Reprezentują Warszawę w Radzie Miejskiej Tomaszowa. Polska "A" kontra Polska "B"

  • 03.07.2020, 13:12
  • Mariusz Strzepek
Reprezentują Warszawę w Radzie Miejskiej Tomaszowa. Polska "A" kontra Polska "B"
Chyba większość z nas nie może doczekać się końca trwającej obecnie kampanii wyborczej. Mamy dużo emocji a mało merytorycznej dyskusji. Wszyscy mają swoje sympatie i antypatie. Wspierają jednego albo drugiego kandydata. Wczoraj Andrzeja Dudę wspierał Maricn Witko. To nie za bardzo spodobało się zwolennikom drugiego kandydata, z miejskimi radnymi na czele. Wyprowadzono więc ataki kompletnie nie na temat i nieco poniżej pasa. Wyszło te na to, że tomaszowskiej Platformie bardziej zależy na budżecie miasta stołecznego Warszawy niż własnego miasta. Do tego do "dyskusji" włączyły się osoby, które ani nie obejrzały wystąpienia prezydenta Tomaszowa, ani nawet nie rozumieją czym jest subwencja wyrównawcza, "janosikowe" i dlaczego płacą je bogate aglomeracje miejskie. To nie przypadek, że Duda wygrywa z miastach powiatowych a przegrywa w wielkomiejskich skupiskach. Podział na Polskę "A" i "B" jest nadal aktualny i ludzie to po prostu czują

Poniżej możecie obejrzeć całość wystąpienia Marcina Witko. Czego ono dotyczyło? Tak zwanego "janosikowego". Najkrócej ujmując są to opłaty solidarnościowe, do których zobowiązane są bogatsze samorządy, z których finansowana jest część subwencji wyrównawczej transferowana do biedniejszych samorządów. Oblicza się na podstawie specjanie opracowanych algorytmów, gdzie jako zmienne występują m.in. gęstość zaludniania, wysoskość wypłacanych dodatków mieszkaniowych, wpływy podatkowe itd.

Jest to dosyć skomplikowany wzór i nie miejsca na to, by go obecnie szczegółowo objaśniać. Chozi o to, że jednym z najwwiekszych płatników "janosikowego" jest miasto stołeczne Warszawa. W marcu prezydent tego miasta wystąpił do Rządu o zwolnienie Stolicy z tych opłat w wysokości ok. 1,5 miliarda złotych. Co to oznacza dla nas i podobnych miast do Tomaszowa? Że wpływy do budżetu będą znacząco niższe. 

- Jak ma wyglądać Polska samorządowa? Czy to ma być Polska z podziałem na Polskę A i B? Czy to jednak ma być Polska zrównoważonego rozwoju,w  której tak samo ważne są duże i małe miasta? - pytał w trakcie konferencji prasowej Marcin Witko, dodając, że ustawa nie przez przypadek wprowadza regulacje solidarnościowe. Przypomniał, że pieniądze trafiają do najbiedniejszych regionów Polski. Do miejscowości z samego tylko województwa łódzkiego trafia ponad 100 milionów złotych rocznie. Prezydent Tomaszowa przywołał też gminę Kleszczów, najbogatszą w Polsce, która chętnie wspiera finansowo sąsiednie samorządy. Zdaniem Witko, stolica ma charakter uprzywilejowany, chociażby ze względu na scentralizowanie wszystkich instytucji państwowych. 

 

Wystąpienie Marcina Witko, transmitowane także w TVP Info, nie spodobało się lokalnej liderce Platformy Obywatelskiej, Barbarze Klatce. Nazwała je skandalicznym. Dlaczego? Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, bo nikt chyba nie ma wątpliwiści, że miało ono charakter kampanijno - polityczny, ale odnosiło się do faktycznej sytuacji małych, polskich samorządów. Zamiast podjąc dyskusję o wielkości subwencji, zadawała pytania na temat rzekomych planów likwidacji w tomaszowskich szkołach stołówek.

Większośc osób komentujących wpis kompletnie nie ma pojęcia o podstawach prawno - finansowych funkcjonowania polskich samorządów, ale informacja o likwidacji stołówek odniosła pożądany efekt. Zabrakło jak zwykle kultury i naprawdę trudno nazwać inaczej niż "umysłową amebą" kogoś, kto w reakcji na odpowiedź udzieloną przez Prezydenta pisze, że "wyszedł on z nory". Oczywiście bez rekacji ze strony "walczących" z hejtem w internecie reprezentantów KO. Szkoda tylko, że nie walczą z nim we własnych szeregach. O groźbach pobicia pod moim adresem szkoda nawet wspominać. 

 

 

W podobnym tonie komentował radny Adrian Witczak. najwyraźniej radny nie wie, jakie korzyści miasto, w kórym jest radnym, ma z "janosikowego". Za chwilę spróbujemy mu to dokładnie pokazać

 

 

Czy zabieranie bogatym i dawanie biednym jest sprawiedliwe? Mieszkaniec Warszawy zapewne powie, że nie, bo poczuje się okradany z własnych pieniędzy. Tylko czy aby na pewno. Zarządzanie publiczne to proces skomplikowany. Przede wszystkim należy dokonac analizy wpływów podatkowych, jakie zasilają lokalne samorządy, a następnie struktury własności podmiotów gospodarczych oraz ich siedziby. Okazuje się, że rynki lokalne drenowane są przez firmy, które swoje siedziby mają w dużych aglomeracjach miejskich. 

Dodatkowym kosztem jest migracja ludności do dużych miast. Osób, kórych ciężar wyedukowania spoczywa właśnie na samorządzie lokalnym. 

Warto pokazać jak subwencja wyrównawcza wygląda na konkretnych liczbach. Poniżej tabela, w której przedstawiono wielkość wypłacaną dla poszczególnych województw w roku 2019 

 

 

Ile otrzymał z subwencji wyrównaawczej Tomaszów na obecny rok? Przedstawia to kolejna tabela

 

 

I na koniec zestawienie wpływów za ostatnie 5 lat. Blisko 21 milionów złotych to niezwykle poważne pieniądze jak na Tomaszów. Więc może radni Koalicji Obywatelskiej powinni zastanowić się, czy reprezentują Warszawę, mateczkę partię, czy może jednak Tomaszów i jego mieszkańców, bo to jednak trochę wstyd. 

 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (161)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

smutne
smutne 06.07.2020, 20:21
takie artykuły pisze się tylko dla podziału i poczytalności....jak fakt...smutne...
lajk
lajk 07.07.2020, 19:29
drugi fakt się robi..
Pikuś
Pikuś 06.07.2020, 19:24
Popiszemy lepiej o pogodzie, i o tym co dobre dla naszego miasta można byłoby zrobić? Jak zagospodarować błonie czy park, lub ścieżka wokół zalewu... coś optymistycznego...
Pomóżcie na większych łowiskach
Pomóżcie na większych łowiskach 06.07.2020, 16:07
W Tomaszowie dla Dudy nie ma zagrozenia, wrecz przeciwnie - tutaj byc moze nawet lepszy wynik niz w I turze.

Jesli jestes PiSiorem jak ja i chcesz pomóc Partii, trolluj na takich portalach jak Pudelek (pod najwyzej oceniana wypowiedzia kogos innego), na WP - tego typu ogolnotematycznych poralach na ktore wchodza potencjalni niezdecydowani.

W Tomaszowie 1. Liedezy opozycji są żadnymi przeciwnikami. Nic nie robią, a skok cywilozacyjny po 2014 roku wyraznie pokazuje ludziom kto ma jakies polityczne znaczenie a kto jest krzykaczem - golo.du.pcem.

2. Struktura demograficzna naszego miasta rowniez sprzyja PiSowi.

Trollujmy przekonywująco na dużych łowiskach.

PS widzieliscie klatkę w rozowych okularach w ksztalcie serc - to sa tego typu liderzy. Na wykopki, gdzies slome popprzerzucac, na dzieci sie powydzierac na wfie co najwyzej. Za Trzaskowskim stal ostatnio Adrian Witczak, a na wiejskie baby kladzie sie lachę lub z politowaniem klepie po plecach. Taki maja do nich stosunek we wlasnej partii. Tak bedzie jeszcze kilka lat. I dobrze.

Twarz buraczana, do niedawna bez zęba na przedzie...o czym tu gadac?
Trzask
Trzask 08.07.2020, 10:15
Trzeba było zajrzeć swojemu elektoratowi w żeby na pl Kosciuszki może jakies nastepne ileś plus
Obiecanki
Obiecanki 06.07.2020, 13:56
Żyje za obiecane 100 mln od Leszka, na zielonej wyspie od Donalda...
Czekam na siano od rafcia- bociana
Obiecanki
Obiecanki 06.07.2020, 13:54
Żyje za obiecane 100 mln od Leszka, na zielonej wyspie od Donalda...
Czekam na siano od rafcia- bociana
Rmf
Rmf 06.07.2020, 13:20
Ja wtedy nie byłem posłem, to nie moja ręka głosowała przeciw obniżenie wieku emerytalnego...
ACTA 2
ACTA 2 05.07.2020, 19:42
Śpieszmy się pisać komentarze...bo będzie cenzura jak wejdzie Acta 2 przez króla-r.
dłoń
dłoń 06.07.2020, 10:56
już całują króla R. w dłonie jak tego z torunia...
Do dlon
Do dlon 06.07.2020, 12:19
Mam taki filmik z Morawieckim
Rafcio
Rafcio 06.07.2020, 13:19
A jak klękają przed rudym, też jest dobry...
Zm
Zm 05.07.2020, 16:06
Ale dajecie się wkręcić władza robi z wami co chce podajcie sobie dłonie olejcie politykę co się porobiło z nami kiedyś na trzepaku było fajnie zabawa w chowanego podchody rodzice którzy mieli czas dla dzieci po co ten jad nienawiści każdy ma głos i niech sobie robi co chce opamiętania nadszedł czas
Kubuś
Kubuś 05.07.2020, 13:06
A kto zlikwidował wieczorynkę o 19?
matka
matka 06.07.2020, 11:31
Wieczorynkę skasowano o 19-ej, bo bajeczki tam wyświetlane nerwicowały nasze dzieci i ani zasnąć nie mogły po tym.
Polonista
Polonista 06.07.2020, 13:24
Pytanie było: kto? .....
Rodzic
Rodzic 06.07.2020, 13:02
Rozumiem że do tej pory te nerwy Cię trzymają...od oglądania za dziecka...
T.J.
T.J. 06.07.2020, 12:27
Czy oglądały Pani dzieciaki bajkę; ,,O dwóch takich co ukradli księżyc"???
Reksio
Reksio 06.07.2020, 13:17
Oczywiście, to kultowa komedia, z przesłaniem...Rafcio też się udzielał w TVP jako dziecko... Ale po co likwidować wieczorynkę o 19? Zmiana nawyków...? Ideologii?
rock
rock 05.07.2020, 10:57
jak anglicy chcieli kupić w niemczech gazetę...to był taki raban, że żadne inne państwo nie może ingerować w sprawy wewnętrzne niemiec... tymczasem u nas broni się takie gazety...bo one dają teoretycznie wolność słowa...

nie jest żadną tajemnicą że ue powstała przez twórców nazizmu zaraz po wojnie...by gospodarczo podbić inne kraje i sobie podporządkować wg swoich przepisów...

i kto finasował rudego od początku...
Ci sami co Fakty..
Do rock
Do rock 05.07.2020, 15:56
Człowieku przestań p......... Bez uni bez otwarcia się na świat jeździł byś jeszcze żukiem, polenezem, nie nie jeździł byś rdza by go zeżarła. Od nastania Pisu tylko słyszymy ze wszyscy na okradaja,pytam z czego przestań słuchać tvp, pomysl trochę. Tvn to platforma Discovery amerykańska nasz sojusznik za pieniądze nie żaden Niemiec
Dla ambitnych
Dla ambitnych 06.07.2020, 14:00
Dla dociekliwych: kto był architektem założenia brukselskiej uni europejskiej, czyli UE?
Wolności
Wolności 05.07.2020, 22:37
Z tego otwarcia na świat masz tylko covid i zatrute jedzenie...
Do wolnosci
Do wolnosci 06.07.2020, 08:21
Covid? Za Tuska go nie było. Aco do jedzenia to naprawdę coś zjadles
Fod
Fod 06.07.2020, 13:01
Jeśli teraz jedzenie jest lepsze niż 20 lat temu...to masz pewnie nie dużo lat...
Vat
Vat 05.07.2020, 22:35
Z podatków nas okradali...z podpisywania niekorzystnych umów, z rozdawnictwa...a przede wszystkim z niegospodarności Twoimi pieniędzmi...
Nie wspomnę o korupcji...i nakazie przymykania oka przez celników...
Do vat
Do vat 06.07.2020, 08:25
A płaciłeś czy robiłeś na czarno? Korupcji niema? Celników też wymienili!. Moimi pieniędzmi? Teraz to dopiero rozdają.
Paleta
Paleta 06.07.2020, 12:59
Nie muszę robić na czarno i oglądać się za siebie... Tylko przez trzy lata dochody budżetu państwa wzrosły o 30% w latach 2015-2018, może i mało...bo w pozostałych latach jest jeszcze więcej... Więc kiedy było rozdawnictwo większe? Albo inaczej może... przyzwolenie...
Do Paleta
Do Paleta 06.07.2020, 20:14
Dochody? Jak się wliczy zaciągnięte kredyty, i wszystkim nominowanym przez Pis
Mafia paliwowa
Mafia paliwowa 05.07.2020, 22:30
Niestety...UE..nie wzięła się z powietrza... poczytaj sobie...
Żuk
Żuk 05.07.2020, 22:28
TVN dopiero od niedawna jest amerykański... Jakoś przed wejściem do uni... Nie tylko żukiem się jeździło...
Do Żuk
Do Żuk 06.07.2020, 08:28
Tak za Pisu jest amerykańska tylko że podobno teraz wam szkodzi. Wpisz ile inwestycji jest w Polsce że środków Unijnych od momentu wejścia ile wpłaciliśmy. I wyobraź sobie infrastrukturę w Polsce bez tej kasy.
No exit
No exit 06.07.2020, 12:47
Unia to nie złoto, dużo pomogła w kraju, ale od jakiegoś czasu idzie w złym kierunku, po co wielka Brytania wyszła?
Ela
Ela 06.07.2020, 20:16
Poczytaj ilu Angoli już nie chce brexitu.
Ikar
Ikar 05.07.2020, 08:30
Oko za oko...a świat będzie ślepy...
King
King 04.07.2020, 20:40
Król jest tylko jeden- Rafał!
tomaszowianin
tomaszowianin 04.07.2020, 20:25
TVP INFO to ten przywrócony Jacek.
Co z Wami
Co z Wami 04.07.2020, 18:53
2015-2020 wojna Polsko-Polska nowa historia się pisze.
Chwilowka
Chwilowka 04.07.2020, 16:28
Amber gold- to było coś! Jeszcze chwila i siano dostaniesz od rafcia bociana...
olrajt
olrajt 04.07.2020, 19:36
kto aresztował Plichtów, kto dał im pierwsze pieniądze (senator Biereckii jego SKOKi ) i co z wnioskami Komisji Wasswermann ? PO co pisać, gdy nie ma się zielonego pojęcia o sprawie. Proszę pamiętać, że TVP łże !
Lot
Lot 05.07.2020, 08:28
Proszę kontynuować, skoro tak wszystko wiemy o Amber gold... Już Lotu by nie było bo rudy w Berlinie chciał lotnisko..
 Do lot nie wydech
Do lot nie wydech 05.07.2020, 15:57
Po co w Berlinie mogło być w Radomiu
Radom
Radom 06.07.2020, 12:50
A kto w Radomiu zbudował lotnisko????
Do Radom
Do Radom 06.07.2020, 20:18
Jak o Berlinie czytałeś to i poszukaj o Radomiu
Rafcio
Rafcio 04.07.2020, 19:05
Maseczki, karty do głosowania to pikuś
Ofe
Ofe 05.07.2020, 08:28
Pikuś to OFE....
Do ofe
Do ofe 05.07.2020, 09:38
Dokończy Pis
Pilewski
Pilewski 04.07.2020, 16:25
Żołnierze Wyklęci dziękują za przywrócenie pamięci i oddanie hołdu!
Ak
Ak 06.07.2020, 12:53
Dlaczego ktoś daje kciuki złe dla bohaterów?
Patriotyzm
Patriotyzm 04.07.2020, 19:21
Cześć i chwała bohaterom!
Biedronka
Biedronka 04.07.2020, 16:24
Po co nam polskie sklepy, jak mogą być niemieckie czy francuskie...
Nawet
Nawet 04.07.2020, 19:16
Lotnisko też mamy duże....w Berlinie....jak i gazety zaa Odry...
Do nawet
Do nawet 05.07.2020, 15:59
A mało brakło byłoby w Radomiu
Rfcio
Rfcio 04.07.2020, 19:03
Na polskie to Cię nie będzie stać. A my chcemy żeby by były inne no i co
Broni
Broni 05.07.2020, 08:31
To zamieszkają gdzie indziej...to takie proste..
Janusz
Janusz 04.07.2020, 16:20
Przewiduję że jak zostanie R. Prezydentem to będzie składał projekty jak 2 tyś. dla każdego, a że sejm będzie odrzucał takie projekty, będzie obwiniał rząd PiS, i będzie mówił ludziom że on chciał...ale to wina PiSu... teraz 5 lat to były małe potyczki, szykujmy się na wojnę bez jeńców.... Tylko Bosak i żółtek!
Weto
Weto 04.07.2020, 19:18
Tak będzie.... PiS napisze ustawę...i weto i weto... już tak było za Aleksandra... Gdy taka była sytuacja...
Do veto
Do veto 06.07.2020, 12:24
Pis pisze ustawy w nocy a wtedy Rafał śpi
Rafcio
Rafcio 04.07.2020, 19:00
Najpierw to PiS musi spłacić te zobowiązania które na obiecywal
Ome
Ome 04.07.2020, 15:57
Z Obamą gada...z tym co nie chciał znieść wiz dla Polaków...a obiecywał...jak Rafcio...
Będzie tyle spełnionych obiecanek jak liczba wojsk na wschodzie Polski 10 lat temu...
Blok
Blok 04.07.2020, 19:19
Tu trzeba przyznać że Andrzej i Trump dali radę... To tak jak Witko i Duda... Bez niego Tomaszów byłby jak 15 lat temu...
Do blok
Do blok 05.07.2020, 09:56
No napewno nie tak zadłużenie jest wieksze
Rafcio
Rafcio 04.07.2020, 18:58
A jakie wojska teraz mamy, helikoptery od Antoniego. Lepiej gadać z Obamą bo Tramp też już kończy
!
! 05.07.2020, 12:51
Z jakiej ty choinki się zerwałeś. D.Trump II kadencja i A Duda także.
Ak
Ak 05.07.2020, 08:33
Obama nie raz nas sprzedał...jak zachód podczas wojny..
Do Ak
Do Ak 05.07.2020, 09:40
Nas to wszyscy sprzedają historia nie klamie
Słabo
Słabo 05.07.2020, 15:49
Cię wyuczyli. Węgrzy nigdy nas nie wystawili.
Do slabo
Do slabo 06.07.2020, 12:27
No to mamy sojusznika haha
Lampa