Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 15:04
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Drugą stroną ulicy....

Od kilku tygodni trwa budowa kilku budynków jednorodzinnych u zbiegu ulic Bema oraz Dąbrowskiej. Inwestycję prowadzi lokalny deweloper. Problem jednak w tym, że prowadzone przez niego prace stwarzają zagrożenie dla osób przemieszczających się ulicą Bema. Kilkanaście dni temu na słupie energetycznym powieszono znak informujący o zwężeniu jezdni oraz tablica nakazująca pieszym przejście drugą stroną ulicy. Wprowadzenie takiej organizacji "ruchu" jest możliwe po uprzednim poinformowaniu o tym właściwych zarządców drogi i wniesieniu opłat za zajęcie pasa drogowego. W zależności od kategorii drogi opłaty te są w różnych wysokościach. Problemem jednak jest to, że pieszych skierowano na stronę ulicy, gdzie nie ma chodnika. W dodatku ulica Bema jest bardzo ruchliwym ciągiem komunikacyjnym. Osobnym problemem jest fakt, że chodnik przez połowę dnia zastawiony jest samochodami. Piesi więc muszą je omijać schodząc bezpośrednio na jezdnię. Policja, która często tędy przejeżdża nie zwraca uwagi ani na zagrożenia, ani na fakt, że znaki ustawiono niezgodnie z przepisami

Okazuje się, że wykonawca wystąpił do Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta z wnioskiem o zajęcie pasa drogowego. Organizację ruchu zaakceptował także Zarząd Dróg Powiatowych. Nikt jednak nie pokusił się o to, by sprawdzić, czy faktycznie wprowadzono proponowane i zakceptowane rozwiązania.

- Na odcinku od skrzyżowania z ulicą Dąbrowską prowadzone są od kilku miesięcy prace budowlane związane z budową budynków mieszkalnych jednorodzinnych w granicach działki, której podmiotem ewidencyjnym jest "deweloper". Gmina – Miasto Tomaszów Mazowiecki nie jest właścicielem terenu, na którym powstają budynki mieszkalne, o których mowa. Zgodnie z art. 40 ust. 1, ust. 2 pkt 1, ust. 3, 4, 11, 13 i 15 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych oraz § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2004 r. w sprawie określenia warunków udzielania zezwoleń na zajęcie pasa drogowego po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez „dewelopera”, została wydana wnioskodawcy decyzja zezwalająca na zajęcie pasa drogowego drogi gminnej ulicy gen. Józefa Bema (działka o nr ewid. 50/1 obr. 24) w Tomaszowie Mazowieckim w celu prowadzenia robót polegających na budowie przyłączy do posesji zlokalizowanych przy ulicy gen. Józefa Bema 91 (działka o nr ewid. 50/5 obr. 24) oraz ulicy gen. Józefa Bema 95 (działka o nr ewid. 50/7 obr. 24) w okresie od dnia 15.06.2020 r. do dnia 19.06.2020 r.. . W celu budowy w/w przyłączy wodociągowych oraz kanalizacji ogólnospławnej zgodnie z projektem ruch kołowy pojazdów na ulicy Bema został częściowo zamknięty na odcinku budowy i przekierowany objazdem. Ruch pieszych natomiast został częściowo zamknięty na odcinku budowy i skierowany na drugą stronę ulicy ( 0,5m opaska chodnikowa ). - wyjaśnia dyrektor ZDiUM, Szymon Michalak. 

Jak poinformowano nas w Zarządzie Dróg Powiatowych częściowe zajęcie  pasa drogowego miało obejmować całkowite wyłączenie z ruchu odcinka ulicy Bema od ul. Dabrowskiej do ul. Ogrodowej.  Mimo wykonywanych prac, wyłączenia chodnika (na okres dłuższy niż określony we wniosku) tego odcinka ulicy nie zamknięto. Ruch samochodowy odbywał się normalnie. Dopiero obecnie uzupełniono na ulicy ubytki masy bitumicznej a więc 6 dni po wskazanym we wniosku terminie. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami otrzymujący zezwolenie na wejście w pas drogowy drogi gminnej, zobowiązany jest do stosowania wszelkich środków zapewniających bezpieczeństwo ruchu drogowego na czas prowadzenia robót oraz oznakowania robót zgodnie z załączonym zatwierdzonym projektem tymczasowej organizacji ruchu oraz ponoszenia odpowiedzialności za stan bezpieczeństwa w zajmowanym pasie drogowym i odpowiedzialności cywilnej wobec osób trzecich z tytułu szkód mogących zaistnieć w tym terenie w związku z prowadzonymi robotami. W jaki sposób teren oznaczono można zobaczyć na dołączonej fotografii. Pozostaje też pytanie, czy sama odpowiedzialność uchroni osoby trzecie przed potencjalnym nieszczęściem. 

W stanie istniejącym ulica Bema na odcinku wykonywanych prac, posiada nawierzchnię mineralno bitumiczną o szerokości 6,5m oraz chodnik o szerokości 2m po stronie wykonywanych prac, po drugiej stronie opaska chodnikowa o szerokości 0,5m i zieleniec po obu stronach. Koszt zajęcia samej jezdni o ile wynosi on powyżej 50% szerokości wynosi  9,00 zł za metr kwadratowy powierzchni dziennie. Licząc 100 metrów długości ulicy opłata powinna wynosić ponad 7.5 tysiaca złotych dziennie. Kwota jest więc niebagatelna. 

- W wydanej decyzji zezwalającej na wejście w pas drogowy drogi gminnej – ulicy gen. Józefa Bema w celu prowadzenia robót związanych z budową przyłączy i kanalizacji do posesji nr 91 i posesji nr 95 ustalono opłatę za zajęcie pasa drogowego w oparciu o uchwałę nr XXI/183/2019 Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego z dnia 19 grudnia 2019 r. w sprawie opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego z dnia 30 stycznia 2020 r. poz. 716), w której § 2 ust. 1 określa stawki opłat, tj. za zajęcie 1m² powierzchni pasa drogowego drogi gminnej w celu, o którym mowa za każdy dzień zajęcia:

1) chodnik – 6,00 zł,

2) zieleniec i pobocze – 5,00 zł

3) do 50% szerokości jezdni – 6,00 zł

4)  powyżej 50% szerokości jezdni – 9,00 zł

- czytamy w informacji ZDiUM.

Jak już wspomniano projekt tymczasowej organizacji rcuhu zatwierdzili i zaopiniowali pozytywanie: Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta w Tomaszowie Maz.; Komenda Powiatowa Policji w Tomaszowie Maz. (nie wnosząc żadnych uwag); Starosta Tomaszowski. Żaden z wymienionych organów nie zadał sobie jednak trudu weryfikacji wykonania i prawidłowego oznakowania. Co nie powinno być trudne, ponieaż do wniosku o wydanie zezwolenie na zajęcie pasa drogowego załączono zatwierdzony projekt organizacji ruchu.

Szczegółowe warunki zarządzania ruchem na drogach publicznych oraz w strefach zamieszkania, a zwłaszcza w zakresie wprowadzenia oznakowania pionowego oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu i wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem określa rozporzędzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzeniem ( Dz.U. z 2017 r. poz. 784).

Zarządzanie ruchem jest realizowane przez podejmowanie czynności organizacyjno – technicznych, działania te realizuje, odpowiednio od kompetencji, organ zarządzający ruchem oraz organ sprawujący nadzór nad zarządzaniem ruchem.

Organy zarządzające ruchem określa art.10 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym Starosta zarządza ruchem na drogach powiatowych i gminnych. Rozpatrywanie projektów organizacji ruchu oraz wniosków dotyczących zmian organizacji ruchu, zatwierdzanie organizacji ruchu na podstawie złożonych projektów, przekazywanie zatwierdzonej organizacji ruchu do realizacji, prowadzenie kontroli prawidłowości zastosowania i funkcjonowania znaków drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ich zgodności z zatwierdzoną organizacją ruchu oraz współpraca w zakresie organizacji ruchu i jego bezpieczeństwa z innymi organami zarządzającymi ruchem, tj. Policją – należą do zadań realizowanych przez organ zarządzający ruchem.

****

Na podobne sytuacje warto zwracać uwagę. Niedawno w okolicach Wiaderna zginął młody motocyklista. Przejeżdżał obok nowowybudowanych domów oraz terenu budowy kolejnych bliźniaków. Poruszają się więc tu pojazdy budowy a na drodze nie ma żadnego stosownego oznakowania. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Fan 05.07.2020 01:39
?

AB 27.06.2020 22:17
"W dodatku ulica Bema jest bardzo ruchliwym ciągiem komunikacyjnym" ciekawe stwierdzenie, pytam się kiedy, panie redaktorze? Bo ja nie zauważyłem. Trochę więcej rzetelności.

Heniek 27.06.2020 10:59
Brawo, rzetelny artykuł, nic dodać nic ująć. Prawidłowa organizacja ruchu nie kosztuje tak naprawdę dużo przy kosztach całej inwestycji, wymaga tylko trochę czasu i chęci.

Adam N. 26.06.2020 21:52
Nikt nigdy nie kontroluje takich robót i prawidłowości w tymczasowym oznakowaniu. Miasto nie takiego etatu który by się tym zajmował powiat ma jednego człowieka który jest na całe miasto i powiat ale jego nawet granatem od biurka nikt nie oderwie w Policji jest wielki brak ludzi więc nie ma kto się tym zajmować ale wszystko jest do czasu bo zawsze jak coś się złego wydarzy to zaraz są kontrole itp. Już kiedyś pisałem o takim stanie rzeczy autor zauważy to gdyż blsko tam mieszka Proszę przejechać się na nowo budowaną ścieżkę rowerową tam się dopiero dzieje.

Heniek 27.06.2020 11:10
Wszystko jest dobrze dopóki jest dobrze. Po fakcie służby nie mają litości. Kontroli dokonywać powinny służby państwowe do tego celu wyznaczone. Policja jest jedną z nich, pracownik ze stosownymi uprawnieniami i upoważnieniami ze strony zarządcy dróg też by się przydał, ale w tym przypadku terytorium działania wymusza ilość osób wyznaczonych do tego celu. Jedna osoba za biurkiem co sprawdza wnioski to troszkę za mało, a będzie tych wniosków coraz więcej. Ten sam problem mają firmy gazowe, telekomunikacyjne, wodne, energetyczne, gdzie ich urządzenia są rozsiane po dużym terenie i muszą nadzorować ich stan techniczny. Ba mają obowiązek prawny, z którego rozlicza ich prokurator.

varan 26.06.2020 14:53
Przede wszystkim to znaki drogowe muszą być umieszczone na odpowiedniej wysokości. Wysokość kolan nie jest odpowiednia, więc znaki nie obowiązują. Czy naprawdę budując ulicę nie można tych przyłączy wyprowadzić z pod ulicy choćby w chodnik czy pas zieleni, tylko za każdym razem trzeba "ryć" w asfalcie ?! Przecież chyba 3 metry rury jest tańszy niż remont połatanej ulicy, która się w kilka lat rozleci. Ale co to urzędasów obchodzi, przecież swoich pieniędzy nie marnują!

Heniek 27.06.2020 11:22
Po co taka mowa nienawiści "urzędasów"? Masz rację co do rycia w drodze często można tego uniknąć ale z powodu kosztów, projektanci z wykonawcami tego nie robią.

Izi 26.06.2020 11:35
Nie panikuj. Już wszystko w normie. Jeżdżę tam codziennie dwa razy dziennie i jeszcze nie widziałam żadnego niebezpieczeństwa. Zajmijmy się ważniejszymi rzeczami. A domy jakoś zbudować trzeba. Zainteresujmy się może gówniarzami chlejącymi alkohol przy Wandy Panfil w dodatku na placu zabaw, to jest dopiero zagrożenie dla małych dzieci.

Jam 26.06.2020 14:09
jeździsz, to nie widzisz zagrożenia (bo sam je sprawiasz), gdybyś chodził pieszo to na pewno byś to zagrożenie widział

Heniek 27.06.2020 11:17
Jakoś zbudować to nieznaczny iść na kompromisy kosztem bezpieczeństwa. Tematem jest organizacja ruchu, po co wyciągać tematy zastępcze aby rozmyć dyskusję? Place zabaw, chlejusy i innych problemów równie ważnych , mamy na zapasie. Jedna sprawa na raz i wykonana poprawnie, tego się uczmy.

WuPe 26.06.2020 08:36
No niestety bycie profesjonalistą w przypadku osób zarządzających czymkolwiek publicznym w naszym mieście bywa nieoczywiste.

Nadkierownik 26.06.2020 07:48
A ja popieram Redaktora. Często jeżdżę tamtędy i widzę ludzi idących bądź jadących rowerami na cmentarz lub na spacer w tej okolicy. Dziury jakie wydłubali chyba na przyłącza powodują jazdę slalomem i duże zagrożenia. Policja? Tak często stoi pod lasem ale robi niewiele, nawet za te nielegalne wystawy samochodów na trawniku obok nich (zatoka autobusowa) się nie wezmą.

TM2 29.06.2020 15:09
Ten trawnik to teren prywatny nieogrodzony.

Walec drogowy 26.06.2020 07:18
Rozkuli na jezdni asfalt w kilku miejscach, bo trzeba zrobić podłaczenia, to oczywiste. Ale przywrócić do właściwego stanu - tego to już nikt nie potrafi. "Po nas, już tylko wertepy ..."

El 26.06.2020 11:37
Spoko. Już załatali. Nie róbmy dramy. Inwestor i tak szybko idzie z robota.

Biały "asfalt" 26.06.2020 12:34
Tą fuszerkę nazywasz załataniem??? Mam nadzieję, że to chwilowa prowizorka.

Mieszkaniec 26.06.2020 05:07
Mieszkam na tej ulicy i nie chodzą tędy jakieś pielgrzymki żeby aż tak mogło to przeszkadzać widać że uwijaja się chłopaki jak mogą a Pan podkladasz im nogę, bardziej mógłby Pan zająć się tematem przejeżdżających i nagminnie łamiących prawo w tym miejscu ciężarówek(tych jeżdżących na Białą Górę bo to one najbardziej się spieszą oraz pozostałych przejezdnych)jak i innych "demonów prędkości" które często przekraczają prędkości powyżej 70km/h żeby jak najszybciej "przeskoczyć" ten tranzytowy odcinek - to jest zagrożenie, a mowa o częstym przejeżdżaniu policji mija się prawdą bo wtedy bali by się tędy jeździć. Pozdrawiam

AZTM 26.06.2020 09:47
Zgadzam się .Też jestem mieszkańcem tej okolicy [Ogrodowa] potrzeba panie redaktorze zająć się tematem ciężarówek które pędzą z nadmierną prędkością [dzięki robotom we wspomnianym artykule chwilowo omijają naszą ulicę ] dodałbym jeszcze że prędkość łamana jest przez auta osobowe z przedstawicielami różnej maści.Korzystając z uprzejmości Pana redaktora apelowałbym do kierowców wszystkich pojazdów o rozwagę i trochę kultury za kierownicą,bo potem może być za pózno. Poz...

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ten Człowiek zrobił najwięcej dla Tomaszowa w ostatnich latach, wymienione chodniki od Wiejskiej aż do Pięknej, prawie wszystkie ulice w tym rewirze. Pan Węgrzynowski w nagrodę za zasługi dla Tomaszowa powinien być wybrany na kolejną kadencję Starosty!Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: MatTreść komentarza: Dobry żartŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: TomaszowiankaTreść komentarza: P Wegrzynowski jest osobą która zrobiła bardzo dużo dla miasta i powiatu dzieki niemu dużo ulic zostało wyremontowanych jest także osobą wykrztalcona odpowiednią na to stanowiskoŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: mwTreść komentarza: Oszust oszustem, ale banki same wymuszają na pracownikach robienie planów w przeciwnym razie "out". To powoduje nadużycia przykładem może być fakt, że większość pracowników ma lub miała konta itp. w każdym możliwym banku, w ramach wymianki. Oczywiście nikt nie widzi i nikt nie słyszy...Źródło komentarza: Klienci Alior Banku odzyskują pieniądze.Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Kiedy MCK zacznie działać na rzecz młodzieży i wypełni sale młodzieżą zatrudni odpowiednich instruktorów którzy mają coś do zaoferowania. Obecna sytuacja mnie szokuje. To wszystko przekształciło się w agencję imresaryjną. A gdzie prawdziwy Dom Kultury gdzie młodzież rozwija swoje umiejętności pasie hobby . Panie prezydencie zrób pan coś z tym Czas na kontrolę analizy i zmiany.Źródło komentarza: „Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaAutor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: A dziewczęta ze szkoły Tomek w Tomaszowie Maz. zajęły pierwsze miejsceŹródło komentarza: Koszykarki z 14-tki na podium
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama