Podręczniki z dotacją

  • 30.06.2020, 11:07 (aktualizacja 02.07.2020, 19:11)
  • Mariusz Strzepek
Podręczniki z dotacją
W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie maksymalnych kwot dotacji celowej udzielanej na wyposażenie szkół w podręczniki i materiały edukacyjne.

Zgodnie z rozporządzeniem maksymalna kwota dotacji celowej obliczanej i przyznawanej na wyposażenie publicznych szkół podstawowych i szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej w podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, podręczniki do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne wynosi 90 zł na ucznia - w przypadku klas I-III.

W kolejnych klasach maksymalne kwoty dotacji kształtują się następująco:
- 168 zł na ucznia - w przypadku klasy IV,
- 216 zł na ucznia - w przypadku klas V i VI,
- 300 zł na ucznia - w przypadku klas VII i VIII.

Rozporządzenie wchodzi w życie 30 czerwca 2020 r.

Wyposażanie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe to zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej wykonywane przez jednostki samorządu terytorialnego. Na realizację tego zadania jednostki samorządu terytorialnego otrzymują wspomniana dotację celową z budżetu państwa.

W przypadku szkół prowadzonych przez osoby prawne inne niż jednostka samorządu terytorialnego dotację celową udziela się na ich wniosek. Oznacza to, że szkoły takie mają prawo wnioskować (do właściwej jednostki samorządu terytorialnego) o dotację na podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe, ale nie mają takiego obowiązku. W takim wypadku rodzice kupują podręczniki i materiały we własnym zakresie.

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe