Transport pacjentów zapewni także Falck

 • 18.06.2020, 11:53
 • redakcja
Transport pacjentów zapewni także Falck
Kilka lat temu Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o stworzeniu Państwowej Sieci Ratownictwa Medycznego. Nowy system wyelimionował z rynku prywatnych operatorów, takich jak firma Falck. Organizacja transportu medycznego za pomocą firm zewnętrznych budziła od dłuższego czasu liczne kontrowersje ale była też zarzewiem konfliktów. Nowa organizacja pociągnęła za sobą inwestycje w nowe karetki. Stworzono nowe centra zarządzania. Podzielono teren pomiędzy stacje ratownictwa medycznego oparte o publiczne podmioty w tym TCZ. Teraz Falck powraca, chcoiaż w ograniczonym zakresie,

- Od 1 kwietnia jest nowa procedura, którą finansuje NFZ: świadczenie udzielane przez zespoły transportu medycznego. To po prostu przewóz pacjenta ambulansem z ratownikami z jednego szpitala do innego szpitala w ściśle określonych sytuacjach. Tak jak wyjaśniałam wcześniej dotąd organizowały to same szpitale i czasami czas oczekiwania na transport ryzykownie się wydłużał. Teraz, częściowo, organizuje to i opłaca NFZ - wyjaśnia Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. 

W wyniku konkursu ŁOW NFZ wybrał Falcka jako realizatora tego transportu w 4 obszarach w Łódzkiem. Oznacza to, że 4 ambulanse z 3 ratownikami są do dyspozycji szpitali w naszym województwie. Szpitale zgłaszają potrzebę transportu do dyspozytora. Zgodnie z  ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA ZDROWIA 1 z dnia 15 lutego 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. W przypadkach uzasadnionych medycznie dostęp do opieki lekarskiej odpowiedniej do stanu zdrowia pacjenta zapewnia szpital, który zleca transport. Lekarz może zastąpić pielęgniarkę systemu lub ratownika medycznego w realizacji świadczenia lub być trzecią osobą realizującą świadczenie. Ryczałt za dobę pracy zespołu 3-osobowego waha się od 2699 do 2932 zł.

Na te zapisy zwracają uwagę lekarze z Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Możliwość zapewnienia lekarza przez oddział, z którego organizowany jest transport są mocno ograniczone. W skrajnych przypadkach może okazać się, że pacjenci pozostający na oddziale pozostaną bez opieki. 

- Świadczenia opieki zdrowotnej udzielane są przez zespół transportu medycznego tylko i wyłącznie w przypadkach określonych przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 lutego 2019 r.  tj. w przypadku konieczności przetransportowania pacjenta między świadczeniodawcami realizującymi świadczenia gwarantowane z zakresu leczenia szpitalnego - dodaje Anna LEder. 

Rozporządzenie wymienia następujące stany chorobowe:

 1. niewydolność oddechowa wymagająca sztucznej wentylacji;
 2. niewydolność układu krążenia;
 3. stany wymagające interwencji chirurgicznej i po zabiegach;
 4. inne (np. drgawki).

Realizacja niniejszych świadczeń obejmuje transport oraz udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej przez zespół transportu medycznego w szczególności w przypadku konieczności:

 1. niezwłocznego wykonania zabiegu u innego świadczeniodawcy;
 2. zachowania ciągłości leczenia u innego świadczeniodawcy.

Wprowadzenie nowego świadczenia gwarantowanego (świadczenia udzielane przez zespół transportu medycznego), nie zwalnia świadczeniodawców udzielających świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne z obowiązku zapewnienia świadczeniobiorcom transportu sanitarnego w ramach kompleksowości na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych   oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2017 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego 

NFZ podkreśla, że zespoły transportu medycznego nie mogą być wykorzystywane do transportu sanitarnego, w szczególności w przypadku:

 • transportu pacjenta do innego podmiotu celem przeprowadzenia konsultacji specjalistycznej (i z powrotem),
 • transportu pacjenta do innego podmiotu na badania diagnostyczne, np. TK, MRI, itp. (i z powrotem),
 • transportu materiałów biologicznych i materiałów wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych.
redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

NIE dla prywatyzacji sluzby zdrowia!
NIE dla prywatyzacji sluzby zdrowia! 19.06.2020, 00:21
jednak wolalbym by prywaciarz nie wiozl mnie w przypadku zagrozenia zycia do szpitala. To wschodnioeuropejska aberacja. U nas sie tak dzieje i u ruskich.
Bo jeden czy drugi postkomuch nie potrafi zawalczyc o pozycje na wolnym rynku tylko bierze sie za obsluge instytucji zycia i smierci, co do ktorych nie mamy wyboru. Jak tam ze szpitalami prywatnymi? Ten luksusowy w Łodzi na ktory sie Pan kiedys powolywal jak skonczyl? Przeciez to byla porodowka...w takim duzym miescie...

