Bez szamponu trudno dbać o higienę głowy. Wybieraj go jednak rozważnie!

  • 25.06.2020, 15:19 (aktualizacja 29.06.2020, 19:42)
  • Artykuł partnera
Bez szamponu trudno dbać o higienę głowy. Wybieraj go jednak rozważnie!
Jak może się wydawać, wybór tego rodzaju wyrobów jest dziś niezwykle szeroki. W praktyce wiele spośród zalegających na sklepowych półkach szamponów różni się od siebie jedynie drugorzędnymi cechami, za sprawą których producenci chcą trafić w upodobania konsumentów. Łączy je za to kwestia składu będąca po prostu rezultatem obniżenia kosztów i chęci sprostania owym upodobaniom, które bowiem niekoniecznie koncentrują się na najważniejszych aspektach.

Dbamy o włosy i często je myjemy, a jednak borykamy się z kłopotami

Higiena to jeden z najważniejszych elementów decydujących o zachowaniu dobrego zdrowia i korzystnego samopoczucia. Jednak nawet nie będąc na tym punkcie nadmiernie wyczulonym możemy przysporzyć sobie rozmaitych problemów. Mimo nieustannego mycia przetłuszczających się włosów kłopot ten nie tylko nie ustaje, ale wydaje się narastać. Z czego to wynika? Agresywne substancje (zazwyczaj SLS) rozpuszczające tłuszcz osłabiają barierę lipidową naszej skóry, czego efektem jest wzmożona produkcja łoju. Niekiedy pojawia się też uczucie podrażniania i swędzenia, a także kolejna zmora w postaci łupieżu.

Skoro w nienajlepszej kondycji będzie skora, trudno, by inaczej było z włosami. Do najczęstszych problemów należy ich przesuszanie będące efektem odwadniania ich kory. Przyczyny tego mogą być różne. Od diety (pamiętajmy, że nasze włosy wiele mówią o ogólnym stanie całego organizmu) poprzez zbyt częsta ekspozycję na silne światło słoneczne, po nieodpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Zbyt intensywne mycie także może do nich należeć. Wbrew pozorom włosy zdolne są do kumulowania w sobie wielu substancji, toteż agresywna chemia tym bardziej nie będzie dobrze im służyć. Dziś jednak można z niej zrezygnować bez żadnej szkody dla skuteczności mycia.

Sprawdź, gdzie można kupić naturalny szampon do włosów

Często pierwszą reakcją na kłopoty z włosami jest sięganie po rozmaite kosmetyki mające poprawić ich stan. W przypadku wielu powszechnie dostępnych na rynku preparatów będzie to jednak raczej jego maskowanie. Efekt ten, choć uzyskamy go natychmiast, nie będzie więc trwały.

Zmianę postępowania warto więc zacząć już od samego mycia. Zwłaszcza borykając się z problemem wrażliwej skóry z pewnością potrzebujemy preparatów niezawierających wspomnianego już SLS. Jak łatwo przekonać się przeglądają ofertę sklepu Organic24, naturalny szampon do włosów wcale nie musi być drogi. Tego typu wyspecjalizowani dostawcy to najłatwiejszy sposób na zaopatrzenie się w pozbawione zbędnej chemii wyroby, co jednak jeśli zechcemy poszukać ich na własną rękę?

Zadanie to nie będzie łatwe i nie ułatwiają nam go działy marketingu największych koncernów. Musimy nauczyć się ignorować stosowany już wszędzie przymiotnik „naturalny” i rozpoznawać produkty rzeczywiście zasługujące na to miano. Wielką pomocą są tu certyfikaty niezależnych podmiotów, takich jak Ecoocert, Soil Association, BDIH czy Cosembio i dotyczy o nie tylko szamponów, ale wszelkich kosmetyków. Można też oczywiście po prostu czytać umieszczone na etykietach składy. Wymaga to jednak pewnego przygotowania, bo zarówno SLS jak i wiele innych substancji występuje pod rozmaitymi nazwami.

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

tomaszowianin
tomaszowianin 26.06.2020, 18:10
z prośbą do partnera.
Cerowanie skarpet - pomocy!!!
To nie jest prowokacja.
Mam ulubione skarpety i w podeszwie jednej z nich zrobiła się mała dziurka (wielkości ziarnka pieprzu). Nie chcę ich wyrzucać (bo ulubione).
Może ktoś wytłumaczy, jak się ceruje?
Wiem, że ta sztuka jest w zaniku, ale mam nadzieję, że zawsze ktoś znajdzie chwilę czasu, żeby mi podpowiedzieć, jak taką dziurkę zlikwidować

Wyczytałem w internecie, że
(Dziurkę wielkości ziarnka pieprzu w skarpecie zaszywa się na okrętkę (wbija igłę
z nitką kolorystycznie idealną ze skarpetką uprzednio zrobiwszy na końcu
supełek, i przewleka po drugiej stronie dziurki po czym znów od góry po jednej
stronie dziurki i wyciąga igłę z nitką po drugiej stronie lekko ściągając
dziurkę nitką aż do zniknięcia prześwitu).
Czy są może jeszcze prostsze sposoby? Wiem, że mogę zanieść tą skarpetę do zakładu krawieckiego, ale boję się, że mnie wyśmieją, a jak źle zacerują to wszelkie reklamacje za cerowanie artystyczne mogą nie być uwzględnione.
Czekam na podpowiedź.

Pozostałe