Wiosna i lato – czas alergii – kiedy konieczna staje się wizyta u alergologa i testy alergiczne

  • 30.06.2020, 17:34 (aktualizacja 02.07.2020, 21:55)
  • Artykuł sponsorowany
Wiosna i lato – czas alergii – kiedy konieczna staje się wizyta u alergologa i testy alergiczne
Wiosna i lato większości z nas kojarzą się z czasem beztroski, czerpania radości z coraz bardziej słonecznej pogody, obcowania z naturą... Niestety sytuacja wygląda inaczej, kiedy u kogoś właśnie w tym czasie – który jest jednocześnie momentem największego stężenia alergenów roślinnych, zaczyna objawiać się alergia. Jeśli ten problem dotyczy także Ciebie, przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak walczyć z alergią!

Czym jest i skąd się bierze alergia?

Alergia to nic innego jak nadwrażliwość organizmu na pewne substancje, zwane alergenami. Organizm alergika traktuje pewne zupełnie niegroźne czynniki środowiskowe jako zagrożenie i zaczyna z nimi walczyć, wywołując objawy chorobowe. A jeśli już pojawia się alergia, na co chorzy bywają uczuleni najczęściej? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ alergenami może być wiele różnych substancji. Bardzo popularna jest nadwrażliwość np. na naskórek zwierząt, konkretne pokarmy czy pyłki roślin. Warto podkreślić, że większość z tych substancji organizm zdrowej osoby zupełnie by zignorował. U chorego dochodzi natomiast do reakcji, która czasem może tylko zmniejszyć komfort życia, a w innych przypadkach stanowić poważne zagrożenie zdrowia i życia. Istnieją badania potwierdzające, że nawet co trzecia osoba na świecie zmaga się z alergią. W Polsce, w zależności od regionu i płci, objawy alergii mogą występować nawet u 40% populacji.

Jak objawia się alergia wiosną i latem?

Alergia może mieć różną postać – całoroczną lub sezonową, a zależy to od momentu nasilenia kontaktów z alergenem. Zmorą wielu Polaków jest alergia latem i wiosną. Czynnikiem wywołującym objawy są wówczas najczęściej pyłki roślin – drzew, krzewów i traw. Najczęstszym objawem alergicznym jest wówczas nieżyt nosa i kaszel. Oczy stają się nadwrażliwe, zaczerwienione i mogą łzawić. Czynnikiem charakterystycznym, który może pomóc w odróżnieniu alergii od przeziębienia, jest odczuwane w gardle lub nosie uporczywe swędzenie. Nieco rzadziej alergia na pyłki daje objawy skórne oraz ze strony układu pokarmowego. Może się jednak zdarzyć, że to właśnie wysypka, pokrzywka, objawy podobne do atopowego zapalenia skóry czy biegunka poinformuje nas o alergii sezonowej.

Do czego może doprowadzić nieleczona alergia?

Niestety, wciąż wielu alergików ma tendencję do bagatelizowania symptomów chorobowych i nie korzysta ze specjalistycznej pomocy diagnostycznej i leczenia. Tego stanu nie poprawia szeroka dostępność preparatów łagodzących (ale nie leczących) objawy alergii w aptekach bez recepty. A przecież współcześnie możemy szukać skutecznej pomocy w miejscu, jakim jest specjalistyczna poradnia alergologiczna. Tu pojawia się pytanie – kiedy do alergologa? Jedyna właściwa odpowiedź brzmi: jak najszybciej! Nieleczona, bagatelizowana czy tylko tłumiona doraźnie preparatami działającymi doraźnie, alergia może zapoczątkować rozwój innych dolegliwości, m.in. astmy oskrzelowej, zapaleń zatok czy ucha środkowego, co w efekcie może prowadzić nawet do utraty słuchu czy atopowego zapalenia skóry. Ponadto, czasem nagromadzenie substancji alergizujących może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego – bardzo silnej reakcji organizmu, mogącej skończyć się nawet śmiercią.

Wizyta u alergologa i testy alergiczne, czyli jak walczyć z alergią

Lekarz, który może pomóc w walce z tą uciążliwą przypadłością, jest alergolog. Kto to i czym się zajmuje? Jest to lekarz specjalizujący się w alergologii – dziedzinie medycyny skupionej wokół rozpoznawaniu i walki z chorobami wywoływanymi przez alergeny. W leczeniu najmłodszych pacjentów specjalizuje się alergolog dziecięcy. Aby zdiagnozować problem i określić, na co dokładnie uczulony jest pacjent, przeprowadza on testy alergologiczne. Taka profesjonalna diagnoza znacznie ułatwia dobranie właściwego sposobu leczenia. W zwalczaniu alergii stosuje się m.in. leki przeciwhistaminowe oraz steroidowe. Lekarz może też, w przypadku braku przeciwwskazań, zaproponować odczulanie, które pomoże na zawsze pozbyć się uciążliwych dolegliwości alergicznych. I tak na przykład w poradni alergologicznej Salve w Łodzi (https://salve.pl/przychodnie/oferta/poradnie-specjalistyczne-salve/poradnia-alergologiczna/zakres-swiadczen/) każdy podejrzewający u siebie alergię pacjent uzyska niezbędną pomoc. Poradnia oferuje badanie diagnostyczne (m.in. testy alergologiczne, spirometria), konsultacje specjalistyczne oraz dostosowane do konkretnego przypadku leczenie. Jeśli Ty lub ktoś, kogo zdrowie jest Ci szczególnie bliskie, cierpi z powodu objawów alergii, nie czekaj i zgłoś się po pomoc do najlepszych specjalistów w kraju.

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe