Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 10:26
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Podstawowa pomoc medyczna w ograniczonym zakresie

Wielu tomaszowian skarży się na ograniczony dostęp do usług podstawowej opieki zdrowotnej. Mimo rozluźniania restrykcji epidemicznych, wiele poradni nadal udziela porad głównie w formie telefonicznej. Są problemy z podstawowymi badaniami laboratoryjnymi, ale także ze zrobieniem zwykłego EKG.

Kontakt z lekarzem jest bardzo ograniczony. Mamy też problemy z dodzwonieniem się do poradni. W sumie to trudno się dziwić, skoro większość spraw pacjenci próbują załatwić właśnie przez telefon - pisze jeden z czytelników portalu. 

Tymczasem NFZ na swojej stronie internetowej przypomina, że w sytuacji gdy stan zdrowia tego wymaga - pacjent ma prawo do skorzystania z osobistej wizyty w gabinecie lekarza rodzinnego. Zgodnie ze rekomendacją krajowego konsultanta ds. medycyny rodzinnej, wizytę w poradni powinien poprzedzić wywiad telefoniczny z pacjentem, po którym lekarz zdecyduje, czy wizyta na miejscu w poradni jest konieczna, czy wystarczy teleporada. Problem jednak w tym, że do poradni dodzwonić się jest bardzo trudno. 

Zgodnie z wytycznymi NFZ podczas wywiadu telefonicznego lekarz ocenia, czy: pacjent nie jest zakażony koronawirusem (o ile to w ogóle możliwe bez specjalistycznej diagnostyki); jego problemy zdrowotne wymagają wizyty w poradni, czy będzie można pomóc mu podczas rozmowy telefonicznej; nie ma do czynienia ze stanem zagrożenia życia.

Jak widać wytyczne Funduszu mają charakter "znachorski". Oczywiście wywiad przeprowadzony z pacjentem ma kluczowe znaczenie, tyle, że lekarz nie ma możliwości bezpośredniej weryfikacji chociażby poprzez "osłuchanie" osoby chorej. Fundusz podkreśla, że teleporada nie może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta

Wizyta w poradni nie są więc czymś zakazanym, ale powinny się one odbywać z zachowaniem zasad bezpieczeństw. Przed wejściem do gabinetu pacjent powinien: zasłonić usta i nos maseczką; odkazić ręce; mieć zmierzoną temperaturę (diagnozowanie zarażenia koronawirusem za pomocą mierzonej temperatury samo w sobie budzi liczne wątpliwości).  

- Rzeczywiście spływa do nas wiele uwag, dotyczących podsatwowej opieki medycznej odkąd rozpoczęła się u nas epidemia. Dlatego m.in. wystąpiliśmy do dyrektora łódzkiego oddziału NFZ o podjęcie działań w tym zakresie. Nie może być tak, że w obawie przezd jedną chorobą nie będziemy udzielać pomocy osobom cierpiącym na inne schorzenia. Zasady rozliczania usług i umowy zawierane z Funduszem są dosyć jasno sprecyzowane. Rozumiem obawy kierowników i właścicieli przychodni, jednak ryzyko zarażenia istnieje de facto wszędzie. Być może krajowy konsultant ds. medycyny rodzinnej powinien opracować bardziej szczegółowe procedury związane z obsługą osób chorych. Z tego co słyszę w innych regional Polski poradnie zaczęły już funkcjonować normalnie, wprowadzając jedynie większy reżim sanitarny i organizując pracę zespołów lekarskich i tryb przyjmowania pacjentów - mówi przewodniczący komisji zdrowia rodziny i spraw społecznych rady powiatu tomaszowskiego, Mariusz Strzępek.  

 Jeśli pacjent ma problem z uzyskaniem pomocy medycznej, może zgłosić to do Narodowego Funduszu Zdrowia, np. dzwoniąc na bezpłatną Telefoniczną Informację Pacjenta.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Sluzba zdrowia 24.06.2020 10:19
Nie prawda obywatel nie musi skladac zażaleń w takich sprawach, to dominium panstwa ma interweniowac, ma dawac oslone przede wszystkim zdrowia. Obecnie w kraju panuje bezprawie i taki rzad trzeba odsunąć od wladzy. Prezydent daje zly przykład siejac panike, a obywatel Szumowski niszczy system zdrowia, pytanie na czyje to jest polecenie? Po piewsze nie szkodzic, taka zasada kazdego medyka, tu na odwrót szkodzic i straszyć to motto u nas.

K2222 23.06.2020 13:32
Cytując klasyka, "dziwny jest ten świat", do zakażenia koronawirusem może dojść i zazwyczaj dochodzi jedynie w publicznych placówkach służby zdrowia, w prywatnych zaś nigdy. Są one otwarte, diagnozują, leczą, wykonują zabiegi. Szpital TCZ nadal zamknięty, poradnie POZ też, jest problem z dostaniem się do lekarza i z wykonywaniem wyznaczonych badań, brak jakiejkolwiek informacji zwrotnej ze szpitala i poradni. PYTAM SIĘ - kiedy ktoś raczy się wziąć za TO?? KIEDY?? Szpitale i przychodnie zamykają sie na pacjentów!!! Gdzie jest NFZ??? Za co obecnie płaci z między innymi MOICH pieniędzy??? Jak długo będzie trwał taki stan?? Lekarze i personel boją się pacjentów, niech więc zmienią profesję.

Malgosia 23.06.2020 15:08
Rozmawiałam dzisiaj z jedna miła lekarka i powiedziałam jej o swoich problemach ze szpitalna przychodnia. Zadała mi konkretne pytanie- czy coś zrobiłam w związku z tym faktem czy tylko się skarze naokoło . Zrobiło mi się głupio, bo faktycznie nic. Powiedziała jedna mądra rzecz, ze dokąd ludzie nie będą pisać skarg do NFZ taki stan będzie trwał, ze NFZ wysyła kontrole, ale musi tez mieć podstawę. Ludzie zacznijmy pisać skargi!!!!

K2222 24.06.2020 11:59
A niby co miała Pani zrobić? Głupio to powinno być tej lekarce oraz całej służbie zdrowia, że odcięła się od pacjentów. Dla mnie jest to niepojete, zamknieto szpitale i przychodnie przed pacjentami. Zaraz zaczniemy umierać także na takie jednostki chorobowe jak w dawnych czasach, z prostej przyczyny, z BRAKU POMOCY od powołanych do tego służb.

Polak 23.06.2020 08:25
Polska to naprawde dziki kraj. W Hiszpanii i Belgii dawno stan epidemii zniesiony a w Polsce nigdy nie bylo zagrozenia a doprowadzilismy do podlamania systemu. Poradnie to jedna sprawa a szkoly druga. Jak sobie ten rzad do wyobraża zdalna nauka to namiastka, okrada dzieci i młodzież z wiedzy. Pierwszy winny Szumowski, Morawiecki i Duda. Trybunal Stanu dla tych oprawcow gospodarki. Chorzy ludzi przez telefon z rozmawiaja z lekarzem, to po co sa ci lekarze, na NFZ wirus jest ale na prywate juz go nie ma.

Margo 22.06.2020 09:50
Problem jest i to duży. Sama sie się niedawno przekonałam. Po wezwaniu Pogotowia Ratunkowego zadzwonilam do przychodni w celu ustalenia lekow oraz wypisania L4. Tele porada super. Pani doktor empatyczna, spokojna.Niestety po pieciu dniach musiałam ponownie skorzystac z tele porady. Dodzwonic sie bylo cudem. Po dodzwonieniu uslyszalam, ze mam zadzwonić za godzinę. Po godzinie znow nie moglam sie połączyć. Jak sie wreszcie dodzwonilam, to pani doktor , niestety juz nie ta sama , poinformowala mnie niespecjalnie grzecznie ze ona jest zmęczona, bo to juz ktoras kolejna rozmowa telefoniczna. Zaznaczam ze byla godz 11.00. Z calym szacunkiem, czasy są trudne, ale chyba powinniśmy sobie ułatwiać a nie utrudniać. Na koniec dodam ze pracuje w służbie zdrowia i na moim oddziale pacjentow sie przyjmuje. Pozdrawiam.

rwd 21.06.2020 21:38
Tak samo wygląda dostęp do urzędników. Za co im się płaci ?. Przy takiej pracy zarobki powinny być odpowiednio zmniejszone.

Mieszkaniec 21.06.2020 20:04
Wszystko już podobnież można...a do lekarza wstęp wzbronionych...lekarz to ktoś lepszy od nas wszystkich !!!

Maria 21.06.2020 19:33
Dla mnie jest niedopuszczalne to co zrobiły poradnie, pozbawiły chorych dostępu do leczenia, jakie gwarantuje im nasze prawo. Kto pozwolił na coś takiego?

Asia 21.06.2020 19:32
A ja się pytam: gdzie sens, gdzie logika ? Dzieci do klas 1-3 i oddziały przedszkolne otwarte, sklepy otwarte itd. A poradnie zamknięte. O co chodzi?

arti123 21.06.2020 18:24
Fakt. Tata ledwo się dodzwonił, lecz lekarz nie zgodził się na osobistą wizytę pacjenta, choć stan taty tego wymagał. Najlepiej jakby prywatnie przyszedł, to wtedy go dokładnie przebada.Chory system.

Malgosia 21.06.2020 17:21
Przychodnie POZ są ważne i fajnie, ze temat został poruszony. Czekam z niecierpliwością na artykuł o przychodniach specjalistycznych naszego szpitala, bo to jest dopiero tragedia. O ile w POZ daje się jeszcze coś załatwić, to dodzwonienie się np do poradni neurologicznej naszego szpitala graniczy z cudem

Pacjent 21.06.2020 16:37
Jak można u nas pootwierać poz-ty, skoro w Tomaszowie epidemia dopiero się rozkręca

AS 21.06.2020 21:30
Bo ludzie chorują jeszcze na inne choroby niż koronawirus.

Jam 22.06.2020 11:31
i jak się zarażą w przychodni koroną to być może umrą (i napiszą, że mieli choroby współistniejące)

Tomaszowianka 21.06.2020 16:15
Temat wart większego zainteresowania . Na przykładzie swojej rodziny przekonałam się że konsultacje telefoniczne nie zdają egzaminu , lekarz nie widział podstaw żeby przepisać antybiotyk 3 dni później pacjent z obustronnym zapaleniem płuc trafił do szpitala w Łodzi .Dodam że jest to osoba z grupy wysokiego ryzyka , wiek , przewlekła choroba (POCHP) a w karcie są wszelkie informacje , historia choroby i zalecenia wydane przez pulmonologa z Łodzi. No cóż pan doktor miał inne zdanie na ten temat, ale na pewno tej sprawy tak nie zostawię .

Znudzony 21.06.2020 21:52
Nie jest wykluczone, że w Łodzi znajdą przyczynę tego obustronnego zapalenia płuc.

xyz 22.06.2020 11:32
na korone nie przepisuje sie antybiotyków

Tomaszowianin 21.06.2020 14:32
Panie Mariuszu dziękuję za poruszenie tego waznego tematu.

Reklama
Polecane
Wielka Gra w Statki w Galerii TomaszówKto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoMotocykle pod policyjnym nadzoremRAW na tomaszowskim dworcuCzym jest układanka lewopółkulowa?Zapraszamy na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Ostatnie przed wakacjami Ale Kino w MCK TkaczDzień Otwarty w GastronomikuJuż jutro finał „Ninja Warrior Polska”!  Na starcie Wiktor WójcikMożliwość zawarcia porozumienia na spłatę zadłużenia (Ugody)Pompy ciepła vs. tradycyjne systemy ogrzewaniaMinister finansów: nakłady na ochronę zdrowia są priorytetem rządu
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 29 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama