Zła wiadomość. Zdrożeje żywność. Prezydent podpisał ustawę

  • 23.06.2020, 09:46 (aktualizacja 23.06.2020, 10:25)
  • Mariusz Strzepek
Zła wiadomość. Zdrożeje żywność. Prezydent podpisał ustawę
Dzisiejszy felieton miał być zupełnie o czymś innym. Ale niestety Money.pl od rana niemal bombarduje mnie push upami z informacją o tym, że Rząd podnosi podatek VAT na żywność. Do tego screeny zamieszczane przez dziesątki ludzi na FB. Nagłówki krzyczą, a ja mam wrażenie, że ludzie nic poza tymi nagłówkami nie czytają. Możliwe też, że wiele osób z premedytacją zamieszcza obrazki wprowadzające w błąd. Mam wśród swoich znajomych zwolenników niemal wszystkich kandydatów na urząd Prezydenta. Sam też mam jakieś preferencje i zamierzam głosować w pierwszej turze na Krzysztofa Bosaka, do czego niedawno przekonał mnie swoim internetowym wpisem niejaki Jakub Wątły. Ale chciałbym abyście zwrócili uwagę na manipulacje, jakich ofiarami często się stajecie. Dziwicie się starszym ludziom, że są oszukiwani metodą "na wnuczka". Partyjne, zorganizowane grupy... interesów robią Wam to na co dzień. Zgadzadzacie się na to i akceptujecie, a nawet reagujecie emocjonalnie, kiedy ktoś zakłóca Wam idylliczny obraz, kiedy coś "kupiliście" i trudno się Wam przyznać, że daliście sobie wcisnąć bubla. Niejako w promocji.... Ale do rzeczy....

Kilka tygodni temu moja księgowa przysłała mi rozporządzenie zgodnie z którym od 1 lipca mają zostać zmienione stawki VAT na niektóre produkty spożywcze ale i art. medyczne. W branżach, którymi się zajmujemy ma to o tyle istotne znaczenie, że do zmian musimy dostosować stawki na kasach i drukarkach fiskalnych. Przejrzałem dosyć szczegółowo ten wykaz i okazało się, że niemal wszystkie produkty będą miały obniżony VAT. Skąd więc panika, którą nakręcają przedstawiciele tak zwanej totalnej opozycji? Otóż okazuje się, że od lipca będzie podniesiona stawka podatku na... owoce morza. Dotyczy to zarówno sprzedaży detalicznej, jak i produktów przetworzonych w gastronomii.

Rzeczywiście można popaść w czarną rozpocz, przecież nasi rodacy na co dzień zajadają się ośmiorniczkami, kalmarami i ślimakami. Dobra, śródziemnomorska dieta, to przecież podstawa naszego menu. No ale faktycznie żywność zdrożeje... To nic, że tańsze będą cytrusy i cała gama produktów (np. ciastek, żywności dietecznej itd.). Ważne, że prezydent podpisał ustawę, na podsatawie której zdrożeją (piszę to celowo złośliwie) ośmiorniczki. Naprawdę kampania wyborcza odbiera wielu osobom rozum. 

Faktem jest, że nowa matryca stawek VAT miała zacząć obowiązywać już od 1 kwietnia 2020 r. Termin wdrożenia przesunięto ze względu na epidemię. Do grupy produktów, których stawki ulegają obniżeniu należą owoce tropikalne i cytrusowe (a także ich skórki). Ich stawka spadnie do 5 procent. Będą więc opodatkowane taką samą stawką jak reszta owoców. Do 5 procent zostanie obniżona też stawka niektórych orzechów jadalnych.

Ponadto niższe stawki dotyczą również pieczywa każdego rodzaju oraz ciastek. Obecnie stawki dla tych produktów są zróżnicowane – część ma stawkę 5 procent, ale część 8, a nawet 23 procent. Po zmianie wszystkie wyroby tego rodzaju będą miały stawkę 5 procent (a więc w wielu przyadkach obniża o 18%).

Taką samą stawkę będą mieć również zupy, buliony czy żywność homogenizowana i dietetyczna (obecnie 8 procent). Do 5 procent obniży się również stawka na żywność dla niemowląt i małych dzieci oraz artykuły higieniczne (również z 8 procent).

Niższe stawki przewidziano też dla musztardy, przypraw jak słodka papryka i część przypraw przetworzonych (pieprz, tymianek itd.). Stawka spadnie z 23 do 8 procent.

od 1 lipca stawka 5 procent będzie obowiązywać w przypadku wszystkich książek (zarówno drukowanych jak i e-booków).

 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dona_Z
Dona_Z 04.07.2020, 18:57
Może w ten właśnie sposób społeczeństwo nauczy się jak nie marnować jedzenia. Co roku marnuje się jego kilka ton, zaś dzieci w Afryce muszą głodować, bo Europejczycy nie szanują żywności. Zakupy ponad miarę potrzeb, bez przemyślenia, które potem trafiają na śmietnik. Sami sobie winni Ci, którzy nad tym ubolewają.
Acta
Acta 24.06.2020, 19:52
Kto głosował za wprowadzeniem ACTA? Czyli ograniczeniem w internecie? Czy to nie zastanawiające? Dlaczego na serwisach jak o...t nie można dodawać komentarzy?
Keczup
Keczup 24.06.2020, 14:47
Musztarda tanieje!!!
dywizion 303
dywizion 303 23.06.2020, 23:07
Jeśli na wartościach polskich chce się ,by rosło drzewo jak to ktoś rzekł ,to nie robi się z korzeni polskich- miazgi i takiego grzeczewieństwa i. ..Na te wybory jako jedyny z rodziny uprawniony , bo reszta to nawet po polsku nie gada ,choć przez chwilę są tam gdzieś na górze ,a nawet kości i ziemi przodków mają w lekkim zapomnieniu .Ja pomagałem w dobrej żywności i biedzie polskiej . ps. mój wujek już w innym świecie.. a tylko tyle Tomaszów ..hej..,przecież nie jest z ciebie taki Cud ....co tam jeszcze...Jak mam jeszcze buty , a nie na boso to odkurzę samochód i z każdego z preziów wyciągnę najlepszą dla Polski wenę i tak ulepię sobie muzyczny profil zawiadowcy. Tak bez żartów to mamy na kanapki ,na wygnaniu -jeszcze.Co myślicie nie tylko o owocach morza...Rieu- jest - to może teraz Hauser i mamy -urszula w pięknej sukni opole 2004 -dmuchawce i doda kopiuj wklej -przepiękne nasze polskie.Żywnośc to na wodzie ,a woda to skarb ziemi i prawa naturalnego każdego.
Strumień świadomości
Strumień świadomości 24.06.2020, 15:27
Szanowni Państwo oto polski William Faulkner! Gratuluje! Na serio, bez przekąsu.
bum
bum 23.06.2020, 21:39
Czyli Kuba uświadomił Cię, że Bosak to faszysta i już wiesz na kogo masz głosować. Więcej informacji dostaniesz słuchając Halo.radio, którego Kuba jest pomysłodawcą i inicjatorem. Jedyne niezależne medium utrzymywane tylko przez słuchaczy i bez polityków. Dla ludzi myślących samodzielnie.
O panu Jakubie Wątłym
O panu Jakubie Wątłym 24.06.2020, 15:40
Wątły jest przemocowcem i ageistą.

Pamiętacie pana Andrzeja Bobera z "Listów o gospodarce"? Zapytajcie go w prywatnej wiadomości albo nawet w komentarzu na Facebooku co sądzi o Wątłym. A był kilkukrotnie gościem Wątłego w SuperStacji. Któregoś dnia Wątły zwyzwyzywał 80-latka, ze chyba każdemu kto by to widział gardło i pięści by się zacisnęły. Wejdzcie na profil pana Bobera i zapytajcie. Jeszcze z dwa lata temu mówił o tym otwarcie. Wątły jest paprochem, ktory oprocz piąch niczym Was nie zastraszy, więc spokojnie.

Halo Radio? No coz, sesperacka kolejna proba. Juz tam przeciez mial Radio Bajkę czy cos o podobnej nazwie.
W SuperStacji prowadzil program ktory pamietamy, jedynie z chamstwa Wątłego. Ogladalnosc nie byla jednak na tyle duza, ze Solorz sciął to chwilę po przejeciu wiekszosc udzialow w stacji. Profile patostreamerow na You Tube robione w podobnej do Wątłego konwencji biją go ogladalnoscia na glowe. Nawet jakies pieniadze ponoc ludzie wplacaja temu calemu Danielowi Magicalowi z Torunia, co bije na wizji matkę pijaczkę.

Hmmm, no co to wiecej powiedziec, patologia podworkowa chyba zawsze budzila zaintersowanie plebsu. Wątły specjalnie sie nie roznił.
Obudzony
Obudzony 23.06.2020, 18:31
Czlowieku co ty mowisz ja maske rozpatruje w perspektywie obdzierania z czci. Co po wakacjach co z nauka zdalna to hipokryzja nauki o to chodzi. Chylinska nawet by mi do glowy to nie przyszlo.
Straszenie czyms czego nie ma zniewalanie, regulowanie niezmiernie waznych spraw rozporzadzeniami. To szczyt bezprawia a wiem co pisze prawem sie zajmuje. Gro kolegow to widzi ale beton jest twardy.
Klops
Klops 23.06.2020, 18:21
Czyli będzie obniżka!
Czytelnik
Czytelnik 23.06.2020, 18:20
Czy ktoś czytał z komentujących cały tekst, tytuł powinien brzmieć: Będzie taniej, zaoszczędzimy...
Tak jest a jak będzie?
Tak jest a jak będzie? 23.06.2020, 17:26
Wystarczy byle tytuł potem wpisać totalną opozycję i już jest jazda a ci tamto, a ci to, za tamtych tak, a za tych tak. Brawo! ważne że jest pożywka a ja bezstronny nic nie sugeruje taki wujek dobra rada
WuPe
WuPe 23.06.2020, 16:04
Kaufland już w marcu prowadził kampanię, w której chwalił się, że obniża ceny kilku tysięcy produktów w związku z obniżką VATu.
Obudzony
Obudzony 23.06.2020, 13:34
Najpierw doprowadzaja do dewastacji gospodarki Duda, Morawiecki i najwiekszy szkodnik zdrowia Szumowski a teraz jeszcze ceny podnosza. To nam pokazuje wprost na kogo nie mozna głosować.
Ludzie pomyślcie kto nas niszczy nie bylo i nie ma zadnego zagrozenia juz to widac, ale oni strasza nadal ze obostrzenia wrocą, chca nas zniewolic, pamietajcie o tym przy urnach.
Nie odczuwam braku pracy, wrecz przecwnie, wszedzie naganiają.
Nie odczuwam braku pracy, wrecz przecwnie, wszedzie naganiają. 23.06.2020, 14:50
No poki co Kraj malo zinfekowany.

Ale wlasciwiem co Ty tak jeszcze jeczysz? Wszystko jest juz pootwierane, dzieci juz maja wakacje, w czym masz problem?

Dzisiaj w "moim" przedszkolu mieli akademie na zakonczenie roku, spiewali piosenki na cale osiedle, bo paniom bylo widocznie za cicho bez maglosnenia.

Trzeba miec wyjatkowo zle inuytencje, by jeszcze jeczec na obostrzenia. Maska bawelniana w sklepie tak przeszkadza? Czy ze Chylinska nie moze w trase ruszyc? Dobrze, hajs bedzie miala troche miniejszy moze zacznie odwyk.
Fakty nie strachy
Fakty nie strachy 23.06.2020, 11:35
Bosak, Hołownia, Biedroń ... to wszystko fantomy, by omamić rozczarowanych ośmioma latami rządów PO/PSL, a którym PiS się obrzydza przez ostatnie 5 lat.

Wiadomo, że do drugiej tury wejdzie Trzaskowski i wszystkich tych pseudokandydatów będzie się wpychało do niego.

A co takiego złego zrobił PiS na przykład dla naszego miasta? Ja widzę tak:

- ścięcie zbędnych etatów dyrektorskich przez młodziutką Zofię Szymańską (energia i uroda), przy zachowaniu wszystkich placówek. Tylko kwoka jedna z drugą zamiast popijać kawkę do południa „musi” stać przy tablicy

- Aredna Lodowa, która z naszego grajdołka zrobiło miasto mistrzostw świata w uznanej OLIMIJSKIEJ dyscyplinie

- wybudowanie od podstaw pierwszego od czasów PRL Parku Miejskiego i tym samym przywrócenie klluczowej w historii miasteczka rzeki mieszkańcom

- mieszkania w ramach programu tanich mieszkań „Mieszkanie Plus” pomiędzy ulicami Barlickiego a Borek (dotychczas nawet nie utwardzona jakaś piaskowa drożyna w ...centrum miasta), bloki rosną jak na drożdzach.

- monitoring miejski wreszcie działający, nowe „kule szpiegule” (ostatnio na rondzie pomiędzy Szpialem a wodociągami)

- autobusy MZK z których możemy być domni w całym województwie

- pierwszy od 1979 roku nowy żłobek przy Strzeleckiej podobnie jak mieszkania przy ulicy Borek rosnie jak na drożdząch

Także Panie Redaktorze, co tam nas Pan tu będzie straszył...
Borys
Borys 28.06.2020, 22:15
A to ciekawe z ta arena dyrdymały opowiadasz bo jakos teraz witko zabiega aby COS przejął arene bo zwyczajnie Tomaszowa na nia nie stac... cos jak z programem pis o PKS w kazdej wsi i cos tam sie po cichutku teraz te PKSy likwiduje ale o tym juz w tvp info sie nie chwalą. A co ma ulica Borek do osiagniec PISu?
Marian
Marian 23.06.2020, 14:24
Troszeczkę lepiej proszę się przygotować, bo był też drugi żłobek wybudowany pod koniec lat 80 bądź na początku 90, ale zostało do niego przeniesione przedszkole ( bo było bardziej potrzebne) Wydaje mi się, ze ma ono numer 12. Na Niebrowie obok przedszkola 3.
TTBS też budował blok, na Bursztynowej i ludzie wcale nie musieli ogromnych sum płacić. Na bursztynowej stoją 3 bloki TTBS-u.

Więc jeśli coś piszemy to sprawdźmy wszystkie fakty, a nie piszmy propagandy.
miras
miras 23.06.2020, 18:34
Jeszcze bloki na Stolarskiej
Na tira by przezyc
Na tira by przezyc 24.06.2020, 15:45
Sroki nie bloki. 1 byl juz za komuny, drugi jest prywaciarza. Za 2 koła czynszu za 45 metrowe mieszkanie.
wiesz że to ja
wiesz że to ja 24.06.2020, 17:34
Kolejne kłamstwa Pisowskiego piewcy.
Za komuny nie było Bursztynowej, więc nie mógł tam stać blok. Stoi tam Koral i Perła - oba TBSu, a trochę dalej jest taki jednopiętrowy blok z tabliczką TTBS.
Tm
Tm 23.06.2020, 12:27

Komentarz zablokowany

Nie na temat

Adk
Adk 23.06.2020, 12:09
Ludzka głupotą nie przestaje mnie zaskakiwać.
Pies z kulawą nogą urodzony na Kaczce
Pies z kulawą nogą urodzony na Kaczce 23.06.2020, 14:58
Byles na ulicy Borek? Ja sie na takiej na Kaczce urodzilem. Ją też dopiero PiS utwardzil. Do calej dzielnicy doprowadzili komunikacje miejską. To są tereny premyslowe nadal. Robą wszystko co mogą by zchecic pod inwestycje.

Nastepna droga przez Wistom juz w budowie - kontrakt podpisany.

Dlaczego przez 25 lat postkomunisci tego nawet nie zrobili, a porozsprzedawali jedynie dzialki cwaniakom, do ktorych nie mozna sie potem nawet bylo dodzwonic gdy komin wiatr złamał.

To wszystko takie symboliczne.
Nic sie w Tomaszowie przez 25 lat do pierwszego Witko nie dzialo.
Dlaczego?
Andrzej
Andrzej 28.06.2020, 22:16
Cos dymiles dzis?moze te karty wyborcze z maja?
Przepraszam
Przepraszam 23.06.2020, 11:52
Jeśli tymi mieszkaniami przy ulicy Borek, czy którymkolwiek innym punktem obraziłem to przepraszam. Może być Wam przykro postkomuniści bo przez ponaad ćwierć wieku jakie minęło od PRL do 2014 roku, Wy w Tomaszowie nie pobudowaliście dosłownie NIC. Także przepraszam.
Gratulacje
Gratulacje 23.06.2020, 15:31
Proszę powiedzieć co powstało Tomaszowie co przynosi dochód, Jaką firma zainwestowała stworzyła miejsca pracy. Dla młodych park, galeria i to ma ich zatrzymać. Przy rządach jednej partia w mieście, gminie, urzędzie Marszałkowskim to naprawdę szaleństwo dla Tomaszowa.





@Gratulacje
@Gratulacje 24.06.2020, 00:54
Inwestują ci co są.

Płytki się chyba rozrosły 3-krotnie. PepsiCo widząc, że ma tu trwałe perspektywy postawiło najnowocześniejszą w Europie linię produkcyjną. Cheetosy to już jest marka znana na całym świecie. Serowe chruopki krokodylki potrzebowały 10 razy mniej czasu by
wyrobić sobie markę, niż flagowe napoje koncernu z Harison w USA. No Cheetosy to jest przede wszystkim Tomaszów. Rozwineli produkcje bo to może nie jest zdrowa żywność, ale jest dobre, dzieciaki i nie tylko one przepadają za tą przekąską.

W końcu japońska Toyota, która na całym świecie likwiduje zakłady po prostu zamyka i nic sie w nich nie produkuje, tutaj na pniu znalazła podwykonawcę, który zakład z całą infrastrukturą przejął. Nie było chyba dnia przestoju. Ludzie potem na całym świecie jeżdżą limuzynami wykończonymi w Tomaszowie.

Proszę się trochę otrząsnąć z tych kompleksów, nie jesteś takim nędzarzem jak Ci wmaiwają. Mniej może piwska pić, maturę w jakiejś szkole wieczorowej zrobić. Nawet po 50-tce żaden wstyd. To kompletnie zmienia perspektywę i nastawienie do życia.
Gratulacje @
Gratulacje @ 24.06.2020, 14:43
No nie dzięki pisowi płytki się rozrosły i pis je tu umiejscowił ja piwa nie pijam ale tobie zalecam odstawienie tego po czym na oczy nie widzisz. Okazuje się że park był ale się rozrósł, tor był ale się rozrósł, chipsy byly ale się rozrosły, kompleksy to masz ty człowieku bo zawlaszczasz sobie to co dla was jest nie osiągalne. Co za was powstało pytam i przynosi dochód miastu?
Gabi
Gabi 23.06.2020, 11:32
Na 500 złotowy bon turystyczny potrzebne są duże pieniądze, zatem intensywnie myślą kogo tu oskubać.
MS
MS 23.06.2020, 11:33
Miłośników ośmiorniczek. Odetchnąłem z ulgą, mój portfel bezpieczny
?
? 23.06.2020, 11:25
włączył Pan sobie powiadomienia z Money.pl? Zazdroszczę, musi Pan mieć dużo czasu, by takie bzdury czytać. Czy nie?

Oczywiście, tak jak było przy koronowirusie w Tomaszowie, który miał nas zdziesiatkować, a okazuje się, że Polska jest jednym z najmniej dotkniętnym panemią krajem, tak i tutaj. Straszenie przed wyborami. To wszystko.
ComTM
ComTM 23.06.2020, 10:55
Taka jest istota propagandy, czyli celowe działanie (często manipulacja słowami lub faktami) zmierzające do wywołania określonego wrażenia lub zachowań. Ale teraz robią to wszyscy kandydaci (oni sami, ich sztaby lub zwolennicy), "jadą równo", bez refleksji... Smutne to, że lata i kadencje mijają, a wniosków, nauki i ogłady nie widać. Aha, czy coś w tej kampanii było konkretnie nt. podniesienia kwoty wolnej od podatku?

Pozostałe