Postindustrialnie, może warto spróbować

  • 24.06.2020, 19:33 (aktualizacja 24.06.2020, 20:50)
  • Gedeon Goedel
Postindustrialnie, może warto spróbować
Jest w Tomaszowie takie miejsce, które nieco ukryte, mogłoby byc ciekawym elementem wzbogającym lokalny krajobraz, a równocześnie podkreślać fabryczną historię miasta. Postindustrialny budynek, który pamiętamy z inscenizacji "Listów z Getta", wyreżyserowanych przez Karinę Górę znajduje się niemal w samym w centrum miasta. W naszym kraju jest wiele podobnych miejsc, które zostały odrestaurowane i zaadoptowane do nowych funkcji zarówno biznesowych, jak i społecznych. W mieście Charlottesville zagospodarowano fabrykę. Możecie ją obejrzeć poniżej. Skoro po tomaszowskich zakładach Mazovia już własciwie nic nie zostało, może pora uratować to, co jeszcze można.

.

Gedeon Goedel

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 02.07.2020, 20:37
Gedeon Goedel: Szanowny Panie Mariuszu - trochę więcej realizmu !!!
Ostatnie zdanie z Pańskiego materiału powyżej:
"Skoro po tomaszowskich zakładach Mazovia już własciwie nic nie zostało, może pora uratować to, co jeszcze można."

Pytania: do kogo ten apel o rewitalizację tego obiektu??? Gdzie dokładnie ten obiekt znajduje się w naszym grajdole ???
Jakiś, chociażby krótki opis stanu tego obiektu .... ???

Ja rozumiem: nie jest Pan agencją dewelopersko-budowlaną, ale jak się wychodzi z takim tematem i zachęca się kogokolwiek do zainteresowania się tematem, to jednak trzeba ten temat trochę bardzie przybliżyć.
Darek
Darek 26.06.2020, 18:55
Jestem tomaszwianinem od ładnych parunastu lat mieszkam w Holandii ale pamiętam te wszystkie miejsca za czasów PRL. Zły jestem że przeszłość zostaje tak brutalnie zamiatana pod dywan. Jeśli jestem w Tomaszowie brakuje mi dawnych miejsc. Wszystko teraz takie inne obce to nie miasto mojego dzieciństwa. Czuję się tam obco
4
4 27.06.2020, 16:01
Skoro mieszkasz w Holandii to nie jesteś już tomaszowianinem. Wrócisz to będziesz.
Ewe
Ewe 26.06.2020, 11:41
Tacy mądrzy jesteście to dajcie pieniążki na remont. Wszystko za darmo.
Tokaż-spawacz
Tokaż-spawacz 25.06.2020, 16:11
Stary budynek po warsztatach (stary Mechanik) też niezła konstrukcja do odnowienia. Miała tam być chyba mediateka, ale jak zwykle "jak się nie ma miedzi, to się w domu siedzi" albo buduje lodowisko :-))
Ajdejano
Ajdejano 02.07.2020, 20:39
Miszczu polskiej ortografii: ty jesteś tokaż, czy może raczej tokarz ???
Usuwanie posągów żołnierzy Konfederacji w Raleigh (Płd. Karolina) 4 dni…
Usuwanie posągów żołnierzy Konfederacji w Raleigh (Płd. Karolina) 4 dni temu 25.06.2020, 05:20
You Tube:
„Live: Demonstrators Gather to Commemorate Juneteenth With Marches, Rallies | NBC News”

Ponad 2 godziny, najciekawsze moim zdaniem tak od 1 godzina 50 minut
tge
tge 25.06.2020, 12:24
kto podminusował ten komentarz? Zwróćcie uwagę, że godzina dodania materiału układa się w ciąg 19:33. Wrzućcie to w Google usuwając dwukropek.

Przypadek? Nie sądzę hahahaha.
Wojna secesyjna nadal dzieli, jak u nas zabory, czy nie?
Wojna secesyjna nadal dzieli, jak u nas zabory, czy nie? 25.06.2020, 04:49
To miasteczko w Wirginii jest male ale tam jest jeden z najstarszych amerykanskich uniwersytetów i olbrzymi szpital. Mowiac krotko liczba ludnosci moze nie odpowiadac rzeczywiscie mieszkajacym. Przez uniwerystet to jest przynajmniem 10 tysiecy dodatkowych osob (studenci + staff)

Chociaz swoje problemy maja bo w 2017 odbyl sie tam glosny na caly swiat skrajnie prawicowy marsz. Nastepcy kuklux klanów i tak dalej.

Przy okazji telewizja NBC od niedawna daje co kilka dni relacje live na You Tube z zdejmowania tych przywodcow konfederatow z pomnikow. Ostatnio bylo z Północnej Karoliny z Religh. Tam przed tym lokalnym kapitolem stal pomnik 4 przecietnych zolnierzy Konfederacji. Demonstranci (co ciekawe nie tylko czarni), zrzucili te posągi i jeden zawiesili na latarnii a drugi zawlekli pod drzwi policji.

Na zywo bardzo emocjnalnie sie to ogladało.

Tam jest jeszcze ciekawy wątek - stosunek do mediow. NBC jest traktowana jako konserwatywna. Ludzie im zaslaniali kamery. Nie bylo przemocy, ale zaslanianie.

W ogole pokojowa demonstracja, nic oprocz tych pomnikow nie niszczyli, a pomnik tez po zdjeciu posagow i troche ale nie mocno posprejowany ale nie niszczony. Tylko symbole.

Wojna domowa w USA nadal bardzo dzieli, chociaz na moje oko tam jest tez silny konflikt klasowy pokazuwany.

NBC chyba celowo dalo malutką reporterkę, Żydówkę chyba, ale malutką. W sukience przyszla na demonstracje wieczorem...

Ona subtelna mała muszka a z drugiej strony otyłe czarne feministki, i to takie na maksa grube. Facet byl kamerzystą, osłaniał ją trochę statywem.

Widowisko telewizyjne naprawde ciekawe, chociaz zrobione chyba nawet czesciowo smartfomem. Mieli kamere ale ona wchodzila troche z telefonem i obraz byl z tego.

Dla mnie bardzo ciekawe. To bylo w rocznice zniesienia niewolnictwa w stolicy stanu Polnocna Karolina - Religh
Kokos
Kokos 24.06.2020, 21:50
Jest też stary budynek budowlanki przy dużym parkingu, gdzie obecnie wieczorami spotyka się młodzież. Jakby tam powstało coś na styl 'Piotrkowska OFF' to byłby to strzał w 10. Jakieś ciekawe bary, restauracje, dorośli 30+, mlodziez, potrzebują takich inspirujących miejsc.
Bez ocen, ale tez bez pudru
Bez ocen, ale tez bez pudru 25.06.2020, 14:45
Nie bylem i poza cmentarzami i tymi fabrykackami grbowcami nic mnie do Łodzi nie ciągnie - więc nie wiem, ale tak na czuja rzucę, ze na pewno ta cala Piotrkowska OFF, albo przez wiekszosc czasu jest po prostu mordownią piwno-wódczaną, albo jest na skraju upadku.

Łódź nie jest miastem gdzie takie lokale mogą się utrzymać. Skoro na warszawskiej (no jednak turustow zagranicznych jest wiecej niz w Łodzi), na warszawskiej Starówce przy głównej uliczce, walą ordynarnie odgrzewane pierogi kupione jako mrożone w markecie, podgrzewają me w mikrofalówce i serwują za 30 zł za 6 pierożków - lokal sie samonazwał "pierogarnią" ...no to o czym tu mowa w jakiejś tam Łodzi? której prezydent wygląda od fajek (o wódzie nie wiem - więc nie piszę, ale faje przexz całe życie na pewno były jarane), jak wygląda... Menele, jedno liceum na poziomie (Kopernik), i to by bylo na tyle. Piotrkowska nie Piotrkowska. Ten caly Jażdżewski do pisemka "Liberte" nie mogl w swoi. miescie uniwersyteckim skompletować autorów... Jedno pisemko spoleczno-kulturalne w 600-tysiecznym miescie. Zreszta na doktorat uciekl do Warszawy. Podobnie jak przeciez zasluzony dla Uniwerystu Łódzkiego młody purpurat ...nasz Adrian Witczak hahahahaha :)) no ale co? Nie jest to prawda? Dlaczego robi doktorat na SGGW? Jak to jest? Cooooo? Hahahahah :)))

Wracając do luftów czy tym bardziej jakiś lokali gastro w budynkach pofabrycznych.
W Tomaszowie to się oczywiście nie zdarzy - zobaczcie co sie dzieje z tą "kafejką" na placu Kosciuszki...
Ksiuuunżki na początku był, nawet nieznajæca żadnego języka obcego Agnieszka Łuczak na blogi sie tam laszczyła, że z "przyjaciółmi z Nimiec" tam siedziala hahahahahaha :))) Czy nawet padło "lewicowymi przyjaciółmiz Nimiec" :))) Już nie pamiętam a potem zrobiłem juz z 1000 screenow wiec gdzies to gleboko siedziz ze nie chce mi sie obrazek po obrazku szukac, a nie opisalem tylko wcisnalem klawisz i sie zapisalo.
Byly ksiuuunżki w CzytaY cafe i jakos ni ma ksiunzek. Jest wino, ale tez cos widze srednio idzie. Idą lody idzie troche kawy, a ciastka ludzie kupuja u Mazurka.

Czy w tym amerykanskim 40-tysiecznym miasteczku sie uda? Oby nie, bedzie nam mniej przykro.

Takze tak, Piotrkowska... wóda pewnie i to chrzczona. Od czasu do czasu pobrzdąka jakiś grajek moczymorda za szklanke piwa i to by bylo na tylew. Mlodzi ludzie piją poza lokalami, w domach, w Warszawie ma schodkach Pattona (wrzuccie w You Tube: "Schodki Maty", moim zdaniem lepsze to jest od "Patointeligencji") ale zjawisko jest fenomenalne !!! Cos niesamowitego ludzie stoja jeden kolo drugiego przy muzyce z blutufa - kazdy puszcza co innego, patrzą na rzekę i piją wódkę z Carrefoura. W *** z lokalmi.

Po butelkach nie widac ze Carrefoura, ale czipsy stamtąd, jakieś inne przekąski tez no to co? Wódkę by gdzieindziej kupowali?

Takze nie ma co sie obrazac w Tomaszowie bedzie to samo. U nas bardziej w samochodach pod marketami.
Ja tego nie oceniam, tylko opisuje. Wczoraj chyba bylo zakonczenie roku szkolnego po północy przypadkowo natknalem sie na krotkiej trasie z mieszkania do stacji paliw na trzy samochody wypelnione nastolatkami. Wygladalo na dluzsza posiadówe. Dla mnie to jest nowe.
455
455 25.06.2020, 05:38
myslalem ze wlasnie z tego zrobią PCAS

Pozostałe