mechanizmach rynkowych, podatkowych, roli wewnętrznego obiegu pieniądza i generalnie o zarządzaniu. Wbrew pozorom mają one duże znaczenie także dla samorządów. Dlaczego? Otóż dlatego, że sieci wyjaławiają lokalny rynek z pieniędzy, a co za tym idzie pozbawiają także dochodów samorządy lokalne. Każda złotówka zysku wypracowana na jakimś terenie przez Biedronkę, czyli Jeronimo Martins, nie ma swojego odzwierciedlenia w dochodach budżetu miasta. 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (45)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Społem
Społem 05.06.2020, 07:15
To bardzo dobry pomysł, trzeba tylko pomyśleć..
Lenin wiecznie żywy
Lenin wiecznie żywy 08.06.2020, 21:30
ta i kartki na paliwo i talon na samochód... po co się ograniczać?
Bart36tm
Bart36tm 04.06.2020, 18:22
Wina Kaczynskiego ze kolejne rzady pod przewodnictwem pewnego profesora od ekonomii, ktorego "kochał "Andrzej Lepper zrujnowali polski handel. Młody jestem pamietam jednak dokladnie te zlote czasy ryneczkow i sklepów. Pamietam jednak takze ten zachwyt nad tym niemieckim Lidlszajsem czy portugalska Biedronką i jak te ryneczki i sklepy upadaly i tu nagle upsss. Noektorzy obudzili sie z reka w nocniku. Nawet to zabawne
Kaszka
Kaszka 10.06.2020, 13:58
Nie zapomnę jak na Nieborowie w miejscu Biedronki, dziś Lewiatana był sklep samoobsługowy należący do naszego przedsiębiorcy. To były właśnie lata 90 te, czasy transformacji. Przedsiębiorca unowocześnił sklep, kupił nowe kasy, sklep miał się dobrze.po czym zostal wygryziony przez TIP jakis zachodni syf, a po dwóch latach TIP przekształcił się w Biedronkę. Do dziś pamiętam te sytuacje .
hej
hej 04.06.2020, 21:40
Biedronka to była polska sieć, która została sprzedana portugalczykom przez Świtalskiego. Sieci handlowe tego właśnie Świtalskiego i jego Eurocashu mają ogromny udział w handlu detalicznym spożywczym- ABC, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Mila, Groszek. Wyparły one małe sklepy rodzinne. Polski handel ma się dobrze tylko przeniósł się z ryneczków - Euro RTV AGD, Neonet, Media Expert, Komfort, CCC, Cropp, House, Drogeria Natura, Martes Sport, Mrówka, Komputronik to wszystko polskie sieci
h
h 04.06.2020, 20:24
To jest prawda. Wiedz, że nie jesteś sam. Proszę powjawiaj się przynjamniej do wyborów częściej.

Pamietajmy również o Krzyżu Kawalerskim Orderu Zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej dla dyrektora operacyjnego Biedronki od Bronisława Komorowskiego.

Google: Pereiro da Silva Bronisław Komorowski
do matoła h
do matoła h 08.06.2020, 21:34
pokaż inną nie państwową firmę która więcej odprowadziła podatków w Polsce. Orlen i KGHM a na trzecim miejscu Jeronimo Martins jeśli chodzi o CIT ... teraz po Sasinie pewnie wyskoczą na pierwsze bo spółki państwowe zarządzane przez PIS jedynie co dobrze robią to wypłacają odprawy niezliczonej liczbie prezesów. Czasem warto głowę z tyłka o nazwie TVP wyjąć i zobaczyć jak prawdziwy świat wygląda.
Ajdejano
Ajdejano 04.06.2020, 13:39
Po prostu, nie chce mi się wierzyć w pomysł upaństwowienia części handlu (spożywka). Jestem zawziętym pisiorem, ale może jednak Kaczor niech już idzie na emeryturę, jeżeli takie pomysły przychodzą Jemu do głowy.
Za chwilę przyjdą pomysły o nacjonalizacji pozostałej gospodarki ???
Jeżeli tak - to jestem szczęśliwy, że w każdej chwili mogę korzystać tylko i wyłącznie z mojej emerytury.

Zaczynam myśleć tak: co tu jest, ku....., grane w tym PiS-ie. Na jakie polityczne zyski liczą po wdrożeniu tej nacjonalizacji?!?!
Myślę, że liczą na to, że w naszym narodzie nie zastały zapomniane te "dobre czasy komuny" , kiedy były różne: pss-y, wphm-y i inne tego typu przestępcze organizację handlowe i nie tylko handlowe.
Na tego
Na tego 10.06.2020, 14:08
Jarosław chce być królem Polski
panprezes
panprezes 08.06.2020, 21:36
Zobaczysz ominie cie talon na malucha i nie dostaniesz cytrusów na święta.... PiS to PRL Bis tylko wprowadzany przez lumpów... to nie ma prawa się udać.
m&m
m&m 10.06.2020, 09:49
Poczytaj sobie o tym kto wprowadzał prl i wtedy różnicuj dopiero z innymi. Oprócz tego, ze to były prawdziwe lumpy, to jeszcze ordynarni kryminaliści . Więc ten prl bis, to rozumiem, ale tylko w dużym cudzysłowiu.
Anna
Anna 07.06.2020, 10:48
wiadomo po co to jest aby były kolejne stołeczki dla swoich..
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 06.06.2020, 09:42
Janie, lepiej późno niż wcale. Jak widzę powoli zaczynasz orientować się o co chodzi w Kaczystanie.
Ajdejano
Ajdejano 07.06.2020, 09:02
Wolę nawet najgorszy Kaczystan, niż najlepszy PO/czerwony-stan. Jednak nie oznacza to mojego, ciągłego, bałwochwalczego zachwytu wszystkim, co robi Kaczystan.

W przeciwieństwie do Was - bezwarunkowi wielbiciele PO/czerwonego-stanu: "żeby było, tak jak było" (Rzepliński).
czas otworzyć oczy
czas otworzyć oczy 08.06.2020, 21:39
Czerwoni od platfusów chyba nie bronili pedofilów jak czerwony Piotrowicz z PiS ale poza tym to niczym się nie różnią. Dziwie się ludziom popierającym układ post magdalenkowy PO-PiS i udający że teraz jest inaczej niż za PO W PiS jest tyle samo PZPR-owców co w PO ...PiS was okłamał czas się obudzić!
LeTo
LeTo 07.06.2020, 22:14
Jest też inny wybór. Powrót do rozwiązań "sprawdzonych w PRL" to fatalny pomysł, bo przy zatrudnieniu będzie obowiązywała zasada bmw.
Gonić POPIS
Gonić POPIS 07.06.2020, 16:24
A może coś innego może wypiąć się na te dwie które bez siebie żyć nie mogą Polska to nie tylko PiS i PO. Tamci kradli ci teraz sobie odbierają a My Naród na nich za......
Ajdejano
Ajdejano 07.06.2020, 20:34
Mistrzu: masz rację. Pod każdą partię w Polsce (czytaj: pod każdą złodziejską mafię w Polsce) podpinają się różni dewianci i złodzieje. Tylko trzeba mieć trochę mózgu w główce, aby wyselekcjonować te najmniej szkodliwą mafia polityczną.

Ja wyselekcjonowałem ( już od wielu lat) tych pisiorów.
Być może, oni też kradną, ale z najmniejszą szkoda dla nas - POLAKÓW .
Do Ajdejano
Do Ajdejano 07.06.2020, 21:20
No to mnie osłabiłeś kardna ale z najmniejsza szkodą, myślałem że ale no comment
stara śpiewka
stara śpiewka 08.06.2020, 21:41
Stara zagrywka pisiorów.. twój złodziej jest gorszy niż mój. Kogoś to dziwi? Biedni okłamani ludzie, a miało być inaczej.
I stała się światłość
I stała się światłość 04.06.2020, 23:03
:) :) :) :) :) :)
obserwator
obserwator 04.06.2020, 12:54
100% RACJI. w dodatku zrobią to za pieniądze sklepikarzy, których finalnie doprowadzą do upadku. KOSZMAR.
jy
jy 04.06.2020, 12:46
90 % przebywających w zakładach karnych w ostatnich wyborach głosowało na PO... to bardzo ciekawe dlaczego...
Zenek
Zenek 04.06.2020, 13:58
Nie powtarzaj już tych głupich wpisów już to pisałeś poklasku nie znalazłeś
Kris
Kris 04.06.2020, 13:30
Hehehe dobre w takie teksty to już tylko debile wierzą (i zatwardziali wyborcy jedynej słusznej NeoKomunistycznej władzy)
Klos
Klos 04.06.2020, 14:30
Rzeczywiście na stronach są takie dane, może nie 90%, ale 87,6
glo
glo 04.06.2020, 14:24
Ci co nie wierzyli że jest wirus, tak samo myśleli, przecież statystyki są dostępne, i jest to potwierdzona informacja..
Iwe
Iwe 04.06.2020, 21:20
Kto napisał te statystyki?
glos
glos 05.06.2020, 10:21
Trochę trzeba pomyśleć, poszukać, dla chcącego nic trudnego, 10-15 minut i wszystko jest w sieci..
zanim się coś napisze...może warto sprawdzić kilka źródeł...
Jk
Jk 05.06.2020, 14:24
Jedynych słusznych
Lok
Lok 06.06.2020, 06:59
Chyba ktoś ma obsesję na temat jedynie słusznych...albo jest bardzo osamotniony i mało tolerancyjny
Kol
Kol 07.06.2020, 16:30
To ta chołota. A co ty nazywasz tolerancją bo chyba nie wiesz co piszesz Tego co wyczyniają jedynie słuszni nie można już dłużej tolerować tak to się zgadza
Jelcz Ogórek z PKSami
Jelcz Ogórek z PKSami 04.06.2020, 12:33
A te Pekaesy to już jeżdżą, czy dopiero ałtobusy kupują?? Na kierownika tych sklepów najlepszy byłby Laskowik ;-D
"Jest sałata?... nie ma, nie ma, nie ma ....."
dlaczego?
dlaczego? 04.06.2020, 13:36
Po całej Europie jeździły podobne autobusy. A byliśmy krajem po Rosji chyba najbardziej zniszczonym przez Niemców. W przeciwieństwie do Rosji nie mieliśmy krajów zależnych...

Czy wstydzić się powinniśmy Jecza „ogórka”? Naprawdę nie rozumiem dlaczego. Wręcz przeciwnie. Własna marka motoryzacjna. Dizajn nie trafiony? To ocenne. Mi się podbał.

m&m
m&m 04.06.2020, 12:05
Jak by tego nie analizować, to pomysł państwowych sklepów, to...to już było. Co mogłoby być następne? Zróbmy PGR-y? Dam pomysł jeszcze na składnice harcerskie. To było dla młodego chłopaka prawdziwe COŚ. Tiktaki też były najlepsze z PEWEXU... Poza tym myślę, że to jakiś żart. Taki mało śmieszny.
Meliorant
Meliorant 04.06.2020, 22:50
Już jeden twór powstały na bazie Zarządów Melioracyjnych z nazwą PGW WP (Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie) to dlaczego nie miałoby pójść to dalej....?
.
. 03.06.2020, 23:00
Nie dojdzie do tego, a Money pusclio znowu politycznego fejka.

Nie ma jednomyslnosci jesli chodzi o odzykanie udzialow Skarbu Panstwa w dzienniku "Rzeczpospolita" to co tu mowic o tak duzych przejecich.

Nie dojdzie do tego, nie dajcie sie przetraszyc.

WOLF
WOLF 03.06.2020, 22:43
I oczywiście artykuł poparty ogromną wiedzą eksperta. Oczywiście faktycznie zakaz handlu pogorszył sytuacje małych sklepów. Jak? pytam. Teraz w niedzielę trzeba stać w kolejce, to jest to pogorszenie. 90 % tych zakupów ludzie zrobili by w biedronce lub innym dyskoncie. A tak przynajmniej w osiedlowym sklepie. Te weekendy często przewyższają utargi z kilku dni. Jedynie właściciel musie popracować ale skoro to sklepy rodzinne to chyba nie problem. O tym jak działa pozostała część tego o czym Pan pisze też Pan niewiele wie. Teraz 10 pośredników zarabia na rolnikach i żadne prawo tego nie zmieni bo to jest kapitalizm więc proszę nie pisać że istnieje złe prawo. Może wprowadzimy wykaz cen maksymalnych to by był PRL. Wytarte slogany z artykuł i nic więcej. Rozumiem że przygotowanie do kolejnych wyborów.
Barbara.
Barbara. 04.06.2020, 11:40
Takie głupoty, które Pan wypowiada mogą tylko pochodzić od osoby, która w życiu nie prowadziła żadnej firmy prywatnej,pracuje sobie na państwowej posadzce, gdzie pensja co miesiąc wpływa na konto i o nic się nie martwi. Proszę porozmawiać z ludźmi którzy prowadzą jeszcze jakie kolwiek sklep, to Panu powiedzą bez żadnej sciemy, jak wygląda praca i jakie ogromne zyski przynosi,a także z jakimi trudnościami muszą się borykać. Powie Pan niech zmienia pracę, ale to nie takie proste pracując w branży 20 czy Tr, ydziesci lat,ale niestety wszystko zmierza do tego, że te rodzinne biznesy trzeba będzie pozamykac, bo młodzi ludzie napewno nie będą chcieli tego ciągnąć. Ta, że niech pan nie ocenia innych, jak nie ma Pan bladego pojęcia o tym.
zejk
zejk 04.06.2020, 08:59
Rozumowanie na poziomie któregoś posła, co mu pewnego lipcowego wieczoru giry na balkonie zmarzły, więc wywnioskował, że klimat się oziębia...
MS
MS 04.06.2020, 00:02
To mi się podoba. Prawdziwy głos eksperta od rynku wewnętrznego. Jestem spokojny o losy tego kraju. Rozumiem, że Pan zatrudniony w taz. budżetówce. Potrzeba nam takich wybitnych sopecjalistów, którzy kondycję polskiego handlu są w stanie ocenić na bazie niedzielnej kolejki w sklepie i nie potrzebuje do tego ani danych statystycznych ani makroekonomicznych
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 04.06.2020, 10:46
W felietonie też nie widać danych statystycznych, a wyłącznie tezy autora....
Skąd wiadomo, że np:
"Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę doprowadziło w ciągu dwóch lat do likwidacji tysięcy sklepów w całej Polsce"
Ps.
Nie jestem czerwonym pająkiem, nie parcuję w budżetówce i jestem przeciwnikiem tworzenia państwowego molocha na wzór PSS Społem oraz zakazu handlu w niedzielę.
precz z populizmem
precz z populizmem 08.06.2020, 21:54
Czy jesteś w stanie podać choć jeden racjonalny argument dlaczego należało zamknąć sklepy w niedziele, a nie wystarczyło w kodeks pracy wpisać obowiązku np. dwóch wolnych (nawet całych weekendów od pt 22;00 do poniedziałku 6:00), a za niedzielę stawek x2,5? Przecież to by było lepsze i dla pracodawców i dla pracowników... aaaaa ale wtedy nie byłoby wystarczająco populistycznie i ogłupiająco dla mas? wtedy nie dałoby się przekupić tych co mają problem z samodzielnym myśleniem? wtedy pan prezes i solidarność nie mogliby się lansować na zbawców.. 100% prawdy jest zawarte w stwierdzeniu, że Polak przed szkodą i po szkodzie głupi.
MS
MS 04.06.2020, 11:45
Wynika to z danych dostępnych w CEDG
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 06.06.2020, 09:47
W CEIDG nie ma danych dotyczących powodów likwidacji działalności. Manipulujesz faktami, nie pierwszy raz.

Pozostałe