Być może rozpoznacie to zdjęcie

  • 18.06.2020, 11:25 (aktualizacja 18.06.2020, 11:38)
  • red.
Być może rozpoznacie to zdjęcie
  Szanowna Redakcjo, piszę w nietypowej sprawie. Jestem krewnym księdza Władysława Plewika. Był on stryjem mojej babci Ireny Wiślińskiej z domu Plewik, urodzonej 13 maja 1931 roku w Bełżycach.

Ksiądz Władysław urodził się w kwietniu 1905 roku w Bełżycach. W 1934 roku ukończył Seminarium Duchowne w Łodzi i przyjął święcenia kapłańskie. Był wikariuszem w parafii św. Wojciecha w Krzepczowie i prefektem szkół powszechnych w Tomaszowie Mazowieckim. W 1939 roku został mianowany kapelanem rezerwy Wojska Polskiego. We wrześniu 1939 roku dostał się do niewoli sowieckiej. W kwietniu 1940 roku został zamordowany przez NKWD w Charkowie.

W Tomaszowie Mazowieckim od września 1936 roku był wikariuszem parafii pod wezwaniem św. Antoniego. Był także prefektem szkół powszechnych. Głównie katechizował w 7-klasowej szkole publicznej przy ul. Mościckiego 42/44.

Jedyne zdjęcie, które posiadam, jest z czasów posługi księdza Władysława w Tomaszowie Mazowieckim. To zdjęcie z dziećmi pierwszokomunijnymi.

Chciałem prosić o pomoc w rozpowszechnieniu informacji.

Chciałbym dotrzeć do osób, które pomogą nam rozpoznać osoby ze zdjęcia pierwszokomunijnego z 1937 roku.

Być może są jeszcze osoby, którzy pamiętają księdza Władysława Plewika ? Może zachowały się w czyimś domu zdjęcia lub obrazki pierwszokomunijne lub inne pamiątki?

Stworzyłem stronę o księdzu Władysławie Plewiku: https://plewik.pl/

Podstrona, na której prosimy o pomoc w rozpoznaniu osób ze zdjęcia jest tutaj: https://plewik.pl/rozpoznajesz-kogos/

Będę wdzięczny za pomoc w nagłośnieniu akcji, że poszukujemy informacji, w Tomaszowie Mazowieckim i całym województwie łódzkim.

red.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tomaszowiak
Tomaszowiak 19.06.2020, 23:07
Będzie ciężko kogoś poznać, pewnie dziadka, babcię, dla mojego pokolenia może jeszcze rodziców, życzę powodzenia....
Jestem ze wsi
Jestem ze wsi 18.06.2020, 18:16
Barwo za inicjatywę! Osób ze zdjęcia niestety nie rozpoznaje. Jako rodzina mieszkaliśmy wtedy na wsi. Chociaż już wolni to jednak życie ograniczało się do okolic targowych no a przede wszystkim cieżkiej pracy w polu. Chyba nie ma w tym nic złego? Czy jest? Powiniem się wstydzić?
stary mieszkaniec
stary mieszkaniec 30.06.2020, 07:56
Nie szkodzi, większość z nas mieszkańców Tomaszowa jest ze wsi, tu była praca i ludzie z wiejskiej biedy marzyli aby pracować w przemyśle tomaszowskim, osiedlali się tu w skromnych warunkach mieszkając w drewniakach i niejeden marzył o mieszkankach w blokach na Niskiej czy Strzeleckiej.

Pozostałe