Będą karać jeszcze dotkliwiej

  • 30.06.2020, 11:25 (aktualizacja 02.07.2020, 19:52)
  • Mariusz Strzepek
Będą karać jeszcze dotkliwiej
Niewskazanie kierującego pojazdem sfotografowanym przez fotoradar już wkrótce nie będzie wykroczeniem. Wprowadzony zostanie nowy termin zwany deliktem administracyjnym. Grzywna nakładana na właściciela samochodu będzie dwa razy większa niż obecnie.

Ściągalność mandatów za przekroczenia prędkości, ujawnione za pomocą fotoradarów lub odcinkowego pomiaru prędkości pozostawia wiele do życzenia. Wynika tak m.in. z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Okazuje się, że z 204 tys. zarejestrowanych i zweryfikowanych wykroczeń popełnionych w latach 2015-2017 dopuszczono do przedawnienia aż 115 tys. spraw.

Ministerstwo Infrastruktury szykuje zmiany w ściganiu wykroczeń zarejestrowanych przez fotoradary. Obecnie właściciel sfotografowanego auta ma do wyboru - zgodzić się na mandat, odmówić jego przyjęcia albo wskazać osobę, która kierowała pojazdem. Jeśli ani się nie przyzna, ani nie zdradzi, kto prowadził - dostaje mandat 500 zł za "niewskazanie" kierującego.

Po planowanych zmianach - wskazując inną osobę, trzeba będzie uzyskać jej podpis pod deklaracją, że to ona prowadziła auto. Jeśli nie uda się go uzyskać, właściciel nie dostanie mandatu, ale administracyjną karę pieniężną. Jej wysokość ma być dwa razy wyższa niż mandat za wykroczenie zarejestrowane przez fotoradar.  

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mandat
Mandat 30.06.2020, 17:39
Będą będą, obiecane dodatki, dziura w budżecie ktoś to musi łatać
Guzik prawda
Guzik prawda 30.06.2020, 12:56
Druk, który przychodzi pocztą w sprawie mandatu w żadnym miejscu nie pyta kto kierował pojazdem... Właściciel albo bierze winę na siebie (chociaż sam nie musi się obciążać) albo będzie karany za "niewskazanie, komu użyczył pojazd). Mogłem użyczyć pojazd szwagrowi i szwagierce jak jechali na wakacje? Chyba mogłem. Powinno mnie interesować kto z nich prowadził pojazd w momencie zrobienia zdjęcia? Chyba nie powinno. Policja jest organem dochodzeniowo - śledczym... więc niech sobie dochodzi do tego jak było. Ja mogę być ukarany za kierowanie lub za niewskazanie komu użyczyłem pojazd... i tyle 😂
Heniek
Heniek 01.07.2020, 08:39
Niewskazanie ma kosztować 2 x tyle co mandat. Co to za proceder "niewskazanie" taki drogi?

Pozostałe