Na nagraniu z placu Kosciuszki widze mnostwo ludzi spotkalo sie z Prezydentem Dudą... Mi sie wydaje, ze nie bedzie juz prezydentem, bo przy maksymalnej mobilizacji wszystkich przeciwko PiSowi (łącznie ze skrajna prawicą w postaci Bosaka, ktory nie powie wprost ale zasugeruje by glosowac na Trzaskowskiego), jednak formacja ktorej wiekszosc juz nie postulatow nawet ale dzialan popieram jednak przegra.

Trzaskowski jest mlodszy, dobrze wyglada - a to w wyborach prezydenckich jest bardzo wazne. Moim zdaniem PiS powinien wyciagnac mu troche te zone - z wygladu memłowatą, a Żydówka Agata jednak dobrze sie prezentuje, potrafi wykrzesac a hoc zabawną riposte jak ten calus przed autem w USA, warto przetestowac babe Trzaskowskiego. Kiedy rozlozyla nogi, co tam wczesnjen robila, gdzie bachoey sie ucza, ile urlopow w ciagu roku sobie bierze, kim sa tam jej starzy na Śląsku. Żadnych dowodow nie mam - bo sie tym nie zajmowalem - ale pewnie daloby sie cos niekorzystnego jej tam w zwiazku z praca wyciagnac, bo te srodowiska geremkowskie zazwyczaj nie sa zatrudniane uczciwie. A ze Trzaskowski nie wzial sobie baby z Warszawy to tez jest jakis punkt wyjscia.
Co to za rodzina co robili za komunu - standard.

W konfrontacji z nauczycielką publicznego liceum Agatą corką Żyda poety... wyszloby to dobrze. Ze otwarci, ze jesli Zydzi nie wystepuja przeciwko Polsce to nie ma problemu. Lisek w swoim szale moze by zaczal wyciagac jakies antysemickie szxzegoly, bylyby dodatkowo jaja.

Juz jednak na etapie liceum nauczyciele sa postrzegani jako inteligencja, a ze salbo oplacana to poczciwa itd. Mowiac krotko - dobrze sie kojarza.

PiS nie ma wbrew temu co sie wmawialo ludziom przez wiele miesiecy oplacanych trolli ( co w koncu udowodnil Lis tym tekstem o farmach trolli PiSu? :)) No to jest takie dziennikarstwo. Hejtują, insynuuja i to ma byc lepsze bo pod szyldem gazety?), a teraz cos takiego by sie przydalo. Wiekszosc ludzi takich jak ja nie jest tam blisko zony Trzaskowskiego by jej jakis smrod wyciagnac, a byle czym nie ma co rzucac, bo beda robic sie na ofiary.

Bedziemy mieli za miesiac prezydenta ktory co roku zmienia sibie prace i co roku obiecuje ludziom sprawy z ktorych nie ma zadnego problemu by sie wycofac.
Mozna powiedziec, ze jak model polskiej przedsiebiorczosci obecnie. Zaplace ci albo... i nie zaplac. Ale niektorzy jiz widza ze druga strona przystosowala sie i traktuje ich tak samo. Nie kazdy oczywiscie moze sibie pozwolic, ale tam gdzid mozna zawsze pamietajcie za na pierwszym miejscu jestescie wy, wasi bliscy, poten dopiero jakas umowa, a prywaciarz? Gdzies tam jest, ale w zasadzie co nas to obchodzi? :) Tego juz nas nauczyli.

Takze w sierpniu bedziemy mieli i korone i anarchie w kraju :(
Ja walcze do konca, ale trzeba tez twardo stapac po ziemi.
Falkofan
Falkofan 18.06.2020, 15:33
Falck dziala juz prawie 3 miesiace :-)

Pozostałe