ZALETY E-SKIEROWANIA

  • 02.07.2020, 19:40
  • Mariusz Strzepek
ZALETY E-SKIEROWANIA
Elektroniczne skierowanie, tak samo, jak elektroniczna recepta należą do najważniejszych e-usług wprowadzanych w ramach cyfryzacji polskiej ochrony zdrowia.  Dzięki temu pacjent może otrzymać swoje skierowanie na badania diagnostyczne również w postaci cyfrowej. Głównym zadaniem e-skierowania ma być ich sprawna realizacja. Ograniczy błędy i wyeliminuje problem z nieczytelnymi skierowaniami. Zaoszczędzi również sporo czasu zarówno lekarzom, jak i pacjentom. To wygodne i praktyczne rozwiązanie.

Od początku uruchomienia, czyli od lutego 2019 roku z tego e-rozwiązania skorzystało ponad 76 tys. pacjentów.

8 stycznia 2021 roku e-skierowania w Polsce będą obowiązkowe dla większości usług medycznych. Jednak już teraz ta e-usługa staje się coraz bardziej popularna. W okresie od stycznia do maja 2020 roku lekarze wystawiali średnio ok. 13 tys. e-skierowań miesięcznie, to ponad dwa razy więcej niż pod koniec ubiegłego roku. Rekordowym miesiącem był maj 2020 roku, wystawiono wtedy ponad 26 tys. e-skierowań.

 

WYSTAWIANIE WIĘKSZEJ ILOŚCI E-SKIEROWAŃ TO ZYSK FINANSOWY

E-skierowanie to jednak nie tylko oszczędność czasu zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjenta. Od 1 lipca br. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki POZ i AOS, które będą odchodziły od skierowań wystawianych w formie papierowej na rzecz e-skierowań. Taką możliwość dają nowelizacje zarządzeń prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Zmiany dają możliwość premiowania poprzez zwiększenie poziomu finansowania tych placówek POZ, których lekarze będą wystawić e-skierowania na ambulatoryjne leczenie specjalistyczne oraz leczenie szpitalne, w miejsce dotychczas stosowanych tradycyjnych, papierowych skierowań. Dodatkowo premiowane będzie umówienie porady w AOS na podstawie wystawionego e-skierowania w ciągu 2 godzin od momentu jego wystawienia.

Przykład:

Od 1 lipca do 31 sierpnia placówki POZ, które wystawią od 10% do 20% e-skierowań, za każdego zadeklarowanego pacjenta otrzymają kwotę 170,28, jeżeli tych e-skierowań będzie powyżej 90% to otrzymają 177,00 zł. Dodatkowo premiowani są Ci, którzy posiadają certyfikat akredytacyjny – wówczas kwota stawki kapitacyjnej może wzrosnąć do 178,56 zł. Kolejne zmiany w stawce od 1 września do 31 października oraz od 1 listopada br.

W przypadku AOS - zmiany polegają na zwiększeniu poziomu finansowania określonych świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w sytuacji zwiększenia obsługi e-skierowań w miejsce dotychczas wystawianych skierowań w formie papierowej. W praktyce oznacza to, że poradnie specjalistyczne będą otrzymywały dodatkowe środki finansowe zarówno za fakt zrealizowanego e-skierowania, wystawionego np. przez lekarza POZ, jak i za to, że wystawią e-skierowania np. na badania diagnostyczne, lub na leczenie szpitalne.

To kolejne z rozwiązań promujących wdrożenie e-usług w ochronie zdrowia, które wpisują się w model płacenia za wynik – podkreśla Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. – E-skierowanie to kolejny, po e-recepcie  elektroniczny dokument, który umożliwia pełną, elektroniczną obsługę procesu skierowania na leczenie – od momentu wystawienia skierowania do momentu realizacji.

Na terenie naszego województwa najwięcej e-skierowań zostało wygenerowane w Łodzi – w 81 placówkach.

Do tego rozwiązania przekonują się kolejni świadczeniodawcy. W Piotrkowie Trybunalskim 10, Sieradzu – 8, Skierniewicach – 5, Tomaszowie Mazowieckim – 9, Kutnie – 5, Zgierzu – 8.

 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe